EasyTAG 1.99.4 - en to ro translation catalogue (724 entries)

en:   STOP the search...
ro:   Opreşte căutarea...

en:  Apply
ro:  Aplica

en:  Browse...
ro:  Navighează...

en:  Cancel
ro:  Anulează

en:  Categories
ro:  Categorii

en:  Close
ro:  Închide

en:  Do you really want to exit the program?
ro:  Sigur vreţi să ieşiti din program?

en:  Execute
ro:  Execută

en:  Load
ro:  Încarcă

en:  No
ro:  Nu

en:  Save
ro:  Salvează

en:  Search
ro:  Caută

en:  The selected path for 'Default path to files' isn't valid!
    '%s'
    (%s)
ro:  Calea aleasă pentru 'Calea implicită spre fişierele' nu este corectă!
    '%s'
    (%s)

en:  Write
ro:  Scrie

en:  Yes
ro:  Da

en: # Albums
ro: # Albume

en: # Files
ro: # Fisiere

en: # Tracks
ro: # Piste

en: %c : comment
ro: %c : comentariu

en: %d file(s) selected!
ro: %d fisier(e) alese!

en: %e : encoded by
ro: %e: codat de

en: %g : genre
ro: %g : gen

en: %i : ignored
ro: %i : ignorat

en: %l : number of tracks
ro: %l : număr de piste

en: %n : track
ro: %n : pistă

en: %o : orig. artist
ro: %a : artist initial

en: %p : composer
ro: %c : compozitor

en: %r : copyright
ro: %r: drept autor

en: %s %s by %s (compiled %s, %s)
ro: %s %s de %s (compilat %s, %s)

en: %t : title
ro: %t : titlu

en: %u file(s)
ro: %u fisier(e)

en: %y : year
ro: %y : an

en: (Czech translation)
ro: (Traducerea cehă)

en: (Danish translation)
ro: (Traducerea daneza)

en: (Dutch translation)
ro: (Traducerea olandeză)

en: (German translation)
ro: (Traducerea germana)

en: (Hungarian translation)
ro: (Traducerea ungară)

en: (Italian translation)
ro: (Traducerea italiană)

en: (Japanese translation)
ro: (Traducerea japoneză)

en: (Polish translation)
ro: (Traducerea poloneză)

en: (Romanian translation)
ro: (Traducerea română)

en: (Russian translation)
ro: (Traducerea rusă)

en: (Spanish translation)
ro: (Traducerea spaniolă)

en: (Swedish translation)
ro: (Traducerea suedeză)

en: (Ukrainian translation)
ro: (Traducerea ucrainiană)

en: (compiled: %s)
ro: (compilat: %s)

en: 32x32 pixel PNG file icon
ro: Icon PNG de 32x32 pixeli

en: ?, Layer ?
ro: ?, Strat ?

en: A bright coloured fish
ro: Un peste colorat intens

en: A space is inserted before each upper case letter. Example, before: 'TextInAnEntry', after: 'Text In An Entry'.
ro: Un spaţiu este introdus înainte de fiecare majusculă. Exemplu, înainte: 'TextÎnainte', după: 'Text Înainte'.

en: APE Tag
ro: Eticheta APE

en: About
ro: Despre

en: About...
ro: Despre...

en: Activate this option if you want to put the following string into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
ro: Activaţi această opţiune dacă vreţi să puneţi următorul şir în cîmpul comentariu cînd folosiţi 'Completează eticheta'.

en: Activate this option to open automatically the scanner window when EasyTAG starts.
ro: Activaţi această opţiune pentru a deschide automat freastra examinatorului cînd EasyTAG este pornit.

en: Add Default Masks
ro: Adaugă o mască implicită

en: Add pictures
ro: Adauga imagini

en: Add pictures to the tag (drag and drop is also available).
ro: Adauga imagini etichetei ('drag and drop' este disponibil).

en: Album: '%s', artist: '%s', length: '%s', year: '%s', genre: '%s', ID: '%s'
ro: Album: '%s', artist: '%s', lungime: '%s', an: '%s', gen: '%s', ID '%s'

en: All
ro: Toate

en: All Categories
ro: Toate categoriile

en: All Fields
ro: Toate cîmpurile

en: All Files
ro: Toate fisierele

en: All downcase
ro: Toate minuscule

en: All files have been deleted...
ro: Toate fisierele au fost sterse...

en: All files have been saved...
ro: Toate fişierele au fost salvate...

en: All spaces between words are removed. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'TextInAnEntry'.
ro: Toate paţiile dintre cuvinte să fie şterse. Exemplu, înainte: 'Text Înainte', după: 'TextÎnainte'.

en: All tags have been removed
ro: Toate etichetele au fost şterse

en: All tags have been scanned
ro: Toate etichetele au fost examinate

en: All uppercase
ro: Toate majuscule

en: Apply changes (but don't save) and close this window
ro: Aplică modificările (dar nu salva) şi închide această fereastră

en: Arabic (IBM-864)
ro: Arab (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ro: Arab (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ro: Arab (Windows-1256)

en: Artist & Album
ro: Artist si Album

en: Artist/performer
ro: Artist/interpret

en: As ID3v2 tags may contain other data than Title, Artist, Album, Year, Track, Genre or Comment (as an attached picture, lyrics, ...), this option allows you to strip the whole tag when these seven standard data fields have been set to blank.
ro: Pentru că etichetele ID3v2 pot conţine şi alte date decît titlu, artist, album, an, pistă, gen sau comentariu (cum ar fi o imagine ataşată, versuri, etc.), această opţiune permite ştergerea întregii etichete cînd cele şapte cîmpuri standard sînt goale.

en: Ascending album
ro: Crescător după album

en: Ascending artist
ro: Crescător după artist

en: Ascending by URL
ro: Crescator dupa URL

en: Ascending by album
ro: Crescator dupa album

en: Ascending by artist
ro: Crescator dupa artist

en: Ascending by bitrate
ro: Ordoneaza lista crescator dupa bitrate

en: Ascending by comment
ro: Crescator dupa comentariu

en: Ascending by composer
ro: Crescator dupa compozitor

en: Ascending by copyright
ro: Crescator dupa dreptul de autor

en: Ascending by creation date
ro: Crescator dupa data creatiei

en: Ascending by duration
ro: Ordoneaza lista crescator dupa durata

en: Ascending by encoder name
ro: Crescator dupa numele codorului

en: Ascending by file size
ro: Crescator dupa dimensiunea fisierului

en: Ascending by file type
ro: Crescator dupa tipul de fisier

en: Ascending by filename
ro: Crescator dupa numele de fisier

en: Ascending by genre
ro: Crescator dupa gen

en: Ascending by original artist
ro: Crescator dupa artistul initial

en: Ascending by samplerate
ro: Ordoneaza lista crescator dupa rata de esantionare

en: Ascending by title
ro: Crescator dupa titlu

en: Ascending by track number
ro: Crescator dupa numarul pistei

en: Ascending by year
ro: Crescator dupa an

en: Ascending comment
ro: Crescător după comentariu

en: Ascending creation date
ro: Crescător după data creaţiei

en: Ascending file name
ro: Crescător după numele de fişier

en: Ascending genre
ro: Crescător după gen

en: Ascending title
ro: Crescător după titlu

en: Ascending track number
ro: Crescător după numărul pistei

en: Ascending year
ro: Crescător după an

en: Attempting to write to a read-only file
ro: Încercare de scriere a unui fişier disponibil doar pentru citire

en: Author: %s
ro: Autor: %s

en: Auto completion of date if not complete
ro: Autocompletarea datelor daca nu sint complete

en: Automatic Search
ro: Cautare automata

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
ro: Schimbă automat versiunile vechi de etichete ID3v2

en: Band/Artist logotype
ro: Emblema formatie/artist

en: Band/Orchestra
ro: Formatie/Orchestra

en: Be careful, you are applying %d lines of the CDDB results to %d lines in the list of files!
    
