EasyTAG 2.1.2 - en to sv translation catalogue (885 entries)

en:     EasyTAG is an utility for viewing and editing tags for MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack and Monkey's Audio files. Its simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux.
sv:     EasyTAG är ett verktyg för läsning och editering av MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack och Monkey's Audio filer. Det är enkelt och har ett trevligt GTK+ gränssnitt vilket gör taggningen enklare i GNU/Linux.

en:   STOP the search...
sv:   STOPPA sökningen...

en:  Apply
sv: Utför

en:  Browse...
sv: Bläddra...

en:  Cancel
sv: Avbryt

en:  Categories
sv: Kategorier

en:  Close
sv: Stäng

en:  Do you really want to exit the program?
sv: Vill du avsluta programmet?

en:  Execute
sv: Kör

en:  Load
sv:  Ladda

en:  No
sv: Nej

en:  Save
sv: Spara

en:  Search
sv: Sök

en:  The selected path for 'Default path to files' isn't valid!
    '%s'
    (%s)
sv:  Den valda sökvägen för 'Default sökväg till filer' är inte valid!
    '%s'
    (%s)

en:  Write
sv: Skriv

en:  Yes
sv: Ja

en: # Albums
sv: # Album

en: # Files
sv: # Filer

en: # Tracks
sv: # Spår

en: %c : comment
sv: %c : kommentar

en: %d : disc number
sv: %d : skiv-nummer

en: %d file(s) selected!
sv: %d fil(er) vald(a)!

en: %e : encoded by
sv: %e : kodad av

en: %i : ignored
sv: %i : ignorerad

en: %l : number of tracks
sv: %l : antal spår

en: %n : track
sv: %n : spår

en: %p : composer
sv: %p : kompositör

en: %s %s by %s (compiled %s, %s)
sv: %s %s av %s (kompilerat %s, %s)

en: %t : title
sv: %t : titel

en: %u file(s)
sv: %u fil(er)

en: %y : year
sv: %y : år

en: (Brazilian Portuguese translation)
sv: (Brasilien Portugisisk översättning)

en: (Bulgarian translation)
sv: (Bulgarisk översättning)

en: (Chinese translation)
sv: (Kinesisk översättning)

en: (Czech translation)
sv: (Tjeckisk översättning)

en: (Danish translation)
sv: (Dansk översättning)

en: (Dutch translation)
sv: (Holländsk översättning)

en: (Example : %.*d_-_Track_name_1.mp3)
sv: (Exempel : %.*d_-_Spår_namn_1.mp3)

en: (German translation)
sv: (Tysk översättning)

en: (Greek translation)
sv: (Grekisk översättning)

en: (Hebrew translation)
sv: (Hebreisk översättning)

en: (Hungarian translation)
sv: (Ungersk översättning)

en: (Italian translation)
sv: (Italiensk översättning)

en: (Japanese translation)
sv: (Japansk översättning)

en: (Polish translation)
sv: (Polsk översättning)

en: (Romanian translation)
sv: (Rumänsk översättning)

en: (Russian translation)
sv: (Rysk översättning)

en: (Spanish translation)
sv: (Spansk översättning)

en: (Swedish translation)
sv: (Svensk översättning)

en: (Ukrainian translation)
sv: (Ukrainsk översättning)

en: (compiled: %s)
sv: (Kompilerad: %s)

en: (using: GTK+ %d.%d.%d)
sv: (använder: GTK+ %d.%d.%d)

en: //IGNORE
sv: //IGNORERA

en: 32x32 pixel PNG file icon
sv: 32x32 pixel PNG fils ikon

en: <All albums>
sv: <Alla album>

en: ?, Layer ?
sv: ?, Lager ?

en: A bright coloured fish
sv: En ljust färgad fisk

en: A space is inserted before each upper case letter. Example, before: 'TextInAnEntry', after: 'Text In An Entry'.
sv: Ett mellanslag sätts in mellan varje versal. Exempel, före: 'EnInledandeText', efter: 'En Inledande Text'.

en: APE Tag
sv: APE Tagg

en: About
sv: Om

en: About...
sv: Om...

en: Activate this option if you want to put the following string into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
sv: Aktivera denna möjlighet om du vill lägga till denna sträng till kommentar-fältet vid användning av 'Fyll Tagg' scannern.

en: Activate this option to open automatically the scanner window when EasyTAG starts.
sv: Aktivera denna möjlighet för att automatiskt öppna scanner-fönstret vid start av EasyTAG.

en: Add Default Masks
sv: Lägga till Förvald Mask

en: Add pictures
sv: Lägg till bilder

en: Add pictures to the tag (drag and drop is also available).
sv: Lägga till bilder till taggen (drag och släpp är också tillgängligt).

en: Additional settings for iconv():
sv: Nuvarande inställning för iconv():

en: Album: '%s', artist: '%s', length: '%s', year: '%s', genre: '%s', ID: '%s'
sv: Album: '%s', artist: '%s', längd: '%s', år: '%s', genre: '%s', ID: '%s'

en: All
sv: Alla

en: All Categories
sv: Alla Kategorier

en: All Fields
sv: Alla Fält

en: All Files
sv: Alla Filer

en: All downcase
sv: Enbart gemener

en: All files have been deleted...
sv: Alla filerna har raderats...

en: All files have been saved...
sv: Alla filerna har sparats...

en: All spaces between words are removed. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'TextInAnEntry'.
sv: Alla mellanslag tas bort. Exempel, före: 'En Inledande Text', efter: 'EnInledandeText'.

en: All tags have been removed
sv: Alla taggarna har avlägsnats

en: All tags have been scanned
sv: Alla taggarna har scannats

en: All uppercase
sv: Enbart versaler

en: Apply changes (but don't save) and close this window
sv: Applicera ändringarna (men spara inte) och stäng denna dialog

en: Arabic (IBM-864)
sv: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: As ID3v2 tags may contain other data than Title, Artist, Album, Year, Track, Genre or Comment (as an attached picture, lyrics, ...), this option allows you to strip the whole tag when these seven standard data fields have been set to blank.
sv: Eftersom en ID3v2 tagg kan innehålla annan data än Titel, Artist, Album, År, Spår, Genre eller Kommentarer ( som tillexempel tillhörande bilder, lyrik, ...), så ger dej detta möjligheten att ta bort hela taggen när dessa sju standardfält har tömts.

en: As the following corrupted file: '%s'
    will cause an error in id3lib, it will not be processed by the program.
sv: Eftersom följande korrupta fil: '%s'
    kommer att orsaka fel i id3lib, kommer den inte att köras av programmet.

en: Ascending album
sv: Stigande album

en: Ascending artist
sv: Stigande artist

en: Ascending by URL
sv: Stigande ordning efter URL

en: Ascending by album
sv: Stigande ordning efter album

en: Ascending by artist
sv: Stigande ordning efter artist

en: Ascending by bitrate
sv: Stigande ordning efter bitrate

en: Ascending by comment
sv: Stigande ordning efter kommentarer

en: Ascending by composer
sv: Stigande ordning efter kompositör

en: Ascending by copyright
sv: Stigande ordning efter copyright

en: Ascending by creation date
sv: Stigande ordning efter ändringsdatum

en: Ascending by duration
sv: Stigande ordning efter varaktighet

en: Ascending by encoder name
sv: Stigande ordning efter omkodarens namn

en: Ascending by file size
sv: Stigande ordning efter filstorlek

en: Ascending by file type
sv: Stigande ordning efter filtyp

en: Ascending by filename
sv: Stigande ordning efter filnamn

en: Ascending by genre
sv: Stigande ordning efter genre

en: Ascending by original artist
sv: Stigande ordning efter original artist

en: Ascending by samplerate
sv: Stigande ordning efter samplerate

en: Ascending by title
sv: Stigande ordning efter titel

en: Ascending by track number
sv: Stigande ordning efter spårnummer

en: Ascending by year
sv: Stigande ordning efter år

en: Ascending comment
sv: Stigande kommentar

en: Ascending creation date
sv: Stigande datum för skapande av filen

en: Ascending file name
sv: Stigande filnamn

en: Ascending genre
sv: Stigande genre

en: Ascending title
sv: Stigande titel

en: Ascending track number
sv: Stigande spårnummer

en: Ascending year
sv: Stigande år

en: Attempting to write to a read-only file
sv: Försök att skriva till fil med enbart läs-rättigheter

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio player: '%s'
sv: Ljud Spelare: '%s'

en: Author: %s
sv: Upphovsman: %s

en: Auto completion of date if not complete
sv: Om ej komplett, fyll i datum automatiskt

en: Automatic Search
sv: Automatisk Sökning

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
sv: Konvertera automatiskt äldre ID3v2 tagg versioner

en: Automatically search files, when EasyTAG starts, into the default directory. Note that this path may be overriden by the parameter passed to easytag (easytag /path_to/mp3_files).
sv: Automatiskt sökning efter filer, när EasyTAG startas, sök i denna katalog. Notera att den här sökvägen kan komma att skrivas över av den parametrar som ges till easytag (easytag /sökväg_till/mp3_filer).

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Band/Artist logotype
sv: Band/Artist-logotyp

en: Band/Orchestra
sv: Band/Orkester

en: Be careful, you are applying %d lines of the CDDB results to %d lines in the list of files!
    
    Do you want to continue ?
sv: Var försiktig, du håller på att lägga till %d rader av CDDB resultatet, till %d rader i listan över filer!
    
