easytag 1.99.13 - en to ja translation catalogue (843 entries)

en: 
    Usage: easytag [option] 
       or: easytag [directory]
    
    Option:
    -------
    -h, --help        Display this text and exit.
    -v, --version     Print basic informations and exit.
    
    Directory:
    ----------
    c:/path_to/files  Use an absolute path to load,
    /path_to/files    Use an absolute path to load,
    path_to/files     Use a relative path.
ja: 
    用法: easytag [オプション] または
          easytag [フォルダ]
    
    オプション:
    -------
    -h, --help        このヘルプを表示して終了する
    -v, --version     基本情報を表示して終了する
    
    フォルダ:
    ----------
    c:/path_to/files  読み込むファイルの絶対パス名を指定する (Windows)
    /path_to/files    読み込むファイルの絶対パス名を指定する (GNU/Linux)
    path_to/files     現在のフォルダからファイルを読み込む

en:     EasyTAG is an utility for viewing and editing tags for MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack and Monkey's Audio files. Its simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux.
ja:     EasyTAG は MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack と Monkey's オーディオ・ファイルの ID3 タグを表示したり、編集するためのツールです。シンプルでクールな GTK+ インタフェースを採用しているので、GNU/Linux で簡単にタグの編集ができます。

en:   STOP the search...
ja:   検索の停止...

en:  Apply
ja:  適用

en:  Browse...
ja:  参照...

en:  Cancel
ja:  キャンセル

en:  Categories
ja:  カテゴリ

en:  Close
ja:  閉じる

en:  Do you really want to exit the program?
ja:  本当にプログラムを終了しますか？

en:  Execute
ja:  実行

en:  Load
ja:  読み込む

en:  No
ja:  いいえ

en:  OK
ja:  確認

en:  Save
ja:  保存

en:  Search
ja: 検索

en:  The selected path for 'Default path to files' isn't valid!
    '%s'
    (%s)
ja:  'デフォルトパス名' に指定したパス名が正しくありません！
    '%s'
    (%s)

en:  Write
ja:  書き込み

en:  Yes
ja:  はい

en: # Albums
ja: # アルバム

en: # Files
ja: # ファイル

en: # Tracks
ja: # トラック

en: %a : artist
ja: %a : 演奏者

en: %b : album
ja: %b : アルバム

en: %c : comment
ja: %c : コメント

en: %d : disc number
ja: %d : ディスクの番号

en: %d file(s) selected!
ja: %d 個のファイルを選択しました

en: %d kb/s
ja: %d KB/秒

en: %e : encoded by
ja: %e : エンコーディング

en: %g : genre
ja: %g : ジャンル

en: %i : ignored
ja: %i : 無視

en: %l : number of tracks
ja: %l : トラック番号

en: %n : track
ja: %n : トラック

en: %o : orig. artist
ja: %o : 演奏者

en: %p : composer
ja: %p : コンポーザ

en: %r : copyright
ja: %r : ライセンス

en: %s %s by %s (compiled %s, %s)
ja: %s %s - 開発者 %s (ビルド日時 %s, %s)

en: %t : title
ja: %t : タイトル

en: %u file(s)
ja: %u 個のファイル

en: %y : year
ja: %y : 制作年

en: (Brazilian Portuguese translation)
ja: (ブラジル・ポルトガル語)

en: (Bulgarian translation)
ja: (ブルガリア語)

en: (Chinese translation)
ja: (中国語)

en: (Czech translation)
ja: (チェコ語)

en: (Danish translation)
ja: (デンマーク語)

en: (Dutch translation)
ja: (オランダ語)

en: (Example : %.*d_-_Track_name_1.mp3)
ja: (例 : %.*d_-_Track_name_1.mp3)

en: (FLAC file support disabled)
ja: (FLAC ファイルはサポートしていません)

en: (German translation)
ja: (ドイツ語)

en: (Greek translation)
ja: (ギリシア語)

en: (Hungarian translation)
ja: (ハンガリー語)

en: (Italian translation)
ja: (イタリア語)

en: (Japanese translation)
ja: (日本語)

en: (MP3 file support disabled)
ja: (MP3 ファイルはサポートしていません)

en: (MP4/AAC file support disabled)
ja: (MP4/AAC ファイルはサポートしていません)

en: (Ogg Vorbis file support disabled)
ja: (Ogg Vorbis ファイルはサポートしていません)

en: (Polish translation)
ja: (ポーランド語)

en: (Romanian translation)
ja: (ルーマニア語)

en: (Russian translation)
ja: (ロシア語)

en: (Spanish translation)
ja: (スペイン語)

en: (Swedish translation)
ja: (スウェーデン語)

en: (Ukrainian translation)
ja: (ウクライナ語)

en: (compiled: %s)
ja: (ビルドした日付: %s)

en: 32x32 pixel PNG file icon
ja: PNG 形式のアイコン

en: <All albums>
ja: <全てのアルバム>

en: ? kb
ja: ? KB

en: ? kb/s
ja: ? KB/秒

en: ?, Layer ?
ja: ?, レイヤー ?

en: A space is inserted before each upper case letter. Example, before: 'TextInAnEntry', after: 'Text In An Entry'.
ja: 各大文字の前にスペースを挿入します (例: 変換前='TextInAnEntry' 変換後='Text In An Entry')

en: APE Tag
ja: APE タグ

en: About
ja: 情報

en: About...
ja: 情報...

en: Activate this option if you want to put the following string into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
ja: "タグを埋める" スキャナ使用時に、次の文字列をコメントフィールドに挿入する場合にこのオプションを有効にして下さい

en: Activate this option to open automatically the scanner window when EasyTAG starts.
ja: これを有効にすると、EasyTAG が起動されたら自動的にスキャナ・ウィンドウが開きます

en: Add Default Masks
ja: デフォルト・マスクを追加します

en: Add pictures
ja: 画像の追加

en: Add pictures to the tag (drag and drop is also available).
ja: 画像をタグに追加します (ドラッグ＆ドロップも可能)

en: Album
ja: アルバム名

en: Album:
ja: アルバム:

en: Album: '%s', artist: '%s', length: '%s', year: '%s', genre: '%s', ID: '%s'
ja: アルバム: '%s', 演奏者: '%s', 時間: '%s', 制作年: '%s', ジャンル: '%s', ID: '%s'

en: All
ja: 全て

en: All Categories
ja: 全てのカテゴリ

en: All Fields
ja: 全てのフィールド

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: All downcase
ja: 全て小文字にする

en: All files have been deleted...
ja: 全てのファイルが削除されました...

en: All files have been saved...
ja: 全てのファイルが保存されました...

en: All spaces between words are removed. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'TextInAnEntry'.
ja: 単語間にあるスペースを全て削除します (例: 変換前='Text In An Entry' 変換後='TextInAnEntry')

en: All tags have been removed
ja: 全てのタグが削除されています

en: All tags have been scanned
ja: 全てのタグはスキャン済みです

en: All uppercase
ja: 全て大文字にする

en: Apply changes (but don't save) and close this window
ja: 設定を適用して(保存はしません)、このダイアログを閉じます

en: Arabic (IBM-864)
ja: アラビア語 (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ja: アラビア語 (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ja: アラビア語 (Windows-1256)

en: Artist
ja: 演奏者

en: Artist & Album
ja: 演奏者 / アルバム

en: Artist / Album
ja: 演奏者 / アルバム

en: Artist/performer
ja: 演奏者/出演者

en: Artist:
ja: 演奏者:

en: As ID3v2 tags may contain other data than Title, Artist, Album, Year, Track, Genre or Comment (as an attached picture, lyrics, ...), this option allows you to strip the whole tag when these seven standard data fields have been set to blank.
ja: ID3 Ver2 タグがタイトル、演奏者、アルバム名、制作年、トラック、ジャンル、コメント (ジャケットの画像や歌詞など) 以外のデータを含んでいるため、このオプションで、これらの７つの標準データが空白の場合にタグの全てを削除することが可能になります

en: As the following corrupted file: '%s'
    will cause an error in id3lib, it will not be processed by the program.
ja: 次に示すような壊れたファイル '%s' は
    id3lib の中でエラーを引き起こすためプログラムが正常に処理しません。

en: Ascending album
ja: アルバム名で昇順

en: Ascending artist
ja: 演奏者で昇順

en: Ascending by URL
ja: URLで昇順

en: Ascending by album
ja: アルバム名で昇順

en: Ascending by artist
ja: 演奏者で昇順

en: Ascending by bitrate
ja: ビットレートで昇順

en: Ascending by comment
ja: コメントで昇順

en: Ascending by composer
ja: コンポーザで昇順

en: Ascending by copyright
ja: ライセンスで昇順

en: Ascending by creation date
ja: 作成日で昇順

en: Ascending by duration
ja: 演奏時間で昇順

en: Ascending by encoder name
ja: エンコーディングで昇順

en: Ascending by file size
ja: サイズで昇順

en: Ascending by file type
ja: ファイルの種類で昇順

en: Ascending by filename
ja: ファイル名で昇順

en: Ascending by genre
ja: ジャンルで昇順

en: Ascending by original artist
ja: オリジナルの演奏者で昇順

en: Ascending by samplerate
ja: サンプリングレートで昇順

en: Ascending by title
ja: タイトルで昇順

en: Ascending by track number
ja: トラック番号で昇順

en: Ascending by year
ja: 制作年で昇順

en: Ascending comment
ja: コメントで昇順

en: Ascending creation date
ja: 作成日で昇順

en: Ascending file name
ja: ファイル名で昇順

en: Ascending genre
ja: ジャンルで昇順

en: Ascending title
ja: タイトルで昇順

en: Ascending track number
ja: トラック番号で昇順

en: Ascending year
ja: 制作年で昇順

en: Attempting to write to a read-only file
ja: 読み込み専用のファイルに書き込もうとしています

en: Audio
ja: オーディオ

en: Author: %s
ja: 作者: %s

en: Auto completion of date if not complete
ja: 日付を自動的に補完する

en: Automatic Search
ja: 自動検索

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
ja: 古いバージョン ID3v2 タグを自動的に変換する

en: Baltic (ISO-8859-13)
ja: バルト語 (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ja: バルト語 (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ja: バルト語 (Windows-1257)

en: Band/Artist logotype
ja: バンド/演奏者のロゴ

en: Band/Orchestra
ja: バンド/オーケストラ

en: Be careful, you are applying %d lines of the CDDB results to %d lines in the list of files!
    
    Do you want to continue ?
ja: [注意] 受信した CDDB 結果の %d 行 (ファイル一覧の %d 行に対して) を適用しています！
    
    続行してもよろしいですか？

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Blues
ja: ブルース

en: Bold style
ja: 太字

en: Browse Directory with ...
ja: 他のプログラムで参照 ...

en: Browse _Sub-directories
ja: サブフォルダを参照する(_S)

en: Browser
ja: 参照

en: Buffer is too small
ja: バッファが小さすぎます

en: CD Data Base
ja: CD データベース

en: CD Data Base Search
ja: CD データベースの検索

en: CD Data _Base Search ...
ja: CDデータベースの検索(_B)...

en: CDDB Search ...
ja: CDDB から検索します...

en: CDDB Search File(s)...
ja: CDDB 検索...

en: CGI Path :
ja: CGI パス名 :

en: Calculates the CRC-32 value of the file and writes it into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
ja: "タグを埋める" スキャナ使用時に、ファイルの CRC-32 値を計算してコメント・フィールドに書き込みます

en: Can't connect to host '%s' (%s)!
ja: ホスト '%s' (%s) に接続できません！

en: Can't create a new socket (%s)!
ja: 新しいソケット (%s) を生成できません！

en: Can't create file '%s' (%s)
ja: ファイル '%s' (%s) を生成できません

en: Can't create or open file '%s' (%s)
ja: ファイル '%s' (%s) を生成または開けません

en: Can't create target directory
    '%s'!
    (%s)
ja: 変更するフォルダを生成できません
    '%s'
    (%s)

en: Can't display the picture, as not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
ja: 画像用のバッファを生成するために必要なデータを読み込むことができなかったため、画像を表示できません。

en: Can't execute %s (%s)!
ja: '%s' (%s) を実行できません！

en: Can't execute %s (error %d)!
ja: %sを実行できません！ (エラー %d)

en: Can't fork another process!
ja: 子プロセスを作成すできません！

en: Can't move file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
ja: ファイル '%s' を移動できません
    =>
    '%s'
    (%s)

en: Can't open configuration file '%s' (%s)
ja: 設定ファイル '%s' を開けません (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
ja: ファイル '%s' (%s) が開けません

en: Can't open file :
    '%s'!
    (%s)
ja: ファイルを開けません:
    '%s'
    (%s)

en: Can't read directory :
    '%s'
    (%s)
ja: フォルダを読み込めません:
    '%s'
    (%s)

en: Can't remove old directory
    '%s'!
    (%s)
ja: 古いフォルダを削除できません
    '%s'
    (%s)

en: Can't rename because this directory name already exists!
    (%s)
ja: このフォルダ名が既に存在しているので、名前を変更できません！
    (%s)

en: Can't rename directory 
    '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
ja: フォルダ名を変更できません！
    '%s'
     =>
    '%s'
    (%s)

en: Can't rename file 
    '%s'
    because the following file already exists:
    '%s'
ja: ファイル名を変更できません:
    '%s'
    次のファイルは既に存在していますからです:
    '%s'

en: Can't rename file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
ja: ファイル '%s' の名前を変更できません
    =>
    '%s'
    (%s)

en: Can't resolve host '%s' (%s)!
ja: ホスト '%s' (%s) の名前解決ができません！

en: Can't send the request (%s)!
ja: リクエスト (%s) を送信できません！

en: Can't write playlist file '%s'!
    (%s)
ja: 演奏一覧ファイル '%s' を書き込めません！
    (%s)

en: Can't write tag in file '%s'!
    (%s)
ja: ファイル '%s' にタグを書き込めません！
    (%s)

en: Case sensitive
ja: 大小文字を無視する

en: Category
ja: カテゴリ

en: Celtic (ISO-8859-14)
ja: ケルト語 (ISO-8859-14)

en: Center of the main window
ja: メイン・ウィンドウの中央

en: Center of the screen
ja: 画面の中央

en: Central European (IBM-852)
ja: 中央ヨーロッパ (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ja: 中央ヨーロッパ (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
ja: 中央ヨーロッパ (Windows-1250)

en: Changes
ja: 変更点

en: Changes applied
ja: 設定が適用されました

en: Channels:
ja: チャンネル数:

en: Character Set for File Name
ja: ファイル名に使用するエンコーディング

en: Character set used to read tag data in the file.
ja: ファイルのタグ情報を読み込む際に使用する文字セットです

en: Character set used to write the tag data in the file.
ja: ファイルのタグ情報を書き込む際に使用する文字セットです

en: Chinese Simplified (GB18030)
ja: 中国語 簡体字 (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ja: 中国語 簡体字 (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
ja: 中国語 繁体字 (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ja: 中国語 繁体字 (Big5-HKSCS)

en: Classical
ja: クラッシック

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます

en: Close this window without saving
ja: 設定を保存せずに、このダイアログを閉じます

en: Comment
ja: コメント

en: Comment:
ja: コメント:

en: Common
ja: 共通

en: Composer
ja: コンポーザ

en: Composer:
ja: コンポーザ:

en: Conductor
ja: 指揮者

en: Configuration saved
ja: 設定が保存されました

en: Configuration unchanged
ja: 設定が変更されませんでした

en: Confirm deleting of file
ja: ファイルの削除を確認する

en: Confirm exit from program
ja: プログラムの終了を確認する

en: Confirm renaming of file
ja: ファイル名の変更を確認する

en: Confirm writing of file tag
ja: タグの書き込みを確認する

en: Confirm writing of playlist
ja: 演奏一覧の書き込みを確認する

en: Confirm...
ja: 確認...

en: Confirmation
ja: 確認メッセージ

en: Connected to host '%s'
ja: ホスト '%s' に接続しました

en: Connecting to host '%s', port '%d' ...
ja: ホスト '%s' (ポート '%d') に接続中 ...

en: Convert ' ' to '_'
ja: ' ' を '_' に変換する

en: Convert '_' and '%20' to ' '
ja: '_' と '%20' を ' ' に変換する

en: Convert '_' and '%20' to spaces
ja: '_' と '%20' をスペースに変換する

en: Convert all words in all fields to lower case. Example, before: 'TEXT IN an entry', after: 'text in an entry'.
ja: 全てのフィールドの全ての文字を小文字に変換します (例: 変換前='TEXT IN an entry' 変換後='text in an entry')

en: Convert all words in all fields to upper case. Example, before: 'Text IN AN entry', after: 'TEXT IN AN ENTRY'.
ja: 全てのフィールドの全ての文字を大文字に変換します (例: 変換前='Text IN AN entry' 変換後='TEXT IN AN ENTRY')

en: Convert filename extension to :
ja: 変換後の拡張子 :

en: Convert illegal characters for FAT32/16 and ISO9660 + Joliet filesystems ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') of the filename to avoid problem when renaming the file. This is usefull when renaming the file from the tag with the scanner.
ja: ファイル名を変更する場合に発生する問題を回避するために、ファイル名にある ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|' といった) 不正な文字を、Windows ファイルシステム向けに変換します (これはスキャナでタグからファイル名を変更する時に便利です)

en: Convert space ' ' to underscore '_'
ja: スペース ' ' をアンダースコア '_' に変換する

en: Convert the initial of each word in all fields to upper case. Example, before: 'Text in an ENTRY', after: 'Text In An Entry'.
ja: 全てのフィールドの各単語の最初の文字を大文字に、その他の文字を小文字に置き換えます (例: 変換前='Text in an ENTRY' 変換後='Text In An Entry')

en: Convert the initial of the first word in all fields to upper case. Example, before: 'text IN An ENTRY', after: 'Text in an entry'.
ja: 全てのフィールドの最初の文字を大文字に、その他の文字を小文字置き換えます (例: 変換前='text IN An ENTRY' 変換後='Text in an entry')

en: Convert underscore character '_' and string '%20' to space ' '
ja: アンダースコア '_' と文字列 '%20' をスペース ' ' に変換する

en: Convert:
ja: 変換 :

en: Copy: No row selected!
ja: 複製: マスクが選択されていません！

en: Copyright
ja: ライセンス

en: Copyright:
ja: ライセンス:

en: Corrupt or missing data, continuing...
ja: データがおかしいか存在しません。続行します...

en: Corrupt secondary header.
ja: 二番目のヘッダが壊れています。

en: Corrupted file...
ja: 壊れたファイル...

en: Could not convert '%s' into filename encoding. Please use another name.
ja: '%s' をファイル名のエンコーディングに変換できませんでした。別の名前を指定して下さい。

en: Could not convert filename '%s' into system filename encoding.
ja: ファイル '%s' をシステムのエンコーディングに変換できませんでした

en: Could not convert filename : '%s'
    into system filename encoding
    (Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING).
ja: ファイル名をシステムのエンコーディングに
    変換できませんでした : '%s'
    (環境変数 G_FILENAME_ENCODING を設定してみて下さい)

en: Could not merge UI, error was: %s
ja: UI をマージできませんでした (エラー: %s)

en: Country
ja: カントリー

en: Cover (back)
ja: ジャケット (裏)

en: Cover (front)
ja: ジャケット (表)

en: Create New Mask
ja: 新しいマスクを作成します

en: Create playlist in the parent directory
ja: 演奏一覧を親フォルダに生成する

en: Cyrillic (IBM-855)
ja: キリル語 (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ja: キリル語 (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ja: キリル語 (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ja: キリル語 (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ja: キリル語 (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
ja: キリル/ロシア語 (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
ja: キリル/ウクライナ語 (KOI8-U)

en: Delete File(s)
ja: ファイルの削除...

en: Delete File...
ja: ファイルの削除...

en: Delete all blank lines
ja: 空行を全て削除する

en: Delete this line
ja: この行を削除する

en: Descending album
ja: アルバム名で降順

en: Descending artist
ja: 演奏者で降順

en: Descending by URL
ja: URLで降順

en: Descending by album
ja: アルバム名で降順

en: Descending by artist
ja: 演奏者で降順

en: Descending by bitrate
ja: ビットレートで降順

en: Descending by comment
ja: コメントで降順

en: Descending by composer
ja: コンポーザで降順

en: Descending by copyright
ja: ライセンスで降順

en: Descending by creation date
ja: 作成日で降順

en: Descending by duration
ja: 演奏時間で降順

en: Descending by encoder name
ja: エンコーディングで降順

en: Descending by file size
ja: サイズで降順

en: Descending by file type
ja: ファイルの種類で降順

en: Descending by filename
ja: ファイル名で降順

en: Descending by genre
ja: ジャンルで降順

en: Descending by original artist
ja: オリジナルの演奏者で降順

en: Descending by samplerate
ja: サンプリングレートで降順

en: Descending by title
ja: タイトルで降順

en: Descending by track number
ja: トラック番号で降順

en: Descending by year
ja: 制作年で降順

en: Descending comment
ja: コメントで降順

en: Descending creation date
ja: 作成日で降順

en: Descending file name
ja: ファイル名で降順

en: Descending genre
ja: ジャンルで降順

en: Descending title
ja: タイトルで降順

en: Descending track number
ja: トラック番号で降順

en: Descending year
ja: 制作年で降順

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 紹介:

en: Directory renamed
ja: フォルダ名を変更しました

en: Display changed files in list using :
ja: 変更されたファイルを表示するスタイル:

en: Do you really want to delete definitively the file
    '%s' ?
ja: 次のファイルを完全に削除しても宜しいですか？
    '%s'

en: Do you want to rename the directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
ja: フォルダ名を変更しますか？
    '%s'
    =>
    '%s'

en: Do you want to rename the file 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
ja: ファイル名を変更しますか？
    '%s'
    =>
    '%s'

en: Do you want to rename the file and directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
ja: ファイル名とフォルダ名を変更しますか？
    '%s'
    =>
    '%s'

en: Do you want to write the tag of file
    '%s' ?
ja: 次のファイル にタグを書き込みますか？
    %s

en: Don't convert first letter of the words like prepositions, articles and words like feat., when using the scanner 'First letter uppercase of each word' (for example, you will obtain 'Text in an Entry' instead of 'Text In An Entry').
ja: "単語の最初の文字だけ大文字にする" が有効になっている時にスキャンした場合、前置詞や箇条書きのような単語の先頭文字を大文字にしません (例: 'Text In An Entry' ではなく 'Text in an Entry')

en: Don't uppercase first letter of words for some prepositions and articles.
ja: 前置詞や箇条書きの場合は先頭にある文字を大文字にしない

en: Duplicate Mask
ja: マスクの複製を作成します

en: Duplicated spaces or underscores are removed. Example, before: 'Text__In__An   Entry', after: 'Text_In_An Entry'.
ja: 重複したスペースまたはアンダースコアを削除します (例: 変換前='Text__In__An  Entry' 変換後='Text_In_An Entry')

en: During performance
ja: 演奏時間

en: During recording
ja: 録音時間

en: E-mail: %s
ja: E-メール: %s

en: EOF before end of vorbis headers.
ja: Vorbis ヘッダが終了する前に EOF があります。

en: ERROR: Can't create directory '%s' (%s)!
ja: エラー: フォルダ '%s' を生成できません！ (%s)

en: ERROR: Failed to open file: '%s' as vorbis (%s).
ja: ERROR: ファイル '%s' を vorbis (%s) として開くのに失敗しました。

en: ERROR: Failed to write comments to file '%s' (%s).
ja: ERROR: ファイル '%s' (%s) にコメントを書き込むのに失敗しました。

en: EasyTAG %s: Abnormal exit! (PId: %d).
ja: EasyTAG %s: 異常終了しました！ (PID: %d).

en: EasyTAG: Normal exit.
ja: EasyTAG: 正常に終了しました。

en: Edit Masks
ja: マスクの編集

en: Encoded by
ja: エンコーダ

en: Encoded by:
ja: エンコーダ:

en: Encoder:
ja: エンコーダ:

en: English (US-ASCII)
ja: 英語 (US-ASCII)

en: Enter a directory to browse.
ja: 参照するフォルダを入力して下さい。

en: Enter the program to run. It will receive the current directory as parameter.
ja: 実行するプログラム名を入力して下さい。引数は現在のフォルダ名になります。

en: Enter the program to run. It will receive the current file as parameter.
ja: 実行するプログラム名を入力して下さい。引数は現在のファイル名になります。

en: Enter the program used to play the files. Some arguments can be passed for the program (as 'xmms -p') before to receive files as other arguments.
ja: サウンド・ファイルを演奏するプログラムを入力して下さい: 引数として (`xmms -p` のように)、演奏一覧のファイル名を指定する引数をプログラムに引き渡すことが可能です

en: Enter the words to search (separated by a space or '+')
ja: 検索する単語を入力して下さい (区切り記号: スペース ' ' または '+')

en: Enter the words to search in the list below
ja: 次の一覧の中に検索する単語を入力して下さい

en: Error in compression/uncompression
ja: 圧縮/非圧縮エラーです

en: Error reading first page of Ogg bitstream.
ja: Ogg ビットストリームの最初のページを読み込み中にエラーです。

en: Error reading initial header packet.
ja: 初期ヘッダ・パケットの読み込み中にエラーです。

en: Error when reading cddb response (%s)!
ja: cddb からの応答 (%s) の読み込み中にエラー！

en: Error while removing ID3v1 tag of '%s' (%s)
ja: '%s' (%s) の ID3v1 タグの削除中にエラー

en: Error while removing ID3v2 tag of '%s' (%s)
ja: '%s' (%s) の ID3v2 タグの削除中にエラー

en: Error while updating ID3v1 tag of '%s' (%s)
ja: '%s' (%s) の ID3v1 タグの更新中にエラー

en: Error while updating ID3v2 tag of '%s' (%s)
ja: '%s' (%s) の ID3v2 タグの更新中にエラー

en: Error writing stream to output. Output stream may be corrupted or truncated.
ja: 出力ストリームに書き込み中にエラーです。出力ストリームがおかしいまたは切り詰められています。

en: Error...
ja: エラー...

en: Error: Searching for %s, could not find node %s in tree.
ja: エラー: %s の検索中に、ツリーのノード %s が見つかりませんでした。

en: Executed command : '%s %s'
ja: コマンドと引数 : '%s %s'

en: FLAC File
ja: FLAC ファイル

en: FLAC Vorbis Tag
ja: FLAC Vorbis タグ

en: Fields
ja: フィールド

en: File
ja: ファイル

en: File '%s' deleted
ja: ファイル '%s' が削除されました

en: File :
ja: TEXT ファイル :

en: File Audio Player
ja: オーディオ・プレイヤー

en: File Browser
ja: ファイルの参照

en: File Link Broken
ja: ファイルのリンクがありません

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Options
ja: ファイルのオプション

en: File Settings
ja: ファイルの設定

en: File(s) moved...
ja: ファイルを移動しました...

en: File(s) not moved...
ja: ファイルは移動しませんでした...

en: File(s) not renamed...
ja: ファイル名は変更されませんでした...

en: File(s) renamed...
ja: ファイル名が変更されました...

en: File: '%s'
ja: ファイル: '%s'

en: Filename translation
ja: ファイル名の翻訳

en: Files Name List :
ja: ファイル名の一覧 :

en: Files have been partially deleted...
ja: ファイルの一部が削除されました...

en: Files have been partially saved...
ja: ファイルの一部が保存されました...

en: Fill Tag
ja: タグを付与する

en: Fill Tag Scanner - Character Conversion
ja: タグ付与スキャナ - 文字セットの変換

en: Fill Tag(s) ...
ja: タグを付与します...

en: Fill tag preview...
ja: タグの埋め込みのプレビュー...

en: First File
ja: 先頭のファイルへジャンプします

en: First letter uppercase
ja: 最初の文字だけ大文字にする

en: First letter uppercase of each word
ja: 単語の最初の文字だけ大文字にする

en: Folk
ja: フォーク

en: For example, the extension will be converted to '.MP3'
ja: たとえば、変換後の拡張子は '.MP3' になります

en: For example, the extension will be converted to '.mp3'
ja: たとえば、変換後の拡張子は '.mp3' になります

en: Force Saving File(s)
ja: ファイルを強制的に保存します

en: Force using the system character encoding and activate the transliteration
ja: システムのエンコーディングに強制的に変換して音訳してみる

en: Force using the system character encoding and silently discard some characters
ja: システムのエンコーディングに強制的に変換して変換できない文字は無視する

en: Found %d file(s) in this directory and subdirectories.
ja: このフォルダ配下に %d 個のファイルが見つかりました

en: Found %d file(s) in this directory.
ja: このフォルダの中に %d 個のファイルが見つかりました

en: Found %d matching album(s)
ja: 一致するアルバムが %d 個見つかりました

en: Found : %d file(s)
ja: 一致するファイル: %d 個

en: Freq:
ja: 周波数:

en: General:
ja: 全般:

en: Generate a playlist
ja: 演奏一覧の生成

en: Genre
ja: ジャンル

en: Genre:
ja: ジャンル:

en: Go to Default Directory
ja: デフォルトのフォルダへ移動します

en: Go to Home Directory
ja: ホーム・フォルダへ移動します

en: Go to _Default Directory
ja: デフォルトへ(_D)

en: Go to _Home Directory
ja: ホームへ(_H)

en: Go to parent directory
ja: 上のフォルダへ移動します

en: Greek (ISO-8859-7)
ja: ギリシア語 (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ja: ギリシア語 (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
ja: ヘブライ語 (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
ja: ヘブライ語 (Windows-1255)

en: Host Name :
ja: ホスト名 :

en: ID3 Tag
ja: ID3 タグ

en: ID3 Tag Rules
ja: ID3 タグ付けのルール

en: ID3 Tag Settings
ja: ID3 タグの設定

en: If activated, ID3 tags will be also added in the FLAC file (according the two rules above, plus the FLAC tag). Else ID3 tags will be stripped.
ja: これを有効にすると、FLAC ファイルの中に ID3 タグも追加します (それ以外は削除します)

en: If activated, an ID3v1 tag will be added or updated at the end of the MP3 files. Else it will be stripped.
ja: これを有効にすると、MP3 ファイルの最後に ID3 Ver1 タグが追加/更新されます (それ以外は削除します)

en: If activated, an old ID3v2 tag version (as ID3v2.2) will be updated to the ID3v2.3 version.
ja: これを有効にすると、ID3v2.2 より古いバージョン ID3v2 のタグを自動的に ID3v2.2 に更新します

en: If activated, informations about the file as the bitrate, the time, the size, will be displayed under the filename entry.
ja: これを有効にすると、ファイルの情報 (ビットレート、演奏時間、サイズ) がファイル名の下に表示されます

en: If activated, it will use masks to rename directory.
ja: これを有効にすると、フォルダ名を変更する時のマスクとして使用します

en: If activated, only the selected files will be written in the playlist file. Else, all the files will be written.
ja: これを有効にすると、選択したファイルのみ演奏一覧へ書き込まれます (無効にすると、全てのファイルが書き込まれます)

en: If activated, opens a dialog box to ask confirmation before exiting the program.
ja: これを有効にすると、プログラム終了時に確認ダイアログが表示されます

en: If activated, the playlist will be created in the parent directory.
ja: これを有効にすると、演奏一覧を親フォルダに生成します

en: If activated, the scanner will replace existing text in fields by the new one. If deactivated, only blank fields of the tag will be filled.
ja: これを有効にすると、スキャナはフィールドの中のテキストを新しいテキストに置き換えます (無効にすると、空のフィールドのみ埋められます)

en: If activated, the sorting of the list will be dependent on the case.
ja: これを有効にすると、大／小文字にあわせて一覧を並べ替えます

en: If activated, the track field is written using the number '0' as padding to obtain a number with 'n' digits (Ex. with two digits : '05', '09', '10',...). Else it keeps the 'raw' track value.
ja: これを有効にすると、トラック番号に '0' でパディングされた数値 'n' (例: 二桁の数値で指定: '05'、'09'、'10'...) が付与されます (それ以外は実際のトラック・フィールドのままにします)

en: If activated, the window which contains the masks will stay always over the main window.
ja: これを有効にすると、マスク設定ウィンドウは常にメイン・ウィンドウの上に表示されます

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for filenames.
ja: これを有効にすると、ファイル名のスキャナでマスクを適用した際にこの変換を使用します

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for tags.
ja: これを有効にすると、タグのスキャナでマスクを適用した際にこの変換を使用します

en: If activated, when selecting a line in the list of tracks name, the corresponding audio file in the main list will be also selected.
ja: これを有効にすると、トラック名の一覧で何か選択すると、他の一覧にある関連するファイルも自動的に選択します

en: Illustration
ja: イラスト

en: Improperly formatted data
ja: データのフォーマットが不適切です

en: In :
ja: 対象 :

en: Include only the selected files
ja: 指定したファイルのみ含める

en: Input is not an Ogg bitstream.
ja: 入力が Ogg ビットストリームではありません。

en: Input truncated or empty.
ja: 入力が切り詰められたか、空です。

en: Insert a blank line
ja: 空行を挿入する

en: Insert a space before an uppercase letter
ja: 大文字の前にスペースを挿入する

en: Insert space before uppercase letter
ja: 大文字の前にスペースを挿入する

en: Invalid Scanner Mask
ja: スキャナマスクが正しくありません

en: Invalid UTF-8
ja: 不正な UTF-8

en: Invalid frame ID
ja: フレーム ID が正しくありません。

en: Invalid tag version
ja: タグのバージョンが正しくありません

en: Invert Files Selection
ja: ファイル選択の反転

en: Invert Selection
ja: 選択範囲の反転

en: Invert lines selection
ja: 選択した行を未選択に反転します

en: Invert selection
ja: 選択範囲を反転する

en: JPEG image
ja: JPEG 画像

en: Japanese (EUC-JP)
ja: 日本語 (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ja: 日本語 (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ja: 日本語 (Shift_JIS)

en: Jazz
ja: ジャズ

en: Keep focus to the same tag field
ja: 同じタグフィールドにフォーカスを当てたままにする

en: Korean (EUC-KR)
ja: 韓国語 (EUC-KR)

en: Last File
ja: 最後のファイルへジャンプします

en: Lead artist/lead performer/soloist
ja: メインの演奏者/出演者/ソロ

en: Leaflet page
ja: チラシ

en: Legend
ja: 凡例

en: Let the Window Manager to place the windows.
ja: ウィンドウマネージャーに委ねます

en: Load Filenames from TXT ...
ja: TXT からファイル名の読み込み...

en: Load the filenames from a TXT file
ja: TEXT ファイルからファイル名を読み込む

en: Load the selected lines or all lines (if no line selected).
ja: 指定した行または (もし行が指定されなければ) 全ての行を読み込みます

en: Loaded File Content :
ja: 読み込んだファイルの内容 :

en: Loading Picture File...
ja: 画像ファイルの読み込み中...

en: Loading album track list ...
ja: アルバムのトラック一覧の読み込み中 ...

en: Loading default 'Fill Tag' masks...
ja: デフォルトの 'タグを埋める' マスクをロード中...

en: Loading default 'Rename Directory' masks...
ja: デフォルトの 'フォルダ名変更' マスクをロード中...

en: Loading default 'Rename File' masks...
ja: デフォルトの 'ファイル名変更' マスクをロード中...

en: Loading default configuration...
ja: デフォルトの設定をロード中...

en: Lower Case
ja: 小文字

en: Lyricist/text writer
ja: 作詞

en: M3U Playlist Name
ja: M3U 演奏一覧の名前

en: MP2 File
ja: MP2 ファイル

en: MP3 File
ja: MP3 ファイル

en: MP4 format invalid
ja: MP4 フォーマットが不正です

en: MP4/AAC File
ja: MP4/AAC ファイル

en: MP4/M4A/AAC Tag
ja: MP4/M4A/AAC タグ

en: Manual Search
ja: 手動検索

en: Mask Editor
ja: マスク・エディタ

en: Media (e.g. label side of CD)
ja: メディア (例: CDのラベル)

en: Message Dialog Position
ja: メッセージ・ボックスの位置

en: Misc
ja: その他

en: Mode:
ja: モード:

en: Monkey's Audio File
ja: Monkey's オーディオ・ファイル

en: More results to load ...
ja: さらに読み込んだ結果...

en: Mouse position
ja: マウスの位置

en: Move Down this Mask
ja: このマスクを下に移動します

en: Move Down: No row selected!
ja: 下に移動: マスクが選択されていません！

en: Move Up this Mask
ja: このマスクを上に移動します

en: Move Up: No row selected!
ja: 上に移動: マスクが選択されていません！

en: Moved file '%s' to '%s'
ja: ファイル '%s' => '%s' へ移動しました

en: Movie/video screen capture
ja: 映画/ビデオのキャプチャ

en: MusePack File
ja: MusePack ファイル

en: Name :
ja: 名前 :

en: Name of the proxy server.
ja: プロキシ・サーバの名前

en: Name of user for the the proxy server.
ja: プロキシ・サーバに対するユーザ名です

en: New default path for files selected
ja: 新しいデフォルトパスが指定されました

en: New file name successfully scanned...
ja: 新しいファイル名のスキャンが完了しました...

en: New file name successfully scanned...(%s)
ja: 新しいファイル名のスキャンが完了しました...(%s)

en: New_mask
ja: 新しいマスク

en: Newage
ja: ニューエイジ

en: Next File
ja: 次のファイルへジャンプします

en: No Change
ja: 変更しない

en: No available memory
ja: 有効なメモリがありません

en: No buffer to write to
ja: 書き込むバッファがありません

en: No data to parse
ja: 解析するデータがありません

en: No error reported
ja: エラーはありません

en: No file found in this directory and subdirectories!
ja: このフォルダ配下にはファイルがありませんでした！

en: No file found in this directory!
ja: このフォルダの中にはファイルがありませんでした！

en: No file selected!
ja: ファイルが選択されていません

en: No file to parse
ja: 解析するファイルがありません

en: No particular position
ja: 位置を指定しない

en: Nordic (ISO-8859-10)
ja: 北欧語 (ISO-8859-10)

en: Not a directory
ja: フォルダではありません

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory.
ja: 選択したトラック番号を順番に付与します (各サブフォルダは 01 から開始します)

en: Ogg Vorbis File
ja: Ogg Vorbis ファイル

en: Ogg Vorbis Files : Write also the comment to the XMMS format
ja: Ogg Vorbis ファイル : コメントを XMMS 形式で書き込む

en: Ogg Vorbis Tag
ja: Ogg Vorbis タグ

en: Open File with ...
ja: 他のプログラムで開く...

en: Open File(s) with ...
ja: 他のプログラムで開く...

en: Open scanner window / Scan selected files
ja: スキャナ・ウィンドを開くか、指定したファイルをスキャンします

en: Open the Scanner Window on startup
ja: 起動時にスキャナ・ウィンドウを開く

en: Orig. Artist
ja: 演奏者:

en: Orig. Artist:
ja: 演奏者:

en: Other
ja: その他

en: Other file icon
ja: 別の種類のアイコン

en: Overwrite fields when scanning tag
ja: タグのスキャン時にフィールドを上書きする

en: PNG and JPEG
ja: PNG と JPEG

en: PNG image
ja: PNG 画像

en: Password of user for the the proxy server.
ja: プロキシ・サーバに対するユーザのパスワードです

en: Picture Description:
ja: 説明:

en: Picture Properties %d/%d
ja: 画像 %d/%d のプロパティ

en: Picture Type
ja: 種類:

en: Picture file not loaded...
ja: 画像ファイルを読み込んでいません...

en: Pictures
ja: 画像

en: Pictures:
ja: 画像:

en: Player to run :
ja: 実行するプレイヤー :

en: Playlist Content
ja: 演奏一覧の内容

en: Playlist Options
ja: 演奏一覧のオプション

en: Playlist file '%s' already exists!
    Overwrite?
ja: 演奏一覧ファイル '%s' は既に存在します！
    上書きしますか？

en: Port :
ja: ポート番号 :

en: Port of the proxy server.
ja: プロキシ・サーバのポート番号

en: Preferences ...
ja: 設定...

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Prefix mask with current path
ja: このパスをマスクする接頭子

en: Preserve modification time of the file
ja: ファイルの変更日時を保存する

en: Preserve the modification time (in file properties) when saving the file.
ja: ファイルを保存する時にプロパティの中にある変更日時を保存します

en: Previous File
ja: 前のファイルへジャンプします

en: Process Fields
ja: フィールドを編集する

en: Process Fields Scanner - Character Conversion
ja: PFS - 文字セットの変換

en: Process Fields(s) ...
ja: フィールドを編集します...

en: Process URL field
ja: プロセス URL フィールド

en: Process album field
ja: プロセスアルバム・フィールド

en: Process comment field
ja: プロセスコメント・フィールド

en: Process composer field
ja: プロセス・コンポーザ・フィールド

en: Process copyright field
ja: プロセス・ライセンス・フィールド

en: Process encoder name field
ja: プロセス・エンコーディング・フィールド

en: Process file artist field
ja: プロセスファイル・演奏者フィールド

en: Process file name field
ja: プロセスファイル名・フィールド

en: Process genre field
ja: プロセス・ジャンル・フィールド

en: Process original artist field
ja: プロセス・オリジナルの演奏者フィールド

en: Process title field
ja: プロセスタイトル・フィールド

en: Profile:
ja: プロファイル:

en: Program to run :
ja: 実行するプログラム :

en: Proxy Settings
ja: プロキシの設定

en: Publisher/studio logotype
ja: 販売元/スタジオのロゴ

en: Quit
ja: 終了します

en: R_edo Last File(s) Changes
ja: 最後の変更を取り消す(_E)

en: Read Only File
ja: 読み込み専用のファイルです

en: Ready to search...
ja: 検索の準備完了...

en: Ready to start...
ja: 起動完了...

en: Receiving data (%s) ...
ja: データ (%s) の受信中 ...

en: Receiving data ...
ja: データの受信中 ...

en: Receiving data of page %d ...
ja: %d ページのデータの受信中...

en: Recording location
ja: 録音場所

en: Red color
ja: 赤色

en: Redo Last Changes
ja: 最後の変更を取り消す

en: Redo Last File(s) Changes
ja: 最後のファイル変更を取り消します

en: Reggae
ja: レゲ

en: Reload
ja: 再読込

en: Reload Directory
ja: フォルダの再読み込み

en: Remove Mask
ja: マスクを削除します

en: Remove Tag(s)
ja: タグを削除します

en: Remove duplicate spaces or underscores
ja: 重複したスペースまたはアンダースコアを削除する

en: Remove duplicates of space or underscore
ja: 重複するスペースまたはアンダースコアを削除する

en: Remove selected pictures, else all pictures.
ja: 選択した画像または全ての画像を削除します

en: Remove spaces
ja: スペースを削除する

en: Remove: No row selected!
ja: 削除: マスクが選択されていません！

en: Removed URL from selected files.
ja: 選択したファイルから URL を削除しました

en: Removed album name from selected files.
ja: 選択したファイルからアルバム名を削除しました

en: Removed artist from selected files.
ja: 選択したファイルから演奏者を削除しました

en: Removed comment from selected files.
ja: 選択したファイルからコメントを削除しました

en: Removed composer from selected files.
ja: 選択したファイルからコンポーザを削除しました

en: Removed copyright from selected files.
ja: 選択したファイルからライセンスを削除しました

en: Removed disc number from selected files.
ja: 選択したファイルからディスク番号を削除しました

en: Removed encoder name from selected files.
ja: 選択したファイルからエンコーディングを削除しました

en: Removed genre from selected files.
ja: 選択したファイルからジャンルを削除しました

en: Removed original artist from selected files.
ja: 選択したファイルからオリジナル演奏者を削除しました

en: Removed pictures from selected files.
ja: 選択したファイルから画像を削除しました

en: Removed tag of '%s'
ja: '%s' のタグを削除しました

en: Removed title from selected files.
ja: 選択したファイルからタイトルを削除しました

en: Removed track number from selected files.
ja: 選択したファイルからトラック番号を削除しました

en: Removed year from selected files.
ja: 選択したファイルから制作年を削除しました

en: Rename Directory ...
ja: フォルダ名の変更...

en: Rename Directory...
ja: フォルダ名の変更...

en: Rename File Scanner - Character Conversion
ja: ファイル名変更のスキャナ - 文字セットの変換

en: Rename File and Directory
ja: ファイル名とフォルダ名の変更

en: Rename File and Directory...
ja: ファイル名とフォルダ名の変更...

en: Rename File(s) and Directory ...
ja: ファイル名とフォルダ名を変更します...

en: Rename File...
ja: ファイル名の変更中...

en: Rename directory preview...
ja: フォルダ名変更のプレビュー...

en: Rename file preview...
ja: ファイル名変更のプレビュー...

en: Rename the directory
ja: フォルダ名の変更

en: Rename the directory '%s' to :
ja: 変更後のフォルダ '%s' の名前 :

en: Renamed file '%s' to '%s'
ja: ファイル名 '%s' => '%s' へ変更されました

en: Renaming file '%s'
ja: ファイル名の変更中 (%s)

en: Repeat action for the rest of the files
ja: 残りのファイルに対して処理を繰り返します

en: Replace a character by an other one.
ja: 別の文字で置き換えます

en: Replace illegal characters in filename (for Windows and CD-Rom)
ja: ファイル名にある不正な文字を置き換える (Windows と CD-ROM 向け)

en: Request CD database :
ja: CD データベースへの要求 :

en: Request automatically the CDDB database using the selected files (the order is important!) to generate the CddbID.
ja: 指定したファイルを使って CddbID を生成するようCDDBへ自動的に要求します (順番も関係します！)

en: Requested field not found
ja: 指定したフィールドが見つかりません

en: Resolving host '%s' ...
ja: ホスト '%s' の検索中 ...

en: Results :
ja: 結果 :

en: Return focus to the first tag field (ie 'Title' field)
ja: 先頭のタグフィールド (タイトル) にフォーカスを戻す

en: Rock
ja: ロック

en: Rules to apply if some characters can't be converted to the system character encoding when writing filename:
ja: ファイル名を書き込む時にシステムのエンコーディングに変換できない文字がある場合に適用するルールです

en: Run Audio Player
ja: オーディオ・プレイヤーの起動

en: Run the current scanner for each file
ja: 各ファイルに現在のスキャナを実行する

en: S_can File(s)
ja: ファイルのスキャン(_C)

en: S_canner
ja: スキャナ(_C)

en: Save File(s)
ja: ファイルを保存します

en: Save Masks
ja: マスクを保存します

en: Save changes and close this window
ja: 設定を保存して、このダイアログを閉じます

en: Save file...
ja: ファイルの保存...

en: Save picture %d/%d
ja: 画像 %d/%d の保存

en: Save the selected pictures on the hard disk.
ja: 選択した画像を保存します

en: Scan Error: can't find separator '%s' within '%s'
ja: スキャンエラー: セパレータ '%s' ('%s' の中にある) が見つかりません

en: Scan File(s)
ja: ファイルをスキャンします

en: Scanner
ja: スキャナ

en: Scanner Options
ja: スキャナに関連するオプションです

en: Scanner Window
ja: スキャナ・ウィンドウ

en: Scanner window always on top
ja: スキャナ・ウィンドウを常に上に配置する

en: Scanner:
ja: スキャナ :

en: Search :
ja: 検索 :

en: Search File(s)...
ja: ファイルを検索します...

en: Search In :
ja: 検索対象 :

en: Search Next
ja: 次を検索します

en: Search Previous
ja: 前を検索します

en: Search _File(s) ...
ja: ファイルの検索(_F)...

en: Search a file
ja: ファイルの検索

en: Search hidden directories
ja: 隠しフォルダも参照する

en: Search hidden directories for files (directories starting by a '.').
ja: 隠しフォルダ ('.' で始まるフォルダ) も同時に検索します

en: Search in progress...
ja: 検索中...

en: Search subdirectories
ja: サブフォルダも参照する

en: Search subdirectories for files when reading a directory into the tree.
ja: ツリーの中にあるフォルダを読み込んだら、サブフォルダも同時に検索します

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Select All Files
ja: 全ファイルの選択

en: Select Mode and Mask, and redo the same action
ja: モードとマスクを指定して、同様の操作を繰り返して下さい

en: Select a directory to browse!
ja: 参照するフォルダを選択して下さい！

en: Select all lines
ja: 全ての行を選択します

en: Select corresponding audio file (according position or DLM if activated below)
ja: 関連する楽曲ファイルを選択する (位置または DLM に相当するもの)

en: Select directory...
ja: フォルダの選択...

en: Select fields:
ja: フィールドの選択:

en: Select file...
ja: ファイルの選択...

en: Select lines to 'apply' to your files list. All lines will be processed if no line is selected.
    You can also reorder lines in this list before using 'apply' button.
ja: ファイル一覧に '適用' する行を選択して下さい。もし何も選択しないと、全ての行が処理されることに注意して下さい。
    また、[適用]ボタンを押下する前に各行の順番を変更することができます。

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields.
ja: タグフィールドからフォルダ名を変更するために使用するマスクのコード(凡例を参照のこと)を選択または入力して下さい

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse file name and path. Used to fill in tag fields.
ja: ファイル名とパス名を解析するために使用するマスクのコード(凡例を参照のこと)を選択または入力して下さい (タグフィールドを埋めるときに使用します)

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use / to make directories. If the first character is /, it's a absolute path, otherwise is relative to the old path.
ja: タグを解析するために使用するコード (凡例を参照のこと) を選択するか入力して下さい (ファイル名の変更で使用します)
    フォルダを作成するには '/' を使い、もし先頭に '/' が付いていると絶対パスとして扱い、それ以外は相対パスとして扱います

en: Select the type of file sorting when loading a directory.
ja: フォルダを読み込んだ時にファイルを並べ替える方式を選択して下さい

en: Select the type of scanner to use
ja: 使用するスキャナのタイプを選択して下さい

en: Select/Unselect All.
ja: 全て選択/選択解除

en: Selected files tagged with URL '%s'.
ja: 選択したファイルに URL '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with album '%s'.
ja: 選択したファイルにアルバム名 '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with artist '%s'.
ja: 選択したファイルに演奏者 '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with comment '%s'.
ja: 選択したファイルにコメント '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with composer '%s'.
ja: 選択したファイルにコンポーザ '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with copyright '%s'.
ja: 選択したファイルにライセンス '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with disc number '%s'.
ja: 選択したファイルにディスク番号 '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with encoder name '%s'.
ja: 選択したファイルにエンコーディング '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with genre '%s'.
ja: 選択したファイルにジャンル '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with original artist '%s'.
ja: 選択したファイルにオリジナルの演奏者 '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with pictures.
ja: 選択したファイルに画像 '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with title '%s'.
ja: 選択したファイルにタイトル '%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with track like 'xx'.
ja: 選択したファイルにトラック番号 'xx' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with track like 'xx/%s'.
ja: 選択したファイルにトラック番号 'xx/%s' をタグ付けしました

en: Selected files tagged with year '%s'.
ja: 選択したファイルに制作年 '%s' をタグ付けしました

en: Selected tracks numbered sequentially.
ja: 選択したトラック番号を順番に付与しました

en: Sending request (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d) ...
ja: リクエストの要求中 (CddbId: %s, トラック番号: %d, サイズ: %d) ...

en: Sending request ...
ja: リクエストの送信中 ...

en: Server Settings for Automatic Search
ja: 自動検索のサーバ側の設定

en: Server Settings for Manual Search
ja: 手動検索のサーバ側の設定

en: Set Current Path as Default
ja: このパスをデフォルト・フォルダにセットします

en: Set Into :
ja: セット先 :

en: Set _Current Path as Default
ja: このフォルダをデフォルトに(_C)

en: Set active the settings of the proxy server.
ja: 利用するプロキシ・サーバを入力して下さい

en: Set properties of the selected pictures.
ja: 選択した画像のプロパティを設定します

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks.
ja: 表示されているファイルと同じフォルダで、選択したトラック数に対するファイル数をセットします

en: Set this text as default comment :
ja: このテキストをデフォルトのコメントにする :

en: Show / Hide Legend
ja: 凡例の表示を ON/OFF します

en: Show / Hide Masks Editor
ja: マスクエディタの表示を ON/OFF します

en: Show Hidden Directories
ja: 隠しフォルダを表示する

en: Show header informations of file
ja: ファイルのヘッダ情報を表示する

en: Show tree browser / Display by Artist and Album
ja: ツリー表示または演奏者とアルバム名表示を切り替えます

en: Size:
ja: サイズ:

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before changing the directory?
ja: いくつかのファイルを変更しましたが、保存していません...
    フォルダを移動する前に保存しますか？

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before exiting the program?
ja: いくつかのファイルを変更しましたが、保存していません...
    プログラムを終了する前に保存しますか？

en: Sorry, the web-based search is currently down!
ja: すみません、現在ウエブ検索はダウンしています！

en: Sort by Track Name
ja: トラック名で並べ替え

en: Sort by Track Number
ja: トラック番号で並び替え

en: Sort list by property
ja: プロパティ順で並び替え

en: Sort list by tag
ja: タグ順で並び替え

en: Sort the file list by :
ja: ファイル一覧の並び :

en: Sorting List Options
ja: ファイル一覧の並べ替えオプション

en: Soundtrack
ja: サウンドトラック

en: South European (ISO-8859-3)
ja: 南部ヨーロッパ語 (ISO-8859-3)

en: Specify the directory where your files are located. This path will be loaded when EasyTAG starts without parameter.
ja: ファイルが格納されているフォルダを指定して下さい (このフォルダは EasyTAG を引数なしで起動した時に読み込まれます)

en: Stop the current action
ja: 現在の処理を中止します

en: Stop the search ...
ja: 検索の停止...

en: Strip tags if all fields are set to blank
ja: タグの全てのフィールドが空白の場合は削除する

en: Tag
ja: タグ

en: Tag Options
ja: タグのオプション

en: Tag Settings
ja: タグの設定

en: Tag and File Name scan
ja: タグとファイル名のスキャン

en: Tag field focus when switching files in list with shortcuts Page Up/Page Down:
ja: 一覧でスクロールした時にフォーカスを与えるタグフィールド:

en: Tag is already attached to a file
ja: 既にタグがファイルについています

en: Tag selected files with these pictures
ja: これらの画像を選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this URL
ja: このURLを選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this album name
ja: このアルバム名を選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this artist
ja: この演奏者を選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this comment
ja: このコメントを選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this composer
ja: このコンポーザを選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this copyright
ja: このライセンスを選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this disc number
ja: このディスク番号を選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this encoder name
ja: このエンコーダを選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this field
ja: 選択したファイルにこのフィールドをタグ付けします

en: Tag selected files with this genre
ja: このジャンルを選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this number of tracks
ja: このトラック番号を選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this original artist
ja: この演奏者を選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this title
ja: このタイトルを選択したファイルにタグ付けします

en: Tag selected files with this year
ja: この制作年を選択したファイルにタグ付けします

en: Tag successfully scanned...
ja: タグのスキャンが完了しました...

en: Tag(s) written
ja: タグが書き込まれました

en: Thai (TIS-620)
ja: タイ語 (TIS-620)

en: Thanks
ja: 貢献者

en: The UTF-8 string '%s' couldn't be converted into filename encoding (%s)
ja: UTF-8 の文字列 '%s' をファイル名のエンコーディング (%s) に変換できませんでした。

en: The audio file player '%s' can't be found!
ja: オーディオ・プレイヤー '%s' が見つかりません！

en: The buttons on the right represent the fields which can be processed. Select those who interest you.
ja: 処理可能なフィールドの右側に表示されるボタン群です。興味あるボタンを選択して下さい。

en: The entered path is invalid!:
    %s
    (%s)
ja: 指定したパス名が正しくありません！:
    %s
    (%s)

en: The extension will not be converted
ja: 拡張子は変更しません

en: The filename '%s' couldn't be converted into UTF-8 (%s).
ja: ファイル名 '%s' を UTF-8 (%s) エンコーディングに変換できませんでした。

en: The filename '%s' exceeds %d characters and will be truncated!
ja: ファイル名 '%s' が %d 文字だけ多すぎるので切りつめます！

en: The following file already exists :
    '%s'
    Do you want to overwrite?
ja: 次のファイルは既にあります :
    '%s'
    上書きしてもよろしいですか？

en: The program '%s' can't be found!
ja: プログラム '%s' が見つかりません！

en: The server returned a wrong answer!
ja: サーバがおかしなデータを返してきました！

en: The server returned a wrong answer! (%s)
ja: サーバがおかしなデータを返してきました！ (%s)

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'Text_In_An_Entry'.
ja: スペースを一つのアンダースコアに置き換えます (例: 変換前='Text In An Entry' 変換後='Text_In_An_Entry')

en: The string '%s' couldn't be converted into UTF-8 (%s).
ja: '%s' という文字列を UTF-8 (%s) エンコーディングに変換できませんでした。

en: The underscore character or the string '%20' are replaced by one space. Example, before: 'Text%20In%20An_Entry', after: 'Text In An Entry'.
ja: アンダースコアまたは文字列 %20 を一つのスペースに置き換えます (例: 変換前='Text%20In%20An_Entry' 変換後='Text In An Entry')

en: This character set will be used when reading the tag data, to convert each string found in an ISO-8859-1 field in the tag (for ID3v2 or/and ID3v1 tag).
    
    For example :
      - in previous versions of EasyTAG, you can save UTF-8 strings in an ISO-8859-1 field. This is not correct! To convert these tags to Unicode: activate this option and select UTF-8. You must also activate above the option 'Try to save tags to ISO-8859-1. If it isn't possible then use UNICODE (recommended)' or 'Always save tags to UNICODE character set'.
      - If unicode was not used, Russian people can select the character set 'Windows-1251' to load tags written under Windows. And 'KOI8-R' to load tags written under Unix systems.
ja: この文字集合はタグを読み込む際に、ISO-8859-1 の文字を変換する場合に使用します (ID3v2 / ID3v1 タグ向け)
    
    例:
      - EasyTAG の以前のバージョンで、ISO-8859-1 のフィールドを UTF-8 で保存した場合 (これは正しくありません！ これらのタグを Unicode に変換する場合は: このオプションを有効にして UTF-8 を選択します。さらに "タグを ISO-8859-1 エンコーディングで保存し、失敗した場合は Unicode を使用する (推奨)" または "常に Unicode 文字セットを使用する" のどちらかも有効にしておいて下さい)
      - Unicode を使用しない場合、例えばロシア語を使用する場合は Windows 上で書き込まれたタグを読み込むために 'Windows-1251' を選択して下さい (Unix の場合は 'KOI8-R')

en: This expands the selected node into the file browser to display the sub-directories.
ja: これはファイルブラウザの中にあるサブフォルダを表示するために、指定したノードを展開します

en: This option replaces the UNIX directory separator '/' into DOS separator '\'.
ja: これは UNIX フォルダの区切り '/' を DOS の区切り '\' へ置き換えるオプションです

en: Time
ja: 演奏時間

en: Time:
ja: 演奏時間:

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル:

en: Track
ja: トラック

en: Track #
ja: トラック #

en: Track #:
ja: トラック #:

en: Track Name
ja: トラック名

en: Track Name List
ja: トラック名の一覧

en: Translations:
ja: 翻訳:

en: Tree
ja: ツリー

en: Tree View | Artist-Album View
ja: ツリー表示 | 演奏者・アルバム表示

en: Try an other character encoding
ja: 別のエンコーディングを試す

en: Try to complete the year field if you enter only the last numerals of the date (for instance, if the current year is 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).
ja: 入力した日付の最後が数字の場合、年を自動的に補完してみます (例: 現在の年が 2005 年の場合、5 => 2005、4 => 2004、6 => 1996、95 => 1995)

en: Turkish (IBM-857)
ja: トルコ語 (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ja: トルコ語 (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ja: トルコ語 (Windows-1254)

en: Type
ja: 種類

en: Type the word to search into files. Or type nothing to display all files.
ja: ファイルから検索する単語を入力して下さい (何も入力しないと全てのファイルを表示します)

en: Undo Last Changes
ja: 最後の変更に戻す

en: Undo Last File(s) Changes
ja: 最後のファイル変更に戻します

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown error message!
ja: 不明なエラーです！

en: Unknown field type
ja: フィールドの種類が不明です

en: Unknown image
ja: 不明

en: Unknown picture type
ja: 不明

en: Unknown signal
ja: 不明なシグナル

en: Unselect All Files
ja: 全ファイルの未選択

en: Unselect all lines
ja: 全ての行を未選択にする

en: Updated tag of '%s'
ja: '%s' のタグを更新しました

en: Upper Case
ja: 大文字

en: Use CRC32 as the default comment (for files with ID3 tags only).
ja: デフォルトのコメントに CRC32 を使用します (ID3 タグが付いたファイルのみ)

en: Use DOS directory separator
ja: DOS フォルダの区切りを使用する

en: Use a proxy
ja: プロキシを使う

en: Use directory name
ja: フォルダ名を使用する

en: Use full path for files in playlist
ja: 演奏一覧の中でファイルのフルパス名を使用する

en: Use mask :
ja: 使用するマスク :

en: Use relative path for files in playlist
ja: 演奏一覧の中でファイルに関連するパス名を使用する

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match lines (using title) with audio files (using filename)
ja: 楽曲ファイルの名前に一致するタイトルに DLM を適用する

en: User Interface
ja: ユーザ・インタフェース

en: User Name :
ja: ユーザ名 :

en: User Password :
ja: ユーザ・パスワード :

en: Vietnamese (VISCII)
ja: ベトナム語 (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ja: ベトナム語 (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ja: 視覚芸術向けヘブライ語 (ISO-8859-8)

en: Warning : The Ogg Vorbis file '%s' contains an ID3v2 tag.
ja: 警告: Ogg Vorbis ファイル '%s' には ID3v2 タグがあります。

en: Web Page:
ja: ウェブ・ページ:

en: Web Page: %s
ja: ウェブページ: %s

en: Western (IBM-850)
ja: 西洋 (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ja: 西洋 (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ja: 西洋 (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
ja: 西洋 (Windows-1252)

en: When activating this option, after loading the fields, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
ja: これを有効にすると、フィールドを読み込んだ後に、現在選択しているスキャナが実行されます (スキャナ・ウィンドウを開いておく必要あり)

en: When activating this option, after loading the filenames, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
ja: このオプションを有効にすると

en: When activating this option, the Levenshtein algorithm (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) will be used to match the CDDB title against every file name in the current folder, and to select the best match. This will be used when selecting the corresponding audio file, or applying cddb results, instead of using directly the position order.
ja: このオプションを有効にすると、フォルダの中にある全てのファイルに対して CDDB のタイトルに一致する場合に Levenshtein アルゴリズム (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) を適用します (これは楽曲ファイルに相当するものを選択したり、CDDB の結果を適用する時に使用します)

en: Windows should be placed at the current mouse position.
ja: 現在のマウスカーソルの位置にウィンドウが表示されます

en: Windows should be placed in the center of the main window.
ja: メイン・ウィンドウの中央にウィンドウを表示します

en: Windows should be placed in the center of the screen.
ja: 画面の中央にウィンドウを表示します

en: With this option, it will try the conversion to the encoding associated to your locale (for example : ISO-8859-1 for 'fr', KOI8-R for 'ru', ISO-8859-2 for 'ro'). If it fails, it will try the character encoding ISO-8859-1.
ja: これを指定すると、お使いのロケールに関連したエンコーディングへの変換を試み (例: 'fr' ならば ISO-8859-1、'ru' ならば KOI8-R、'ro' ならば ISO-8859-2)、失敗した場合は ISO-8859-1 への変換を試みます

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it can be approximated through one or several similarly looking characters.
ja: このオプションを指定すると、文字が対象となる文字セットで表現できない時は、その文字に似た一個以上の文字に近似します

en: With this option, when a characters cannot be represented in the target character set, it will be silently discarded.
ja: このオプションを指定すると、文字が対象となる文字セットで表現できない時は無視して表示しません

en: Words :
ja: 単語 :

en: Write ID3v1.x tag
ja: ID3 Ver1.x でタグを書き込む

en: Write ID3v2 tag
ja: ID3 Ver2 でタグを書き込む

en: Write Playlist ...
ja: 演奏一覧の書き込み...

en: Write Playlist...
ja: 演奏一覧の書き込み中...

en: Write Tag from CDDB...
ja: CDDB からタグの書き込み中...

en: Write Tag...
ja: タグの書き込み中...

en: Write info using :
ja: 書き込む情報 :

en: Write info using filename
ja: ファイル名で使用する情報の保存のみ

en: Write only list of files
ja: 演奏一覧ファイルの保存のみ

en: Write the track field with the following number of digits :
ja: トラック番号に書き込む二桁の数値:

en: Writing tag of '%s'
ja: '%s' のタグが書き込まれました

en: Written playlist file '%s'
ja: 演奏一覧ファイル '%s' が書き込まれました

en: Written tag of '%s'
ja: '%s' のタグが書き込まれました

en: XMMS doesn't make use of the right way to identify a comment in Ogg Vorbis files as other apps do. In fact, this field is usually labeled with 'comment=', whereas XMMS uses only `='. Please, uncheck this option if you don't want other apps to complain about an unknown field. Comments won't be shown in XMMS, though.
ja: 他のアプリとは異なり、XMMS では Ogg Vorbis ファイルに標準的な方法でコメントを書き込んでいません。標準的な方法では 'comment=' という文字列を使って書き込みますが、XMMS では '=' という文字列でしか識別していません。そのため、他のアプリで不明なフィールドについて文句をいわれたくない場合は、このオプションを無効にして下さい。そのかわり XMMS でコメントを表示できません。

en: Year
ja: 制作年

en: Year:
ja: 制作年:

en: You can use drag and drop to add picture.
ja: 画像をドラッグ＆ドロップして追加できます

en: You have probably found a bug in EasyTAG. Please, send a bug report with a gdb backtrace ('gdb easytag core' then 'bt' and 'l') and informations to reproduce it to easytag@gmail.com
ja: EasyTAG でバグと思われるものが見つかりました。gdb によるバックトレースのログ (`gdb easytag core` して 'bt' と 'l' コマンドの結果) を easytag@gmail.com までメールして下さい。

en: You have tried to save this tag to Unicode but it was detected that your version of id3lib is bugged.
    If you reload this file, some characters in the tag may be not displayed correctly...
    Please, apply to id3lib the patch src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff
    available in EasyTAG package sources.
    Note that this message will appear only one time.
    
    File : %s
ja: このタグを Unicode で保存しようとしましたが、お使いのバージョンの id3lib にはバグが含まれていると思われます。
    もしこのタグ・ファイルを読み込もうとすると、タグの中にあるいくつかの文字が正しく表示されない可能性があります...
    EasyTAG のソース・パッケージに同梱されているパッチ (src/id3lib/patch_id3lib_3.8.3_UTF16_writing_bug.diff) を
    お使いの id3lib に適用してみて下さい。
    注意: このメッセージは一回だけ表示されます。
    
    ファイル : %s

en: You must type a directory name!
ja: フォルダ名を入力して下さい！

en: You must type a program name!
ja: プログラム名を入力して下さい！

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Browser
ja: 参照(_B)

en: _Collapse Tree
ja: ツリーを折り畳む(_C)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _File Operations
ja: ファイル操作(_F)

en: _Fill Tag(s) ...
ja: タグの付与(_F)...

en: _First File
ja: 先頭のファイル(_F)

en: _Force Saving File(s)
ja: ファイルの強制保存(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Last File
ja: 最後のファイル(_L)

en: _Misc
ja: その他(_M)

en: _Next File
ja: 次のファイル(_N)

en: _Preferences ...
ja: 設定(_P)...

en: _Previous File
ja: 前のファイル(_P)

en: _Process Field(s) ...
ja: フィールドの編集(_P)...

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Refresh Tree
ja: ツリーの更新(_R)

en: _Remove Tag(s)
ja: タグの削除(_R)

en: _Rename File(s) and Directory ...
ja: ファイル名とフォルダ名の変更(_R)...

en: _Save File(s)
ja: ファイルの保存(_S)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Undo Last File(s) Changes
ja: 最後の変更に戻す(_U)

en: included : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.
ja: ファンク、ソウル、ラップ、ポップ、インダストリアル、メタルなどを含む

en: movies, shows
ja: 映画、ショー

en: others that do not fit in the above categories
ja: 上記のカテゴリに一致しないその他のもの

en: pixels
ja: ピクセル

en: the File Name
ja: ファイル名

en: the Tag
ja: タグ

en: to:
ja: →

en: ~%d kb/s
ja: 〜%d KB/秒