    Do you want to continue ?
ro: Atentie, adaugati %d linii din rezultatele CDDB la %d linii in lista de fisiere!
    
    Continuati?

en: Browse Directory with ...
ro: Navighează directorul cu ...

en: Browse _Sub-directories
ro: Navigheaza _subdirectoarele

en: Browser
ro: Navigator

en: Buffer is too small
ro: Memoria tampon este prea mică

en: CD Data Base
ro: Baza de date CD

en: CD Data Base Search
ro: Cautare CD in baza de date

en: CD Data _Base Search ...
ro: Cauta _baza de date CD...

en: CDDB Search ...
ro: Cautare CDDB

en: CDDB Search File(s)...
ro: Cauta fisierul(ele) in CDDB...

en: CGI Path :
ro: Calea CGI :

en: Calculates the CRC-32 value of the file and writes it into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
ro: Activati aceasta optiune daca vreti sa puneti urmatorul sir în cîmpul comentariu cînd folositi 'Completeaza eticheta'.

en: Can't connect to host '%s' (%s)!
ro: Nu mă pot conecta la gazda '%s' (%s)!

en: Can't create a new socket (%s)!
ro: Nu pot crea o nouă mufă (%s)!

en: Can't create or open file '%s' (%s)
ro: Nu pot crea sau deschide '%s' (%s)

en: Can't create target directory
    '%s'!
    (%s)
ro: Nu pot crea directorul
    '%s'
    (%s)

en: Can't execute %s (%s)!
ro: Nu pot executa %s (%s)!

en: Can't fork another process!
ro: Nu pot porni (fork) alt proces!

en: Can't open configuration file '%s' (%s)
ro: Nu pot deschide fişierul configuraţie '%s' (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
ro: Nu pot deschide '%s' (%s)

en: Can't read directory :
    '%s'
    (%s)
ro: Nu pot citi directorul :
    '%s'
    (%s)

en: Can't rename because this directory name already exists!
    (%s)
ro: Nu pot redenumi pentru că acest nume de director există deja!
    (%s)

en: Can't rename directory 
    '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
ro: Nu pot redenumi directorul
    '%s'
    în 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename file 
    '%s'
    because the following file already exists:
    '%s'
ro: Nu pot redenumi fişierul
    '%s'
    pentru că următorul fişier deja există:
    '%s'

en: Can't rename file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
ro: Nu pot redenumi fişierul '%s'
     în 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't resolve host '%s' (%s)!
ro: Nu pot rezolva gazda '%s' (%s)!

en: Can't send the request (%s)!
ro: Nu pot trimite cerere (%s)!

en: Can't write playlist file '%s'!
    (%s)
ro: Nu pot scrie fişierul playlist '%s'!
    (%s)

en: Can't write tag in file '%s'!
    (%s)
ro: Nu pot scrie eticheta în fişierul '%s'!
    (%s)

en: Case sensitive
ro: Cu majuscule seminifcative

en: Category
ro: Categorie

en: Center of the screen
ro: Centrul ecranului

en: Central European (IBM-852)
ro: Central-european (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ro: Central-european (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
ro: Central-european (Windows-1250)

en: Changes
ro: Schimbari

en: Changes applied
ro: Schimbările aplicate

en: Character set used to read tag data in the file.
ro: Setul de caractere folsit pentru a citi informatiile din etichete din fisier.

en: Character set used to write the tag data in the file.
ro: Setul de caractere folsit pentru a scrie etichetele in fisier.

en: Chinese Simplified (GB18030)
ro: Chineză simplificată (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ro: Chineză simplificată (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
ro: Chineză tradiţională (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ro: Chineză tradiţională (Big5-HKSCS)

en: Classical
ro: Clasic

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Close this window without saving
ro: Închide fereastra fără să salvezi

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Common
ro: Comun

en: Composer
ro: Compozitor

en: Composer:
ro: Compozitor:

en: Conductor
ro: Dirijor

en: Configuration saved
ro: Configuraţia salvată

en: Configuration unchanged
ro: Configuraţia neschimbată

en: Confirm deleting of file
ro: Confirma stergerea fisierului

en: Confirm exit from program
ro: Confirmă ieşirea din program

en: Confirm renaming of file
ro: Confirmă redenumirea fişierului

en: Confirm writing of file tag
ro: Confirmă scrierea etichetei fişierului

en: Confirm writing of playlist
ro: Confirmă scrierea playlist

en: Confirm...
ro: Confirmări...

en: Confirmation
ro: Confirmări

en: Connected to host '%s'
ro: Conectat la gazda '%s'

en: Connecting to host '%s', port '%d' ...
ro: Mă conectez la gazda '%s', port '%d' ...

en: Convert ' ' to '_'
ro: Schimbă ' ' în '_'

en: Convert '_' and '%20' to ' '
ro: Schimbă '_' şi '%20' în ' '

en: Convert '_' and '%20' to spaces
ro: Schimbă '_' şi '%20' în spaţii

en: Convert all words in all fields to lower case. Example, before: 'TEXT IN an entry', after: 'text in an entry'.
ro: Schimbă toate cuvintele în toate cîmpurile în minuscule. Exemplu, înainte: 'TEXT Înainte', după: 'text înainte'.

en: Convert all words in all fields to upper case. Example, before: 'Text IN AN entry', after: 'TEXT IN AN ENTRY'.
ro: Schimbă toate cuvintele în toate cîmpurile în majuscule. Exemplu, înainte 'Text INTROUDS', după: 'TEXT INTRODUS'.

en: Convert filename extension to :
ro: Conversie extensie de fisier la:

en: Convert illegal characters for FAT32/16 and ISO9660 + Joliet filesystems ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') of the filename to avoid problem when renaming the file. This is usefull when renaming the file from the tag with the scanner.
ro: Schimba caracterele nepermise pentru sistemul de fisiere al windows ('\', ':', '*', '?', '"', '<', '>', '|') din numele de fisiere pentru a evita problemele cînd redenumiti fisierul. Aceasta este folositoare cînd se redenumeste fisierul cu informatia din eticheta de catre examinator.

en: Convert space ' ' to underscore '_'
ro: Schimbă spaţiile în '_'

en: Convert the initial of each word in all fields to upper case. Example, before: 'Text in an ENTRY', after: 'Text In An Entry'.
ro: Schimbă iniţiala fiecărui cuvînt în toate cîmpurile în majusculă. Exemplu înainte: 'tEXt înainte', după: 'Text Înainte'.

en: Convert the initial of the first word in all fields to upper case. Example, before: 'text IN An ENTRY', after: 'Text in an entry'.
ro: Schimbă iniţiala primului cuvînt în toate cîmpurile în majusculă. Exemplu înainte: 'tEXt înainte', după: 'Text Înainte'.

en: Convert underscore character '_' and string '%20' to space ' '
ro: Schimbă '_' şi '%20' în spaţii ' '

en: Convert:
ro: Conversie :

en: Copy: No row selected!
ro: Copiază: Nici un rînd ales!

en: Copyright
ro: Drept de autor

en: Copyright:
ro: Drept de autor:

en: Corrupt or missing data, continuing...
ro: Date incorete sau lipsă, continui...

en: Corrupt secondary header.
ro: Antet secundar incorect.

en: Could not convert '%s' into filename encoding. Please use another name.
ro: Nu pot converti '%s' in codarea fisierului. Alegeti alt nume.

en: Could not convert filename '%s' into system filename encoding.
ro: Nu am putut converti numele de fisier '%s' in codarea sistemului de fisiere.

en: Could not convert filename : '%s'
    into system filename encoding
    (Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING).
ro: Nu pot converti numele de fisier: '%s'
    in codarea sistemului de fisiere
    (Incercati sa modificati variabila de mediu G_FILENAME_ENCODING).

en: Could not merge UI, error was: %s
ro: Nu pot uni interfata, eroarea a fost: %s

en: Cover (back)
ro: Coperta (spate)

en: Cover (front)
ro: Coperta (fata)

en: Create New Mask
ro: Crează o mască nouă

en: Create playlist in the parent directory
ro: Creaza playlist in directorul parinte

en: Cyrillic (IBM-855)
ro: Chirilic (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ro: Chirilic (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ro: Chirilic (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ro: Chirilic (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ro: Chirilic (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
ro: Chirilic/Rusă (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
ro: Chirilic/Ucrainiană (KOI8-U)

en: Delete File(s)
ro: Sterge fisierul(-ele)...

en: Delete File...
ro: Şterge fişierul...

en: Delete all blank lines
ro: Şterge toate liniile goale

en: Delete this line
ro: Şterge această linie

en: Descending album
ro: Descrescător după album

en: Descending artist
ro: Descrescător după artist

en: Descending by URL
ro: Descrescator dupa URL

en: Descending by album
ro: Descrescator dupa album

en: Descending by artist
ro: Descrescator dupa artist

en: Descending by bitrate
ro: Ordoneaza lista descrescator dupa bitrate

en: Descending by comment
ro: Descrescator dupa comentariu

en: Descending by composer
ro: Descrescator dupa compozitor

en: Descending by copyright
ro: Descrescator dupa dreptul de autor

en: Descending by creation date
ro: Descrescator dupa data creatiei

en: Descending by duration
ro: Ordoneaza lista descrescator dupa durata

en: Descending by encoder name
ro: Descrescator dupa numele codorului

en: Descending by file size
ro: Descrescator dupa lungimea fisierului

en: Descending by file type
ro: Descrescator dupa tipul de fisier

en: Descending by filename
ro: Descrescator dupa numele de fisier

en: Descending by genre
ro: Descrescator dupa gen

en: Descending by original artist
ro: Descrescator dupa artistul initial

en: Descending by samplerate
ro: Ordoneaza lista descrescator dupa rata de esantionare

en: Descending by title
ro: Descrescator dupa titlu

en: Descending by track number
ro: Descrescator dupa numarul pistei

en: Descending by year
ro: Descrescator dupa an

en: Descending comment
ro: Descrescător după comentariu

en: Descending file name
ro: Descrescător după numele de fişier

en: Descending genre
ro: Descrescător după gen

en: Descending title
ro: Descrescător după titlu

en: Descending track number
ro: Descrescător după numărul pistei

en: Descending year
ro: Descrescător după an

en: Description
ro: Descriere

en: Description:
ro: Descriere:

en: Directory renamed
ro: Director redenumit

en: Do you really want to delete definitively the file
    '%s' ?
ro: Sigur doriti sa stergeti definitiv fisierul
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
ro: Doriţi să redenumiţi fişierul 
    '%s'
    în 
    '%s' ?

en: Do you want to write the tag of file
    '%s' ?
ro: Doriţi să scrieţi eticheta fişierului
    '%s' ?

en: Duplicate Mask
ro: Copiază masca

en: Duplicated spaces or underscores are removed. Example, before: 'Text__In__An   Entry', after: 'Text_In_An Entry'.
ro: Spaţiile sau '_' multiple sînt şterse. Exemplu, înainte: 'Text__Înainte', după: 'Text_Înainte'.

en: During performance
ro: In timpul spectacolului

en: During recording
ro: In timpul inregistrarii

en: EOF before end of vorbis headers.
ro: EOF înainte de sfîrşitul anteletolor vorbis.

en: ERROR: Can't create directory '%s' (%s)!
ro: Eroare: Nu pot crea directorul '%s' (%s)!

en: ERROR: Failed to open file: '%s' as vorbis (%s).
ro: Eroare: Am eşuat să deschis fişierul: '%s' ca vorbis (%s).

en: ERROR: Failed to write comments to file '%s' (%s).
ro: Eroare: Am eşuat să scriu comentariile în fişierul '%s' (%s).

en: EasyTAG %s: Abnormal exit! (PId: %d).
ro: EasyTAG %s: Ieşire anormală! (PId: %d).

en: EasyTAG: Normal exit.
ro: EasyTAG: Ieşire normală.

en: Edit Masks
ro: Modifică mask

en: Encoded by
ro: Codor

en: Encoded by:
ro: Codor:

en: Encoder:
ro: Codor:

en: English (US-ASCII)
ro: Engleză (US-ASCII)

en: Enter a directory to browse.
ro: Introduceţi un director de navigat.

en: Enter the program to run. It will receive the current directory as parameter.
ro: Introduceţi programul de executat. O să primească directorul curent ca parametru.

en: Enter the program to run. It will receive the current file as parameter.
ro: Introduceţi programul de executat. El va primi fişierul curent ca parametru.

en: Enter the program used to play the files. Some arguments can be passed for the program (as 'xmms -p') before to receive files as other arguments.
ro: Introduceţi programul folosit să ruleze fişierele. Unele argumente pot fi transferate programului (ca 'xmms -p') înainte să primească fişierele ca argumente.

en: Enter the words to search (separated by a space or '+')
ro: Introduceţi cuvintele de căutat (separate de un spaţiu sau '+')

en: Enter the words to search in the list below
ro: Introduceti cuvintele de cautat in lista de mai jos

en: Error in compression/uncompression
ro: Eroare la compresie/decompresie

en: Error reading first page of Ogg bitstream.
ro: Eroare la citirea primei pagini a fluxului Ogg.

en: Error reading initial header packet.
ro: Eroare la citirea pachetului antet iniţial.

en: Error while removing ID3v1 tag of '%s' (%s)
ro: Eroare în timp ce ştergeam eticheta ID3v1 de la '%s' (%s)

en: Error while removing ID3v2 tag of '%s' (%s)
ro: Eroare în timp ce ştergeam eticheta ID3v2 de la '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v1 tag of '%s' (%s)
ro: Eroare în timp ce actualizam eticheta ID3v1 de la '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v2 tag of '%s' (%s)
ro: Eroare în timp ce actualizam eticheta ID3v2 de la '%s' (%s)

en: Error writing stream to output. Output stream may be corrupted or truncated.
ro: Eroare la scrierea fluxului la ieşire. Fluxul de ieşire poate fi incorect sau trunchiat.

en: Error...
ro: Eroare...

en: Error: Searching for %s, could not find node %s in tree.
ro: Eroare: cautind %s, nu am gasit nodul %s in arbore.

en: Executed command : '%s %s'
ro: Comanda executată : '%s %s'

en: FLAC File
ro: Fişier FLAC

en: FLAC Vorbis Tag
ro: Eticheta FLAC Vorbis

en: Fields
ro: Cîmpuri

en: File
ro: Fişier

en: File '%s' deleted
ro: Fisierul '%s' a fost sters

en: File :
ro: Fişier :

en: File Audio Player
ro: Player pentru fisiere audio

en: File Browser
ro: Navigator de fişiere

en: File Link Broken
ro: Legătură fişier incorectă

en: File Name
ro: Numele fişierlui

en: File(s) not renamed...
ro: Fişierul(ele) neredenumite...

en: File(s) renamed...
ro: Fisierul(ele) redenumite...

en: File: '%s'
ro: Fişier: '%s'

en: Filename translation
ro: Optiuni ale conversiei numelui de fisier

en: Files have been partially deleted...
ro: Fisierele au fost partial sterse...

en: Files have been partially saved...
ro: Fişierele au fost parţial salvate...

en: Fill Tag
ro: Completează eticheta

en: Fill Tag Scanner - Character Conversion
ro: Schimba caracterele

en: Fill Tag(s) ...
ro: Completeaza eticheta(-ele)...

en: Fill tag preview...
ro: Completeaza previzualizarea etichetei...

en: First File
ro: Primul fisier

en: First letter uppercase
ro: Prima literă majusculă

en: First letter uppercase of each word
ro: Prima literă a fiecărui cuvînt majusculă

en: For example, the extension will be converted to '.MP3'
ro: De ex. extensia va fi convertita la '.MP3'

en: For example, the extension will be converted to '.mp3'
ro: De ex. extensia va fi convertita la '.mp3'

en: Found %d file(s) in this directory and subdirectories.
ro: Gasit %d fisier(e) în acest director si subdirectoare.

en: Found %d file(s) in this directory.
ro: Gasit %d fisier(e) în acest director.

en: Found %d matching album(s)
ro: Am găsit %d album(e)

en: Found : %d file(s)
ro: Gasit : %d fişier(e)

en: Freq:
ro: Frecvenţă:

en: Generate a playlist
ro: Generează un playlist

en: Genre
ro: Gen

en: Genre:
ro: Gen

en: Go to Default Directory
ro: Mergi în directorul implicit

en: Go to Home Directory
ro: Mergi în directorul personal

en: Go to _Default Directory
ro: Mergi în _directorul implicit

en: Go to _Home Directory
ro: Mergi în directorul _personal

en: Go to parent directory
ro: Mergi în directorul parinte

en: Greek (ISO-8859-7)
ro: Greacă (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ro: Greacă (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
ro: Ebraică (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
ro: Ebraică (Windows-1255)

en: Host Name :
ro: Nume gazda :

en: ID3 Tag
ro: Etichetă ID3

en: ID3 Tag Rules
ro: Regulile etichetei ID3

en: If activated, ID3 tags will be also added in the FLAC file (according the two rules above, plus the FLAC tag). Else ID3 tags will be stripped.
ro: Daca este activata, o eticheta ID3v1 va fi adaugata sau actualizata la sfîrsitul fisierelor MP3. Altfel va fi stearsa.

en: If activated, an ID3v1 tag will be added or updated at the end of the MP3 files. Else it will be stripped.
ro: Dacă este activată, o etichetă ID3v1 va fi adăugată sau actualizată la sfîrşitul fişierelor MP3. Altfel va fi ştearsă.

en: If activated, an old ID3v2 tag version (as ID3v2.2) will be updated to the ID3v2.3 version.
ro: Dacă este activată, o veche versiune de etichetă ID3v2 (cum ar fi ID3v2.2) va fi actualizată la versiunea ID3v2.3.

en: If activated, informations about the file as the bitrate, the time, the size, will be displayed under the filename entry.
ro: Dacă este activată, informaţiile despre fişier cum ar fi bitrate, timpul, lungimea vor fi afişate sub numele de fişier.

en: If activated, only the selected files will be written in the playlist file. Else, all the files will be written.
ro: Daca se activeaza doar fisierele alese vor fi scrise in "playlist". Altfel toate vor fi scrise.

en: If activated, opens a dialog box to ask confirmation before exiting the program.
ro: Dacă este activată, deschide o fereastră de dialog să ceară confirmarea înainte de părasirea programului.

en: If activated, the playlist will be created in the parent directory.
ro: Daca este activata, lista va fi creata in directorul parinte..

en: If activated, the scanner will replace existing text in fields by the new one. If deactivated, only blank fields of the tag will be filled.
ro: Dacă este activată, examinatorul va înlocui textul existent în cîmpuri cu noul text. Dacă este dezactivată, numai cîmpurile goale ale etichetei vor fi completate.

en: If activated, the sorting of the list will be dependent on the case.
ro: Dacă este activată, ordonarea listei va fi ţine seama de majuscule.

en: If activated, the track field is written using the number '0' as padding to obtain a number with 'n' digits (Ex. with two digits : '05', '09', '10',...). Else it keeps the 'raw' track value.
ro: Daca este activata, cîmpul pista este scris folosind numarul '0' in completare pentru a obtine un numar cu 'n' cifre (Ex. cu doua cifre : '05, '09', '10',...). Altfel pastreaza valoarea 'bruta' a pistei.

en: If activated, the window which contains the masks will stay always over the main window.
ro: Dacă este activată, fereastra care conţine mask va fi tot timpul peste fereastra principală.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for filenames.
ro: Daca este activata, conversia va fi folosita cind se aplica masca examinatorului de fisiere.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for tags.
ro: Daca este activata, aceasta conversie va fi folosita cind se aplica masca examinatorului de etichete.

en: Illustration
ro: Ilustratie

en: Improperly formatted data
ro: Date incorect formatate

en: In :
ro: În :

en: Include only the selected files
ro: Include doar fisierele alese

en: Input is not an Ogg bitstream.
ro: Intrarea nu este un flux Ogg.

en: Input truncated or empty.
ro: Intrarea truchiată sau goală.

en: Insert a blank line
ro: Introdu o linie goală

en: Insert a space before an uppercase letter
ro: Introdu un spaţiu înainte de o majusculă

en: Insert space before uppercase letter
ro: Introdu spaţiu înainte de majusculă

en: Invalid Scanner Mask
ro: Mask de examinare invalid

en: Invalid UTF-8
ro: Unicode invalid(UTF-8)

en: Invalid frame ID
ro: Frame ID incorect

en: Invalid tag version
ro: Versiune de etichetă incorectă

en: Invert Files Selection
ro: Inveseaza alegerea

en: Invert Selection
ro: Invesează alegerea

en: Invert lines selection
ro: Inverseaza alegerea liniilor

en: Invert selection
ro: Inverseaza alegerea

en: JPEG image
ro: Imagine JPEG

en: Japanese (EUC-JP)
ro: Japoneză (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ro: Japoneză (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ro: Japoneză (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ro: Coreană (EUC-KR)

en: Last File
ro: Ultimul fisier

en: Lead artist/lead performer/soloist
ro: Artistul de baza/solo

en: Leaflet page
ro: Pagina brosura

en: Legend
ro: Legendă

en: Let the Window Manager to place the windows.
ro: Lasă administratorul de ferestre să poziţioneze ferestrele.

en: Load Filenames from TXT ...
ro: Încarca numele de fisiere din TXT...

en: Load the filenames from a TXT file
ro: Încarcă numele de fişier dintr-un fişier TXT

en: Load the selected lines or all lines (if no line selected).
ro: Incarca liniile alese sau toate liniile (daca nici una nu a fost aleasa).

en: Loading album track list ...
ro: Încarc lista de piste a albumului

en: Loading default 'Fill Tag' masks...
ro: Încarc mask 'Completează eticheta' implicit...

en: Loading default 'Rename File' masks...
ro: Încarc mask-ul 'Redenumeşte fişierul' implicit...

en: Loading default configuration...
ro: Încarc configuraţia implicită...

en: Lower Case
ro: Minuscule

en: Lyricist/text writer
ro: Versuri/textier

en: M3U Playlist Name
ro: Numele M3U playlist

en: MP2 File
ro: Fişier MP2

en: MP3 File
ro: Fişier MP3

en: Manual Search
ro: Cautare manuala

en: Mask Editor
ro: Editor de măşti

en: Media (e.g. label side of CD)
ro: Media (ex. cotorul CD)

en: Message Dialog Position
ro: Poziţia ferestrei de dialog

en: Misc
ro: Diverse

en: Mode:
ro: Mod:

en: Monkey's Audio File
ro: Fisier Monkey's Audio

en: Mouse position
ro: Poziţia cursorlui

en: Move Down this Mask
ro: Mută jos această mască

en: Move Down: No row selected!
ro: Mută jos: Nici un rînd ales!

en: Move Up this Mask
ro: Mută sus această mască

en: Move Up: No row selected!
ro: Mută sus: Nici un rînd ales!

en: Movie/video screen capture
ro: Captura de ecran

en: MusePack File
ro: Fisier MusePack

en: Name :
ro: Nume :

en: Name of the proxy server.
ro: Numele serverlui proxy.

en: Name of user for the the proxy server.
ro: Numele utilizatorului serverlui proxy.

en: New default path for files selected
ro: Nouă cale implicită pentru fişierele alese

en: New file name successfully scanned...
ro: Noul nume de fişier examinat cu succes...

en: New file name successfully scanned...(%s)
ro: Noul nume de fişier examinat cu succes...(%s)

en: New_mask
ro: Mască nouă

en: Next File
ro: Urmatorul fisier

en: No Change
ro: Nici o schimbare

en: No available memory
ro: Nu este destulă memorie

en: No buffer to write to
ro: Nici o memorie tampon în care să scriu

en: No data to parse
ro: Nici o informaţie de examinat

en: No error reported
ro: Fără erori

en: No file found in this directory and subdirectories!
ro: Nici un fişier nu a fost găsit în acest director şi subdirectoare!

en: No file found in this directory!
ro: Nici un fişier nu a fost găsit în acest director!

en: No file selected!
ro: Nici un fisier ales!

en: No file to parse
ro: Nici un fişier de examinat

en: No particular position
ro: Nici o poziţie aleasă

en: Nordic (ISO-8859-10)
ro: Nordică (ISO-8859-10)

en: Not a directory
ro: Nu este director

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory.
ro: Numara pistele alese secvential. Porneste de la 01 în fiecare subdirector

en: Ogg Vorbis File
ro: Fişier Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Files : Write also the comment to the XMMS format
ro: Fişiere Ogg Vorbis : scrie comentariul şi în formatul XMMS

en: Ogg Vorbis Tag
ro: Eticheta Ogg Vorbis

en: Open File with ...
ro: Deschide fisierul cu ...

en: Open File(s) with ...
ro: Deschide fisierul(-ele) cu ...

en: Open scanner window / Scan selected files
ro: Deschide fereastra examinatorului / Examinati fisierele alese

en: Open the Scanner Window on startup
ro: Deschide fereastra examinatorului la pornire

en: Orig. Artist
ro: Artist initial

en: Orig. Artist:
ro: Artist initial:

en: Other
ro: Altele

en: Other file icon
ro: Alt icon

en: Overwrite fields when scanning tag
ro: Suprascrie cîmpurile cînd examinezi etichetele

en: PNG and JPEG
ro: PNG si JPEG

en: PNG image
ro: Imagine PNG

en: Password of user for the the proxy server.
ro: Parola utilizatorului serverlui proxy.

en: Picture Description:
ro: Descriere imagine:

en: Picture Properties %d/%d
ro: Proprietatile imaginii %d/%d

en: Picture Type
ro: Tipul imaginii

en: Pictures
ro: Imagini

en: Pictures:
ro: Imagini:

en: Player to run :
ro: Player de rulat:

en: Playlist Content
ro: Conţinutul playlist

en: Playlist Options
ro: Opţiuni playlist

en: Playlist file '%s' already exists!
    Overwrite?
ro: Fişierul playlist '%s' există deja!
    Suprascriu?

en: Port of the proxy server.
ro: Portul serverlui proxy

en: Preferences ...
ro: Preferinte...

en: Preferences...
ro: Preferinţe...

en: Prefix mask with current path
ro: Pune calea actuala inaintea mastii

en: Previous File
ro: /Fisier/_Precedentul fisier

en: Process Fields
ro: Prelucrează fişierele

en: Process Fields(s) ...
ro: Prelucreaza cimpurile

en: Process URL field
ro: Prelucrez cîmpul URL

en: Process album field
ro: Prelucrez cîmpul album

en: Process comment field
ro: Prelucrez cîmpul comentariu

en: Process composer field
ro: Prelucrez cîmpul compozitor

en: Process copyright field
ro: Prelucrez cîmpul 'drept de autor'

en: Process encoder name field
ro: Prelucrez cîmpul nume de codor

en: Process file artist field
ro: Prelucrez cîmpul artist

en: Process file name field
ro: Prelucrez cîmpul nume de fişier

en: Process genre field
ro: Prelucrez cîmpul gen

en: Process original artist field
ro: Prelucrez cîmpul artist initial

en: Process title field
ro: Prelucrez cîmpul titlu

en: Profile:
ro: Profil:

en: Program to run :
ro: Program de executat :

en: Proxy Settings
ro: Setări proxy

en: Publisher/studio logotype
ro: Emblema distribuitor/studio

en: Quit
ro: Iesi

en: R_edo Last File(s) Changes
ro: R_efa ultimele schimbari

en: Read Only File
ro: Fişier doar citire

en: Ready to search...
ro: Gata să caut...

en: Ready to start...
ro: Gata să pornesc...

en: Receiving data (%s) ...
ro: Primesc datele (%s) ...

en: Receiving data ...
ro: Primesc datele ...

en: Recording location
ro: Locul inregistrarii

en: Redo Last Changes
ro: Refa ultimele schimbari

en: Redo Last File(s) Changes
ro: Refa ultimele schimbari

en: Reggae
ro: Raggae

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload Directory
ro: Reîncarcă directorul

en: Remove Mask
ro: Şterge masca

en: Remove Tag(s)
ro: /Fisier/Ste_rge eticheta(-ele)

en: Remove duplicate spaces or underscores
ro: Şterge spaţiile si underscores multiple

en: Remove duplicates of space or underscore
ro: Şterge spaţiile sau '_' multiple

en: Remove selected pictures, else all pictures.
ro: Sterge imaginile alese sau toate imaginile.

en: Remove spaces
ro: Şterge spaţiile

en: Remove: No row selected!
ro: Şterge: Nici un rînd ales!

en: Removed URL from selected files.
ro: Sters URL din fisierele alese.

en: Removed album name from selected files.
ro: Sters albumul din fisierele alese.

en: Removed artist from selected files.
ro: Sters artistul din toate fisierele.

en: Removed comment from selected files.
ro: Sters comentariul din fisierele alese.

en: Removed composer from selected files.
ro: Sters compozitorul din fisierele alese.

en: Removed copyright from selected files.
ro: Sters 'dreptul de autor' din toate fisierele.

en: Removed disc number from selected files.
ro: Sters numarul de disc din fisierele alese.

en: Removed encoder name from selected files.
ro: Sters codorul din fisierele alese.

en: Removed genre from selected files.
ro: Sters genul din fisierele alese.

en: Removed original artist from selected files.
ro: Sters artistul intial din toate fisierele.

en: Removed pictures from selected files.
ro: Sters imaginile din fisierele alese.

en: Removed tag of '%s'
ro: Şters eticheta de la '%s'

en: Removed title from selected files.
ro: Sters titlul din fisierele alese.

en: Removed track number from selected files.
ro: Sters numarul pistei din fisierele alese.

en: Removed year from selected files.
ro: Sters anul din fisierele alese.

en: Rename Directory ...
ro: Redenumeste directorul...

en: Rename File Scanner - Character Conversion
ro: Schimba caracterele

en: Rename File and Directory
ro: Redenumeste fisierul si directorul

en: Rename File(s) and Directory ...
ro: Redenumeste fisierul(ele) si directorul

en: Rename File...
ro: Redenumeşte fişierul...

en: Rename file preview...
ro: Previziualizează redenumirea fişierului

en: Rename the directory
ro: Redenumeşte directorul

en: Rename the directory '%s' to :
ro: Redenumeşte directorul '%s' :

en: Renamed file '%s' to '%s'
ro: Fişier redenumit '%s' în '%s'

en: Renaming file '%s'
ro: Redenumesc fişierul '%s'

en: Repeat action for the rest of the files
ro: Repetă acţiunea pentru celelalte fişiere

en: Replace illegal characters in filename (for Windows and CD-Rom)
ro: Înlocuieste caracterele gresite din numele de fisier (pentru Windows si CD-ROM)

en: Request automatically the CDDB database using the selected files (the order is important!) to generate the CddbID.
ro: Cere automat baza CDDB folosit fisierele alese (ordinea e importanta!) pentru a genera CddbID.

en: Requested field not found
ro: Cîmpul cerut negasit

en: Resolving host '%s' ...
ro: Rezolv gazda '%s'...

en: Results :
ro: Rezultate :

en: Run Audio Player
ro: Execută playerul audio

en: Run the current scanner for each file
ro: Ruleaza examinatorul curent pentru fiecare fisier

en: S_can File(s)
ro: Examineaza fi_sierul(-ele)

en: S_canner
ro: _Examinator

en: Save File(s)
ro: Salveaza fisierul(-ele)

en: Save Masks
ro: Salvează masca

en: Save changes and close this window
ro: Salvează schimbările şi închide fereastra

en: Save file...
ro: Salvati fisierul...

en: Save picture %d/%d
ro: Salveaza imaginea %d/%d

en: Save the selected pictures on the hard disk.
ro: Salveaza imaginile alese pe hard disc

en: Scan Error: can't find separator '%s' within '%s'
ro: Eroare la examinare: nu pot găsi separatorul '%s' în '%s'

en: Scan File(s)
ro: Examineaza fisierul(-ele)

en: Scanner
ro: Examinator

en: Scanner Options
ro: Opţiunile examinatorului

en: Scanner Window
ro: Fereastra examinatorului

en: Scanner window always on top
ro: Fereastra examinatorului tot timpul deasupra

en: Scanner:
ro: Examinator :

en: Search :
ro: Căutare :

en: Search File(s)...
ro: Cauta fisierul(-ele)...

en: Search In :
ro: Caută în :

en: Search Next
ro: Cauta urmatorul

en: Search Previous
ro: Cauta precedentul

en: Search _File(s) ...
ro: Cauta _fisierul(-ele)...

en: Search a file
ro: Caută un fişier

en: Search hidden directories
ro: Cauta directoarele ascunse

en: Search hidden directories for files (directories starting by a '.').
ro: Cauta subdirectoarele pentru fisiere cînd deschid un director in arbore.

en: Search in progress...
ro: Căutare în curs...

en: Search subdirectories
ro: Caută subdirectoarele

en: Search subdirectories for files when reading a directory into the tree.
ro: Caută subdirectoarele pentru fişiere cînd deschid un director in arbore.

en: Searching...
ro: Caut...

en: Select All Files
ro: Alege toate fisierele

en: Select Mode and Mask, and redo the same action
ro: Alegeţi modul şi masca şi refă aceeaşi actiune

en: Select a directory to browse!
ro: Alegeţi un director de navigat!

en: Select all lines
ro: Alege toate liniile

en: Select directory...
ro: Alegeţi directorul...

en: Select fields:
ro: Alegeţi cîmpurile:

en: Select file...
ro: Alegeţi fişierul...

en: Select lines to 'apply' to your files list. All lines will be processed if no line is selected.
    You can also reorder lines in this list before using 'apply' button.
ro: Alegeti liniile care se vor aplica listei dvs de fisiere. Toate liniile vor fi prelucrate daca nu este selectata nici o linie.
    De asemenea, puteti reordona liniile in aceasta lista inainte sa apasati butonul "Aplica".

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse file name and path. Used to fill in tag fields.
ro: Alegeţi sau introduceti un mask folosind codurile (vezi legenda) pentru a examina numele de fişiere şi calea. Folosit pentru a completa cîmpurile etichetei.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use / to make directories. If the first character is /, it's a absolute path, otherwise is relative to the old path.
ro: Alegeti sau introduceti o masca utilizind codurile (v. Legenda) pentru a parcurge cimpurile etichetelor. Folosit pentru a redenumi fisierul.
    Folositi / pentru a crea directoare. Daca primul caracter este / va fi o cale absoluta, altfel este relativ la vechea cale.

en: Select the type of file sorting when loading a directory.
ro: Alegeţi tipul de ordonare a fişierelor la încărcarea unui director.

en: Select the type of scanner to use
ro: Alegeţi tipul de examinator

en: Select/Unselect All.
ro: Alege/dealege toate.

en: Selected files tagged with URL '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu URL '%s'.

en: Selected files tagged with album '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu albumul '%s'.

en: Selected files tagged with artist '%s'.
ro: Toate fisierele etichetate cu artistul '%s'.

en: Selected files tagged with comment '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu comentariul '%s'.

en: Selected files tagged with composer '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu compozitorul '%s'.

en: Selected files tagged with copyright '%s'.
ro: Toate fisierele etichetate cu 'dreptul de autor' '%s'.

en: Selected files tagged with disc number '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu numarul de disc '%s'.

en: Selected files tagged with encoder name '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu codorul '%s'.

en: Selected files tagged with genre '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu genul '%s'.

en: Selected files tagged with original artist '%s'.
ro: Toate fisierele etichetate cu artistul initial '%s'.

en: Selected files tagged with pictures.
ro: Fisierele alese etichetate cu imagini '%s'.

en: Selected files tagged with title '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu titlul '%s'.

en: Selected files tagged with track like 'xx'.
ro: Fisierele alese etichetate cu pista 'xx'.

en: Selected files tagged with track like 'xx/%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu pista 'xx/%s'.

en: Selected files tagged with year '%s'.
ro: Fisierele alese etichetate cu anul '%s'.

en: Selected tracks numbered sequentially.
ro: Pistele alese etichetate secvential.

en: Sending request (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d) ...
ro: Trimit cererea (CddbId: %s, #piste: %d, Lungime disc: %d)...

en: Sending request ...
ro: Trimit cerere ...

en: Set Current Path as Default
ro: Fixează calea curentă ca implicită

en: Set Into :
ro: Fixează în :

en: Set _Current Path as Default
ro: Fixeaza _calea curenta ca implicita

en: Set active the settings of the proxy server.
ro: Fixează active setările serverului proxy.

en: Set properties of the selected pictures.
ro: Alegeti proprietatile imaginilor alese.

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks.
ro: Alegeti numarul de fisiere, din acelasi director cu fisierul afisat, pentru pistele alese

en: Set this text as default comment :
ro: Fixează acest text drept comentariu implicit :

en: Show / Hide Legend
ro: Arată / ascunde legenda

en: Show / Hide Masks Editor
ro: Arată / ascunde editorul mask

en: Show header informations of file
ro: Arată informaţiile din antetul fişierului

en: Show tree browser / Display by Artist and Album
ro: Arata navigaotrul arborelui / Afiseaza dupa Artist si Album

en: Size:
ro: Lungime:

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before changing the directory?
ro: Unele fişiere au fost modificate dar nu au fost salvate...
    Doriţi să le salvez înainte de a schimba directorul?

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before exiting the program?
ro: Unele fişiere au fost modificate dar nu şi salvate...
    Doriţi să le salvez înainte de ieşire?

en: Sorry, the web-based search is currently down!
ro: Regret, cautarea web este inaccesibila

en: Sort by Track Name
ro: Ordoneaza dupa numele pistei

en: Sort by Track Number
ro: Ordoneaza lista crescator dupa numar

en: Sort list by property
ro: Ordoneaza lista dupa proprietati

en: Sort list by tag
ro: Ordoneaza lista de etichete :

en: Sort the file list by :
ro: Ordonează lista de fişiere :

en: Sorting List Options
ro: Optiunile de ordonare a listei

en: Soundtrack
ro: ColoanăSonoră

en: South European (ISO-8859-3)
ro: Sud-europeană (ISO-8859-3)

en: Specify the directory where your files are located. This path will be loaded when EasyTAG starts without parameter.
ro: Specifcaţi directorul în care se află fişierele. Calea va fi încărcată cînd EasyTAG porneşte fără parametru.

en: Stop the current action
ro: Opreşte acţiunea curentă

en: Stop the search ...
ro:  Opreste cautarea...

en: Strip tags if all fields are set to blank
ro: Sterge etichetele dacă toate cîmpurile sînt goale

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag Options
ro: Opţiunile etichetei

en: Tag Settings
ro: Setari etichete

en: Tag and File Name scan
ro: Examinarea etichetei şi numelui de fişier

en: Tag is already attached to a file
ro: Eticheta este deja ataşată unui fişier

en: Tag selected files with these pictures
ro: Eticheteaza fisierele alese cu aceste imagini

en: Tag selected files with this URL
ro: Eticheteaza fisierele alese cu URL-ul acesta

en: Tag selected files with this album name
ro: Eticheteaza fisierele alese cu albumul acesta

en: Tag selected files with this artist
ro: Eticheteaza toate fisierele cu artistul acesta

en: Tag selected files with this comment
ro: Eticheteaza fisierele alese cu acest comentariu

en: Tag selected files with this composer
ro: Eticheteaza fisierele alese cu acest compozitor

en: Tag selected files with this copyright
ro: Eticheteaza toate fisierele cu 'dreptul de autor' acesta

en: Tag selected files with this disc number
ro: Eticheteaza fisierele alese cu acest numar de disc

en: Tag selected files with this encoder name
ro: Eticheteaza fisierele alese cu acest codor

en: Tag selected files with this field
ro: Eticheteaza fisierele alese cu titlul acesta

en: Tag selected files with this genre
ro: Eticheteaza fisierele alese cu acest gen

en: Tag selected files with this number of tracks
ro: Eticheteaza fisierele alese cu acest numar de piste

en: Tag selected files with this original artist
ro: Eticheteaza toate fisierele cu artistul initial acesta

en: Tag selected files with this title
ro: Eticheteaza fisierele alese cu titlul acesta

en: Tag selected files with this year
ro: Eticheteaza fisierele alese cu anul acesta

en: Tag successfully scanned...
ro: Eticheta examinată cu succes...

en: Tag(s) written
ro: Eticheta(le) scris(e)

en: Thai (TIS-620)
ro: Tailandeză (TIS-620)

en: Thanks
ro: Mulţumiri

en: The buttons on the right represent the fields which can be processed. Select those who interest you.
ro: Butoantele de pe dreapta reprezintă cîmpurile care pot fi prelucrate. Alegeţi acelea care vă interesează.

en: The extension will not be converted
ro: Extensia nu va fi convertita

en: The following file already exists :
    '%s'
    Do you want to overwrite?
ro: Acest fisier deja exista: 
    '%s'
    Vreti sa suprascrieti?

en: The server returned a wrong answer! (%s)
ro: Serverul a intors un raspuns gresit! (%s)

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'Text_In_An_Entry'.
ro: Spaţiul este înlocuit de un '_'. Examplu, înainte: 'text introdus', după: 'text_introdus'.

en: The underscore character or the string '%20' are replaced by one space. Example, before: 'Text%20In%20An_Entry', after: 'Text In An Entry'.
ro: Caracterul '_' sau şirul '%20' sînt înlocuite de un spaţiu. Exemplu, înainte: 'Text%20Introdus_înainte', după: 'Text Introdus înainte'.

en: This expands the selected node into the file browser to display the sub-directories.
ro: Aceasta extinde nodul ales în navigatorul de fişiere pentru a afişa subdirectoarele.

en: This option replaces the UNIX directory separator '/' into DOS separator '\'.
ro: Aceasta optiune schimba separatorul de directoare UNIX '/' in separatorul DOS '\'.

en: Time
ro: Timp

en: Time:
ro: Timp:

en: Title
ro: Titlu

en: Title:
ro: Titlu:

en: Track
ro: Pistă

en: Track #
ro: Pistă #

en: Track #:
ro: Pistă #:

en: Track Name
ro: Numărul pistei

en: Track Name List
ro: Lista numelor de pista

en: Translations:
ro: Traduceri:

en: Tree
ro: Arbore

en: Tree View | Artist-Album View
ro: Arborescenta|Artist-Album

en: Try to complete the year field if you enter only the last numerals of the date (for instance, if the current year is 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).
ro: Încearcă să completezi cîmpul anului dacă introduc doar ultimele cifre ale datei (de ex., daca anul curent este 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996  95 => 1995, ...).

en: Turkish (IBM-857)
ro: Turcă (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ro: Turcă (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ro: Turcă (Windows-1254)

en: Type
ro: Tip

en: Type the word to search into files. Or type nothing to display all files.
ro: Introduceti cuvintul de cautat in fisiere. Sau nu scrieti nimic pentru a afisa toate fisierele.

en: Undo Last Changes
ro: Anuleaza ultimele schimbari

en: Undo Last File(s) Changes
ro: An_uleaza ultimele schimbari

en: Unknown error message!
ro: Mesaj de eroare necunoscut!

en: Unknown field type
ro: Tip de cîmp necunoscut

en: Unknown image
ro: Imagine necunoscuta

en: Unknown picture type
ro: Tip de imagine necunoscut

en: Unknown signal
ro: Semnal necunoscut

en: Unselect All Files
ro: Deselecteaza toate fisierele

en: Unselect all lines
ro: Deselecteaza toate liniile

en: Updated tag of '%s'
ro: Eticheta de la '%s' actualizată

en: Upper Case
ro: Majuscule

en: Use CRC32 as the default comment (for files with ID3 tags only).
ro: Foloseste CRC32 drept comentariu implicit (numai pentru fisierele cu etichete ID3).

en: Use DOS directory separator
ro: Foloseste separatorul de directoare din DOS

en: Use a proxy
ro: Foloseşte proxy

en: Use directory name
ro: Foloseşte numele de director

en: Use full path for files in playlist
ro: Foloseşte calea completă pentru fişierele din playlist

en: Use mask :
ro: Foloseste masca:

en: Use relative path for files in playlist
ro: Foloseşte calea relativă pentru fişierele din playlist

en: User Interface
ro: Interfaţa cu utilizatorul

en: User Name :
ro: Nume utilizator:

en: User Password :
ro: Parola utilizatorului:

en: Vietnamese (VISCII)
ro: Vietnameză (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ro: Vietnameză (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ro: Ebraică vizuală (ISO-8859-8)

en: Warning : The Ogg Vorbis file '%s' contains an ID3v2 tag.
ro: Atentie: Fisierul Ogg Vorbis '%s' contine o eticheta ID3V2.

en: Web Page:
ro: Pagină de web:

en: Web Page: %s
ro: Pagină de web: %s

en: Western (IBM-850)
ro: Vestic (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ro: Vestic (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ro: Vestic (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
ro: Vestic (Windows-1252)

en: When activating this option, after loading the fields, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
ro: Cind este activata aceasta optiune, dupa incarcarea cimpurilor, examinatorul curent va fi rulat (fereastra examinatorului trebuie sa fie deschisa).

en: When activating this option, after loading the filenames, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
ro: Cind este activata aceasta optiune, dupa incarcarea numelor de fisier, examinatorul curent va fi rulat (fereastra examinatorului trebuie sa fie deschisa).

en: Windows should be placed at the current mouse position.
ro: Ferestrele ar trebui poziţionate la pozitia curentă a cursorului

en: Windows should be placed in the center of the screen.
ro: Ferestrele ar trebui poziţionate în centrul ecranului.

en: Words :
ro: Cuvinte :

en: Write ID3v1.x tag
ro: Scrie etichetă ID3v1.x

en: Write ID3v2 tag
ro: Scrie etichetă ID3v2

en: Write Playlist ...
ro: Scriu playlist...

en: Write Playlist...
ro: Scriu playlist...

en: Write Tag from CDDB...
ro: Scrie eticheta din CDDB...

en: Write Tag...
ro: Scriu eticheta...

en: Write info using :
ro: Scrie informaţiile folosind :

en: Write info using filename
ro: Scrie informaţiile folosind numele de fişier

en: Write only list of files
ro: Listă de fişiere disponibile doar pentru scriere

en: Write the track field with the following number of digits :
ro: Scrie cîmpul pistei cu urmatorul numar de cifre :

en: Writing tag of '%s'
ro: Scriu eticheta la '%s'

en: Written playlist file '%s'
ro: Am scris fişierul playlist '%s'

en: Written tag of '%s'
ro: Eticheta de la '%s' scrisă

en: XMMS doesn't make use of the right way to identify a comment in Ogg Vorbis files as other apps do. In fact, this field is usually labeled with 'comment=', whereas XMMS uses only `='. Please, uncheck this option if you don't want other apps to complain about an unknown field. Comments won't be shown in XMMS, though.
ro: XMMS nu foloseşte corect identificatorul de comentariu din fişierele Ogg Vorbis aşa cum fac celelate aplicaţii. De fapt, acest cîmp este în mod normal etichetat cu 'comment=', iar XMMS foloseşte doar '='. Va rog să debifati această opţiune dacă nu vreţi ca celelalte aplicaţii să se plingă de un cîmp necunoscut. Comentariile nu o să apară în XMMS însă.

en: Year
ro: An

en: Year:
ro: An:

en: You can use drag and drop to add picture.
ro: Puteti folosi 'drag and drop' pentru a adauga o imagine.

en: You must type a directory name!
ro: Trebuie să introduceţi un nume de director!

en: You must type a program name!
ro: Trebuie să introduceţi un nume de fişier!

en: _About
ro: _Despre

en: _Browser
ro: _Navigator

en: _Collapse Tree
ro: _Pliaza arborele

en: _File
ro: _Fisier

en: _File Operations
ro: Optiuni ale numelui de _fisier

en: _Fill Tag(s) ...
ro: _Completeaza eticheta(-ele)...

en: _First File
ro: Primul _fisier

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Last File
ro: Ultimu_l fisier

en: _Misc
ro: _Diverse

en: _Next File
ro: /Fisier/Urmatorul fisier

en: _Preferences ...
ro: _Preferinte...

en: _Previous File
ro: _Precedentul fisier

en: _Process Field(s) ...
ro: _Prelucreaza cimpurile

en: _Quit
ro: _Iesire

en: _Refresh Tree
ro: _Reîmprospateaza arborele

en: _Remove Tag(s)
ro: Ste_rge eticheta(-ele)

en: _Rename File(s) and Directory ...
ro: _Redenumeste fisierul(ele) si directorul...

en: _Save File(s)
ro: S_alveaza fisierul(-ele)

en: _Settings
ro: _Setari

en: _Undo Last File(s) Changes
ro: An_uleaza ultimele schimbari

en: included : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.
ro: inclus: funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.

en: movies, shows
ro: filme, spectacole

en: others that do not fit in the above categories
ro: altele care nu se încadrează în categoriile de mai sus

en: pixels
ro: pixeli

en: to:
ro: la :