    Vill du fortsätta ?

en: Bitrate:
sv: Bitvärde:

en: Bold style
sv: Fet stil

en: Browse Directory with ...
sv: Bläddra i Kataloger med ...

en: Browse _Sub-directories
sv: Bläddra i _Under-kataloger

en: Browser
sv: Bläddrare

en: Buffer is too small
sv: Bufferten är för liten

en: CD Data Base
sv: CD Data Bas

en: CD Data Base Search
sv: CD Data Bas Sökning

en: CD Data _Base Search ...
sv: CD Data _Bas Sökning ...

en: CDDB Search ...
sv: CDDB Sökning ...

en: CDDB Search File(s)...
sv: CDDB Sökning Fil(er) ...

en: CGI Path :
sv: CGI Sökväg :

en: Calculates the CRC-32 value of the file and writes it into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
sv: Beräkna värdet av CRC-32 i filen och skriv in detta i kommentar fältet vid användning av 'Fyll Tagg' scannern.

en: Can't connect to host '%s' (%s)!
sv: Kan inte kontakta värd '%s' (%s)!

en: Can't create a new socket (%s)!
sv: Kunde inte skapa en ny socket (%s)!

en: Can't create file '%s' (%s)
sv: Kan inte skapa fil '%s' (%s)

en: Can't create or open file '%s' (%s)
sv: Kan inte skapa eller öppna fil '%s' (%s)

en: Can't create target directory
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte skapa målkatalog
    '%s'!
    (%s)

en: Can't display the picture, as not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
sv: Kan inte visa bilden då inte tillräckligt med data har lästs in för att kunna avgöra hur bild bufferten skall skapas.

en: Can't execute %s (%s)!
sv: Kan inte köra %s (%s)!

en: Can't execute %s (error %d)!
sv: Kunde inte starta %s (fel %d)!

en: Can't fork another process!
sv: Kan inte starta en ny process!

en: Can't load file: '%s' (%s)!
sv: Kan inte ladda fil: '%s' (%s)

en: Can't move file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte flytta fil '%s'
     till 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't open configuration file '%s' (%s)
sv: Kan inte öppna konfigurations fil %s (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
sv: Kan inte öppna fil '%s' (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
sv: Kan inte öppna fil '%s' (%s)

en: Can't open file :
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte öppna fil :
    '%s'!
    (%s)

en: Can't read directory :
    '%s'
    (%s)
sv: Kan inte läsa katalog :
    '%s'
    (%s)

en: Can't remove old directory
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte tabort gamla katalogen
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename because this directory name already exists!
    (%s)
sv: Kunde inte ändra namnet, katalognamnet existerar redan!
    (%s)

en: Can't rename directory 
    '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte ändra namnet på katalogen 
    '%s'
     till 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename file 
    '%s'
    because the following file already exists:
    '%s'
sv: Kan inte byta namnet på fil 
    '%s'
    pågrund av att filen redan existerar:
    '%s'

en: Can't rename file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte ändra namnet på filen '%s'
     till 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't resolve host '%s' (%s)!
sv: Kunde inte koppla upp mot värd '%s' (%s)!

en: Can't send the request (%s)!
sv: Kan inte skicka förfrågan (%s)!

en: Can't write playlist file '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte skriva spel-listan '%s'!
    (%s)

en: Can't write tag in file '%s'!
    (%s)
sv: Kan inte skriva taggen i fil '%s'!
    (%s)

en: Case sensitive
sv: Teckenkänsligt

en: Category
sv: Kategori

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Center of the main window
sv: I centrum av huvudfönstret

en: Center of the screen
sv: Centrerat på skärmen

en: Central European (IBM-852)
sv: Central Europeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Central Europeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
sv: Central Europeisk (Windows-1250)

en: Changes
sv: Ändringar

en: Changes applied
sv: Ändringarna har applicerats

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Character Set for File Name
sv: Tecken-Uppsättning för Filnamn

en: Character Set for reading ID3 tags
sv: Teckenuppsättning för ID3 taggar

en: Character Set for writing ID3 tags
sv: Ställ in teckenkodningen för skrivning av ID3 taggar

en: Character set used to read tag data in the file.
sv: Teckenuppsättning att använda för att läsa data i filens tagg.

en: Character set used to write ID3v1 tag data in the file.
sv: Teckenuppsättning att använda för att skriva in ID3v1 tagg-data i filen.

en: Character set used to write the tag data in the file.
sv: Teckenuppsättning att använda för att skriva in data i filens tagg.

en: Charset:
sv: Teckenkod

en: Chinese Simplified (GB18030)
sv: Kinesisk Förenklad (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Kinesisk Förenklad (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Kinesisk Traditionell (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
sv: Kinesisk Traditionell (Big5-HKSCS)

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Clean Log
sv: Rensa Logg

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Close this window without saving
sv: Stäng detta fönster utan att spara

en: Cm
sv: Ko

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Common
sv: Vanlig

en: Composer
sv: Kompositör

en: Composer:
sv: Kompositör:

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Configuration saved
sv: Konfigurationen sparad

en: Configuration unchanged
sv: Konfigurationen oförändrad

en: Confirm deleting of file
sv: Bekräfta raderande av fil

en: Confirm exit from program
sv: Bekräfta avslut av program

en: Confirm renaming of file
sv: Bekräfta namnbyte av fil

en: Confirm writing of file tag
sv: Bekräfta skrivning av fil-tagg

en: Confirm writing of playlist
sv: Bekräfta skrivning av spellista

en: Confirm...
sv: Bekräfta...

en: Confirmation
sv: Bekräfta

en: Connected to host '%s'
sv: Uppkopplad mot värd '%s'

en: Connecting to host '%s', port '%d' ...
sv: Kopplar upp mot värd '%s', på port '%d' ...

en: Convert ' ' to '_'
sv: Konvertera ' ' till '_'

en: Convert '_' and '%20' to ' '
sv: Konvertera '_' och '%20' till ' '

en: Convert '_' and '%20' to spaces
sv: Konvertera '_' och '%20' till mellanslag

en: Convert all words in all fields to lower case. Example, before: 'TEXT IN an entry', after: 'text in an entry'.
sv: Konvertera alla ord i ett fält till gemener. Exempel, före: 'En INLEDANDE text', efter: 'en inledande text'.

en: Convert all words in all fields to upper case. Example, before: 'Text IN AN entry', after: 'TEXT IN AN ENTRY'.
sv: Konvertera alla ord i ett fält till versaler. Exempel, före: 'En INLEDANDE text', efter: 'EN INLEDANDE TEXT'.

en: Convert filename extension to :
sv: Konvertera filändelser till :

en: Convert illegal characters for FAT32/16 and ISO9660 + Joliet filesystems ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') of the filename to avoid problem when renaming the file. This is usefull when renaming the file from the tag with the scanner.
sv: Konvertera illegala tecken för FAT32/16 och ISO9660 + Joliet filsystem ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') i filnamn för att undvika problem när filerna döps om. Detta är användbart när man döper om filer från taggarna med hjälp av scannern.

en: Convert space ' ' to underscore '_'
sv: Konvertera mellanslag ' ' till nedsänkta streck '_'

en: Convert the initial of each word in all fields to upper case. Example, before: 'Text in an ENTRY', after: 'Text In An Entry'.
sv: Konvertera alla initialer till en versal i ett fält. Exempel, före: 'En INLEDANDE text', efter: 'En Inledande Text'.

en: Convert the initial of the first word in all fields to upper case. Example, before: 'text IN An ENTRY', after: 'Text in an entry'.
sv: Konvertera begynnelse bokstaven i det första ordet i ett fält till en versal. Exempel, före: 'En INLEDANDE text', efter: 'En inledande text'.

en: Convert underscore character '_' and string '%20' to space ' '
sv: Konvertera nedsänkta streck '_' och '%20' strängar till mellanslag ' '

en: Convert:
sv: Konvertera:

en: Copy: No row selected!
sv: Kopiering: Ingen rad vald!

en: Corrupt or missing data, continuing...
sv: Korrupt eller saknad data, fortsätta...

en: Corrupt secondary header.
sv: Korrupt sekundärt sidhuvud.

en: Corrupted file...
sv: Trasig fil...

en: Could not convert '%s' into filename encoding. Please use another name.
sv: Kunde inte konvertera '%s' till filnamnets teckenkod. Vänligen använd ett annat namn.

en: Could not convert filename '%s' into system filename encoding.
sv: Kunde inte konvertera filnamnet '%s' till systemets filnamns kodning.

en: Could not convert filename : '%s'
    into system filename encoding
    (Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING).
sv: Kunde inte konvertera filnamnet : '%s'
    till systemets filnamns kodning
    (Försök att ställa in miljövariabel G_FILENAME_ENCODING).

en: Could not merge UI, error was: %s
sv: Kunde inte slå samman UI, fel var: %s

en: Cover (back)
sv: Konvolut (baksida)

en: Cover (front)
sv: Konvolut (framsida)

en: Cp
sv: K

en: Cr
sv: Co

en: Create New Mask
sv: Skapa en Ny Mask

en: Create playlist in the parent directory
sv: Skapa en spel-lista i föräldra katalogen

en: Currently using id3lib version %d.%d.%d ...
sv: Förnärvarande används id3lib version %d.%d.%d ...

en: Currently using libid3tag version %s ...
sv: Förnärvarande används libid3tag version %s ...

en: Currently using locale '%s' (and eventually '%s')...
sv: Förnärvarande används lokal '%s' (och eventuellt '%s')...

en: Cyrillic (IBM-855)
sv: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
sv: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
sv: Kyrillisk/Ryskt (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (KOI8-U)

en: DLL '%s' could not be loaded
sv: DLL '%s' kunde inte laddas

en: DLL '%s' not found. Try loading it...
sv: DLL '%s' hittades inte. Försöka att ladda den...

en: Default directory :
sv: Förvald Katalog :

en: Delete File(s)
sv: Radera Fil(er)

en: Delete File...
sv: Radera Fil...

en: Delete all blank lines
sv: Radera samtliga blanka rader

en: Delete this line
sv: Radera denna rad

en: Descending album
sv: Fallande album

en: Descending artist
sv: Fallande artist

en: Descending by URL
sv: Fallande ordning efter URL

en: Descending by album
sv: Fallande ordning efter album

en: Descending by artist
sv: Fallande ordning efter artist

en: Descending by bitrate
sv: Fallande ordning efter bitrate

en: Descending by comment
sv: Fallande ordning efter kommentarer

en: Descending by composer
sv: Fallande ordning efter kompositör

en: Descending by copyright
sv: Fallande ordning efter copyright

en: Descending by creation date
sv: Fallande ordning efter ändringsdatum

en: Descending by duration
sv: Fallande ordning efter varaktighet

en: Descending by encoder name
sv: Fallande ordning efter omkodarens namn

en: Descending by file size
sv: Fallande ordning efter filstorlek

en: Descending by file type
sv: Fallande ordning efter filtyp

en: Descending by filename
sv: Fallande ordning efter filnamn

en: Descending by genre
sv: Fallande ordning efter genre

en: Descending by original artist
sv: Fallande ordning efter original artist

en: Descending by samplerate
sv: Fallande ordning efter samplerate

en: Descending by title
sv: Fallande ordning efter titel

en: Descending by track number
sv: Fallande ordning efter spårnummer

en: Descending by year
sv: Fallande ordning efter år

en: Descending comment
sv: Fallande kommentar

en: Descending creation date
sv: Fallande datum för skapande av filen

en: Descending file name
sv: Fallande filnamn

en: Descending genre
sv: Fallande genre

en: Descending title
sv: Fallande titel

en: Descending track number
sv: Fallande spårnummer

en: Descending year
sv: Fallande år

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Directory renamed
sv: Katalognamnet ändrades

en: Display changed files in list using :
sv: Använd följande för att visa ändrade filer :

en: Do you really want to delete definitively the file
    '%s' ?
sv: Är du säker på att du definitivt vill radera fil
    '%s' ?

en: Do you want to rename the directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
sv: Vill du ändra namnet på katalogen 
    '%s'
    till 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
sv: Vill du ändra namnet på filen 
    '%s'
    till 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file and directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
sv: Vill du ändra namnet på filen och katalogen 
    '%s'
    till 
    '%s' ?

en: Do you want to write the tag of file
    '%s' ?
sv: Vill du skriva taggen till filen
    '%s' ?

en: Don't convert first letter of the words like prepositions, articles and words like feat., when using the scanner 'First letter uppercase of each word' (for example, you will obtain 'Text in an Entry' instead of 'Text In An Entry').
sv: Gör inte om begynnelsebokstaven till versal i ord för prepositioner, artiklar och prestation., vid användning av scanner 'Gör om första bokstav av varje ord till versal' (exempelvis, resultatet kommer att bli 'En inledande text' istället för 'En Inledande Text').

en: Don't uppercase first letter of words for some prepositions and articles.
sv: Gör inte om begynnelsebokstaven till versal i ord för prepositioner och artiklar.

en: Duplicate Mask
sv: Kopiera Mask

en: Duplicated spaces or underscores are removed. Example, before: 'Text__In__An   Entry', after: 'Text_In_An Entry'.
sv: Upprepningar av nedsänkta streck eller mellanslag tas bort. Exempel, före: 'En__Inledande  Text', efter: 'En_Inledande Text'.

en: During performance
sv: Under framträdande

en: During recording
sv: Under inspelning

en: E
sv: A

en: E-mail: %s
sv: E-post: %s

en: EOF before end of vorbis headers.
sv: EOF före slutet av vorbis-sidhuvudet.

en: ERROR while opening file: '%s' (%s).
sv: FEL vid försök att öppna fil: '%s' (%s).

en: ERROR while opening file: '%s' as FLAC (%s).
sv: FEL vid försök att öppna fil: '%s' som FLAC (%s).

en: ERROR: Can't create directory '%s' (%s)!
sv: FEL: Kan inte skapa katalog '%s' (%s)!

en: ERROR: Can't write config file: %s (%s)
sv: FEL: Kan inte skriva konfigurations fil: %s (%s)

en: ERROR: Can't write list to file: %s (%s)
sv: FEL: Kan inte skriva lista till fil: %s (%s)

en: ERROR: Failed to open file: '%s' as vorbis (%s).
sv: FEL: Misslyckades med att öppna filen: '%s' som en vorbis (%s).

en: ERROR: Failed to write comments to file '%s' (%s).
sv: FEL: Misslyckades med att skriva kommentarer till filen '%s' (%s).

en: ERROR: The environment variable HOME is not defined!
sv: FEL: Miljövariabeln HOME har inte definierats!

en: EasyTAG %s: Abnormal exit! (PId: %d).
sv: EasyTAG %s: Onormal avstängning! (PId: %d).

en: EasyTAG settings dir: '%s'
sv: EasyTAG inställnings katalog: '%s'

en: EasyTAG: Normal exit.
sv: EasyTAG: Avslutades Normalt.

en: Edit Masks
sv: Editera Maskar

en: Encoded by
sv: Kodad av

en: Encoded by:
sv: Kodat av:

en: Encoder:
sv: Kodare:

en: English (US-ASCII)
sv: Engelska (US-ASCII)

en: Enter a directory to browse.
sv: Skriv in en katalog att bläddra i.

en: Enter the program to run. It will receive the current directory as parameter.
sv: Skriv in programmet du vill köra. Det kommer att få nuvarande katalog som parameter.

en: Enter the program to run. It will receive the current file as parameter.
sv: Skriv in programmet du vill köra. Det kommer att få nuvarande fil som parameter.

en: Enter the program used to play the files. Some arguments can be passed for the program (as 'xmms -p') before to receive files as other arguments.
sv: Skriv in det namnet på den spelare du önskar använda för att spela ljudfiler. En del argument kan användas (ex 'xmms -p') i förväg för att ta emot filer som andra argument.

en: Enter the words to search (separated by a space or '+')
sv: Skriv in sökorden (separerade med mellanslag eller '+')

en: Enter the words to search in the list below
sv: Skriv in sökord på raden nedan

en: Error in compression/uncompression
sv: Fel vid komprimering/av-komprimering

en: Error reading first page of Ogg bitstream.
sv: Fel vid läsning av första delen av Ogg-dataströmen.

en: Error reading initial header packet.
sv: Fel vid läsning av inledande sidhuvud-paketet.

en: Error when reading cddb response (%s)!
sv: Fel vid läsning av cddb svar (%s)!

en: Error while removing ID3v1 tag of '%s' (%s)
sv: Fel vid borttagning av ID3v1 taggen från '%s' (%s)

en: Error while removing ID3v2 tag of '%s' (%s)
sv: Fel vid borttagning av ID3v2 taggen från '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v1 tag of '%s' (%s)
sv: Fel vid uppdatering av ID3v1 taggen från '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v2 tag of '%s' (%s)
sv: Fel vid uppdatering av ID3v2 taggen från '%s' (%s)

en: Error writing stream to output. Output stream may be corrupted or truncated.
sv: Fel vid skrivning av strömningen till utmatningen. Utmatningsströmningen kan vara korrupt eller avbruten.

en: Error...
sv: Fel...

en: Error: Searching for %s, could not find node %s in tree.
sv: Fel: Sökning efter %s, kunde inte finna nod %s i träd.

en: Executed command : '%s %s'
sv: Exekverat kommando : '%s %s'

en: Extension Name
sv: Tilläggs Namn

en: Extensions
sv: Tillägg

en: FLAC File
sv: FLAC Fil

en: FLAC Vorbis Tag
sv: FLAC Vorbis Tagg

en: FLAC file support
sv: Support för FLAC filer

en: Fields
sv: Fält

en: File
sv: Fil

en: File '%s' deleted
sv: Fil '%s' raderad

en: File :
sv: Fil :

en: File Audio Player
sv: Fil Ljud-spelare

en: File Browser
sv: Fil-Bläddrare

en: File Link Broken
sv: Fil Länken är Bruten

en: File Name
sv: FilNamn

en: File Options
sv: Fil-Möjligheter

en: File Settings
sv: Fil-Inställningar

en: File(s) moved...
sv: Fil(erna) flyttade...

en: File(s) not moved...
sv: Fil(er) ej flyttade...

en: File(s) not renamed...
sv: Fil(er) inte omdöpta...

en: File(s) renamed...
sv: Fil(erna) om döpta...

en: File: '%s'
sv: Fil: '%s'

en: Filename translation
sv: Översättning filnamn

en: Files have been partially deleted...
sv: Filer har delvis raderats...

en: Files have been partially saved...
sv: Filer har delvis sparats...

en: Fill Tag
sv: Fyll Tagg

en: Fill Tag Scanner - Character Conversion
sv: Fyll Tagg Scanner - Tecken Konvertering

en: Fill Tag(s) ...
sv: Fyll Tagg(arna) ...

en: Fill tag preview...
sv: Förhandsvisning av fil-tagg...

en: First File
sv: Första Filen

en: First letter uppercase
sv: Första bokstaven versal

en: First letter uppercase of each word
sv: Första bokstaven versal i alla orden

en: For example, the extension will be converted to '.MP3'
sv: Exempelvis kommer ändelsen att konvertera till '.MP3'

en: For example, the extension will be converted to '.mp3'
sv: Exempelvis kommer ändelsen att konvertera till '.mp3'

en: Force Saving File(s)
sv: Tvinga Spara Filen(erna)

en: Force using the system character encoding and activate the transliteration
sv: Tvinga fram användande av systemets teckenkodning och aktivera översättningen

en: Force using the system character encoding and silently discard some characters
sv: Tvinga fram användande av systemets teckenkodning och avlägsna somliga tecken i tysthet

en: Found %d file(s) in this directory and subdirectories.
sv: Hittade %d fil(er) i denna katalog och underkataloger.

en: Found %d file(s) in this directory.
sv: Hittade %d fil(er) i denna katalog.

en: Found %d matching album(s)
sv: Hittade %d matchande album

en: Found %d matching album(s) for DiscID '%s'
sv: Hittade %d matchande album för DiskID '%s'

en: Found : %d file(s)
sv: Hittade : %d fil(er)

en: Freq:
sv: Frekvens:

en: Function '%s' not found in dll '%s'
sv: Funktionen '%s' kunnde inte hittas i dll '%s'

en: General:
sv: Allmänt:

en: Generate a playlist
sv: Generera en spel-lista

en: Go to Default Directory
sv: Gå till Förvald Katalog

en: Go to Home Directory
sv: Gå till Hem Katalogen

en: Go to _Default Directory
sv: Gå till _Förvald Katalog

en: Go to _Home Directory
sv: Gå till _Hem Katalogen

en: Go to parent directory
sv: Gå till föräldra-katalog

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekisk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
sv: Hebreisk (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreisk (Windows-1255)

en: Host Name :
sv: Värd Namn :

en: ID3 Tag
sv: ID3 Tagg

en: ID3 Tag Rules
sv: Regler för ID3 Taggar

en: ID3 Tag Settings
sv: Inställningar för ID3 Taggar

en: ID3v1 tags
sv: ID3v1 taggar

en: ID3v2 tags
sv: ID3v2 taggar

en: ID3v2.3 tags writting support
sv: för skrivning av ID3v2.3 taggar

en: If activated, ID3 tags will be also added in the FLAC file (according the two rules above, plus the FLAC tag). Else ID3 tags will be stripped.
sv: Om aktiverad kommer en ID3 tagg att läggas till FLAC filen (i enlighet till de två reglerna ovan, plus FLAC taggen). I annat fall kommer ID3 taggen att tas bort.

en: If activated, an ID3v1 tag will be added or updated at the end of the MP3 files. Else it will be stripped.
sv: Om aktiverad kommer en ID3v1 tagg att läggas till eller uppdateras i slutet av MP3 filen. I annat fall kommer den att tas bort.

en: If activated, an ID3v2.4 tag will be added or updated at the beginning of the MP3 files. Else it will be stripped.
sv: Om aktiverad kommer en ID3v2.4 tagg att läggas till eller uppdateras i början av MP3 filerna. I annat fall kommer den att tas bort.

en: If activated, an old ID3v2 tag version (as ID3v2.2) will be updated to the ID3v2.3 version.
sv: Om aktiverad kommer en äldre verision av ID3v2 (som ID3v2.2) taggen att uppdateras till ID3v2.3 versionen.

en: If activated, informations about the file as the bitrate, the time, the size, will be displayed under the filename entry.
sv: Om aktiverad kommer informationen om filen, såsom bitrate, tid och storlek att visas under filnamnet.

en: If activated, it will use masks to rename directory.
sv: Om aktiv, kommer den att använda mask för att ändra namn på katalogen.

en: If activated, only the selected files will be written in the playlist file. Else, all the files will be written.
sv: Om aktiverad kommer enbart dom valda filerna att skrivas till spel-listans fil. Annars skrivs samtliga filer till spel-listans fil.

en: If activated, opens a dialog box to ask confirmation before exiting the program.
sv: Om aktiverat kommer en dialog att öppnas med förfrågan efter bekräftelse före avslut av program.

en: If activated, the playlist will be created in the parent directory.
sv: Om aktiverad kommer en spel-lista att skapas i föräldra katalogen

en: If activated, the scanner will replace existing text in fields by the new one. If deactivated, only blank fields of the tag will be filled.
sv: Om aktiverad så kommer alltid texten i tagg fälten att skrivas över med den nya texten. Om avaktiverad så fylls enbart de blanka fälten i taggen med ny text.

en: If activated, the sorting of the list will be dependent on the case.
sv: Om aktiverad kommer sorteringen av filer att bero på detta val.

en: If activated, the track field is written using the number '0' as padding to obtain a number with 'n' digits (Ex. with two digits : '05', '09', '10',...). Else it keeps the 'raw' track value.
sv: Om aktiverat så kommer spårfältet att fyllas i med siffran '0' som inledande nummer, för att använda en nummerserie med 'n' antal siffror (Ex. med två siffror : '05', '09', '10',...). I annat fall bevaras det 'råa' spårvärdet.

en: If activated, the window which contains the masks will stay always over the main window.
sv: Om aktiverad så kommer fönstret som innehåller maskningen att alltid ligga ovan på huvud fönstret.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for filenames.
sv: Om aktiverad så kommer denna konvertering användas när mask läggs till från scanner till filnamnen.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for tags.
sv: Om aktiverad kommer denna konvertering att användas vid applicering av en mask från scannern av taggar.

en: If activated, when selecting a line in the list of tracks name, the corresponding audio file in the main list will be also selected.
sv: Om aktiverad, när en fil väljs i listan över spårnamn görs motsvarande val av ljudfilen i huvud-listan.

en: Improperly formatted data
sv: Inkorrekt formaterad data

en: In :
sv: I :

en: Include only the selected files
sv: Inkludera enbart de valda filerna

en: Input is not an Ogg bitstream.
sv: Inmatningen är inte en Ogg-dataström.

en: Input truncated or empty.
sv: Inmatning avskuren eller tom.

en: Insert a blank line
sv: Lägg till en blank rad

en: Insert a space before an uppercase letter
sv: Lägg till ett mellanslag före en stor bokstav

en: Insert space before uppercase letter
sv: Lägg in mellanslag före varje versal

en: Invalid Scanner Mask
sv: Fel Scanner Mask

en: Invalid UTF-8
sv: Ogiltig UTF-8

en: Invalid frame ID
sv: Inkorrekt ram ID

en: Invalid tag version
sv: Inkorrekt tagg version

en: Invert Files Selection
sv: Invertera Fil Val

en: Invert Selection
sv: Invertera Valen

en: Invert lines selection
sv: Invertera rad valet

en: Invert selection
sv: Invertera urvalet

en: JPEG image
sv: JPEG bild

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japansk (Shift_JIS)

en: Keep focus to the same tag field
sv: Bevarar fokus för samma tagg-fält

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: Last File
sv: Sista Filen

en: Lead artist/lead performer/soloist
sv: Lead artist/lead performer/solist

en: Leaflet page
sv: Ströskrifts sida

en: Let the Window Manager to place the windows.
sv: Överlåt på Fönsterhanteraren att välja position för fönster.

en: Load Filenames from TXT ...
sv: Ladda Filnamn från TXT ...

en: Load on startup the default directory or the directory passed as argument
sv: Vid uppstart, ladda förinställd katalog eller katalog given som argument

en: Load the filenames from a TXT file
sv: Ladda filnamn från en TXT fil

en: Load the selected lines or all lines (if no line selected).
sv: Ladda dom valda raderna eller alla rader (om ingen rad är vald).

en: Loading Picture File...
sv: Laddar bildfil...

en: Loading album track list ...
sv: Laddar albumets spår lista ...

en: Loading default 'Fill Tag' masks...
sv: Laddar default 'Fyll Tagg' mask...

en: Loading default 'Rename Directory' masks...
sv: Laddar default 'Ändra Namn på Katalog'-mask...

en: Loading default 'Rename File' masks...
sv: Laddar default 'Ändra Namn på Fil'-mask...

en: Loading default configuration...
sv: Laddar förinställd konfiguration...

en: Local CD Data Base
sv: Lokal CD DataBas

en: Local CD search...
sv: Lokal CD sökning...

en: Log
sv: Logg

en: Lower Case
sv: Gemener

en: Lyricist/text writer
sv: Lyrik/text författare

en: M3U Playlist Name
sv: M3U Spel-lista Namn

en: MP2 File
sv: MP2 Fil

en: MP3 File
sv: MP3 Fil

en: MP3 file support
sv: Support för MP3 filer

en: MP4 format invalid
sv: MP4 formatet är ogiltigt

en: MP4/AAC File
sv: MP4/AAC Fil

en: MP4/AAC file support
sv: Support för MP4/AAC filer

en: MP4/M4A/AAC Tag
sv: MP4/M4A/AAC Tagg

en: Manual Search
sv: Manuell Sökning

en: Match lines with the Levenshtein algorithm
sv: Matcha rader med Levenshteins algoritm

en: Media (e.g. label side of CD)
sv: Media (e.g. etikettsida av CD)

en: Message Dialog Position
sv: Meddelandedialogens position

en: Misc
sv: Diverse

en: Mode:
sv: Typ:

en: Monkey's Audio File
sv: Monkey's Audio Fil

en: More results to load ...
sv: Flera resultat att ladda ...

en: More than 99 files selected! Can't send request!
sv: Fler än 99 filer valda! Kan inte skicka förfrågan!

en: Mouse position
sv: Muspekarens position

en: Move Down this Mask
sv: Flytta Ned denna Mask

en: Move Down: No row selected!
sv: Flytta Ned: Ingen rad vald!

en: Move Up this Mask
sv: Flytta Upp denna Mask

en: Move Up: No row selected!
sv: Flytta Upp: Ingen rad vald!

en: Moved file '%s' to '%s'
sv: Flyttade fil '%s' till '%s'

en: Movie/video screen capture
sv: Film/video upptagning

en: MusePack File
sv: MusePack Fil

en: Name :
sv: Namn :

en: Name of the proxy server.
sv: Namnge proxy servern.

en: Name of user for the the proxy server.
sv: Namn på användare för proxy servern.

en: Need to save extra headers - TODO!!
sv: Behöver spara extra sidhuvuden - ATTGÖRA!!

en: New default path for files selected
sv: Ny förinställd sökväg vald för filer

en: New file name successfully scanned...
sv: Nytt filnamn framgångsrikt scannat...

en: New file name successfully scanned...(%s)
sv: Nytt filnamn framgångsrikt scannat...(%s)

en: New_mask
sv: Ny_mask

en: Next File
sv: Nästa Fil

en: No
sv: Nej

en: No Change
sv: Ändra Inte

en: No audio player defined!
sv: Ingen ljud-spelare har definierats

en: No available memory
sv: Inte tillräckligt mycket minne

en: No buffer to write to
sv: Ingen buffert att skriva till

en: No data to parse
sv: Ingen data att analysera

en: No error reported
sv: Inga fel rapporterades

en: No file found in this directory and subdirectories!
sv: Hittade ingen fil i denna katalog och underkataloger!

en: No file found in this directory!
sv: Ingen fil hittades i denna katalog!

en: No file selected!
sv: Ingen fil är vald!

en: No file to parse
sv: Ingen fil att analysera

en: No particular position
sv: Ingen specifik position

en: Non-standart:
sv: Ej standard:

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Not a directory
sv: Inte en katalog

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory.
sv: Numrera valda spår sekvensiellt. Starta med 01 i vardera underkatalog.

en: Ogg Vorbis File
sv: Ogg Vorbis Fil

en: Ogg Vorbis Files : Write also the comment to the XMMS format
sv: Ogg Vorbis Filer : Skriv även kommentarer för XMMS formatet

en: Ogg Vorbis Tag
sv: Ogg Vorbis Tagg

en: Ogg Vorbis file support
sv: Support för Ogg Vorbis filer

en: Ogg Vorbis: Bitstream is not Vorbis data (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Bitströmen innehåller ingen vorbis-data (file: '%s').

en: Ogg Vorbis: Internal logic fault, indicates a bug or heap/stack corruption (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Internt logiskt fel, indikerar en bug eller stapel/mägnd förvanskning (file: '%s').

en: Ogg Vorbis: Invalid Vorbis bitstream header (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Ogiltigt Vorbis bitström huvud (file: '%s').

en: Ogg Vorbis: Read from media returned an error (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Läsning från media returnerade ett fel (file: '%s').

en: Ogg Vorbis: The specified bitstream does not exist or the file has been initialized improperly (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Den specificerade bitströmen existerar inte eller så har filen initierats på fel sätt (file: '%s').

en: Ogg Vorbis: Vorbis version mismatch (file: '%s').
sv: Ogg Vorbis: Vorbis versionen trasig (file: '%s').

en: Ogg bitstream contains neither speex or vorbis data.
sv: Ogg-dataströmningen innehåller varken speex eller vorbis-data.

en: Open File with ...
sv: Öppna fil med ...

en: Open File(s) with ...
sv: Öppna Fil(er) med ...

en: Open scanner window / Scan selected files
sv: Öppna scanner fönstret / Scanna valda filer

en: Open the Scanner Window on startup
sv: Öppna Scanner-Fönstret vid start

en: Other
sv: Andra

en: Other file icon
sv: Annan fil ikon

en: Overwrite fields when scanning tag
sv: Skriv över fälten när taggar scannas

en: PNG and JPEG
sv: PNG och JPEG

en: PNG image
sv: PNG bild

en: Password of user for the the proxy server.
sv: Användar-lösenord för proxy servern.

en: Path :
sv: Sökväg :

en: Picture Description:
sv: Bild Beskrivning:

en: Picture Properties %d/%d
sv: Bild Rättigheter %d/%d

en: Picture Type
sv: BildTyp

en: Picture file not loaded...
sv: Bildfilen är inte laddad...

en: Pictures
sv: Bilder

en: Pictures (%d)
sv: Bilder (%d)

en: Pictures:
sv: Bilder:

en: Player to run :
sv: Spelare att använda :

en: Playlist Content
sv: Spel-lista Innehåll

en: Playlist Options
sv: Spel-lista valmöjligheter

en: Playlist file '%s' already exists!
    Overwrite?
sv: Spel-listan '%s' existerar redan!
    Skriva över?

en: Port of the proxy server.
sv: Port att använda för proxy servern.

en: Preferences ...
sv: Preferenser ...

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Prefix mask with current path
sv: Förinställ mask till nuvarande sökväg

en: Preserve modification time of the file
sv: Bevara ändringstiden på filen

en: Preserve the modification time (in file properties) when saving the file.
sv: Bevarar tiden för filens ändring (i fil-egenskaperna) när den sparas.

en: Previous File
sv: Föregående Fil

en: Process Fields
sv: Bearbeta Fält

en: Process Fields Scanner - Character Conversion
sv: Bearbeta Fält Scanner - Tecken konvertering

en: Process Fields(s) ...
sv: Process Fält ...

en: Process URL field
sv: Bearbeta URL-fält

en: Process album field
sv: Bearbeta album-fält

en: Process comment field
sv: Bearbeta kommentar-fält

en: Process composer field
sv: Bearbeta kompositör-fält

en: Process copyright field
sv: Bearbeta copyright-fält

en: Process encoder name field
sv: Bearbeta avkodar namn-fält

en: Process file artist field
sv: Bearbeta filens artist-fält

en: Process file name field
sv: Bearbeta filnamns-fält

en: Process genre field
sv: Bearbeta genre-fält

en: Process original artist field
sv: Bearbeta original artist-fält

en: Process title field
sv: Bearbeta titel-fält

en: Profile:
sv: Profil:

en: Program to run :
sv: Program att köra :

en: Proxy Settings
sv: Proxy Inställningar

en: Publisher/studio logotype
sv: Utgivare/studio-logotyp

en: Quit
sv: Avsluta

en: R_edo Last File(s) Changes
sv: Genom_för Sista Filens(ernas) Ändringar

en: Read Only File
sv: Läs Endast Fil

en: Ready to search...
sv: Redo att söka...

en: Ready to start...
sv: Färdig att starta ...

en: Received signal %s (%d)
sv: Mottog signal %s (%d)

en: Receiving data (%s) ...
sv: Emottager data (%s) ...

en: Receiving data ...
sv: Emottager data ...

en: Receiving data of page %d (album %d/%d)...
sv: Emottager data för sidan %d (album %d/%d)...

en: Receiving data of page %d ...
sv: Emottager data för sidan %d ...

en: Recording location
sv: Plats för inspelning

en: Red color
sv: Röd färg

en: Redo Last Changes
sv: Genomför Sista Ändringarna

en: Redo Last File(s) Changes
sv: Genomför Sista Filens(ernas) Ändringar

en: Reload
sv: Ladda om

en: Reload Directory
sv: Ladda Om Katalogen

en: Remove Mask
sv: Ta bort Mask

en: Remove Tag(s)
sv: Ta bort Tagg(ar)

en: Remove duplicate spaces or underscores
sv: Avlägsna dubbletter av mellanslag och nedsänkta streck

en: Remove duplicates of space or underscore
sv: Ta bort upprepningar av mellanslag eller nedsänkta streck

en: Remove selected pictures, else all pictures.
sv: Ta bort valda bilder, annars alla bilder.

en: Remove spaces
sv: Avlägsna mellanslag

en: Remove: No row selected!
sv: Ta bort: Ingen rad vald!

en: Removed URL from selected files.
sv: Avlägsna URL från valda filer.

en: Removed album name from selected files.
sv: Avlägsna albumnamn från valda filer

en: Removed artist from selected files.
sv: Avlägsna artist från valda filer

en: Removed comment from selected files.
sv: Avlägsna kommentar från valda filer.

en: Removed composer from selected files.
sv: Avlägsna kompositör från valda filer.

en: Removed copyright from selected files.
sv: Avlägsna copyright från valda filer.

en: Removed disc number from selected files.
sv: Avlägsna CD nummer från valda filer.

en: Removed encoder name from selected files.
sv: Avlägsna avkodarens namn från valda filer.

en: Removed genre from selected files.
sv: Avlägsna genre från valda filer.

en: Removed original artist from selected files.
sv: Avlägsna original artist från valda filer.

en: Removed pictures from selected files.
sv: Avlägsna bilder från valda filer.

en: Removed tag of '%s'
sv: Avlägsna taggen från '%s'

en: Removed title from selected files.
sv: Avlägsna titel från valda filer.

en: Removed track number from selected files.
sv: Avlägsna spårnummer från valda filer.

en: Removed year from selected files.
sv: Avlägsna år från valda filer

en: Rename Directory ...
sv: Döp Om Katalogen

en: Rename Directory...
sv: Ändra Katalognamn...

en: Rename File Scanner - Character Conversion
sv: Döpa om Filer Scanner - Tecken Konvertering

en: Rename File and Directory
sv: Byt Namn på Fil och Katalog

en: Rename File and Directory...
sv: Ändra Namn på Fil och Katalog...

en: Rename File(s) and Directory ...
sv: Byt Namn på Fil(erna) och Katalogen ...

en: Rename File...
sv: Ändra Filnamn...

en: Rename directory preview...
sv: Namnge förhandsvisning av katalog...

en: Rename file preview...
sv: Förhandsvisning av filer med ändrade namn...

en: Rename the directory
sv: Byta namn på katalogen

en: Rename the directory '%s' to :
sv: Byta namn på katalogen '%s' till :

en: Renamed file '%s' to '%s'
sv: Filnamnet '%s' ändrat till '%s'

en: Renaming file '%s'
sv: Ändrar namn på fil '%s'

en: Repeat action for the rest of the files
sv: Upprepa åtgärden för resterande filer

en: Replace illegal characters in filename (for Windows and CD-Rom)
sv: Byt ut illegala tecken i filnamn (för Windows och CD-rom)

en: Request CD database :
sv:  CD databas förfrågan :

en: Request automatically the CDDB database using the selected files (the order is important!) to generate the CddbID.
sv: Använd valda filer för att göra en automatisk förfrågan hos CDDB databas (ordningen är viktig!) för att generera CddbID.

en: Requested field not found
sv: Efterfrågat fält kunde inte hittas

en: Resolving host '%s' ...
sv: Kopplar upp mot värd '%s' ...

en: Results :
sv: Resultat :

en: Return focus to the first tag field (ie 'Title' field)
sv: Sätt åter fokus på första tagg-fältet ('Titel'-fältet)

en: Rules to apply if some characters can't be converted to the system character encoding when writing filename:
sv: Regler att applicera om tecken inte kan konverteras till systemets teckenkodning vid skrivning av filnamn.

en: Run Audio Player
sv: Starta Ljud Spelare

en: Run the current scanner for each file
sv: Kör nuvarande scanner för varje fil

en: S_can File(s)
sv: S_canna Fil(er)

en: Save File(s)
sv: Spara Filen(erna)

en: Save Masks
sv: Spara Mask

en: Save changes and close this window
sv: Spara ändringar och stäng detta fönster

en: Save file...
sv: Spara fil...

en: Save picture %d/%d
sv: Spara bild %d/%d

en: Save the selected pictures on the hard disk.
sv: Spara de valda bilderna till hårddisken.

en: Scan Error: can't find separator '%s' within '%s'
sv: Sök Fel: kan inte finna separator '%s' inom '%s'

en: Scan File(s)
sv: Scanna Fil(er)

en: Scanner Options
sv: Scanner Val

en: Scanner Window
sv: Scanner-Fönster

en: Scanner window always on top
sv: Scanner-fönstret alltid överst

en: Search :
sv: Sök :

en: Search File(s)...
sv: Söka Fil(er) ...

en: Search In :
sv: Sök I :

en: Search Next
sv: Sök Nästa

en: Search Previous
sv: Sök Föregående

en: Search _File(s) ...
sv: Söka _Fil(er) ...

en: Search a file
sv: Sök efter fil

en: Search hidden directories
sv: Sök dolda kataloger

en: Search hidden directories for files (directories starting by a '.').
sv: Sök i dolda kataloger efter filer (kataloger som börjar med en '.').

en: Search in progress...
sv: Sökning pågår...

en: Search subdirectories
sv: Söka i Underkataloger

en: Search subdirectories for files when reading a directory into the tree.
sv: Sök i underkataloger efter filer och läs in dom i trädstrukturen.

en: Searching...
sv: Söker...

en: Select All Files
sv: Välj Alla Filer

en: Select Mode and Mask, and redo the same action
sv: Välj Läge och Mask och förbered för liknande åtgärd

en: Select a directory to browse!
sv: Välj en katalog att bläddra i!

en: Select all lines
sv: Välj alla raderna

en: Select corresponding audio file (according position or DLM if activated below)
sv: Välj motsvarande ljudfil (I enlighet med positionen eller DLM om aktiverad nedan)

en: Select directory...
sv: Välj katalog...

en: Select fields:
sv: Välj fält:

en: Select file...
sv: Välj fil...

en: Select lines to 'apply' to your files list. All lines will be processed if no line is selected.
    You can also reorder lines in this list before using 'apply' button.
sv: Välj rader att 'lägga' till din fil-lista. Alla raderna kommer att processas om ingen rad är vald.
    Du kan även spela in rader i denna list, innan du trycker på 'utför' knappen.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields.
sv: Välj eller skriv in den typ av mask (se Legend i Scanner fönstret) för att namnge katalogen från taggfältet.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse file name and path. Used to fill in tag fields.
sv: Välj eller skriv in den typ av mask-kodning (se Legend) att analysera filnamn och sökväg med. Används för att fylla i tagg fält.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use / to make directories. If the first character is /, it's a absolute path, otherwise is relative to the old path.
sv: Skriv in eller välj den mask du vill använda (se Legend) för att analysera tagg-fält. Används för att ändra namn på filen.
    Använd '/' för att skapa kataloger. Om det första tecknet är '/' så är det en absolut sökväg, i annat fall är den relativ till den gamla sökvägen.

en: Select the ID3v2 tag version to write:
     - ID3v2.3 is written using id3lib,
     - ID3v2.4 is written using libid3tag (recommended).
sv: Välj vilken ID3v2 tagg version att skriva:
     - ID3v2.3 använder id3lib vid skrivning,
     - ID3v2.4 använder libid3tag vid skrivning (rekommenderas).

en: Select the type of file sorting when loading a directory.
sv: Välj vilken typ av fil som skall sorteras när katalogen öppnas.

en: Select the type of scanner to use
sv: Välj typ av scanner att använda

en: Select/Unselect All.
sv: Välj/Välj bort Alla.

en: Selected files tagged with URL '%s'.
sv: Valda filer taggade med URL '%s'.

en: Selected files tagged with album '%s'.
sv: Valda filer taggade med detta album '%s'.

en: Selected files tagged with artist '%s'.
sv: Valda filer taggade med denna artist '%s'.

en: Selected files tagged with comment '%s'.
sv: Valda filer taggade med kommentar '%s'.

en: Selected files tagged with composer '%s'.
sv: Valda filer taggade med kompositör '%s'.

en: Selected files tagged with copyright '%s'.
sv: Valda filer taggade med copyright '%s'.

en: Selected files tagged with disc number '%s'.
sv: Välj filer taggade med CD nummer '%s'.

en: Selected files tagged with encoder name '%s'.
sv: Valda filer taggade med avkodarens namn '%s'.

en: Selected files tagged with genre '%s'.
sv: Valda filer taggade med genre '%s'.

en: Selected files tagged with original artist '%s'.
sv: Valda filer taggade med original artist '%s'.

en: Selected files tagged with pictures.
sv: Valda filer taggade med bilder.

en: Selected files tagged with title '%s'.
sv: Tagga valda filer med denna titel '%s'.

en: Selected files tagged with track like 'xx'.
sv: Valda filer taggade med spårnummer på detta vis 'xx'.

en: Selected files tagged with track like 'xx/%s'.
sv: Valda filer taggade med spårnummer på detta vis 'xx/%s'.

en: Selected files tagged with year '%s'.
sv: Valda filer taggade med år '%s'.

en: Selected tracks numbered sequentially.
sv: Valda spår numrerade sekvensiellt.

en: Sending request (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d) ...
sv: Skickar förfrågan (CddbId: %s, #spår: %d, Disk längd: %d) ...

en: Sending request ...
sv: Skickar förfrågan ...

en: Server Settings for Automatic Search
sv: Server Inställningar för Automatisk Sökning

en: Server Settings for Manual Search
sv: Server Inställningar för Manuell Sökning

en: Set CRC32 in the ID3v2 tags
sv: Ställ in CRC32 i ID3v2 taggarna

en: Set Compression in the ID3v2 tags
sv: Ställ in Komprimering i ID3v2 taggarna

en: Set Current Path as Default
sv: Ställ in Nuvarande Sökväg som Förvald

en: Set Into :
sv: Sätt Till :

en: Set _Current Path as Default
sv: Ställ in _Nuvarande Sökväg som Förvald

en: Set active the settings of the proxy server.
sv: Aktivera inställningarna för proxy servern.

en: Set properties of the selected pictures.
sv: Ställ in rättigheterna för de valda bilderna.

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks.
sv: Ställ in antalet filer, i samma katalog som den visade filen, till valda antal spår.

en: Set this text as default comment :
sv: Använd denna text som förvald kommentar :

en: Setting locale : '%s'
sv: Ställer in lokal : '%s'

en: Show / Hide Legend
sv: Visa / Dölj Legend

en: Show / Hide Masks Editor
sv: Visa / Dölj Mask-Editorn

en: Show Hidden Directories
sv: Visa Dolda Kataloger

en: Show header informations of file
sv: Visa huvudinformationen av fil

en: Show only red lines (or show all lines) in the 'Artist / Album' list
sv: Visa endast röda rader (eller visa alla rader) i 'Artist / Album' listan

en: Show subdirectories when selecting a directory
sv: Visa underkataloger när en katalog valts

en: Show tree browser / Display by Artist and Album
sv: Visa bläddrar träd / Visa Artist och Album

en: Size:
sv: Storlek:

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before changing the directory?
sv: En del filer har ändrats men inte sparats...
    Vill du spara dessa innan byte av katalog?

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before exiting the program?
sv: Vissa filer har modifierats men inte sparats...
    Vill du spara dessa filer innan du avslutar programmet?

en: Sorry, the web-based search is currently down!
sv: Tyvärr, den web-baserade sökningen är för tillfället ur funktion!

en: Sort by Track Name
sv: Sortera efter Spårnamn

en: Sort by Track Number
sv: Sortera efter Spårnummer

en: Sort list by property
sv: Sortera efter egenskap

en: Sort list by tag
sv: Sortera efter taggar

en: Sort the file list by :
sv: Sortera fil-listan efter :

en: Sorting List Options
sv: Möjligheter för sortering av lista

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Syd-Europeisk (ISO-8859-3)

en: Specify the directory where are located the local cd data base. The local cd data base contains the eleven following directories 'blues', 'classical', 'country', 'data', 'folk', 'jazz', 'newage', 'reggae', 'rock', 'soundtrack' and 'misc'.
sv: Skriv in sökvägen till den lokala cd databasen. Den lokala cd databasen innehåller dessa följande elva kataloger 'blues', 'klassiskt', country', 'data', 'folkmusik', 'jazz', 'newage', 'reggae', 'rock', 'soundtrack' och 'diverse'.

en: Specify the directory where your files are located. This path will be loaded when EasyTAG starts without parameter.
sv: Specificera katalogen där dina filer är lokaliserade. Denna sökväg kommer att laddas när EasyTAG startar utan parameter.

en: Speex File
sv: Speex Fil

en: Speex file support
sv: Support för Speex filer

en: Starting EasyTAG %s (PId: %d) ...
sv: Startar EasyTAG %s (PId: %d) ...

en: Stop the current action
sv: Stoppa pågående åtgärd

en: Stop the search ...
sv: Stoppa sökningen ...

en: Strip tags if all fields are set to blank
sv: Ta bort taggen om alla fält är tomma

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag Options
sv: Tagg Möjligheter

en: Tag Settings
sv: Tagg Inställningar

en: Tag and File Name scan
sv: Tagg och Filnamns scanner

en: Tag field focus when switching files in list with shortcuts Page Up/Page Down:
sv: Sätt fokus på taggfältet när byte sker mellan filer med kortkommandona Sida Upp/Sida Ned:

en: Tag is already attached to a file
sv: Taggen är redan kopplad till en fil

en: Tag scanner: strange..., the extension '%s' was not found into filename '%s'!
sv: Tagg scanner: mystiskt..., ändelsen '%s' kunde inte hittas i filnamnet '%s'!

en: Tag selected files with these pictures
sv: Tagga valda filer med dessa bilder

en: Tag selected files with this URL
sv: Tagga valda filer med detta URL

en: Tag selected files with this album name
sv: Tagga valda filer med detta albums namn

en: Tag selected files with this artist
sv: Tagga valda filer med denna artist

en: Tag selected files with this comment
sv: Tagga valda filer med denna kommentar

en: Tag selected files with this composer
sv: Tagga valda filer med denna kompositör

en: Tag selected files with this copyright
sv: Tagga valda filer med detta copyright

en: Tag selected files with this disc number
sv: Tagga valda filer med detta disknummer

en: Tag selected files with this encoder name
sv: Tagga valda filer med denna avkodarens namn

en: Tag selected files with this field
sv: Tagga valda filer med detta fält

en: Tag selected files with this genre
sv: Tagga valda filer med denna genre

en: Tag selected files with this number of tracks
sv: Tagga Valda filer med dessa spårnummer

en: Tag selected files with this original artist
sv: Tagga valda filer med denna original artist

en: Tag selected files with this title
sv: Tagga valda filer med denna titel

en: Tag selected files with this year
sv: Tagga valda filer med detta år

en: Tag successfully scanned...
sv: Taggar framgångsrikt scannade...

en: Tag successfully scanned...(%s)
sv: Taggar framgångsrikt scannade...(%s)

en: Tag(s) written
sv: Tagg(ar) skrevs

en: Thai (TIS-620)
sv: Thailändsk (TIS-620)

en: Thanks
sv: Tack

en: The UTF-8 string '%s' couldn't be converted into filename encoding (%s)
sv: UTF-8 strängen '%s' kunde inte konverteras till filnamnets kodning (%s)

en: The audio file player '%s' can't be found!
sv: Ljud-spelaren '%s' kan inte hittas!

en: The buttons on the right represent the fields which can be processed. Select those who interest you.
sv: Knapparna till höger representerar det fält som kan bearbetas. Välj dom som intresserar dej.

en: The extension will not be converted
sv: Ändelsen kommer inte att konverteras

en: The filename '%s' couldn't be converted into UTF-8 (%s).
sv: Filnamnet '%s' kunde inte konverteras till UTF-8 (%s).

en: The filename '%s' exceeds %d characters and will be truncated!
sv: Filnamnet '%s' översteg %d tecken och kommer att förkortas!

en: The following file already exists :
    '%s'
    Do you want to overwrite?
sv: Följande fil existerar redan :
    '%s'
    Vill du skriva över den?

en: The modification time of the parent directory of the file will be updated when saving tag the file. At the present time it is automatically done only when renaming a file.
    This feature is interesting when using applications like Amarok. For performance reasons, they refresh file informations by detecting changes of the parent directory.
sv: Modifierings tiden för föräldra-katalogen kommer att uppdateras när taggen sparas.För stunden görs detta automatiskt endast vid namnbyte av filen.
    Denna möjlighet är intressant när man använder applikationer som Amarok. Av prestanda skäl uppdateras fil-informationen genom att kontrollera ändringar av föräldra-katalogen

en: The path for 'Local CD Data Base' wasn't defined!
    Fill it in the preferences window.
sv: Sökväg för 'Lokal CD Data-Bas' har inte definerats!
    Skriv in sökvägen i preferens fönstret

en: The program '%s' can't be found!
sv: Programmet '%s' kunde inte hittas!

en: The server returned a wrong answer!
sv: Servern returnerade ett fel svar!

en: The server returned a wrong answer! (%s)
sv: Servern returnerade ett fel svar! (%s)

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'Text_In_An_Entry'.
sv: Mellanslag byts ut mot ett nedsänkt streck. Exempelvis, före:  'En Inledande Text', Efter: 'En%20Inledande_Text'.

en: The string '%s' couldn't be converted into UTF-8 (%s).
sv: Strängen '%s' kunde inte konverteras till UTF-8 (%s).

en: The underscore character or the string '%20' are replaced by one space. Example, before: 'Text%20In%20An_Entry', after: 'Text In An Entry'.
sv: Det nedsänkta strecket eller strängen '%20' byts ut mot ett mellanslag. Exempelvis, före: 'En%20Inledande_Text', Efter: 'En Inledande Text'.

en: This character set will be used when reading the tag data, to convert each string found in an ISO-8859-1 field in the tag (for ID3v2 or/and ID3v1 tag).
    
    For example :
      - in previous versions of EasyTAG, you can save UTF-8 strings in an ISO-8859-1 field. This is not correct! To convert these tags to Unicode: activate this option and select UTF-8. You must also activate above the option 'Try to save tags to ISO-8859-1. If it isn't possible then use UNICODE (recommended)' or 'Always save tags to UNICODE character set'.
      - If unicode was not used, Russian people can select the character set 'Windows-1251' to load tags written under Windows. And 'KOI8-R' to load tags written under Unix systems.
sv: Denna teckensnittskodningen kommer att användas vid läsning av tagg data för att konvertera till ISO-8859-1 i tagg fälten (för ID3v2 och/eller ID3v1 taggar).
    
    Exempelvis :
      - i tidigare versioner av EasyTAG kan du spara UTF-8 strängar i ett ISO-8859-1 fält. Detta är inte korrekt! För att konvertera dessa taggar till Unicode: aktivera denna möjlighet och välj UTF-8. Du måste även aktivera möjligheten 'Försök att spara taggar i ISO-8859-1. Om det inte är möjligt att använda UNICODE (rekommenderas)' eller 'Alltid spara taggar i UNICODE's teckenuppsättning'.
      - Om unicode inte användes, så kan Rysk-talande människor välja teckensnittskodningen 'Windows-1251' för att ladda taggar skrivna i Windows. Och 'KOI8-R' för att ladda taggar skrivna i Unix system.

en: This expands the selected node into the file browser to display the sub-directories.
sv: Detta expanderar den valda noden i fil-bläddraren så att underkataloger visas.

en: This option replaces the UNIX directory separator '/' into DOS separator '\'.
sv: denna möjlighet byter UNIX katalog separation '/' till DOS separerare '\'.

en: This version of '%s' contains '%s'
sv: Denna version av '%s' innehåller '%s'

en: Time
sv: Tid

en: Time:
sv: Tid:

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: Track
sv: Spår

en: Track #
sv: Spår #

en: Track #:
sv: Spår #:

en: Track Name
sv: Spår Namn

en: Track Name List
sv: Spår Namn Lista

en: Translations:
sv: Översättningar:

en: Tree
sv: Träd

en: Tree View | Artist-Album View
sv: Träd Vy | Artist-Album Vy

en: Try an other character encoding
sv: Pröva en annan teckenkodning

en: Try to complete the year field if you enter only the last numerals of the date (for instance, if the current year is 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).
sv: Försök att komplettera års fältet om enbart sista siffrorna skrivs in av årtalet (exempelvis, om valt år är 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).

en: Turkish (IBM-857)
sv: Turkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
sv: Turkisk (Windows-1254)

en: Type
sv: Typ

en: Type the word to search into files. Or type nothing to display all files.
sv: Skriv in det ordet som du vill söka efter i filerna. Eller lämna blankt för att visa alla filer.

en: Undo Last Changes
sv: Ångra Sista Ändringarna

en: Undo Last File(s) Changes
sv: Ångra Sista Filens(ernas) Ändringar

en: Unicode type to use
sv: Typ av Unicode att använda

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown error message!
sv: Okänt felmeddelande!

en: Unknown field type
sv: Okänd fält typ

en: Unknown image
sv: Okänd bild

en: Unknown parameter or path '%s'
sv: Okänd parameter eller sökväg '%s'

en: Unknown picture type
sv: Okänd bildtyp

en: Unknown signal
sv: Okänd signal

en: Unselect All Files
sv: Avmarkera Alla Filer

en: Unselect all lines
sv: Välj bort alla rader

en: Update modification time of the parent directory of the file (recommended when using Amarok)
sv: Uppdatera modifierings tiden för föräldra-katalogen till filen (rekommenderas när Amarok används

en: Updated tag of '%s'
sv: Uppdaterade taggen på '%s'

en: Upper Case
sv: Versaler

en: Use CRC32
sv: Använd CRC32

en: Use CRC32 as the default comment (for files with ID3 tags only).
sv: Använd CRC32 som förvald kommentar (endast för filer med ID3 taggar).

en: Use Compression
sv: Använd Komprimering

en: Use DOS directory separator
sv: Använd DOS-katalogs separering

en: Use a proxy
sv: Använd en proxy

en: Use directory name
sv: Använd katalogens namn

en: Use full path for files in playlist
sv: Använd fullständig sökväg för filerna i spel-listan

en: Use local Cddb
sv: Använd lokal Cddb

en: Use mask :
sv: Använd mask :

en: Use relative path for files in playlist
sv: Använd relativ sökväg för filerna i spel-listan

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match lines (using title) with audio files (using filename)
sv: Använd Levenshtein algoritmen (DLM) för att matcha rader (använd titel) med ljudfiler (används filnamnet)

en: User Interface
sv: Användar-Gränsnitt

en: User Name :
sv: Användar Namn :

en: User Password :
sv: Användarens Lösenord :

en: Variable EASYTAGLANG defined. Setting locale : '%s'
sv: Variabeln EASYTAGLANG har definierats. Ställer in lokal : '%s'

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Hebreisk Visuell (ISO-8859-8)

en: Warning : The Ogg Vorbis file '%s' contains an ID3v2 tag.
sv: Varning : Ogg Vorbis filen '%s' innehåller en ID3v2 tagg.

en: Warning...
sv: Varning...

en: WavPack file support
sv: Support för WavPack filer

en: Wavpack File
sv: Wavpack Fil

en: Wavpack Tag
sv: Wavpack Tagg

en: Web Page:
sv: Web-sida:

en: Web Page: %s
sv: Web Sida: %s

en: When activating this option, after loading the fields, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
sv: När denna option är aktiverad, efter att fälten har laddats, kommer den nuvarande valda scannern att köras (scanner fönstret måste vara öppnat).

en: When activating this option, after loading the filenames, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
sv: När denna möjlighet aktiveras, efter att filnamn laddats kommer den valda scannern att köras (scanner fönstret måste vara öppnat).

en: When activating this option, the Levenshtein algorithm (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) will be used to match the CDDB title against every file name in the current folder, and to select the best match. This will be used when selecting the corresponding audio file, or applying cddb results, instead of using directly the position order.
sv: Om denna möjlighet aktiveras kommer Levenshtein algoritmen (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) att användas för att matcha CDDB titeln gentemot alla filnamn i den aktuella katalogen, för att göra ett val baserat på den bästa matchningen. Detta kommer att användas vid val av motsvarande ljudfil, eller applicering av cddb resultatet, istället för att använda direkt positions ordning.

en: Windows should be placed at the current mouse position.
sv: Fönstret kommer att placeras där muspekaren befinner sig.

en: Windows should be placed in the center of the main window.
sv: Fönstret kommer att placeras i mitten av huvudfönstret.

en: Windows should be placed in the center of the screen.
sv: Fönstret kommer att placeras i mitten av skärmen.

en: With this option, it will try the conversion to the encoding associated to your locale (for example : ISO-8859-1 for 'fr', KOI8-R for 'ru', ISO-8859-2 for 'ro'). If it fails, it will try the character encoding ISO-8859-1.
sv: Med denna möjlighet, kommer programmet att försöka att konvertera till  den teckenkodning som systemet använder lokalt (exempelvis : ISO-8859-1 för 'fr', KOI8-R för 'ru', ISO-8859-2 för 'ro'). om detta inte lyckas, kommer programmet att försöka med tecken kodningen ISO-8859-1.

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it can be approximated through one or several similarly looking characters.
sv: Med denna möjlighet, när ett tecken inte kan representeras av teckensnittstabellen så kan den eventuellt representeras av en eller flera liknande tecken.

en: With this option, when a characters cannot be represented in the target character set, it will be silently discarded.
sv: Med denna möjlighet, när ett tecken inte kan representeras av teckensnittstabellen så kommer den i tysthet att uteslutas.

en: Words :
sv: Ord :

en: Write ID3 tags in FLAC files (in addition to FLAC tag)
sv: Skriv ID3 taggar i FLAC filer (i samklang med FLAC tagg)

en: Write ID3v1.x tag
sv: Skriv ID3v1.x taggen

en: Write ID3v2 tag
sv: Skriv ID3v2 tagg

en: Write Playlist ...
sv: Skriv Spelningslista ...

en: Write Playlist...
sv: Skriva Spel-lista...

en: Write Tag from CDDB...
sv: Skriv taggen från CDDB...

en: Write Tag...
sv: Skriv Tagg...

en: Write info using :
sv: Skriva info användandes :

en: Write info using filename
sv: Använd filnamnet för att skriva info

en: Write only list of files
sv: Skriv enbart en lista över filerna

en: Write the track field with the following number of digits :
sv: Fyll i spårfältet med följande siffror :

en: Writing tag of '%s'
sv: Skriver tagg i '%s'

en: Written playlist file '%s'
sv: Skrev Spel-lista '%s'

en: Written tag of '%s'
sv: Skriver tagg av '%s'

en: XMMS doesn't make use of the right way to identify a comment in Ogg Vorbis files as other apps do. In fact, this field is usually labeled with 'comment=', whereas XMMS uses only `='. Please, uncheck this option if you don't want other apps to complain about an unknown field. Comments won't be shown in XMMS, though.
sv: XMMS gör inte bruk av identiteten på Ogg Vorbis filer på rätt sätt som andra applikationer gör. Faktum är att detta fält vanligtvis innehåller en 'kommentar=', där XMMS enbart använder `='. Vänligen avmarkera detta om du inte vill att andra applikationer ska klaga på ett okänt fält. Kommentarerna kommer ändå inte att visas i XMMS.

en: Year
sv: År

en: Year:
sv: År:

en: You can use drag and drop to add picture.
sv: Du kan använda drag och släpp för att lägga till bilder.

en: You have probably found a bug in EasyTAG. Please, send a bug report with a gdb backtrace ('gdb easytag core' then 'bt' and 'l') and informations to reproduce it to easytag@gmail.com
sv: Du har troligtvis funnit en bugg i EasyTAG. Vänligen sänd in en bugg rapport med en gdb bakåtspårning ('gdb easytag core' sedan 'bt' och 'l') och information om hur man kan upprepa detta till easytag@gmail.com

en: You have tried to save this tag to Unicode but it was detected that your version of id3lib is bugged.
    If you reload this file, some characters in the tag may be not displayed correctly...
    Please, apply to id3lib the patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff
    available in EasyTAG package sources.
    Note that this message will appear only one time.
    
    File : %s
sv: Du har försökt att spara denna tagg till Unicode men det har visat sig att din version av id3lib är buggig.
    Om du åter laddar denna fil kommer vissa tecken inte att återges korrekt...
    Vänligen, installera till id3lib patchen src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff
    som finns i EasyTAG paketets källkod.
    Notera att detta medelande endast visas en gång.
    
    Fil : %s

en: You must type a directory name!
sv: Du måste skriva in ett katalognamn!

en: You must type a program name!
sv: Du måste skriva in ett programnamn!

en: _About
sv: _Om

en: _Browser
sv: _Bläddrare

en: _Collapse Tree
sv: _Slå ihop Träd Vyn

en: _File
sv: _Fil

en: _File Operations
sv: _Fil Förfarande

en: _Fill Tag(s) ...
sv: _Fyll Tagg(arna) ...

en: _First File
sv: _Första Filen

en: _Force Saving File(s)
sv: _Tvinga Spara Filen(erna)

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Last File
sv: _Sista Filen

en: _Misc
sv: _Diverse

en: _Next File
sv: _Nästa Fil

en: _Preferences ...
sv: _Preferenser ...

en: _Previous File
sv: F_öregående Fil

en: _Process Field(s) ...
sv: _Process Fält ...

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Refresh Tree
sv: _Uppdatera Träd Vyn

en: _Remove Tag(s)
sv: _Ta bort Tagg(ar)

en: _Rename File(s) and Directory ...
sv: _Byt Namn på Fil(erna) och Katalogen ...

en: _Save File(s)
sv: _Spara Filen(erna)

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Undo Last File(s) Changes
sv: _Ångra Sista Filens(ernas) Ändringar

en: available
sv: tillgänglig

en: disabled
sv: avstängd

en: enabled
sv: tillgänglig

en: included : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.
sv: inkluderat : funk, soul, rapp, pop, industriell, metall, etc.

en: movies, shows
sv: filmer, shower

en: others that do not fit in the above categories
sv: annat som inte passar i ovanstående kategorier

en: pixels
sv: pixtlar

en: the File Name
sv: FilNamnet

en: the Tag
sv: Taggen

en: to:
sv: till:
