EasyTAG 2.1.4 - en to sv translation catalogue (905 entries)

en: 
    Usage: easytag [option] 
       or: easytag [directory]
    
    Option:
    -------
    -h, --help        Display this text and exit.
    -v, --version     Print basic informations and exit.
    
    Directory:
    ----------
    %s/path_to/files  Use an absolute path to load,
    path_to/files     Use a relative path.
sv: 
    Användning: easytag [val] 
       eller: easytag [katalog]
    
    Val:
    -------
    -h, --help        Visa denna text och avsluta.
    -v, --version     Skriv basal information och avsluta.
    
    Katalog:
    ----------
    %s/sökväg_till/filer  Använd en absolut sökväg att ladda,
    sökväg_till/filer     Använd en relativ sökväg.

en:     EasyTAG is an utility for viewing and editing tags for MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack and Monkey's Audio files. Its simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux.
sv:     EasyTAG är ett verktyg för läsning och editering av MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack och Monkey's Audio-filer. Dess enkla och trevliga GTK+ gränssnitt underlättar taggning i GNU/Linux.

en:   STOP the search...
sv:   STOPPA sökningen...

en:  Categories
sv: Kategorier

en:  Do you really want to exit the program?
sv: Vill du avsluta programmet?

en:  Load
sv:  Ladda

en:  The selected path for 'Default path to files' isn't valid!
    '%s'
    (%s)
sv:  Angiven sökväg för 'Förvald sökväg till filer' är ogiltig!
    '%s'
    (%s)

en: # Albums
sv: # Album

en: # Files
sv: # Filer

en: # Tracks
sv: # spår

en: %c : comment
sv: %c : kommentar

en: %d : disc number
sv: %d : skivnummer

en: %d file(s) selected!
sv: %d fil(er) vald(a)!

en: %e : encoded by
sv: %e : kodad av

en: %i : ignored
sv: %i : ignorerad

en: %l : number of tracks
sv: %l : antal spår

en: %n : track
sv: %n : spår

en: %o : orig. artist
sv: %o : originalartist

en: %p : composer
sv: %p : kompositör

en: %s %s by %s (compiled %s, %s)
sv: %s %s av %s (kompilerat %s, %s)

en: %t : title
sv: %t : titel

en: %u file(s)
sv: %u fil(er)

en: %y : year
sv: %y : år

en: (Brazilian Portuguese translation)
sv: (Brasiliansk portugisisk översättning)

en: (Bulgarian translation)
sv: (Bulgarisk översättning)

en: (Chinese (Taiwan) translation)
sv: (Kinesisk (Taiwanesisk) översättning)

en: (Chinese translation)
sv: (Kinesisk översättning)

en: (Czech translation)
sv: (Tjeckisk översättning)

en: (Danish translation)
sv: (Dansk översättning)

en: (Dutch translation)
sv: (Holländsk översättning)

en: (Example : %.*d_-_Track_name_1.mp3)
sv: (Exempel: %.*d_-_Track_name_1.mp3)

en: (German translation)
sv: (Tysk översättning)

en: (Greek translation)
sv: (Grekisk översättning)

en: (Hebrew translation)
sv: (Hebreisk översättning)

en: (Hungarian translation)
sv: (Ungersk översättning)

en: (Italian translation)
sv: (Italiensk översättning)

en: (Japanese translation)
sv: (Japansk översättning)

en: (Polish translation)
sv: (Polsk översättning)

en: (Romanian translation)
sv: (Rumänsk översättning)

en: (Russian translation)
sv: (Rysk översättning)

en: (Serbian translation)
sv: (Serbisk översättning)

en: (Spanish translation)
sv: (Spansk översättning)

en: (Swedish translation)
sv: (Svensk översättning)

en: (Ukrainian translation)
sv: (Ukrainsk översättning)

en: (compiled: %s)
sv: (kompilerad: %s)

en: (using: GTK+ %d.%d.%d)
sv: (använder: GTK+ %d.%d.%d)

en: 32x32 pixel PNG file icon
sv: 32x32-pixels PNG-filikon

en: <All albums>
sv: <Alla album>

en: ?, Layer ?
sv: ?, Lager ?

en: A bright coloured fish
sv: En ljust färgad fisk

en: A space is inserted before each upper case letter. Example, before: 'TextInAnEntry', after: 'Text In An Entry'.
sv: Ett mellanslag sätts in mellan varje versal. Exempel, före: 'TextIEnTagg', efter: 'Text I En Tagg'.

en: APE Tag
sv: APE-tagg

en: About
sv: Om

en: About...
sv: Om...

en: Activate this option if you want to put the following string into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
sv: Aktivera detta alternativ om du vill lägga in följande sträng i kommentar-fältet när 'fyll tagg'-scannern används.

en: Activate this option to open automatically the scanner window when EasyTAG starts.
sv: Aktivera detta alternativ för att automatiskt öppna scannerfönstret när EasyTAG startas.

en: Add Default Masks
sv: Lägg till förinställda masker

en: Add pictures
sv: Lägg till bilder

en: Add pictures to the tag (drag and drop is also available).
sv: Lägg till bilder till taggen (drag-och-släpp fungerar också).

en: Additional settings for iconv():
sv: Vidare inställningar för iconv():

en: Album: '%s', artist: '%s', length: '%s', year: '%s', genre: '%s', ID: '%s'
sv: Album: '%s', artist: '%s', längd: '%s', år: '%s', genre: '%s', ID: '%s'

en: All
sv: Alla

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: All Fields
sv: Alla fält

en: All Files
sv: Alla filer

en: All downcase
sv: Enbart gemener

en: All files have been deleted...
sv: Alla filerna har raderats...

en: All files have been saved...
sv: Alla filer har sparats...

en: All spaces between words are removed. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'TextInAnEntry'.
sv: Alla mellanslag tas bort. Exempel, före: 'Text I En Tagg', efter: 'TextIEnTagg'.

en: All tags have been removed
sv: Alla taggarna har tagits bort.

en: All tags have been scanned
sv: Alla taggarna har scannats.

en: All uppercase
sv: Enbart versaler

en: Apply changes (but don't save) and close this window
sv: Tillämpa ändringar (men spara inte) och stäng denna dialog

en: Arabic (IBM-864)
sv: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: Artist/performer
sv: Artist/framträdare

en: As ID3v2 tags may contain other data than Title, Artist, Album, Year, Track, Genre or Comment (as an attached picture, lyrics, ...), this option allows you to strip the whole tag when these seven standard data fields have been set to blank.
sv: Eftersom ID3v2-taggar kan innehålla annan data än titel, artist, album, år, spår, genre och kommentarer (till exempel tillhörande bilder, lyrik, ...), så ger detta dig möjligheten att ta bort hela taggen om dessa sju standardfält har tömts.

en: As the following corrupted file: '%s'
    will cause an error in id3lib, it will not be processed by the program.
sv: Eftersom följande korrupta fil: '%s'
    kommer att orsaka fel i id3lib, kommer den inte att köras av programmet.

en: Ascending album
sv: Stigande album

en: Ascending artist
sv: Stigande artist

en: Ascending by URL
sv: Stigande ordning efter URL

en: Ascending by album
sv: Stigande ordning efter album

en: Ascending by artist
sv: Stigande ordning efter artist

en: Ascending by bitrate
sv: Stigande ordning efter bitrate

en: Ascending by comment
sv: Stigande ordning efter kommentarer

en: Ascending by composer
sv: Stigande ordning efter kompositör

en: Ascending by copyright
sv: Stigande ordning efter copyright

en: Ascending by creation date
sv: Stigande ordning efter ändringsdatum

en: Ascending by duration
sv: Stigande ordning efter längd

en: Ascending by encoder name
sv: Stigande ordning efter omkodarens namn

en: Ascending by file size
sv: Stigande ordning efter filstorlek

en: Ascending by file type
sv: Stigande ordning efter filtyp

en: Ascending by filename
sv: Stigande ordning efter filnamn

en: Ascending by genre
sv: Stigande ordning efter genre

en: Ascending by original artist
sv: Stigande ordning efter originalartist

en: Ascending by samplerate
sv: Stigande ordning efter samplerate

en: Ascending by title
sv: Stigande ordning efter titel

en: Ascending by track number
sv: Stigande ordning efter spårnummer

en: Ascending by year
sv: Stigande ordning efter år

en: Ascending comment
sv: Stigande kommentar

en: Ascending creation date
sv: Stigande filskapandedatum

en: Ascending file name
sv: Stigande filnamn

en: Ascending genre
sv: Stigande genre

en: Ascending title
sv: Stigande titel

en: Ascending track number
sv: Stigande spårnummer

en: Ascending year
sv: Stigande år

en: Attempting to write to a read-only file
sv: Försöker att skriva till en skrivskyddad fil

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio player: '%s'
sv: Ljudspelare: '%s'

en: Author: %s
sv: Upphovsman: %s

en: Auto completion of date if not complete
sv: Fyll i datum automatiskt om det inte är komplett.

en: Automatic Search
sv: Automatisk sökning

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
sv: Konvertera automatiskt äldre ID3v2-taggversioner

en: Automatically search files, when EasyTAG starts, into the default directory. Note that this path may be overriden by the parameter passed to easytag (easytag /path_to/mp3_files).
sv: Sök automatiskt efter filer, när EasyTAG startas, i denna katalog. Notera att denna sökväg kan hoppas över av den parameter som ges till easytag (easytag /sökväg_till/mp3_filer).

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Band/Artist logotype
sv: Band-/artist-logotyp

en: Band/Orchestra
sv: Band/orkester

en: Be careful, you are applying %d lines of the CDDB results to %d lines in the list of files!
    
    Do you want to continue ?
sv: Var försiktig, du håller på att lägga till %d rader av CDDB-resultatet, till %d rader i listan över filer!
    
    Vill du fortsätta?

en: Bold style
sv: Fet stil

en: Browse Directory with ...
sv: Bläddra i katalogen med...

en: Browse _Sub-directories
sv: Bläddra i _underkataloger

en: Browser
sv: Bläddrare

en: Buffer is too small
sv: Bufferten är för liten

en: CD Data Base
sv: CD-databas

en: CD Data Base Search
sv: CD-databassökning

en: CD Data _Base Search ...
sv: Cd-data_bassökning...

en: CDDB Search ...
sv: CDDB-sökning...

en: CDDB Search File(s)...
sv: CDDB-sök på fil(er)...

en: CGI Path :
sv: CGI Sökväg:

en: Calculates the CRC-32 value of the file and writes it into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
sv: Beräkna värdet av CRC-32 i filen och skriv in detta i kommentarfältet när 'fyll tagg'-scannern används.

en: Can't connect to host '%s' (%s)!
sv: Kan inte kontakta värd '%s' (%s)!

en: Can't create a new socket (%s)!
sv: Kunde inte skapa en ny socket (%s)!

en: Can't create file '%s' (%s)
sv: Kan inte skapa fil '%s' (%s)

en: Can't create or open file '%s' (%s)
sv: Kan inte skapa eller öppna fil '%s' (%s)

en: Can't create target directory
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte skapa målkatalog
    '%s'!
    (%s)

en: Can't display the picture, as not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
sv: Kan inte visa bilden då inte tillräckligt med data har lästs in för att kunna avgöra hur bildbufferten skall skapas.

en: Can't execute %s (%s)!
sv: Kan inte köra %s (%s)!

en: Can't execute %s (error %d)!
sv: Kunde inte starta %s (fel %d)!

en: Can't fork another process!
sv: Kan inte starta en ny process!

en: Can't load file: '%s' (%s)!
sv: Kan inte ladda fil: '%s' (%s)

en: Can't move file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte flytta fil '%s'
     till 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't open configuration file '%s' (%s)
sv: Kan inte öppna konfigurationsfil %s (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
sv: Kan inte öppna fil '%s' (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
sv: Kan inte öppna fil '%s' (%s)

en: Can't open file :
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte öppna fil:
    '%s'!
    (%s)

en: Can't read directory :
    '%s'
    (%s)
sv: Kan inte läsa katalog :
    '%s'
    (%s)

en: Can't remove old directory
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte ta bort den gamla katalogen
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename because this directory name already exists!
    (%s)
sv: Kunde inte ändra namnet, katalognamnet existerar redan!
    (%s)

en: Can't rename directory 
    '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte ändra namnet på katalogen 
    '%s'
     till 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename file 
    '%s'
    because the following file already exists:
    '%s'
sv: Kan inte byta namn på fil
    '%s'
    på grund av att filen redan existerar:
    '%s'

en: Can't rename file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte ändra namnet på filen '%s'
     till 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't resolve host '%s' (%s)!
sv: Kunde inte koppla upp mot värd '%s' (%s)!

en: Can't send the request (%s)!
sv: Kan inte skicka förfrågan (%s)!

en: Can't write playlist file '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte skriva spelningslistan '%s'!
    (%s)

en: Can't write tag in file '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte skriva taggen i fil '%s'!
    (%s)

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänsligt

en: Category
sv: Kategori

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Center of the main window
sv: I mitten av huvudfönstret

en: Center of the screen
sv: I mitten av skärmen

en: Central European (IBM-852)
sv: Centraleuropeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
sv: Centraleuropeisk (Windows-1250)

en: Changes
sv: Ändringar

en: Changes applied
sv: Ändringarna har tillämpats

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Character Set for File Name
sv: Teckenuppsättning för filnamn

en: Character Set for reading ID3 tags
sv: Teckenuppsättning för läsning av ID3-taggar

en: Character Set for writing ID3 tags
sv: Teckenkodning för skrivning av ID3-taggar

en: Character set used to read tag data in the file.
sv: Teckenuppsättning att använda för att läsa taggdata i filen.

en: Character set used to write ID3v1 tag data in the file.
sv: Teckenuppsättning att använda för att skriva ID3v1-taggdata i filen.

en: Character set used to write the tag data in the file.
sv: Teckenuppsättning som används för att skriva taggdata i filen.

en: Charset:
sv: Teckenkod:

en: Chinese Simplified (GB18030)
sv: Förenklad kinesisk (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Förenklad kinesisk (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Traditionell kinesisk (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
sv: Traditionell kinesisk (Big5-HKSCS)

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Clean Log
sv: Rensa logg

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Close this window without saving
sv: Stäng detta fönster utan att spara

en: Cm
sv: Km

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Common
sv: Vanlig

en: Composer
sv: Kompositör

en: Composer:
sv: Kompositör:

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Configuration saved
sv: Konfigurationen sparad

en: Configuration unchanged
sv: Konfigurationen oförändrad

en: Confirm deleting of file
sv: Bekräfta filradering

en: Confirm exit from program
sv: Bekräfta avslut av programmet

en: Confirm renaming of file
sv: Bekräfta filnamnbyte

en: Confirm writing of file tag
sv: Bekräfta skrivning av filtagg

en: Confirm writing of playlist
sv: Bekräfta skrivning av spellista

en: Confirm...
sv: Bekräfta...

en: Confirmation
sv: Bekräfta

en: Connected to host '%s'
sv: Uppkopplad mot värd '%s'

en: Connecting to host '%s', port '%d' ...
sv: Kopplar upp mot värd '%s', genom port '%d'...

en: Content of TXT file
sv: Txt-filens innehåll

en: Convert ' ' to '_'
sv: Konvertera ' ' till '_'

en: Convert '_' and '%20' to ' '
sv: Konvertera '_' och '%20' till ' '

en: Convert '_' and '%20' to spaces
sv: Konvertera '_' och '%20' till mellanslag

en: Convert all words in all fields to lower case. Example, before: 'TEXT IN an entry', after: 'text in an entry'.
sv: Konvertera alla ord i ett fält till gemener. Exempel, före: 'Text I EN tagg', efter: 'text i en tagg'.

en: Convert all words in all fields to upper case. Example, before: 'Text IN AN entry', after: 'TEXT IN AN ENTRY'.
sv: Konvertera alla ord i ett fält till versaler. Exempel, före: 'Text I EN tagg', efter: 'TEXT I EN TAGG'.

en: Convert filename extension to :
sv: Konvertera filändelser till:

en: Convert illegal characters for FAT32/16 and ISO9660 + Joliet filesystems ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') of the filename to avoid problem when renaming the file. This is usefull when renaming the file from the tag with the scanner.
sv: Konvertera illegala tecken för FAT32/16 och ISO9660 + Joliet filsystem ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') i filnamn för att undvika problem när filerna döps om. Detta är användbart filer döps om från taggarna med hjälp av scannern.

en: Convert space ' ' to underscore '_'
sv: Konvertera mellanslag ' ' till understreck '_'

en: Convert the initial of each word in all fields to upper case. Example, before: 'Text in an ENTRY', after: 'Text In An Entry'.
sv: Konvertera begynnelsebokstaven i varje ord till en versal i varje fält. Exempel, före: 'Text i en TAGG', efter: 'Text I En Tagg'.

en: Convert the initial of the first word in all fields to upper case. Example, before: 'text IN An ENTRY', after: 'Text in an entry'.
sv: Konvertera begynnelsebokstaven i det första ordet i varje fält till versal. Exempel, före: 'text I En TAGG', efter: 'Text i en tagg'.

en: Convert underscore character '_' and string '%20' to space ' '
sv: Konvertera understreck '_' och '%20'-strängar till mellanslag ' '

en: Convert:
sv: Konvertera:

en: Copy: No row selected!
sv: Kopiering: Ingen rad vald!

en: Corrupt or missing data, continuing...
sv: Korrupt eller saknad data, fortsätter...

en: Corrupt secondary header.
sv: Korrupt sekundär header.

en: Corrupted file...
sv: Trasig fil...

en: Could not convert '%s' into filename encoding. Please use another name.
sv: Kunde inte konvertera '%s' till filnamnets teckenkodning. Vänligen använd ett annat namn.

en: Could not convert filename '%s' into system filename encoding.
sv: Kunde inte konvertera filnamnet '%s' till systemets filnamnskodning.

en: Could not convert filename : '%s'
    into system filename encoding
    (Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING).
sv: Kunde inte konvertera filnamnet: '%s'
    till systemets filnamnskodning
    (Försök att ställa in miljövariabeln G_FILENAME_ENCODING).

en: Could not merge UI, error was: %s
sv: Kunde inte slå samman UI, fel var: %s

en: Cover (back)
sv: Konvolut (baksida)

en: Cover (front)
sv: Konvolut (framsida)

en: Cp
sv: Kp

en: Cr
sv: Co

en: Create New Mask
sv: Skapa en ny mask

en: Create playlist in the parent directory
sv: Skapa en spel-lista i föräldrakatalogen

en: Currently using id3lib version %d.%d.%d ...
sv: För närvarande används id3lib version %d.%d.%d...

en: Currently using libid3tag version %s ...
sv: För närvarande används libid3tag version %s...

en: Currently using locale '%s' (and eventually '%s')...
sv: För närvarande används lokal '%s' (och eventuellt '%s')...

en: Cyrillic (IBM-855)
sv: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
sv: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
sv: Kyrillisk/rysk (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
sv: Kyrillisk/ukrainsk (KOI8-U)

en: DLL '%s' could not be loaded
sv: DLL '%s' kunde inte laddas

en: Default directory :
sv: Förvald katalog:

en: Delete File(s)
sv: Radera fil(er)

en: Delete File...
sv: Radera fil...

en: Delete all blank lines
sv: Radera alla blanka rader

en: Delete the selected line
sv: Radera den valda raden

en: Delete this line
sv: Radera denna rad

en: Descending album
sv: Fallande album

en: Descending artist
sv: Fallande artist

en: Descending by URL
sv: Fallande ordning efter URL

en: Descending by album
sv: Fallande ordning efter album

en: Descending by artist
sv: Fallande ordning efter artist

en: Descending by bitrate
sv: Fallande ordning efter bitrate

en: Descending by comment
sv: Fallande ordning efter kommentarer

en: Descending by composer
sv: Fallande ordning efter kompositör

en: Descending by copyright
sv: Fallande ordning efter copyright

en: Descending by creation date
sv: Fallande ordning efter ändringsdatum

en: Descending by duration
sv: Fallande ordning efter längd

en: Descending by encoder name
sv: Fallande ordning efter omkodarens namn

en: Descending by file size
sv: Fallande ordning efter filstorlek

en: Descending by file type
sv: Fallande ordning efter filtyp

en: Descending by filename
sv: Fallande ordning efter filnamn

en: Descending by genre
sv: Fallande ordning efter genre

en: Descending by original artist
sv: Fallande ordning efter originalartist

en: Descending by samplerate
sv: Fallande ordning efter samplerate

en: Descending by title
sv: Fallande ordning efter titel

en: Descending by track number
sv: Fallande ordning efter spårnummer

en: Descending by year
sv: Fallande ordning efter år

en: Descending comment
sv: Fallande kommentar

en: Descending creation date
sv: Fallande filskapandedatum

en: Descending file name
sv: Fallande filnamn

en: Descending genre
sv: Fallande genre

en: Descending title
sv: Fallande titel

en: Descending track number
sv: Fallande spårnummer

en: Descending year
sv: Fallande år

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Directory renamed
sv: Katalognamnet ändrades

en: Display changed files in list using :
sv: Använd följande för att visa ändrade filer:

en: Do you really want to delete definitively the file
    '%s' ?
sv: Är du säker på att du definitivt vill radera fil
    '%s' ?

en: Do you want to rename the directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
sv: Vill du ändra namnet på katalogen 
    '%s'
    till 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
sv: Vill du ändra namnet på filen 
    '%s'
    till 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file and directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
sv: Vill du ändra namnet på filen och katalogen 
    '%s'
    till 
    '%s' ?

en: Do you want to write the tag of file
    '%s' ?
sv: Vill du skriva taggen till filen
    '%s'?

en: Don't convert first letter of the words like prepositions, articles and words like feat., when using the scanner 'First letter uppercase of each word' (for example, you will obtain 'Text in an Entry' instead of 'Text In An Entry').
sv: Gör inte om begynnelsebokstaven till versal i ord för prepositioner, artiklar och ord som 'feat.' vid användning av scannern 'Gör om första bokstav av varje ord till versal' (till exempel kommer du få 'Text in an Entry' istället för 'Text In An Entry').

en: Don't uppercase first letter of words for some prepositions and articles.
sv: Versalisera inte begynnelsebokstaven i (engelska) prepositioner och artiklar.

en: Duplicate Mask
sv: Kopiera mask

en: Duplicated spaces or underscores are removed. Example, before: 'Text__In__An   Entry', after: 'Text_In_An Entry'.
sv: Upprepningar av understreck eller mellanslag tas bort. Exempel, före: 'Text__I__En   Tagg', efter: 'Text_I_En Tagg'.

en: During performance
sv: Under framträdande

en: During recording
sv: Under inspelning

en: E
sv: Kd

en: E-mail: %s
sv: E-post: %s

en: EOF before end of vorbis headers.
sv: EOF före slutet av Vorbis-headers.

en: ERROR while opening file: '%s' (%s).
sv: FEL vid försök att öppna fil: '%s' (%s).

en: ERROR while opening file: '%s' as FLAC (%s).
sv: FEL vid försök att öppna fil: '%s' som FLAC (%s).

en: ERROR: Can't create directory '%s' (%s)!
sv: FEL: Kan inte skapa katalog '%s' (%s)!

en: ERROR: Can't write config file: %s (%s)
sv: FEL: Kan inte skriva konfigurationsfil: %s (%s)

en: ERROR: Can't write list to file: %s (%s)
sv: FEL: Kan inte skriva lista till fil: %s (%s)

en: ERROR: Failed to open file: '%s' as vorbis (%s).
sv: FEL: Misslyckades med att öppna filen: '%s' som Vorbis (%s).

en: ERROR: Failed to write comments to file '%s' (%s).
sv: FEL: Misslyckades med att skriva kommentarer till filen '%s' (%s).

en: ERROR: The environment variable HOME is not defined!
sv: FEL: Miljövariabeln HOME är inte definierad!

en: EasyTAG %s: Abnormal exit! (PId: %d).
sv: EasyTAG %s: Onormal avstängning! (PId: %d).

en: EasyTAG settings dir: '%s'
sv: EasyTAG-inställningskatalog: '%s'

en: EasyTAG: Normal exit.
sv: EasyTAG: Avslutades normalt.

en: Edit Masks
sv: Redigera masker

en: Encoded By
sv: Kodad av

en: Encoded by
sv: Kodad av

en: Encoded by:
sv: Kodad av:

en: Encoder:
sv: Kodare:

en: English (US-ASCII)
sv: Engelska (US-ASCII)

en: Enter a directory to browse.
sv: Skriv in en katalog att bläddra i.

en: Enter the program to run. It will receive the current directory as parameter.
sv: Skriv in programmet du vill köra. Det kommer att få aktuell katalog som parameter.

en: Enter the program to run. It will receive the current file as parameter.
sv: Skriv in programmet du vill köra. Det kommer att få aktuell fil som parameter.

en: Enter the program used to play the files. Some arguments can be passed for the program (as 'xmms -p') before to receive files as other arguments.
sv: Skriv in programmet som ska användas för att spela ljudfiler. En del argument kan användas (t.ex. 'xmms -p') i förväg för att ta emot filer som andra argument.

en: Enter the words to search (separated by a space or '+')
sv: Skriv in sökorden (separerade med mellanslag eller '+')

en: Enter the words to search in the list below
sv: Skriv in sökord på raden nedan

en: Error in compression/uncompression
sv: Fel vid (de)komprimering

en: Error reading first page of Ogg bitstream.
sv: Fel vid läsning av första delen av Ogg-dataströmen.

en: Error reading initial header packet.
sv: Fel vid läsning av inledande header-paket.

en: Error when reading cddb response (%s)!
sv: Fel vid läsning av CDDB-svar (%s)!

en: Error while removing ID3v1 tag of '%s' (%s)
sv: Fel vid borttagning av ID3v1-taggen från '%s' (%s)

en: Error while removing ID3v2 tag of '%s' (%s)
sv: Fel vid borttagning av ID3v2-taggen från '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v1 tag of '%s' (%s)
sv: Fel vid uppdatering av ID3v1 taggen på '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v2 tag of '%s' (%s)
sv: Fel vid uppdatering av ID3v2 taggen på '%s' (%s)

en: Error with 'loader_close': %s
sv: Ett fel inträffade med 'loader_close': %s

en: Error with 'loader_write': %s
sv: Ett fel inträffade med 'loader_write': %s

en: Error writing stream to output. Output stream may be corrupted or truncated.
sv: Fel vid skrivande av ström till utmatning. Utmatningsströmningen kan vara korrupt eller avbruten.

en: Error...
sv: Fel...

en: Error: Searching for %s, could not find node %s in tree.
sv: Fel: Sökte efter %s, kunde inte hitta noden %s i trädet.

en: Executed command : '%s %s'
sv: Exekverat kommando: '%s %s'

en: Extension Name
sv: Tilläggsnamn

en: Extensions
sv: Tillägg

en: FLAC File
sv: FLAC-fil

en: FLAC Vorbis Tag
sv: FLAC Vorbis-tagg

en: FLAC file support
sv: Stöd för FLAC-filer

en: Fields
sv: Fält

en: File
sv: Fil

en: File '%s' deleted
sv: Fil '%s' raderad

en: File :
sv: Fil:

en: File Audio Player
sv: Ljudfilsspelare

en: File Browser
sv: Filbläddrare

en: File Link Broken
sv: Fillänken är bruten

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Options
sv: Filalternativ

en: File Settings
sv: Filinställningar

en: File(s) moved...
sv: Fil(erna) flyttade...

en: File(s) not moved...
sv: Fil(er) ej flyttade...

en: File(s) not renamed...
sv: Filnamn inte ändrat(de)...

en: File(s) renamed...
sv: Filnamn ändrat(de)...

en: File: '%s'
sv: Fil: '%s'

en: Filename translation
sv: Filnamnsöversättning

en: Files have been partially deleted...
sv: Filer har delvis raderats...

en: Fill Tag
sv: Fyll tagg

en: Fill Tag Scanner - Character Conversion
sv: Scanner för taggfyllning - teckenkonvertering

en: Fill Tag(s) ...
sv: Fyll tagg(arna) ...

en: Fill tag preview...
sv: Förhandsvisning av filtagg...

en: First File
sv: Första filen

en: First letter uppercase
sv: Första bokstaven versal

en: First letter uppercase of each word
sv: Första bokstaven versal i varje ord

en: For example, the extension will be converted to '.MP3'
sv: Ändelsen konverteras exempelvis till '.MP3'

en: For example, the extension will be converted to '.mp3'
sv: Ändelsen konverteras exempelvis till '.mp3'

en: Force Saving File(s)
sv: Tvinga spara filen(erna)

en: Force using the system character encoding and activate the transliteration
sv: Tvinga användandet av systemets teckenkodning och aktivera transskribering

en: Force using the system character encoding and silently discard some characters
sv: Tvinga användandet av systemets teckenkodning och avlägsna övriga tecken i tysthet

en: Found %d file(s) in this directory and subdirectories.
sv: Hittade %d fil(er) i denna katalog och underkataloger.

en: Found %d file(s) in this directory.
sv: Hittade %d fil(er) i denna katalog.

en: Found %d matching album(s)
sv: Hittade %d matchande album

en: Found %d matching album(s) for DiscID '%s'
sv: Hittade %d matchande album för DiscID '%s'

en: Found : %d file(s)
sv: Hittade: %d fil(er)

en: Freq:
sv: Frekvens:

en: Function '%s' not found in dll '%s'
sv: Funktionen '%s' kunnde inte hittas i dll '%s'

en: General:
sv: Allmänt:

en: Generate a playlist
sv: Generera en spelningslista

en: Go to Default Directory
sv: Gå till förvald katalog

en: Go to Home Directory
sv: Gå till hemkatalogen

en: Go to _Default Directory
sv: Gå till _förvald katalog

en: Go to _Home Directory
sv: Gå till _hemkatalogen

en: Go to parent directory
sv: Gå upp en katalog

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekisk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
sv: Hebreisk (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreisk (Windows-1255)

en: Host Name :
sv: Värdnamn:

en: ID3 Tag
sv: ID3-tagg

en: ID3 Tag Rules
sv: Regler för ID3-taggar

en: ID3 Tag Settings
sv: Inställningar för ID3-taggar

en: ID3v1 tags
sv: ID3v1-taggar

en: ID3v2 tags
sv: ID3v2-taggar

en: ID3v2.3 tags writting support
sv: Stöd för skrivning av ID3v2.3-taggar

en: If activated, ID3 tags will be also added in the FLAC file (according the two rules above, plus the FLAC tag). Else ID3 tags will be stripped.
sv: Om aktiverad kommer en ID3-tagg att läggas till FLAC filen (i enlighet till de två reglerna ovan, plus FLAC-taggen). I annat fall kommer ID3-taggen att tas bort.

en: If activated, an ID3v1 tag will be added or updated at the end of the MP3 files. Else it will be stripped.
sv: Om aktiverad kommer en ID3v1-tagg att läggas till eller uppdateras i slutet av MP3 filer. I annat fall kommer den att tas bort.

en: If activated, an ID3v2.4 tag will be added or updated at the beginning of the MP3 files. Else it will be stripped.
sv: Om aktiverad kommer en ID3v2.4-tagg att läggas till eller uppdateras i början av MP3-filerna. I annat fall kommer den att tas bort.

en: If activated, an old ID3v2 tag version (as ID3v2.2) will be updated to the ID3v2.3 version.
sv: Om aktiverad kommer äldre versioner av ID3v2-taggen (som ID3v2.2) att uppdateras till ID3v2.3.

en: If activated, informations about the file as the bitrate, the time, the size, will be displayed under the filename entry.
sv: Om aktiverad kommer informationen om filen, såsom bitrate, tid och storlek att visas under filnamnet.

en: If activated, it will use masks to rename directory.
sv: Använder mask för att ändra katalognamn, om aktiverad.

en: If activated, only the selected files will be written in the playlist file. Else, all the files will be written.
sv: Om aktiverad kommer enbart dom valda filerna att skrivas till spelningslistans fil. Annars skrivs samtliga filer.

en: If activated, opens a dialog box to ask confirmation before exiting the program.
sv: Om aktiverat kommer en dialog att öppnas med förfrågan efter bekräftelse före avslut av program.

en: If activated, the log view would be visible in the main window.
sv: Om aktiverad, kommer loggen att visas i programmets huvudfönster.

en: If activated, the playlist will be created in the parent directory.
sv: Om aktiverad kommer en spelningslista att skapas i föräldrakatalogen

en: If activated, the scanner will replace existing text in fields by the new one. If deactivated, only blank fields of the tag will be filled.
sv: Om aktiverad så kommer alltid texten i taggfälten att skrivas över med den nya texten. Om avaktiverad så fylls enbart de blanka fälten i taggen med ny text.

en: If activated, the sorting of the list will be dependent on the case.
sv: Om aktiverad kommer skiftläge att spela in på filsorteringen.

en: If activated, the track field is written using the number '0' as padding to obtain a number with 'n' digits (Ex. with two digits : '05', '09', '10',...). Else it keeps the 'raw' track value.
sv: Om aktiverat så kommer spårfältet inledningsvis att fyllas i med siffran '0', för att använda en fixerat antal 'n' siffror (t.ex. med två siffror: '05', '09', '10',...). I annat fall bevaras det 'råa' spårvärdet.

en: If activated, the window which contains the masks will stay always over the main window.
sv: Om aktiverad så kommer fönstret med masker alltid att ligga över huvudfönstret.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for filenames.
sv: Om aktiverad kommer denna konvertering att användas när en mask tillämpas från scannern för filer.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for tags.
sv: Om aktiverad kommer denna konvertering att användas när en mask tillämpas från scannern för taggar.

en: If activated, when selecting a line in the list of tracks name, the corresponding audio file in the main list will be also selected.
sv: Om aktiverad, väljs motsvarande ljudfil i huvudlistan när en rad väljs i spårnamnslistan.

en: Improperly formatted data
sv: Felaktigt formaterad data

en: In :
sv: Inuti:

en: Include only the selected files
sv: Inkludera enbart de valda filerna

en: Input is not an Ogg bitstream.
sv: Inmatningen är inte en Ogg-dataström.

en: Input truncated or empty.
sv: Inmatning avskuren eller tom.

en: Insert a blank line
sv: Lägg till en blank rad

en: Insert a blank line before the selected line
sv: Lägg till en tom rad före den valda raden

en: Insert a space before an uppercase letter
sv: Lägg till mellanslag före stor bokstav

en: Insert space before uppercase letter
sv: Lägg in mellanslag före varje versal

en: Invalid Scanner Mask
sv: Ogiltig Scanner-mask

en: Invalid UTF-8
sv: Ogiltig UTF-8

en: Invalid frame ID
sv: Ogiltigt ram-ID

en: Invalid tag version
sv: Ogiltig taggversion

en: Invert Files Selection
sv: Invertera val

en: Invert Selection
sv: Invertera valen

en: Invert lines selection
sv: Invertera radval

en: Invert selection
sv: Invertera val

en: JPEG image
sv: JPEG bild

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japansk (Shift_JIS)

en: KB
sv: kB

en: Keep focus to the same tag field
sv: Bevara fokus för samma taggfält

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: Last File
sv: Sista filen

en: Lead artist/lead performer/soloist
sv: Huvudartist/-framträdare eller solist

en: Leaflet page
sv: Sida från iläggsblad

en: Legend
sv: Symbolförklaring

en: Let the Window Manager to place the windows.
sv: Låt fönsterhanteraren placera fönster.

en: List of files
sv: Lista över filer

en: Load Filenames from TXT ...
sv: Ladda filnamn från txt-fil...

en: Load on startup the default directory or the directory passed as argument
sv: Vid uppstart, ladda förinställd katalog eller katalog given som argument

en: Load the filenames from a TXT file
sv: Ladda filnamn från en txt-fil

en: Load the selected lines or all lines (if no line selected).
sv: Ladda de valda raderna (eller alla rader, om ingen rad är vald).

en: Loading Picture File...
sv: Laddar bildfil...

en: Loading album track list ...
sv: Laddar albumets spårlista...

en: Loading default 'Fill Tag' masks...
sv: Laddar förinställda 'fyll tagg'-masker...

en: Loading default 'Rename Directory' masks...
sv: Laddar förinställda 'ändra namn på katalog'-masker...

en: Loading default 'Rename File' masks...
sv: Laddar förinställda 'ändra namn på fil'-masker...

en: Loading default configuration...
sv: Laddar förinställd konfiguration...

en: Local CD Data Base
sv: Lokal CD-databas

en: Local CD search...
sv: Lokal CD sökning...

en: Log
sv: Logg

en: Log Options
sv: Loggalternativ

en: Lower Case
sv: Gemener

en: Lyricist/text writer
sv: Textförfattare

en: M3U Playlist Name
sv: Namn på M3U-spelningslista

en: MP2 File
sv: MP2-fil

en: MP3 File
sv: MP3-fil

en: MP3 file support
sv: Stöd för MP3-filer

en: MP4 format invalid
sv: MP4-formatet är ogiltigt

en: MP4/AAC File
sv: MP4/AAC-fil

en: MP4/AAC file support
sv: Stöd för MP4/AAC-filer

en: MP4/M4A/AAC Tag
sv: MP4/M4A/AAC-tagg

en: Manual Search
sv: Manuell sökning

en: Mask Editor
sv: Maskeditor

en: Match lines with the Levenshtein algorithm
sv: Matcha rader med Levenshteins algoritm

en: Max number of lines :
sv: Maximalt antal rader:

en: Media (e.g. label side of CD)
sv: Media (t.ex. etikettsida av cd)

en: Message Dialog Position
sv: Meddelandedialogens position

en: Misc
sv: Diverse

en: Mode:
sv: Typ:

en: Monkey's Audio File
sv: Monkey's Audio-fil

en: More results to load ...
sv: Flera resultat att ladda...

en: More than 99 files selected! Can't send request!
sv: Fler än 99 filer valda! Kan inte skicka förfrågan!

en: Mouse position
sv: Muspekarens position

en: Move Down this Mask
sv: Flytta ned denna mask

en: Move Down: No row selected!
sv: Flytta ned: Ingen rad vald!

en: Move Up this Mask
sv: Flytta upp denna mask

en: Move Up: No row selected!
sv: Flytta upp: Ingen rad vald!

en: Move down the selected line
sv: Flytta ned den valda raden

en: Move down this line
sv: Flytta ned denna rad

en: Move up the selected line
sv: Flytta upp den valda raden

en: Move up this line
sv: Flytta upp denna rad

en: Moved file '%s' to '%s'
sv: Flyttade fil '%s' till '%s'

en: Movie/video screen capture
sv: Filmupptagning

en: MusePack File
sv: MusePack-fil

en: Name :
sv: Namn:

en: Name of the proxy server.
sv: Proxyserverns namn.

en: Name of user for the the proxy server.
sv: Namn på användare för proxyservern.

en: Need to save extra headers - TODO!!
sv: Måste spara extra headers - ATT GÖRA!!

en: New default path for files selected
sv: Ny förinställd sökväg vald för filer

en: New file name successfully scanned...
sv: Nytt filnamn har scannats...

en: New file name successfully scanned...(%s)
sv: Nytt filnamn har scannats... (%s)

en: New_mask
sv: Ny_mask

en: Next File
sv: Nästa fil

en: No
sv: Ingen

en: No Change
sv: Ändra inte

en: No audio player defined!
sv: Ingen ljudspelare har definierats

en: No available memory
sv: Inte tillräckligt mycket minne

en: No buffer to write to
sv: Ingen buffert att skriva till

en: No data to parse
sv: Ingen data att analysera

en: No error reported
sv: Inga fel rapporterades

en: No file found in this directory and subdirectories!
sv: Hittade ingen fil i denna katalog eller underkataloger!

en: No file found in this directory!
sv: Ingen fil hittades i denna katalog!

en: No file selected!
sv: Ingen fil är vald!

en: No file to parse
sv: Ingen fil att analysera

en: No particular position
sv: Ingen specifik position

en: Non-standart:
sv: Ej standard:

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Not a directory
sv: Inte en katalog

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory.
sv: Numrera valda spår följdenligt. Starta med 01 i varje underkatalog.

en: O
sv: Oa

en: Ogg Vorbis File
sv: Ogg Vorbis-fil

en: Ogg Vorbis Files : Write also the comment to the XMMS format
sv: Ogg Vorbis-filer: Skriv även kommentarer för XMMS-formatet

en: Ogg Vorbis Tag
sv: Ogg Vorbis-tagg

en: Ogg Vorbis file support
sv: Stöd för Ogg Vorbis-filer

en: Ogg Vorbis: Bitstream is not Vorbis data (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Bitströmmen innehåller ingen Vorbis-data (fil: '%s').

en: Ogg Vorbis: Internal logic fault, indicates a bug or heap/stack corruption (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Internt logikfel, indikerar en bugg eller heap-/stack-förvanskning (fil: '%s').

en: Ogg Vorbis: Invalid Vorbis bitstream header (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Ogiltig Vorbis-bitströmsheader (fil: '%s').

en: Ogg Vorbis: Read from media returned an error (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Läsning från media returnerade ett fel (fil: '%s').

en: Ogg Vorbis: The specified bitstream does not exist or the file has been initialized improperly (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Den angivna bitströmmen existerar inte, eller så har filen initierats på fel sätt (fil: '%s').

en: Ogg Vorbis: Vorbis version mismatch (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Omaka Vorbis-versioner (fil: '%s').

en: Ogg bitstream contains neither speex or vorbis data.
sv: Ogg-dataströmmen innehåller varken Speex eller Vorbis-data.

en: Open File with ...
sv: Öppna fil med...

en: Open File(s) with ...
sv: Öppna fil(er) med ...

en: Open scanner window / Scan selected files
sv: Öppna scannerfönstret / Scanna valda filer

en: Open the Scanner Window on startup
sv: Öppna Scannerfönstret vid start

en: Orig. Artist
sv: Originalartist

en: Other
sv: Andra

en: Other file icon
sv: Annan filikon

en: Overwrite fields when scanning tag
sv: Skriv över fält när taggar scannas

en: PNG and JPEG
sv: PNG och JPEG

en: PNG image
sv: PNG bild

en: Password of user for the the proxy server.
sv: Användarens lösenord för proxyservern.

en: Path :
sv: Sökväg:

en: Picture Description:
sv: Bildbeskrivning:

en: Picture Properties %d/%d
sv: Bildegenskaper %d/%d

en: Picture Type
sv: Bildtyp

en: Picture block isn't valid: '%s'
sv: Bildblocket är inte användbart: '%s'

en: Pictures
sv: Bilder

en: Pictures (%d)
sv: Bilder (%d)

en: Pictures:
sv: Bilder:

en: Player to run :
sv: Spelare att använda:

en: Playlist Content
sv: Spelningslisteinnehåll

en: Playlist Options
sv: Alternativ för spelningslista

en: Playlist file '%s' already exists!
    Overwrite?
sv: Spelningslistan '%s' existerar redan!
    Skriva över?

en: Port :
sv: Port:

en: Port of the proxy server.
sv: Port att använda för proxyservern.

en: Preferences ...
sv: Alternativ...

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Prefix mask with current path
sv: Föregå mask med nuvarande sökväg

en: Preserve modification time of the file
sv: Bevara ändringstiden på filen

en: Preserve the modification time (in file properties) when saving the file.
sv: Bevarar tiden för filens ändring (i filegenskaperna) när den sparas.

en: Previous File
sv: Föregående fil

en: Process Fields
sv: Bearbeta fält

en: Process Fields Scanner - Character Conversion
sv: Scanner för fältbearbetning - teckenkonvertering

en: Process Fields(s) ...
sv: Bearbeta fält...

en: Process URL field
sv: Bearbeta URL-fält

en: Process album field
sv: Bearbeta albumfält

en: Process comment field
sv: Bearbeta kommentarfält

en: Process composer field
sv: Bearbeta kompositörfält

en: Process copyright field
sv: Bearbeta copyright-fält

en: Process encoder name field
sv: Bearbeta kodarnamn-fält

en: Process file artist field
sv: Bearbeta artistfält

en: Process file name field
sv: Bearbeta filnamnsfält

en: Process genre field
sv: Bearbeta genrefält

en: Process original artist field
sv: Bearbeta originalartist-fält

en: Process title field
sv: Bearbeta titelfält

en: Profile:
sv: Profil:

en: Program to run :
sv: Program att köra:

en: Proxy Settings
sv: Proxy-inställningar

en: Publisher/studio logotype
sv: Utgivar-/studiologotyp

en: Quit
sv: Avsluta

en: R_edo Last File(s) Changes
sv: _Gör om senaste filens(ernas) ändringar

en: Read Only File
sv: Skrivskyddad fil

en: Ready to search...
sv: Redo att söka...

en: Ready to start...
sv: Färdig att starta...

en: Received signal %s (%d)
sv: Mottog signal %s (%d)

en: Receiving data (%s) ...
sv: Tar emot data (%s)...

en: Receiving data ...
sv: Tar emot data...

en: Receiving data of page %d (album %d/%d)...
sv: Tar emot data för sidan %d (album %d/%d)...

en: Receiving data of page %d ...
sv: Tar emot data för sidan %d...

en: Recording location
sv: Plats för inspelning

en: Red color
sv: Röd färg

en: Redo Last Changes
sv: Gör om senaste ändringar

en: Redo Last File(s) Changes
sv: Gör om senaste filens(ernas) ändringar

en: Reload
sv: Ladda om

en: Reload Directory
sv: Ladda om katalogen

en: Remove Mask
sv: Ta bort mask

en: Remove Tag(s)
sv: Ta bort tagg(ar)

en: Remove duplicate spaces or underscores
sv: Avlägsna dubbletter av mellanslag och nedsänkta streck

en: Remove duplicates of space or underscore
sv: Ta bort upprepningar av mellanslag eller understreck

en: Remove selected pictures, else all pictures.
sv: Ta bort valda bilder, annars alla bilder.

en: Remove spaces
sv: Avlägsna mellanslag

en: Remove: No row selected!
sv: Ta bort: Ingen rad vald!

en: Removed URL from selected files.
sv: Tog bort URL från valda filer.

en: Removed album name from selected files.
sv: Tog bort albumnamn från valda filer.

en: Removed artist from selected files.
sv: Tog bort artist från valda filer.

en: Removed comment from selected files.
sv: Tog bort kommentar från valda filer.

en: Removed composer from selected files.
sv: Tog bort kompositör från valda filer.

en: Removed copyright from selected files.
sv: Tog bort copyright från valda filer.

en: Removed disc number from selected files.
sv: Tog bort skivnummer från valda filer.

en: Removed encoder name from selected files.
sv: Tog bort kodarens namn från valda filer.

en: Removed genre from selected files.
sv: Tog bort genre från valda filer.

en: Removed original artist from selected files.
sv: Tog bort originalartist från valda filer.

en: Removed pictures from selected files.
sv: Tog bort bilder från valda filer.

en: Removed tag of '%s'
sv: Avlägsna taggen från '%s'

en: Removed title from selected files.
sv: Tog bort titel från valda filer.

en: Removed track number from selected files.
sv: Tog bort spårnummer från valda filer.

en: Removed year from selected files.
sv: Tog bort år från valda filer.

en: Rename Directory ...
sv: Byt namn på katalog...

en: Rename Directory...
sv: Ändra katalognamn...

en: Rename File Scanner - Character Conversion
sv: Scanner för filnamnbyte - teckenkonvertering

en: Rename File and Directory
sv: Byt namn på fil och katalog

en: Rename File and Directory...
sv: Ändra namn på fil och katalog...

en: Rename File(s) and Directory ...
sv: Byt namn på fil(erna) och katalogen...

en: Rename File...
sv: Ändra filnamn...

en: Rename directory preview...
sv: Namnge förhandsvisning av katalog...

en: Rename file preview...
sv: Förhandsvisning av filer med ändrade namn...

en: Rename the directory
sv: Byta namn på katalogen

en: Rename the directory '%s' to :
sv: Byt namn på katalogen '%s' till :

en: Renamed file '%s' to '%s'
sv: Filnamnet '%s' ändrat till '%s'

en: Renaming file '%s'
sv: Ändrar namn på fil '%s'

en: Repeat action for the rest of the files
sv: Upprepa åtgärden för resterande filer

en: Replace a string by an other one. Note that the search is case sensitive.
sv: Byt ut en sträng mot en annan. Notera att sökningen gör skillnad mellan gemener och versaler.

en: Replace illegal characters in filename (for Windows and CD-Rom)
sv: Byt ut illegala tecken i filnamn (för Windows och CD-rom)

en: Request CD database :
sv: CD-databas förfrågan:

en: Request automatically the CDDB database using the selected files (the order is important!) to generate the CddbID.
sv: Använd valda filer för att göra en automatisk förfrågan hos CDDB-databas (ordningen är viktig!) för att generera CddbID.

en: Requested field not found
sv: Efterfrågat fält kunde inte hittas

en: Resolving host '%s' ...
sv: Kopplar upp mot värd '%s' ...

en: Results :
sv: Resultat:

en: Return focus to the first tag field (ie 'Title' field)
sv: Sätt åter fokus på första tagg-fältet (dvs. 'Titel'-fältet)

en: Rules to apply if some characters can't be converted to the system character encoding when writing filename:
sv: Regler att tillämpa om tecken inte kan konverteras till systemets teckenkodning vid skrivning av filnamn:

en: Run Audio Player
sv: Starta ljudspelare

en: Run the current scanner for each file
sv: Kör nuvarande scanner för varje fil

en: S_can File(s)
sv: S_canna fil(er)

en: Save File(s)
sv: Spara filen(erna)

en: Save Masks
sv: Spara masker

en: Save changes and close this window
sv: Spara ändringar och stäng detta fönster

en: Save file...
sv: Spara fil...

en: Save picture %d/%d
sv: Spara bild %d/%d

en: Save the selected pictures on the hard disk.
sv: Spara de valda bilderna till hårddisken.

en: Scan Error: can't find separator '%s' within '%s'
sv: Scannerfel: kan inte finna separator '%s' inuti '%s'

en: Scan File(s)
sv: Scanna fil(er)

en: Scanner Options
sv: Scanneralternativ

en: Scanner Window
sv: Scannerfönster

en: Scanner window always on top
sv: Scannerfönstret alltid överst

en: Search :
sv: Sök:

en: Search File(s)...
sv: Sök fil(er)...

en: Search In :
sv: Sök i:

en: Search Next
sv: Sök nästa

en: Search Previous
sv: Sök föregående

en: Search _File(s) ...
sv: Sök _fil(er)...

en: Search a file
sv: Sök efter fil

en: Search hidden directories
sv: Sök i dolda kataloger

en: Search hidden directories for files (directories starting by a '.').
sv: Sök i dolda kataloger efter filer (kataloger som börjar med en '.').

en: Search in progress...
sv: Sökning pågår...

en: Search subdirectories
sv: Sök i underkataloger

en: Search subdirectories for files when reading a directory into the tree.
sv: Sök i underkataloger efter filer när en katalog läses in i trädstrukturen.

en: Searching...
sv: Söker...

en: Select All Files
sv: Välj alla filer

en: Select Mode and Mask, and redo the same action
sv: Välj läge och mask, och gör om samma åtgärd

en: Select a directory to browse!
sv: Välj en katalog att bläddra i!

en: Select a directory to browse.
sv: Välj en katalog att bläddra i.

en: Select all lines
sv: Välj alla raderna

en: Select corresponding audio file (according position or DLM if activated below)
sv: Välj motsvarande ljudfil (i enlighet med positionen, eller DLM om aktiverad nedan)

en: Select directory...
sv: Välj katalog...

en: Select fields:
sv: Välj fält:

en: Select file...
sv: Välj fil...

en: Select lines to 'apply' to your files list. All lines will be processed if no line is selected.
    You can also reorder lines in this list before using 'apply' button.
sv: Välj rader att 'tillämpa' på din fillista. Om ingen rad är vald, bearbetas alla rader.
    Du kan även ändra ordning på raderna i denna lista innan du trycker på 'utför'.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields.
sv: Välj eller skriv in en mask med hjälp av koder (se förklaringen i Scanner-fönstret) för att namnge katalogen efter taggfält.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse file name and path. Used to fill in tag fields.
sv: Välj eller skriv in en mask med hjälp av koder (se förklaringen i scannerfönstret) för analysera filnamn och sökväg samt fylla i taggfält.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use / to make directories. If the first character is /, it's a absolute path, otherwise is relative to the old path.
sv: Välj eller skriv in en mask med hjälp av koder (se förklaringen i scannerfönstret) för analysera taggfält och byta namn på filen.
    Använd '/' för kataloger. Om det första tecknet är '/' så är det en absolut sökväg, i annat fall är den relativ till den gamla sökvägen.

en: Select the ID3v2 tag version to write:
     - ID3v2.3 is written using id3lib,
     - ID3v2.4 is written using libid3tag (recommended).
sv: Välj ID3v2-version att skriva:
     - ID3v2.3 använder id3lib vid skrivning,
     - ID3v2.4 använder libid3tag (rekommenderas).

en: Select the type of file sorting when loading a directory.
sv: Välj hur filer ska sorteras när en katalog laddas.

en: Select the type of scanner to use
sv: Välj typ av scanner att använda

en: Select/Unselect All.
sv: Välj (bort) alla.

en: Selected files tagged with URL '%s'.
sv: Taggade valda filer med URL '%s'.

en: Selected files tagged with album '%s'.
sv: Taggade valda filer med album '%s'.

en: Selected files tagged with artist '%s'.
sv: Taggade valda filer med artist '%s'.

en: Selected files tagged with comment '%s'.
sv: Taggade valda filer med kommentar '%s'.

en: Selected files tagged with composer '%s'.
sv: Taggade valda filer med kompositör '%s'.

en: Selected files tagged with copyright '%s'.
sv: Taggade valda filer med copyright '%s'.

en: Selected files tagged with disc number '%s'.
sv: Taggade valda filer med skivnummer '%s'.

en: Selected files tagged with encoder name '%s'.
sv: Taggade valda filer med kodarens namn '%s'.

en: Selected files tagged with genre '%s'.
sv: Taggade valda filer med genre '%s'.

en: Selected files tagged with original artist '%s'.
sv: Taggade valda filer med originalartist '%s'.

en: Selected files tagged with pictures.
sv: Taggade valda filer med bilder.

en: Selected files tagged with title '%s'.
sv: Taggade valda filer med titel '%s'.

en: Selected files tagged with track like 'xx'.
sv: Taggade valda filer med spårnummer, enligt 'xx'.

en: Selected files tagged with track like 'xx/%s'.
sv: Taggade valda filer med spårnummer, enligt 'xx/%s'.

en: Selected files tagged with year '%s'.
sv: Taggade valda filer med år '%s'.

en: Selected line:
sv: Vald rad:

en: Selected tracks numbered sequentially.
sv: Numrerade valda spår följdenligt.

en: Sending request (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d) ...
sv: Skickar förfrågan (CddbId: %s, # spår: %d, skivlängd: %d)...

en: Sending request ...
sv: Skickar förfrågan...

en: Server Settings for Automatic Search
sv: Serverinställningar för automatisk sökning

en: Server Settings for Manual Search
sv: Serverinställningar för manuell sökning

en: Set CRC32 in the ID3v2 tags
sv: Ställ in CRC32 i ID3v2-taggarna

en: Set Compression in the ID3v2 tags
sv: Ställ in komprimering i ID3v2-taggarna

en: Set Current Path as Default
sv: Ställ in denna sökväg som förvald

en: Set Into :
sv: Skriv i:

en: Set _Current Path as Default
sv: Ställ in de_nna sökväg som förvald

en: Set active the settings of the proxy server.
sv: Aktivera inställningarna för proxyservern.

en: Set properties of the selected pictures.
sv: Ställ in egenskaper för de valda bilderna.

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks.
sv: Ställ in det totala spårantalet till antalet filer i denna katalog.

en: Set this text as default comment :
sv: Använd denna text som förvald kommentar:

en: Setting locale : '%s'
sv: Ställer in lokal: '%s'

en: Show / Hide Legend
sv: Visa / dölj symbolförklaring

en: Show / Hide Masks Editor
sv: Visa / dölj mask-editorn

en: Show Hidden Directories
sv: Visa dolda kataloger

en: Show header informations of file
sv: Visa filers header-information

en: Show log view in main window
sv: Visa logg i huvudfönstret

en: Show only red lines (or show all lines) in the 'Artist / Album' list
sv: Visa endast röda rader (eller visa alla rader) i 'Artist / Album'-listan

en: Show subdirectories when selecting a directory
sv: Visa underkataloger när en katalog valts

en: Show tree browser / Display by Artist and Album
sv: Visa katalogträd / Visa efter artist och album

en: Size:
sv: Storlek:

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before changing the directory?
sv: En del filer har ändrats men inte sparats...
    Vill du spara dessa innan du byter katalog?

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before exiting the program?
sv: Vissa filer har ändrats men inte sparats...
    Vill du spara dessa filer innan du avslutar programmet?

en: Sorry, the web-based search is currently down!
sv: Tyvärr, den web-baserade sökningen är för tillfället ur funktion!

en: Sort by Track Name
sv: Sortera efter spårtitel

en: Sort by Track Number
sv: Sortera efter spårnummer

en: Sort list by property
sv: Sortera efter egenskap

en: Sort list by tag
sv: Sortera efter taggar

en: Sort the file list by :
sv: Sortera fillistan efter :

en: Sorting List Options
sv: Listsorteringsalternativ

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Syd-Europeisk (ISO-8859-3)

en: Specify the directory where are located the local cd data base. The local cd data base contains the eleven following directories 'blues', 'classical', 'country', 'data', 'folk', 'jazz', 'newage', 'reggae', 'rock', 'soundtrack' and 'misc'.
sv: Skriv in sökvägen till den lokala cd-databasen. Den lokala cd-databasen innehåller följande elva kataloger 'blues', 'classical', 'country', 'data', 'folk', 'jazz', 'newage', 'reggae', 'rock', 'soundtrack' och 'misc'.

en: Specify the directory where your files are located. This path will be loaded when EasyTAG starts without parameter.
sv: Specificera katalogen där dina filer finns. Denna sökväg kommer att laddas när EasyTAG startar utan parametrar.

en: Speex File
sv: Speex-fil

en: Speex file support
sv: Stöd för Speex-filer

en: Starting EasyTAG %s (PId: %d) ...
sv: Startar EasyTAG %s (PId: %d)...

en: Stop the current action
sv: Stoppa pågående åtgärd

en: Stop the search ...
sv: Stoppa sökningen...

en: Strip tags if all fields are set to blank
sv: Ta bort taggar om alla fält är tomma

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag Options
sv: Taggalternativ

en: Tag Settings
sv: Tagginställningar

en: Tag and File Name scan
sv: Tagg- och filnamnsscanner

en: Tag field focus when switching files in list with shortcuts Page Up/Page Down:
sv: Sätt fokus på taggfältet när byte sker mellan filer med kortkommandona Sida upp/Sida ned:

en: Tag is already attached to a file
sv: Taggen är redan kopplad till en fil

en: Tag scanner: strange..., the extension '%s' was not found into filename '%s'!
sv: Taggscanner: Mystiskt... ändelsen '%s' kunde inte hittas i filnamnet '%s'!

en: Tag selected files with these pictures
sv: Tagga valda filer med dessa bilder

en: Tag selected files with this URL
sv: Tagga valda filer med denna URL

en: Tag selected files with this album name
sv: Tagga valda filer med detta albumnamn

en: Tag selected files with this artist
sv: Tagga valda filer med denna artist

en: Tag selected files with this comment
sv: Tagga valda filer med denna kommentar

en: Tag selected files with this composer
sv: Tagga valda filer med denna kompositör

en: Tag selected files with this copyright
sv: Tagga valda filer med detta copyright

en: Tag selected files with this disc number
sv: Tagga valda filer med detta skivnummer

en: Tag selected files with this encoder name
sv: Tagga valda filer med denna kodare

en: Tag selected files with this field
sv: Tagga valda filer med detta fält

en: Tag selected files with this genre
sv: Tagga valda filer med denna genre

en: Tag selected files with this number of tracks
sv: Tagga valda filer med detta totala spårantal

en: Tag selected files with this original artist
sv: Tagga valda filer med denna originalartist

en: Tag selected files with this title
sv: Tagga valda filer med denna titel

en: Tag selected files with this year
sv: Tagga valda filer med detta år

en: Tag successfully scanned...
sv: Taggar har scannats...

en: Tag successfully scanned...(%s)
sv: Taggar har scannats... (%s)

en: Tag(s) written
sv: tagg(ar) skrevs

en: Thai (TIS-620)
sv: Thailändsk (TIS-620)

en: Thanks
sv: Tack

en: The UTF-8 string '%s' couldn't be converted into filename encoding (%s).
sv: UTF-8 strängen '%s' kunde inte konverteras till filnamnets kodning (%s).

en: The audio file player '%s' can't be found!
sv: Ljudspelaren '%s' kan inte hittas!

en: The buttons on the right represent the fields which can be processed. Select those who interest you.
sv: Knapparna till höger representerar de fält som kan bearbetas. Välj dem som är intressanta.

en: The extension will not be converted
sv: Ändelsen kommer inte att konverteras

en: The filename '%s' couldn't be converted into UTF-8 (%s).
sv: Filnamnet '%s' kunde inte konverteras till UTF-8 (%s).

en: The filename '%s' exceeds %d characters and will be truncated!
sv: Filnamnet '%s' överstiger %d tecken och kommer att förkortas!

en: The following file already exists :
    '%s'
    Do you want to overwrite?
sv: Följande fil existerar redan :
    '%s'
    Vill du skriva över den?

en: The modification time of the parent directory of the file will be updated when saving tag the file. At the present time it is automatically done only when renaming a file.
    This feature is interesting when using applications like Amarok. For performance reasons, they refresh file informations by detecting changes of the parent directory.
sv: Modifieringstiden för föräldrakatalogen kommer att uppdateras när taggen sparas. För närvarande görs detta automatiskt endast vid namnbyte av filen.
    Denna möjlighet är intressant när program som Amarok används. Av prestandaskäl uppdateras filinformationen genom att kontrollera ändringar av föräldrakatalogen.

en: The path for 'Local CD Data Base' wasn't defined!
    Fill it in the preferences window before to use this search.
sv: Ingen sökväg för 'Lokal CD Data-Bas' är definierad!
    Fyll i sökvägen bland inställningarna innan du utför denna sökning.

en: The program '%s' can't be found!
sv: Programmet '%s' kunde inte hittas!

en: The server returned a wrong answer!
sv: Servern returnerade ett felaktigt svar!

en: The server returned a wrong answer! (%s)
sv: Servern returnerade ett felaktigt svar! (%s)

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'Text_In_An_Entry'.
sv: Mellanslag byts ut mot understreck. Exempelvis, före:  'Text i en tagg', Efter: 'Text_i_en_tagg'.

en: The string '%s' couldn't be converted into UTF-8 (%s).
sv: Strängen '%s' kunde inte konverteras till UTF-8 (%s).

en: The underscore character or the string '%20' are replaced by one space. Example, before: 'Text%20In%20An_Entry', after: 'Text In An Entry'.
sv: Understreck och strängen '%20' byts ut mot ett mellanslag. Exempelvis, före: 'Text%20i%20en_tagg', efter: 'Text i en tagg'.

en: This character set will be used when reading the tag data, to convert each string found in an ISO-8859-1 field in the tag (for ID3v2 or/and ID3v1 tag).
    
    For example :
      - in previous versions of EasyTAG, you can save UTF-8 strings in an ISO-8859-1 field. This is not correct! To convert these tags to Unicode: activate this option and select UTF-8. You must also activate above the option 'Try to save tags to ISO-8859-1. If it isn't possible then use UNICODE (recommended)' or 'Always save tags to UNICODE character set'.
      - If unicode was not used, Russian people can select the character set 'Windows-1251' to load tags written under Windows. And 'KOI8-R' to load tags written under Unix systems.
sv: Denna teckensnittskodning kommer att användas vid läsning av taggdata för att konvertera strängar i fält av kodningen ISO-8859-1 i taggen (för ID3v2- och/eller ID3v1-taggar).
    
    Exempelvis :
      - i tidigare versioner av EasyTAG kan du spara UTF-8 strängar i ett ISO-8859-1-fält. Detta är inte korrekt! För att konvertera dessa taggar till Unicode: aktivera detta alternativ och välj UTF-8. Du måste även aktivera alternativet 'Försök att spara taggar i ISO-8859-1. Om det inte är möjligt att använda UNICODE (rekommenderas)' eller 'Spara alltid taggar i UNICODE-teckenuppsättning' ovan.
      - Om Unicode inte användes, så kan rysk-talande människor välja teckenkodningen 'Windows-1251' för att ladda taggar skrivna i Windows. Och 'KOI8-R' för att ladda taggar skrivna i Unix-system.

en: This expands the selected node into the file browser to display the sub-directories.
sv: Detta expanderar den valda noden i filbläddraren så att underkataloger visas.

en: This option replaces the UNIX directory separator '/' into DOS separator '\'.
sv: Detta alternativ byter UNIX-katalogseparering '/' till DOS-separering '\'.

en: This version of '%s' contains '%s'
sv: Denna version av '%s' innehåller '%s'

en: Time
sv: Tid

en: Time:
sv: Tid:

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: Track
sv: Spår

en: Track #
sv: Spår #

en: Track #:
sv: Spår #:

en: Track Name
sv: Spårnamn

en: Track Name List
sv: Spårnamnslista

en: Translations:
sv: Översättningar:

en: Tree
sv: Träd

en: Tree View | Artist-Album View
sv: Träd-visning | Artist-/Album-baserad visning

en: Try an other character encoding
sv: Pröva en annan teckenkodning

en: Try to complete the year field if you enter only the last numerals of the date (for instance, if the current year is 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).
sv: Försök att komplettera år-fältet om enbart sista siffrorna skrivs in av årtalet (exempelvis, om nuvarande år är 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).

en: Turkish (IBM-857)
sv: Turkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
sv: Turkisk (Windows-1254)

en: Type
sv: Typ

en: Type the word to search into files. Or type nothing to display all files.
sv: Skriv in det ordet som du vill söka efter i filerna. Eller lämna blankt för att visa alla filer.

en: Undo Last Changes
sv: Ångra senaste ändringar

en: Undo Last File(s) Changes
sv: Ångra senaste filens(ernas) ändringar

en: Unicode type to use
sv: Unicode-typ att använda

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown error message!
sv: Okänt felmeddelande!

en: Unknown field type
sv: Okänd fälttyp

en: Unknown image
sv: Okänd bild

en: Unknown parameter or path '%s'
sv: Okänd parameter eller sökväg '%s'

en: Unknown picture type
sv: Okänd bildtyp

en: Unknown signal
sv: Okänd signal

en: Unselect All Files
sv: Välj bort alla filer

en: Unselect all lines
sv: Välj bort alla rader

en: Update modification time of the parent directory of the file (recommended when using Amarok)
sv: Uppdatera modifieringstiden för filens föräldrakatalog (rekommenderas när Amarok används)

en: Updated tag of '%s'
sv: Uppdaterade taggen på '%s'

en: Upper Case
sv: Versaler

en: Use CRC32
sv: Använd CRC32

en: Use CRC32 as the default comment (for files with ID3 tags only).
sv: Använd CRC32 som förvald kommentar (endast för filer med ID3 taggar).

en: Use Compression
sv: Använd komprimering

en: Use DOS directory separator
sv: Använd DOS-katalogseparering

en: Use a proxy
sv: Använd en proxy

en: Use directory name
sv: Använd katalogens namn

en: Use full path for files in playlist
sv: Använd fullständig sökväg för filerna i spelningslistan

en: Use local Cddb
sv: Använd lokal CDDB

en: Use mask :
sv: Använd mask:

en: Use relative path for files in playlist
sv: Använd relativ sökväg för filerna i spelningslistan

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match lines (using title) with audio files (using filename)
sv: Använd Levenshteins algoritm (DLM) för att matcha rader (använder titel) med ljudfiler (använder filnamnet)

en: User Interface
sv: Användargränsnitt

en: User Name :
sv: Användarnamn:

en: User Password :
sv: Användarlösenord:

en: Variable EASYTAGLANG defined. Setting locale : '%s'
sv: Variabeln EASYTAGLANG har definierats. Ställer in lokal: '%s'

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Hebreisk visuell (ISO-8859-8)

en: Warning : The Ogg Vorbis file '%s' contains an ID3v2 tag.
sv: Varning : Ogg Vorbis-filen '%s' innehåller en ID3v2-tagg.

en: Warning...
sv: Varning...

en: WavPack file support
sv: Stöd för WavPack-filer

en: Wavpack File
sv: Wavpack-fil

en: Wavpack Tag
sv: Wavpack-tagg

en: Web Page:
sv: Hemsida:

en: Web Page: %s
sv: Hemsida: %s

en: Western (IBM-850)
sv: Västerländsk (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västerländsk (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
sv: Västerländsk (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
sv: Västerländsk (Windows-1252)

en: When activating this option, after loading the fields, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
sv: När detta alternativ är aktiverat, kommer den nuvarande scannern att köras på filerna efter att fälten laddats (scanner-fönstret måste vara öppet).

en: When activating this option, after loading the filenames, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
sv: När detta alternativ är aktiverat, kommer den nuvarande scannern att köras på filerna efter att fälten laddats (scanner-fönstret måste vara öppet).

en: When activating this option, the Levenshtein algorithm (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) will be used to match the CDDB title against every file name in the current folder, and to select the best match. This will be used when selecting the corresponding audio file, or applying cddb results, instead of using directly the position order.
sv: Om denna möjlighet aktiveras kommer Levenshtein-algoritmen (DLM: Damerau-Levenshtein Metric) att användas för att matcha CDDB-titeln gentemot alla filnamn i den aktuella katalogen, för att göra ett val baserat på den bästa matchningen. Detta kommer att användas vid val av motsvarande ljudfil, eller tillämpning av CDDB-resultatet, istället för att direkt använda positionsordningen.

en: Windows should be placed at the current mouse position.
sv: Fönstret kommer att placeras där muspekaren befinner sig.

en: Windows should be placed in the center of the main window.
sv: Fönstret kommer att placeras i mitten av huvudfönstret.

en: Windows should be placed in the center of the screen.
sv: Fönstret kommer att placeras i mitten av skärmen.

en: With this option, it will try the conversion to the encoding associated to your locale (for example : ISO-8859-1 for 'fr', KOI8-R for 'ru', ISO-8859-2 for 'ro'). If it fails, it will try the character encoding ISO-8859-1.
sv: Med detta alternativ, kommer programmet att försöka att konvertera till den teckenkodning som systemet använder lokalt (exempelvis: ISO-8859-1 för 'fr', KOI8-R för 'ru', ISO-8859-2 för 'ro'). Om detta inte lyckas, kommer programmet att försöka med teckenkodningen ISO-8859-1.

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it can be approximated through one or several similarly looking characters.
sv: Med detta alternativ kan ett tecken approximeras med en eller flera liknande tecken, ifall det inte kan representeras med vald teckenkodning.

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it isn't changed. But note that an error message will be displayed for information.
sv: Med detta alternativ ändras inte tecken om de inte kan representeras i målteckenkodningen. Notera dock att ett felmeddelande kommer att visas med information om detta.

en: With this option, when a characters cannot be represented in the target character set, it will be silently discarded.
sv: Med detta alternativ kommer tecken att uteslutas i tysthet, ifall det inte kan representeras av vald teckenkodning.

en: Words :
sv: Ord:

en: Write ID3 tags in FLAC files (in addition to FLAC tag)
sv: Skriv ID3-taggar i FLAC-filer (utöver FLAC-tagg)

en: Write ID3v1.x tag
sv: Skriv ID3v1.x-taggar

en: Write ID3v2 tag
sv: Skriv ID3v2-tagg

en: Write Playlist ...
sv: Spara spelningslista...

en: Write Playlist...
sv: Skriva spelningslista...

en: Write Tag from CDDB...
sv: Skriv taggen från CDDB...

en: Write Tag...
sv: Skriv tagg...

en: Write info using :
sv: Skriva info med:

en: Write info using filename
sv: Använd filnamnet för att skriva info

en: Write only list of files
sv: Skriv enbart en lista över filerna

en: Write the track field with the following number of digits :
sv: Skriv spårfältet med följande antal siffror:

en: Writing tag of '%s'
sv: Skriver tagg i '%s'

en: Written playlist file '%s'
sv: Skrev spelningslista '%s'

en: Written tag of '%s'
sv: Skriver tagg av '%s'

en: XMMS doesn't make use of the right way to identify a comment in Ogg Vorbis files as other apps do. In fact, this field is usually labeled with 'comment=', whereas XMMS uses only `='. Please, uncheck this option if you don't want other apps to complain about an unknown field. Comments won't be shown in XMMS, though.
sv: XMMS identifierar kommentarer i Ogg Vorbis-filer på ett felaktigt sätt, till skillnad från andra program. Faktum är att detta fält vanligtvis utmärks av 'comment=', medan XMMS använder endast '='. Avmarkera detta om du inte vill att andra applikationer ska klaga om ett okänt fält. Kommentarerna kommer dock inte att visas i XMMS.

en: Year
sv: År

en: Year:
sv: År:

en: You can use drag and drop to add picture.
sv: Du kan använda drag-och-släpp för att lägga till bilder.

en: You have probably found a bug in EasyTAG. Please, send a bug report with a gdb backtrace ('gdb easytag core' then 'bt' and 'l') and informations to reproduce it to easytag@gmail.com
sv: Du har troligtvis funnit en bugg i EasyTAG. Vänligen sänd in en buggrapport, med en gdb-bakåtspårning ('gdb easytag core' sedan 'bt' och 'l') och information om hur man kan upprepa detta, till easytag@gmail.com

en: You have tried to save this tag to Unicode but it was detected that your version of id3lib is bugged.
    If you reload this file, some characters in the tag may be not displayed correctly...
    Please, apply to id3lib the patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff
    available in EasyTAG package sources.
    Note that this message will appear only one time.
    
    File : %s
sv: Du har försökt att spara denna tagg till Unicode men det har visat sig att din version av id3lib har buggar.
    Om du laddar om denna fil kommer kanske vissa tecken inte att visas korrekt...
    Vänligen, installera till id3lib patchen src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff
    som finns i EasyTAG-paketets källkod.
    Notera att detta medelande visas endast en gång.
    
    Fil: %s

en: You must type a directory name!
sv: Du måste skriva in ett katalognamn!

en: You must type a program name!
sv: Du måste skriva in ett programnamn!

en: _About
sv: _Om

en: _Browser
sv: _Bläddra

en: _Collapse Tree
sv: _Slå ihop katalogträd

en: _File
sv: _Fil

en: _File Operations
sv: _Filoperationer

en: _Fill Tag(s) ...
sv: _Fyll tagg(arna) ...

en: _First File
sv: _Första filen

en: _Force Saving File(s)
sv: _Tvinga spara filen(erna)

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Last File
sv: _Sista filen

en: _Misc
sv: _Diverse

en: _Next File
sv: _Nästa fil

en: _Preferences ...
sv: _Alternativ...

en: _Previous File
sv: F_öregående fil

en: _Process Field(s) ...
sv: _Bearbeta fält...

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Refresh Tree
sv: _Uppdatera katalogträd

en: _Remove Tag(s)
sv: _Ta bort tagg(ar)

en: _Rename File(s) and Directory ...
sv: _Byt namn på fil(erna) och katalogen...

en: _Save File(s)
sv: _Spara filen(erna)

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Undo Last File(s) Changes
sv: _Ångra senaste filens(ernas) ändringar

en: available
sv: tillgänglig

en: disabled
sv: avstängd

en: enabled
sv: aktiverad

en: included : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.
sv: inkluderat: funk, soul, rapp, pop, industriell, metall, etc.

en: movies, shows
sv: filmer, serier

en: others that do not fit in the above categories
sv: annat som inte passar i ovanstående kategorier

en: pixels
sv: pixlar

en: the File Name
sv: filnamnet

en: the Tag
sv: taggen

en: to:
sv: till:
