EasyTAG 1.99.11 - en to el translation catalogue (800 entries)

en:     EasyTAG is an utility for viewing and editing tags for MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack and Monkey's Audio files. Its simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux.
el:   Το EasyTAG σας επιτρέπει να δείτε και να επεξεργαστείτε τις ετικέτες (tags) των αρχείων MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack και Monkey's Audio. Το λιτό και όμορφο περιβάλλον του κάνει την επεξεργασία των ετικετών στο GNU/Linux παιχνίδι!

en:   STOP the search...
el:  Σταμάτημα αναζήτησης...

en:  Categories
el:  Κατηγορίες

en:  Do you really want to exit the program?
el: Επιθυμείτε όντως να εξέλθετε από το πρόγραμμα;

en:  Load
el: Φόρτωση

en:  The selected path for 'Default path to files' isn't valid!
    '%s'
    (%s)
el: Η επιλεγμένη αρχική διαδρομή για αρχεία δεν είναι έγκυρη!
    '%s'
    (%s)

en: # Albums
el: # Δίσκων

en: # Files
el: # Αρχείων

en: # Tracks
el: Αρ. κομματιών

en: %a : artist
el: %a : Όνομα καλλιτέχνη

en: %b : album
el: %b : Τίτλος δίσκου

en: %c : comment
el: %c : Σχόλιο

en: %d : disc number
el: %d : α/α δίσκου

en: %d file(s) selected!
el: Επιλέχτηκαν %d αρχεία!

en: %e : encoded by
el: %e : Κωδικοποιήθηκε από

en: %g : genre
el: %g : Μουσικό είδος

en: %i : ignored
el: %i : Να αγνοηθεί

en: %l : number of tracks
el: %l : Αριθμός κομματιών

en: %n : track
el: %n Αριθμός κομματιού

en: %o : orig. artist
el: %o : Όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: %p : composer
el: %p : Όνομα συνθέτη

en: %r : copyright
el: %r : Copyright

en: %s %s by %s (compiled %s, %s)
el: %s %s από %s (compiled %s, %s)

en: %t : title
el: %t : Τίτλος

en: %u file(s)
el: %u αρχείο/α

en: %y : year
el: %y : Χρονιά

en: (Brazilian Portuguese translation)
el: (Βραζιλιάνικη μετάφραση)

en: (Bulgarian translation)
el: (Βουλγαρική μετάφραση)

en: (Czech translation)
el: (Τσέχικη μετάφραση)

en: (Danish translation)
el: (Δανέζικη μετάφραση)

en: (Dutch translation)
el: (Ολλανδική μετάφραση)

en: (Example : %.*d_-_Track_name_1.mp3)
el: (Π.χ.: %.*d_-_Όνομα_αρχείου_1.mp3)

en: (German translation)
el: (Γερμανική μετάφραση)

en: (Greek translation)
el: (Ελληνική μετάφραση)

en: (Hungarian translation)
el: (Ουγγρική μετάφραση)

en: (Italian translation)
el: (Ιταλική μετάφραση)

en: (Japanese translation)
el: (Ιαπωνική μετάφραση)

en: (Polish translation)
el: (Πολωνική μετάφραση)

en: (Romanian translation)
el: (Ρουμανική μετάφραση)

en: (Russian translation)
el: (Ρώσικη μετάφραση)

en: (Spanish translation)
el: (Ισπανική μετάφραση)

en: (Swedish translation)
el: (Σουηδική μετάφραση)

en: (Ukrainian translation)
el: (Ουκρανική μετάφραση)

en: (compiled: %s)
el: (Δημιουργήθηκε: %s)

en: 32x32 pixel PNG file icon
el: Εικονίδιο PNG 32x32 pixel

en: A bright coloured fish
el: Ένα πολύχρωμο ψάρι

en: A space is inserted before each upper case letter. Example, before: 'TextInAnEntry', after: 'Text In An Entry'.
el: Εισάγεται ένα κενό πριν από κάθε κεφαλαίο χαρακτήρα. Π.χ. το 'ΚείμενοΣεΚάποιοΠεδίο' γίνεται 'Κείμενο Σε Κάποιο Πεδίο'.

en: APE Tag
el: Ετικέτα APE

en: About
el: Περί

en: About...
el: Περί...

en: Activate this option if you want to put the following string into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή αν θέλετε να εισάγεται το παρακάτω κείμενο στο πεδίο «σχόλιο» όταν χρησιμοποιείτε το σαρωτή για συμπλήρωση της ετικέτας.

en: Activate this option to open automatically the scanner window when EasyTAG starts.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή για να ανοίγει αυτόματα το παράθυρο του σαρωτή κάθε φορά που ξεκινά το EasyTAG.

en: Add Default Masks
el: Προσθήκη εξ ορισμού μασκών

en: Add pictures
el: Προσθήκη εικόνων

en: Add pictures to the tag (drag and drop is also available).
el: Προσθήκη εικόνων στην ετικέτα (μπορεί να γίνει και με drag & drop).

en: Al
el: Δ

en: Album
el: Δίσκος

en: Album:
el: Δίσκος:

en: Album: '%s', artist: '%s', length: '%s', year: '%s', genre: '%s', ID: '%s'
el: Δίσκος: '%s', καλλιτέχνης: '%s', διάρκεια: '%s', χρονιά: '%s', είδος: '%s', ID: '%s'

en: All
el: Όλα

en: All Categories
el: Όλες οι κατηγορίες

en: All Fields
el: Όλα τα πεδία

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: All downcase
el: Όλα πεζά

en: All files have been deleted...
el: Διαγράφηκαν όλα τα αρχεία...

en: All files have been saved...
el: Αποθηκεύτηκαν όλα τα αρχεία...

en: All spaces between words are removed. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'TextInAnEntry'.
el: Αφαιρούνται όλα τα κενά ανάμεσα στις λέξεις. Π.χ. το 'Κείμενο Σε Κάποιο Πεδίο' γίνεται 'ΚείμενοΣεΚάποιοΠεδίο'.

en: All tags have been removed
el: Αφαιρέθηκαν όλες οι ετικέτες

en: All tags have been scanned
el: Σαρώθηκαν όλες οι ετικέτες

en: All uppercase
el: Όλα κεφαλαία

en: Apply changes (but don't save) and close this window
el: Εφαρμογή των αλλαγών (χωρίς αποθήκευσή τους) και κλείσιμο του παραθύρου

en: Ar
el: Κ

en: Arabic (IBM-864)
el: Αραβική (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
el: Αραβική (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
el: Αραβική  (Windows-1256)

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Artist & Album
el: Καλλιτέχης & Δίσκος

en: Artist / Album
el: Καλλιτέχνης / Δίσκος

en: Artist/performer
el: Καλλιτέχνης/ερμηνευτής

en: Artist:
el: Καλλιτέχνης:

en: As ID3v2 tags may contain other data than Title, Artist, Album, Year, Track, Genre or Comment (as an attached picture, lyrics, ...), this option allows you to strip the whole tag when these seven standard data fields have been set to blank.
el: Οι ετικέτες ID3v2 μπορεί να περιέχουν και άλλα στοιχεία, επιπλέον του τίτλου, καλλιτέχνη, δίσκου, χρονιάς, α/α κομματιού, μουσικού είδους και σχολίου (όπως συνημμένη εικόνα, στίχους, κλπ). Η επιλογή αυτή αφαιρεί πλήρως την ετικέτα, σε περίπτωση που και τα 7 τυπικά πεδία είναι άδεια.

en: As the following corrupted file: '%s'
    will cause an error in id3lib, it will not be processed by the program.
el: Το αρχείο '%s'
    περιέχει σφάλματα και θα προκαλούσε αστάθεια στην id3lib. Ως εκ τούτου το πρόγραμμα δε θα το επεξεργαστεί.

en: Ascending album
el: Τίτλο δίσκου, αύξουσα

en: Ascending artist
el: Όνομα καλλιτέχνη, αύξουσα

en: Ascending by URL
el: Αύξουσα, κατά URL

en: Ascending by album
el: Αύξουσα, κατά τίτλο δίσκου

en: Ascending by artist
el: Αύξουσα, κατά όνομα καλλιτέχνη

en: Ascending by bitrate
el: Αύξουσα, κατά bitrate

en: Ascending by comment
el: Αύξουσα, κατά σχόλιο

en: Ascending by composer
el: Αύξουσα, κατά όνομα συνθέτη

en: Ascending by copyright
el: Αύξουσα, κατά copyright

en: Ascending by creation date
el: Αύξουσα, κατά ημερομηνία δημιουργίας

en: Ascending by duration
el: Αύξουσα, κατά διάρκεια

en: Ascending by encoder name
el: Αύξουσα, κατά όνομα κωδικοποιητή

en: Ascending by file size
el: Αύξουσα, κατά μέγεθος αρχείου

en: Ascending by file type
el: Αύξουσα, κατά τύπο αρχείου

en: Ascending by filename
el: Αύξουσα, κατά όνομα αρχείου

en: Ascending by genre
el: Αύξουσα, κατά είδος

en: Ascending by original artist
el: Αύξουσα, κατά όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: Ascending by samplerate
el: Αύξουσα, κατά ρυθμό δειγματοληψίας

en: Ascending by title
el: Αύξουσα, κατά τίτλο

en: Ascending by track number
el: Αύξουσα, κατά αριθμό κομματιού

en: Ascending by year
el: Αύξουσα, κατά χρονιά

en: Ascending comment
el: Σχόλιο, αύξουσα

en: Ascending creation date
el: Ημερομηνία δημιουργίας, αύξουσα

en: Ascending file name
el: Όνομα αρχείου, αύξουσα

en: Ascending genre
el: Μουσικό είδος, αύξουσα

en: Ascending title
el: Τίτλο, αύξουσα

en: Ascending track number
el: Αύξοντα αριθμό κομματιού, αύξουσα

en: Ascending year
el: Χρονιά, αύξουσα

en: Attempting to write to a read-only file
el: Απόπειρα εγγραφής σε αρχείο προστατευμένο από εγγραφή

en: Audio
el: Ήχος

en: Author: %s
el: Δημιουργός: %s

en: Auto completion of date if not complete
el: Αυτόματη συμπλήρωση της ημερομηνίας, αν δεν είναι πλήρης

en: Automatic Search
el: Αυτόματη αναζήτηση

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
el: Αυτόματη μετατροπή των παλαιών εκδόσεων ετικετών ID3v2

en: Baltic (ISO-8859-13)
el: Βαλτικής  (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
el: Βαλτικής (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
el: Βαλτικής (Windows-1257)

en: Band/Artist logotype
el: Λογότυπο συγκροτήματος/καλλιτέχνη

en: Band/Orchestra
el: Ορχήστρα

en: Be careful, you are applying %d lines of the CDDB results to %d lines in the list of files!
    
    Do you want to continue ?
el: Προσοχή! Αντιστοιχίζετε %d γραμμές των αποτελεσμάτων της CDDB σε %d γραμμές στη λίστα των αρχείων
    
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Bold style
el: Έντονα γράμματα

en: Browse Directory with ...
el: Άνοιγμα καταλόγου με...

en: Browse _Sub-directories
el: Περιήγηση στους _υποκαταλόγους

en: Browser
el: Περιηγητής

en: Buffer is too small
el: Το buffer είναι πολύ μικρό

en: CD Data Base
el: Βάση Δεδομένων CD

en: CD Data Base Search
el: Αναζήτηση στη Βάση Δεδομένων CD

en: CD Data _Base Search ...
el: Αναζήτηση στη Βάση Δεδομένων CD...

en: CDDB Search ...
el: Αναζήτηση CDDB...

en: CDDB Search File(s)...
el: Αναζήτηση αρχείου/ων στη CDDB...

en: CGI Path :
el: Διαδρομή CGI :

en: Calculates the CRC-32 value of the file and writes it into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
el: Υπολογίζει την τιμή του αθροίσματος επαλήθευσης CRC32 του αρχείου και την καταγράφει στο πεδίο «σχόλιο» κατά τη χρήση του σαρωτή για τη συμπλήρωση των ετικετών.

en: Can't connect to host '%s' (%s)!
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον υπολογιστή  '%s' (%s)!

en: Can't create a new socket (%s)!
el: Αδυναμία δημιουργίας νέου socket (%s)!

en: Can't create or open file '%s' (%s)
el: Αδυναμία δημιουργίας ή ανοίγματος του αρχείου '%s' (%s)

en: Can't create target directory
    '%s'!
    (%s)
el: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't display the picture, as not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
el: Δεν είναι δυνατή η απεικόνιση της εικόνας, καθώς δε διαβάστηκαν αρκετά δεδομένα για να καταστεί εφικτή η δημιουργία του buffer της εικόνας.

en: Can't execute %s (%s)!
el: Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση του %s (%s)!

en: Can't execute %s (error %d)!
el: Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση του %s (σφάλμα %d)!

en: Can't fork another process!
el: Αδυναμία δημιουργίας νέας διεργασίας (forking)!

en: Can't move file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
el: Αδυναμία μετονομασίας του αρχείου '%s'
     σε 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't open configuration file '%s' (%s)
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου ρυθμίσεων  '%s' (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%s' (%s)

en: Can't open file :
    '%s'!
    (%s)
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου
    '%s'!
     (%s)

en: Can't read directory :
    '%s'
    (%s)
el: Αδυναμία ανάγνωσης του καταλόγου :
    '%s'
    (%s)

en: Can't remove old directory
    '%s'!
    (%s)
el: Αδυναμία διαγραφής του παλιού καταλόγου :
    '%s'
    (%s)

en: Can't rename because this directory name already exists!
    (%s)
el: Υπάρχει ήδη κατάλογος με αυτό το όνομα!
    (%s)

en: Can't rename directory 
    '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
el: Αδυναμία μετονομασίας καταλόγου 
    '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename file 
    '%s'
    because the following file already exists:
    '%s'
el: Αδυναμία μετονομασίας του αρχείου 
    '%s'
    διότι υπάρχει το ακόλουθο αρχείο:
    '%s'

en: Can't rename file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
el: Αδυναμία μετονομασίας του αρχείου '%s'
     σε 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't resolve host '%s' (%s)!
el: Ο υπολογιστής '%s' (%s) δε βρέθηκε!

en: Can't send the request (%s)!
el: Αδυναμία αποστολής αίτησης (%s)!

en: Can't write playlist file '%s'!
    (%s)
el: Αδυναμία αποθήκευσης της λίστας αναπαραγωγής '%s'!
    (%s)

en: Can't write tag in file '%s'!
    (%s)
el: Αδυναμία εγγραφής της ετικέτας του αρχείου '%s'!
    (%s)

en: Case sensitive
el: Ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων

en: Category
el: Κατηγορία

en: Celtic (ISO-8859-14)
el: Κέλτικα (ISO-8859-14)

en: Center of the main window
el: Κέντρο του κύριου παραθύρου

en: Center of the screen
el: Κέντρο της οθόνης

en: Central European (IBM-852)
el: Κεντρικής Ευρώπης (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
el: Κεντρικής Ευρώπης (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
el: Κεντρικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Changes
el: Ιστορικό αλλαγών

en: Changes applied
el: Οι αλλαγές τέθηκαν σε ισχύ

en: Channels:
el: Κανάλια:

en: Character Set for File Name
el: Σύνολο χαρακτήρων για τα ονόματα αρχείων

en: Character set used to read tag data in the file.
el: Σύνολο χαρακτήρων με το οποίο θα γίνεται η ανάγνωση της ετικέτας από το αρχείο.

en: Character set used to write the tag data in the file.
el: Σύνολο χαρακτήρων με το οποίο θα αποθηκεύεται η ετικέτα στο αρχείο.

en: Chinese Simplified (GB18030)
el: Κινεζική απλοποιημένη (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
el: Κινεζική απλοποιημένη (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5-HKSCS)

en: Classical
el: Κλασική

en: Close this window
el: Κλείσιμο του παραθύρου αυτού

en: Close this window without saving
el: Κλείσιμο του παραθύρου χωρίς να αποθηκευτούν οι αλλαγές

en: Cm
el: Σχ

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Common
el: Κοινά πεδία

en: Composer
el: Συνθέτης

en: Composer:
el: Συνθέτης:

en: Conductor
el: Διευθυντής ορχήστρας

en: Configuration saved
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν

en: Configuration unchanged
el: Οι ρυθμίσεις έμειναν αμετάβλητες

en: Confirm deleting of file
el: Επιβεβαίωση διαγραφής του αρχείου

en: Confirm exit from program
el: Επιβεβαίωση εξόδου από το πρόγραμμα

en: Confirm renaming of file
el: Επιβεβαίωση μετονομασίας του αρχείου

en: Confirm writing of file tag
el: Επιβεβαίωση αποθήκευσης της ετικέτας του αρχείου

en: Confirm writing of playlist
el: Επιβεβαίωση αποθήκευσης της λίστας αναπαραγωγής

en: Confirm...
el: Επιβεβαίωση...

en: Confirmation
el: Επιβεβαιώσεις

en: Connected to host '%s'
el: Επιτυχής σύνδεση με τον υπολογιστή '%s'.

en: Connecting to host '%s', port '%d' ...
el: Σύνδεση με τον υπολογιστή '%s', θύρα '%d' ...

en: Convert ' ' to '_'
el: Μετατροπή του ' ' σε '_'

en: Convert '_' and '%20' to ' '
el: Μετατροπή του '_' και του '%20' σε ' '

en: Convert '_' and '%20' to spaces
el: Μετατροπή του '_' και του '%20' σε κενά

en: Convert all words in all fields to lower case. Example, before: 'TEXT IN an entry', after: 'text in an entry'.
el: Μετατροπή όλων των γραμμάτων σε όλα τα πεδία σε πεζά. Π.χ. το 'Κείμενο σε κάποιο ΠΕΔΙΟ' γίνεται 'κείμενο σε κάποιο πεδίο'.

en: Convert all words in all fields to upper case. Example, before: 'Text IN AN entry', after: 'TEXT IN AN ENTRY'.
el: Μετατροπή όλων των γραμμάτων σε όλα τα πεδία σε κεφαλαία. Π.χ. το 'Κείμενο σε κάποιο ΠΕΔΙΟ' γίνεται 'ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΔΙΟ'.

en: Convert filename extension to :
el: Μετατροπή της επέκτασης του ονόματος αρχείου σε :

en: Convert illegal characters for FAT32/16 and ISO9660 + Joliet filesystems ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') of the filename to avoid problem when renaming the file. This is usefull when renaming the file from the tag with the scanner.
el: Μετατροπή των ακατάλληλων χαρακτήρων του ονόματος αρχείου για συστήματα αρχείων FAT32/16 και ISO9660 + Joliet ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|'), ώστε να είναι δυνατή η μετονομασία του αρχείου. Η επιλογή αυτή είναι χρήσιμη κατά τη μετονομασία του αρχείου βάσει της ετικέτας, με χρήση του σαρωτή.

en: Convert space ' ' to underscore '_'
el: Μετατροπή του κενού ' ' σε '_'

en: Convert the initial of each word in all fields to upper case. Example, before: 'Text in an ENTRY', after: 'Text In An Entry'.
el: Μετατροπή του αρχικού γράμματος κάθε λέξης κάθε πεδίου σε κεφαλαίο. Π.χ. το 'κείμενο ΣΕ ΚΑποιο Πεδίο' γίνεται 'Κείμενο Σε Κάποιο Πεδίο'.

en: Convert the initial of the first word in all fields to upper case. Example, before: 'text IN An ENTRY', after: 'Text in an entry'.
el: Μετατροπή του αρχικού γράμματος της πρώτης λέξης κάθε πεδίου σε κεφαλαίο. Π.χ. το 'κείμενο ΣΕ Κάποιο ΠΕδίο' γίνεται 'Κείμενο σε κάποιο πεδίο'.

en: Convert underscore character '_' and string '%20' to space ' '
el: Μετατροπή του '_' και του '%20' σε κενό ' '

en: Convert:
el: Μετατροπή :

en: Copy: No row selected!
el: Αντιγραφή: Δεν έχει επιλεγεί καμία σειρά!

en: Corrupt or missing data, continuing...
el: Ελλειπή ή αλλοιωμένα δεδομένα, συνεχίζω...

en: Corrupt secondary header.
el: Αλλοιωμένη δευτερεύουσα κεφαλίδα.

en: Corrupted file...
el: Χαλασμένο αρχείο...

en: Could not convert '%s' into filename encoding. Please use another name.
el: Αδυναμία μετατροπής του '%s' στην κωδικοποίηση χαρακτήρων του ονόματος αρχείου. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε διαφορετικό όνομα.

en: Could not convert filename '%s' into system filename encoding.
el: Αδυναμία μετατροπής του '%s' στο σύνολο χαρακτήρων του συστήματος.

en: Could not convert filename : '%s'
    into system filename encoding
    (Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING).
el: Αδυναμία μετατροπής του ονόματος αρχείου:  '%s'
    στην κωδικοποίηση χαρακτήρων του συστήματος
    (Δοκιμάστε να θέσετε τη μεταβλητή περιβάλλοντος G_FILENAME_ENCODING)

en: Cover (back)
el: Οπισθόφυλλο

en: Cover (front)
el: Εξώφυλλο

en: Cp
el: Συ

en: Cr
el: C

en: Create New Mask
el: Δημιουργία νέας μάσκας

en: Create playlist in the parent directory
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής στο γονικό κατάλογο

en: Cyrillic (IBM-855)
el: Κυριλλική (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
el: Κυριλλική (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
el: Κυριλλική (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
el: Κυριλλική (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
el: Κυριλλική (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
el: Κυριλλική/Ρωσική (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
el: Κυριλλική/Ουκρανική (KOI8-U)

en: Delete File(s)
el: Διαγραφή αρχείου/ων

en: Delete File...
el: Διαγραφή αρχείου...

en: Delete all blank lines
el: Διαγραφή όλων των κενών γραμμών

en: Delete this line
el: Διαγραφή αυτής της γραμμής

en: Descending album
el: Τίτλο δίσκου, φθίνουσα

en: Descending artist
el: Όνομα καλλιτέχνη, φθίνουσα

en: Descending by URL
el: Φθίνουσα, κατά URL

en: Descending by album
el: Φθίνουσα, κατά τίτλο δίσκου

en: Descending by artist
el: Φθίνουσα, κατά όνομα καλλιτέχνη

en: Descending by bitrate
el: Φθίνουσα, κατά bitrate

en: Descending by comment
el: Φθίνουσα, κατά σχόλιο

en: Descending by composer
el: Φθίνουσα, κατά όνομα συνθέτη

en: Descending by copyright
el: Φθίνουσα, κατά copyright

en: Descending by creation date
el: Φθίνουσα, κατά ημερομηνία δημιουργίας

en: Descending by duration
el: Φθίνουσα, κατά διάρκεια

en: Descending by encoder name
el: Φθίνουσα, κατά όνομα κωδικοποιητή

en: Descending by file size
el: Φθίνουσα, κατά μέγεθος αρχείου

en: Descending by file type
el: Φθίνουσα, κατά τύπο αρχείου

en: Descending by filename
el: Φθίνουσα, κατά όνομα αρχείου

en: Descending by genre
el: Φθίνουσα, κατά είδος

en: Descending by original artist
el: Φθίνουσα, κατά όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: Descending by samplerate
el: Φθίνουσα, κατά ρυθμό δειγματοληψίας

en: Descending by title
el: Φθίνουσα, κατά τίτλο

en: Descending by track number
el: Φθίνουσα, κατά αριθμό κομματιού

en: Descending by year
el: Φθίνουσα, κατά χρονιά

en: Descending comment
el: Σχόλιο, φθίνουσα

en: Descending creation date
el: Φθίνουσα, κατά ημερομηνία δημιουργίας

en: Descending file name
el: Όνομα αρχείου, φθίνουσα

en: Descending genre
el: Μουσικό είδος, φθίνουσα

en: Descending title
el: Τίτλο, φθίνουσα

en: Descending track number
el: Αύξοντα αριθμό κομματιού, φθίνουσα

en: Descending year
el: Χρονιά, φθίνουσα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Directory renamed
el: Ο κατάλογος μετονομάστηκε

en: Display changed files in list using :
el: Εμφάνιση των αλλαγμένων αρχείων στη λίστα χρησιμοποιώντας:

en: Do you really want to delete definitively the file
    '%s' ?
el: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε οριστικά το αρχείο
    '%s' ?

en: Do you want to rename the directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
el: Θέλετε να μετονομάσετε τον κατάλογο 
    '%s'
    σε 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
el: Θέλετε να μετονομάσετε το αρχείο 
    '%s'
    σε 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file and directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
el: Θέλετε να μετονομάσετε το αρχείο και τον κατάλογο 
    '%s'
    σε 
    '%s' ?

en: Do you want to write the tag of file
    '%s' ?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε την ετικέτα του αρχείου
    '%s' ;

en: Don't convert first letter of the words like prepositions, articles and words like feat., when using the scanner 'First letter uppercase of each word' (for example, you will obtain 'Text in an Entry' instead of 'Text In An Entry').
el: Να μη μετατρέπεται το πρώτο γράμμα λέξεων όπως προθέσεις, άρθρα -εν μέσω- και λέξεων όπως feat., όταν χρησιμοποιείται η επιλογή σάρωσης 'Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα κάθε λέξης' (π.χ. 'Κείμενο σε ένα Πεδίο' αντί του 'Κείμενο Σε Ένα Πεδίο').

en: Don't uppercase first letter of words for some prepositions and articles.
el: Πεζό πρώτο γράμμα σε μερικές προθέσεις και άρθρα

en: Duplicate Mask
el: Διπλασιασμός της μάσκας

en: Duplicated spaces or underscores are removed. Example, before: 'Text__In__An   Entry', after: 'Text_In_An Entry'.
el: Αφαιρούνται τα διπλά κενά και οι διπλές κάτω παύλες. Π.χ. το 'Κείμενο__Σε__Κάποιο  Πεδίο' γίνεται 'Κείμενο_Σε_Κάποιο Πεδίο'.

en: During performance
el: Κατά την εκτέλεση

en: During recording
el: Κατά την ηχογράφηση

en: E
el: Κω

en: EOF before end of vorbis headers.
el: Τέλος Αρχείου (EOF) πριν το τέλος των κεφαλίδων vorbis.

en: ERROR: Can't create directory '%s' (%s)!
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου  '%s' (%s)!

en: ERROR: Failed to open file: '%s' as vorbis (%s).
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου '%s' ως αρχείο vorbis (%s).

en: ERROR: Failed to write comments to file '%s' (%s).
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αποτυχία αποθήκευσης σχολίων στο αρχείο '%s' (%s).

en: EasyTAG %s: Abnormal exit! (PId: %d).
el: EasyTAG %s: Αναπάντεχη έξοδος! (PId: %d).

en: EasyTAG: Normal exit.
el: EasyTAG: Κανονική έξοδος

en: Edit Masks
el: Επεξεργασία μασκών

en: Encoded by
el: Κωδικοποιήθηκε από

en: Encoded by:
el: Κωδικοποιήθηκε από:

en: Encoder:
el: Εφαρμογή κωδ/σης:

en: English (US-ASCII)
el: Αγγλική (US-ASCII)

en: Enter a directory to browse.
el: Δώστε τη διαδρομή του καταλόγου στον οποίο θέλετε να περιηγηθείτε

en: Enter the program to run. It will receive the current directory as parameter.
el: Πληκτρολογήστε το όνομα του προς εκτέλεση προγράμματος. Θα λάβει το όνομα του τρέχοντος καταλόγου ως παράμετρο.

en: Enter the program to run. It will receive the current file as parameter.
el: Πληκτρολογήστε το όνομα του προς εκτέλεση προγράμματος. Θα λάβει το όνομα του τρέχοντος αρχείου ως παράμετρο.

en: Enter the program used to play the files. Some arguments can be passed for the program (as 'xmms -p') before to receive files as other arguments.
el: Εισάγετε το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή των αρχείων. Μπορείτε να θέσετε και ορίσματα για το πρόγραμμα, ώστε να δεχθεί τα ονόματα αρχείων στη συνέχεια (π.χ. 'xmms -p').

en: Enter the words to search (separated by a space or '+')
el: Πληκτρολογήστε τις λέξεις για αναζήτηση (χωρισμένες με κενά ή '+')

en: Enter the words to search in the list below
el: Πληκτρολογήστε όρους για αναζήτηση μεταξύ των αποτελεσμάτων

en: Error in compression/uncompression
el: Σφάλμα κατά τη συμπίεση/αποσυμπίεση

en: Error reading first page of Ogg bitstream.
el: Σφάλμα ανάγνωσης της πρώτης σελίδας της ακολουθίας Ogg.

en: Error reading initial header packet.
el: Σφάλμα ανάγνωσης του πακέτου αρχικής κεφαλίδας.

en: Error while removing ID3v1 tag of '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την αφαίρεση της ετικέτας ID3v1 του '%s' (%s)

en: Error while removing ID3v2 tag of '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την αφαίρεση της ετικέτας ID3v2 του '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v1 tag of '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την ενημέρωση της ετικέτας ID3v1 του '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v2 tag of '%s' (%s)
el: Σφάλμα κατά την ενημέρωση της ετικέτας ID3v2 του '%s' (%s)

en: Error writing stream to output. Output stream may be corrupted or truncated.
el: Σφάλμα εγγραφής της ακολουθίας δεδομένων στην έξοδο. Η ακολουθία δεδομένων μπορεί να είναι αλλοιωμένη ή ελλιπής.

en: Error...
el: Σφάλμα...

en: Error: Searching for %s, could not find node %s in tree.
el: Σφάλμα κατά την αναζήτηση για %s: Δε βρέθηκε κόμβος %s στο δένδρο.

en: Executed command : '%s %s'
el: Εκτελέστηκε η εντολή: '%s %s'

en: F
el: Α

en: FLAC File
el: Πληροφορίες αρχείου FLAC

en: FLAC Vorbis Tag
el: Ετικέτα FLAC Vorbis

en: Fields
el: Πεδία

en: File
el: Πληροφορίες αρχείου

en: File '%s' deleted
el: Το αρχείο '%s' διαγράφηκε.

en: File :
el: Αρχείο:

en: File Audio Player
el: Αναπαραγωγέας ήχου

en: File Browser
el: Περιηγητής αρχείων

en: File Link Broken
el: Σπασμένος σύνδεσμος αρχείου

en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: File Options
el: Επιλογές αρχείων

en: File Settings
el: Ρυθμίσεις αρχείων

en: File(s) moved...
el: Το/τα αρχείο/α μετονομάστηκε/αν

en: File(s) not moved...
el: Το/τα αρχείο/α δεν μετονομάστηκε/αν...

en: File(s) not renamed...
el: Το/τα αρχείο/α δεν μετονομάστηκε/αν...

en: File(s) renamed...
el: Το/τα αρχείο/α μετονομάστηκε/αν

en: File: '%s'
el: Αρχείο: '%s'

en: Filename translation
el: Μετάφραση ονόματος αρχείου

en: Files have been partially deleted...
el: Τα αρχεία διαγράφηκαν εν μέρει...

en: Fill Tag
el: Συμπλήρωση ετικέτας

en: Fill Tag Scanner - Character Conversion
el: Συμπλήρωση ετικέτας - μετατροπή χαρακτήρων

en: Fill Tag(s) ...
el: Συμπλήρωση ετικέτας...

en: Fill tag preview...
el: Προεπισκόπηση ετικέτας...

en: First File
el: Πρώτο αρχείο

en: First letter uppercase
el: Πρώτο γράμμα κεφαλαίο

en: First letter uppercase of each word
el: Πρώτο γράμμα κάθε λέξης κεφαλαίο

en: For example, the extension will be converted to '.MP3'
el: Π.χ. η επέκταση θα μετατραπεί σε '.MP3'

en: For example, the extension will be converted to '.mp3'
el: Π.χ. η επέκταση θα μετατραπεί σε '.mp3'

en: Force Saving File(s)
el: Οπωσδήποτε αποθήκευση του αρχείου/των αρχείων.

en: Force using the system character encoding and activate the transliteration
el: Χρήση οπωσδήποτε της κωδικοποίησης χαρακτήρων του συστήματος και ενεργοποίηση της μετατροπής χαρακτήρων.

en: Force using the system character encoding and silently discard some characters
el: Χρήση οπωσδήποτε της κωδικοποίησης χαρακτήρων του συστήματος και σιωπηρή απόρριψη μερικών χαρακτήρων.

en: Found %d file(s) in this directory and subdirectories.
el: Βρέθηκαν %d αρχεία σε αυτόν τον κατάλογο και τους υποκαταλόγους του

en: Found %d file(s) in this directory.
el: Βρέθηκαν %d αρχεία σε αυτόν τον κατάλογο.

en: Found %d matching album(s)
el: Βρέθηκαν %d δίσκος/δίσκοι που ταιριάζουν στα κριτήρια αναζήτησης

en: Found : %d file(s)
el: Βρέθηκαν: %d αρχείο/α

en: Freq:
el: Συχνότητα:

en: G
el: Ε

en: General:
el: Γενικά:

en: Generate a playlist
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής

en: Genre
el: Είδος

en: Genre:
el: Είδος:

en: Go to Default Directory
el: Μετάβαση στον Αρχικό Κατάλογο

en: Go to Home Directory
el: Μετάβαση στον Προσωπικό Κατάλογο

en: Go to _Default Directory
el: Μετάβαση στον _Αρχικό Κατάλογο

en: Go to _Home Directory
el: Μετάβαση στον Προσωπικό _Κατάλογο

en: Go to parent directory
el: Μετάβαση στο γονικό κατάλογο

en: Greek (ISO-8859-7)
el: Ελληνική  (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
el: Εβραϊκή (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
el: Εβραϊκή (Windows-1255)

en: Host Name :
el: Όνομα διαμεσολαβητή :

en: ID3 Tag
el: Ετικέτα ID3

en: ID3 Tag Rules
el: Κανόνες συμπλήρωσης ετικετών ID3

en: ID3 Tag Settings
el: Ρυθμίσεις ετικετών ID3

en: If activated, ID3 tags will be also added in the FLAC file (according the two rules above, plus the FLAC tag). Else ID3 tags will be stripped.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε στα αρχεία FLAC θα προστίθεται επίσης μία ετικέτα ID3 (σύμφωνα με τους δύο παραπάνω κανόνες, επιπλέον της ετικέτας FLAC). Διαφορετικά οι ετικέτες ID3 θα απομακρύνονται.

en: If activated, an ID3v1 tag will be added or updated at the end of the MP3 files. Else it will be stripped.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε στο τέλος των αρχείων MP3 θα προστίθεται μία ετικέτα ID3v1, ή, εφόσον αυτή υπάρχει, θα ανανεώνεται. Διαφορετικά η ετικέτα ID3v1 θα αφαιρείται.

en: If activated, an old ID3v2 tag version (as ID3v2.2) will be updated to the ID3v2.3 version.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η παλαιάς έκδοσης ετικέτες ID3v2 (π.χ. ID3v2.1) θα αναβαθμίζονται σε ID3v2.3.

en: If activated, informations about the file as the bitrate, the time, the size, will be displayed under the filename entry.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε κάτω από το όνομα αρχείου θα εμφανίζονται πληροφορίες όπως το bitrate, η διάρκεια, το μέγεθος κλπ.

en: If activated, it will use masks to rename directory.
el: Αν ενεργοποιηθεί η επιλογή αυτή, τότε οι μάσκες θα χρησιμοποιηθούν για τη μετονομασία του καταλόγου.

en: If activated, only the selected files will be written in the playlist file. Else, all the files will be written.
el: Αν ενεργοποιηθεί η επιλογή αυτή, τότε μόνο τα επιλεγμένα αρχεία θα περιληφθούν στη λίστα αναπαραγωγής. Ειδάλλως η λίστα θα περιλαμβάνει όλα τα αρχεία.

en: If activated, opens a dialog box to ask confirmation before exiting the program.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε θα ζητείται από το χρήστη επιβεβαίωση εξόδου από το πρόγραμμα.

en: If activated, the playlist will be created in the parent directory.
el: Αν ενεργοποιηθεί η επιλογή αυτή, τότε η λίστα αναπαραγωγής θα δημιουργηθεί στον αρχικό κατάλογο.

en: If activated, the scanner will replace existing text in fields by the new one. If deactivated, only blank fields of the tag will be filled.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε ο σαρωτής θα αντικαθιστά το κείμενο στα πεδία που ήδη έχουν εγγραφή με νέο. Αν απενεργοποιηθεί, τότε θα γράφει μόνο στα κενά πεδία.

en: If activated, the sorting of the list will be dependent on the case.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε η ταξινόμηση της λίστας θα γίνεται με διάκριση πεζών/κεφαλαίων.

en: If activated, the track field is written using the number '0' as padding to obtain a number with 'n' digits (Ex. with two digits : '05', '09', '10',...). Else it keeps the 'raw' track value.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ο αύξων αριθμός του κομματιού συμπληρώνεται με μηδενικά, ώστε να έχει πάντα 'n' ψηφία (π.χ. με δύο ψηφία: '05', '09', '10',...). Διαφορετικά γράφεται μόνο με τον απαραίτητο αριθμό ψηφίων.

en: If activated, the window which contains the masks will stay always over the main window.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε το παράθυρο σαρωτή θα παραμένει πάντα πάνω από το κύριο παράθυρο.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for filenames.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε η μετατροπή αυτή θα χρησιμοποιείται κατά την εφαρμογή μίας μάσκας στο σαρωτή μετονομασίας αρχείων.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for tags.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε η μετατροπή αυτή θα χρησιμοποιείται κατά την εφαρμογή μίας μάσκας στο σαρωτή ετικετών.

en: If activated, when selecting a line in the list of tracks name, the corresponding audio file in the main list will be also selected.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τότε κατά την επιλογή ενός αρχείου στη λίστα τίτλων κομματιών θα συνοδεύεται από επιλογή του αντίστοιχου αρχείου στην κύρια λίστα.

en: Illustration
el: Σκίτσο

en: Improperly formatted data
el: Ακατάλληλα διαμορφωμένα δεδομένα

en: In :
el: Σε:

en: Include only the selected files
el: Να περιλαμβάνει μόνο τα επιλεγμένα αρχεία

en: Input is not an Ogg bitstream.
el: Τα δεδομένα εισόδου δεν αποτελούν ακολουθία Ogg.

en: Input truncated or empty.
el: Ελλειπή ή ανύπαρκτα δεδομένα εισόδου.

en: Insert a blank line
el: Εισαγωγή μίας κενής γραμμής

en: Insert a space before an uppercase letter
el: Εισαγωγή ενός κενού πριν από κάθε κεφαλαίο γράμμα

en: Insert space before uppercase letter
el: Εισαγωγή κενού πριν από κάθε κεφαλαίο γράμμα

en: Invalid Scanner Mask
el: Ακατάλληλη μάσκα σάρωσης

en: Invalid UTF-8
el: Ακατάλληλο UTF-8

en: Invalid frame ID
el: 'Ακυρο frame ID

en: Invalid tag version
el: Ακατάλληλη έκδοση ετικέτας

en: Invert Files Selection
el: Αντιστροφή επιλογής αρχείων

en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: Invert lines selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: Invert selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: JPEG image
el: Εικόνα JPEG

en: Japanese (EUC-JP)
el: Ιαπωνική (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
el: Ιαπωνική (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
el: Ιαπωνική (Shift_JIS)

en: Keep focus to the same tag field
el: Διατήρηση του κέρσορα στο ίδιο πεδίο της ετικέτας.

en: Korean (EUC-KR)
el: Κορεάτικη (EUC-KR)

en: Last File
el: Τελευταίο αρχείο

en: Lead artist/lead performer/soloist
el: Κύριος καλλιτέχνης/κύριος ερμηνευτής/σολίστ

en: Leaflet page
el: Σελίδα βιβλίου

en: Legend
el: Υπόμνημα

en: Let the Window Manager to place the windows.
el: Ο διαχειριστής παραθύρων τοποθετεί το παράθυρο.

en: Load Filenames from TXT ...
el: Φόρτωση ονομάτων αρχείων από TXT...

en: Load the filenames from a TXT file
el: Φόρτωση ονομάτων αρχείων από ένα αρχείο κειμένου

en: Load the selected lines or all lines (if no line selected).
el: Φόρτωση των επιλεγμένων ή όλων των γραμμών (αν δεν έχει επιλεγεί κάποια γραμμή).

en: Loading Picture File...
el: Φόρτωση αρχείου εικόνας...

en: Loading album track list ...
el: Φόρτωση λίστας κομματιών δίσκου

en: Loading default 'Fill Tag' masks...
el: Φόρτωση των προκαθορισμένων μασκών συμπλήρωσης ετικέτας...

en: Loading default 'Rename Directory' masks...
el: Φόρτωση των προκαθορισμένων μασκών μετονομασίας καταλόγου...

en: Loading default 'Rename File' masks...
el: Φόρτωση των προκαθορισμένων μασκών μετονομασίας αρχείου...

en: Loading default configuration...
el: Φόρτωση ερήμην ρυθμίσεων...

en: Lower Case
el: Πεζά

en: Lyricist/text writer
el: Στίχοι

en: M3U Playlist Name
el: Όνομα λίστας αναπαραγωγής M3U

en: MP2 File
el: Πληροφορίες αρχείου MP2

en: MP3 File
el: Πληροφορίες αρχείου MP3

en: MP4 format invalid
el: Λάθος μορφοποίηση MP4.

en: MP4/AAC File
el: Πληροφορίες αρχείου MP4/AAC

en: MP4/M4A/AAC Tag
el: Ετικέτα MP4/M4A/AAC

en: Manual Search
el: Χειροκίνητη αναζήτηση

en: Mask Editor
el: Διορθωτής Μάσκας

en: Media (e.g. label side of CD)
el: Φυσικό μέσον (π.χ. ετικέτα CD)

en: Message Dialog Position
el: Θέση παραθύρου μηνυμάτων

en: Misc
el: Άλλο

en: Mode:
el: Μορφή:

en: Monkey's Audio File
el: Πληροφορίες αρχείου Monkey's Audio

en: Mouse position
el: Θέση δείκτη ποντικού

en: Move Down this Mask
el: Μετακίνηση της μάσκας προς τα κάτω

en: Move Down: No row selected!
el: Μετακίνηση προς τα κάτω: Δεν έχει επιλεγεί καμία σειρά!

en: Move Up this Mask
el: Μετακίνηση της μάσκας προς τα πάνω

en: Move Up: No row selected!
el: Μετακίνηση προς τα πάνω: Δεν έχει επιλεγεί καμία σειρά!

en: Moved file '%s' to '%s'
el: Το αρχείο '%s' μετονομάστηκε σε '%s'

en: Movie/video screen capture
el: Καρέ από ταινία / βίντεο

en: MusePack File
el: Πληροφορίες αρχείου MusePack

en: Name :
el: Όνομα :

en: Name of the proxy server.
el: Όνομα του διαμεσολαβητή δικτύου

en: Name of user for the the proxy server.
el: Όνομα χρήστη για πιστοποίηση στο διαμεσολαβητή δικτύου

en: New default path for files selected
el: Επιλέχθηκε νέα ερήμην διαδρομή για τα αρχεία

en: New file name successfully scanned...
el: Το αρχείο μετονομάστηκε με επιτυχία...

en: New file name successfully scanned...(%s)
el: Το αρχείο μετονομάστηκε με επιτυχία...(%s)

en: New_mask
el: _Νέα μάσκα

en: Next File
el: Επόμενο αρχείο

en: No Change
el: Καμία αλλαγή

en: No available memory
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη μνήμη

en: No buffer to write to
el: Δεν υπάρχει buffer για εγγραφή

en: No data to parse
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα προς επεξεργασία

en: No error reported
el: Δεν αναφέρθηκε κανένα σφάλμα

en: No file found in this directory and subdirectories!
el: Δε βρέθηκε κανένα αρχείο σε αυτόν τον κατάλογο και τους υποκαταλόγους του!

en: No file found in this directory!
el: Δε βρέθηκε κανένα αρχείο σε αυτόν τον κατάλογο!

en: No file selected!
el: Δεν έχει επιλεγεί κανένα αρχείο!

en: No file to parse
el: Δεν υπάρχει αρχείο προς επεξεργασία

en: No particular position
el: Καμία ιδιαίτερη θέση

en: Not a directory
el: Δεν είναι κατάλογος

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory.
el: Διαδοχική αρίθμηση των αρχείων. Ξεκινά με 01 σε κάθε υποκατάλογο.

en: O
el: Αρ

en: Ogg Vorbis File
el: Πληροφορίες αρχείου Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Files : Write also the comment to the XMMS format
el: Αρχεία Ogg Vorbis : Εγγραφή του σχολίου και στη μορφή XMMS.

en: Ogg Vorbis Tag
el: Ετικέτα Ogg Vorbis

en: Open File with ...
el: Άνοιγμα αρχείου με...

en: Open File(s) with ...
el: Άνοιγμα αρχείου/ων με...

en: Open scanner window / Scan selected files
el: Σάρωση των επιλεγμένων αρχείων

en: Open the Scanner Window on startup
el: Άνοιγμα του παραθύρου σαρωτή κατά την εκκίνηση

en: Orig. Artist
el: Αρχικός καλλιτέχνης

en: Orig. Artist:
el: Αρχικός καλλιτέχνης:

en: Other
el: Άλλο

en: Other file icon
el: Άλλο εικονίδιο αρχείου

en: Overwrite fields when scanning tag
el: Εγγραφή πάνω από τα υπάρχοντα πεδία

en: PNG and JPEG
el: Αρχεία PNG και JPEG

en: PNG image
el: Εικόνα PNG

en: Password of user for the the proxy server.
el: Συνθηματικό χρήστη για πιστοποίηση στο διαμεσολαβητή δικτύου

en: Picture Description:
el: Περιγραφή εικόνας:

en: Picture Properties %d/%d
el: Ιδιότητες εικόνας %d/%d

en: Picture Type
el: Τύπος εικόνας

en: Pictures
el: Εικόνες

en: Pictures:
el: Εικόνες:

en: Player to run :
el: Πρόγραμμα προς εκτέλεση :

en: Playlist Content
el: Περιεχόμενα λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist Options
el: Επιλογές λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist file '%s' already exists!
    Overwrite?
el: Το αρχείο λίστας αναπαραγωγής '%s' υπάρχει ήδη!
     Να αντικατασταθεί;

en: Port :
el: Θύρα :

en: Port of the proxy server.
el: Θύρα σύνδεσης στο διαμεσολαβητή δικτύου

en: Preferences ...
el: Προτιμήσεις...

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Prefix mask with current path
el: Χρήση της τρέχουσας διαδρομής ως πρόθεμα στη μάσκα

en: Preserve modification time of the file
el: Διατήρηση του χρόνου τροποποίησης του αρχείου

en: Preserve the modification time (in file properties) when saving the file.
el: Διατήρηση του χρόνου τροποποίησης του αρχείου (στις ιδιότητες του αρχείου) κατά την αποθήκευση των αλλαγών σε αυτό.

en: Previous File
el: Προηγούμενο αρχείο

en: Process Fields
el: Επεξεργασία πεδίων

en: Process Fields Scanner - Character Conversion
el: Επεξεργασία πεδίων - μετατροπή χαρακτήρων

en: Process Fields(s) ...
el: Επεξεργασία πεδίου/ων..

en: Process URL field
el: URL

en: Process album field
el: Όνομα δίσκου

en: Process comment field
el: Σχόλιο

en: Process composer field
el: Όνομα συνθέτη

en: Process copyright field
el: Copyright

en: Process encoder name field
el: Κωδικοποιήθηκε από

en: Process file artist field
el: Καλλιτέχνης

en: Process file name field
el: Όνομα αρχείου

en: Process genre field
el: Μουσικό είδος

en: Process original artist field
el: Όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: Process title field
el: Τίτλος κομματιού

en: Profile:
el: Προφίλ:

en: Program to run :
el: Πρόγραμμα προς εκτέλεση:

en: Proxy Settings
el: Ρυθμίσεις διαμεσολαβητή δικτύου

en: Publisher/studio logotype
el: Λογότυπο δισκογραφικής εταιρίας/στούντιο

en: Quit
el: Έξοδος

en: R_edo Last File(s) Changes
el: Ε_πανάληψη τελευταίων αλλαγών σε αρχεία

en: Read Only File
el: Αρχείο προς ανάγνωση μόνο

en: Ready to search...
el: Έτοιμο για αναζήτηση...

en: Ready to start...
el: Έτοιμο για εκκίνηση...

en: Receiving data (%s) ...
el: Λήψη δεδομένων (%s)...

en: Receiving data ...
el: Λήψη δεδομένων...

en: Recording location
el: Τόπος ηχογράφησης

en: Red color
el: Κόκκινο χρώμα

en: Redo Last Changes
el: Επανάληψη τελευταίων αλλαγών

en: Redo Last File(s) Changes
el: Επανάληψη τελευταίων αλλαγών σε αρχεία

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Reload Directory
el: Επαναφόρτωση καταλόγου

en: Remove Mask
el: Διαγραφή μάσκας

en: Remove Tag(s)
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: Remove duplicate spaces or underscores
el: Αφαίρεση διπλών κενών ή '_'

en: Remove duplicates of space or underscore
el: Αφαίρεση διπλών κενών ή κάτω παυλών

en: Remove selected pictures, else all pictures.
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων εικόνων, ή όλων των εικόνων αν δεν έχει επιλεγεί καμία.

en: Remove spaces
el: Αφαίρεση κενών

en: Remove: No row selected!
el: Διαγραφή: Δεν έχει επιλεγεί καμία σειρά!

en: Removed URL from selected files.
el: Αφαιρέθηκε η ιστοσελίδα από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed album name from selected files.
el: Αφαιρέθηκε ο τίτλος δίσκου από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed artist from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το όνομα καλλιτέχνη από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed comment from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το σχόλιο από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed composer from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το όνομα συνθέτη από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed copyright from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το copyright από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed disc number from selected files.
el: Αφαιρέθηκε α/α δίσκου από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed encoder name from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το όνομα του κωδικοποιητή από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed genre from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το είδος από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed original artist from selected files.
el: Αφαιρέθηκε το όνομα του αρχικού καλλιτέχνη από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed pictures from selected files.
el: Αφαιρέθηκαν οι εικόνες από τα επιλεγμένα αρχεία.

en: Removed tag of '%s'
el: Αφαιρέθηκε η ετικέτα του  '%s'

en: Removed title from selected files.
el: Αφαιρέθηκε ο τίτλος από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed track number from selected files.
el: Αφαιρέθηκε ο α/α κομματιού από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Removed year from selected files.
el: Αφαιρέθηκε η χρονιά από τις ετικέτες των επιλεγμένων αρχείων.

en: Rename Directory ...
el: Μετονομασία καταλόγου...

en: Rename Directory...
el: Μετονομασία καταλόγου...

en: Rename File Scanner - Character Conversion
el: Μετονομασία αρχείων - μετατροπή χαρακτήρων

en: Rename File and Directory
el: Μετονομασία αρχείου και καταλόγου

en: Rename File and Directory...
el: Μετονομασία αρχείου και καταλόγου

en: Rename File(s) and Directory ...
el: Μετονομασία αρχείου/ων και καταλόγου...

en: Rename File...
el: Μετονομασία αρχείου

en: Rename directory preview...
el: Προεπισκόπηση μετονομασίαςκαταλόγου.

en: Rename file preview...
el: Προεπισκόπηση ονόματος αρχείου...

en: Rename the directory
el: Μετονομασία του καταλόγου

en: Rename the directory '%s' to :
el: Μετονομασία του καταλόγου '%s' σε:

en: Renamed file '%s' to '%s'
el: Το αρχείο '%s' μετονομάστηκε σε '%s'

en: Renaming file '%s'
el: Μετονομασία αρχείου '%s'

en: Repeat action for the rest of the files
el: Να επαναληφθεί η ίδια ενέργεια για τα υπόλοιπα αρχεία.

en: Replace illegal characters in filename (for Windows and CD-Rom)
el: Αντικατάσταση ακατάλληλων χαρακτήρων στο όνομα του αρχείου (για χρήση στα Windows και σε CD-ROM)

en: Request automatically the CDDB database using the selected files (the order is important!) to generate the CddbID.
el: Αυτόματη επερώτηση της Βάσης Δεδομένων CDDB, χρησιμοποιώντας τα επιλεγμένα αρχεία για τη δημιουργία του CddbID (η σειρά των αρχείων έχει σημασία!).

en: Requested field not found
el: Δε βρέθηκε το επιθυμητό πεδίο

en: Resolving host '%s' ...
el: Αναζήτηση υπολογιστή  '%s'...

en: Results :
el: Αποτελέσματα:

en: Return focus to the first tag field (ie 'Title' field)
el: Μεταφορά του κέρσορα στο πρώτο πεδίο της ετικέτας (δηλ. το πεδίο 'Τίτλος')

en: Rules to apply if some characters can't be converted to the system character encoding when writing filename:
el: Κανόνες που θα χρησιμοποιούν σε περίπτωση που κάποιοι από τους χαρακτήρες του ονόματος αρχείου δεν υπάρχουν στην κωδικοποίηση χαρακτήρων του συστήματος.

en: Run Audio Player
el: Εκτέλεση αναπαραγωγέα μουσικής

en: Run the current scanner for each file
el: Σάρωση κάθε αρχείου με τις τρέχουσες ρυθμίσεις σάρωσης

en: S_can File(s)
el: _Σάρωση αρχείου/ων

en: S_canner
el: _Σαρωτής

en: Save File(s)
el: Αποθήκευση αρχείου/ων

en: Save Masks
el: Αποθήκευση μασκών

en: Save changes and close this window
el: Αποθήκευση των αλλαγών και κλείσιμο του παραθύρου

en: Save file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Save picture %d/%d
el: Αποθήκευση εικόνας %d/%d

en: Save the selected pictures on the hard disk.
el: Αποθήκευση των επιλεγμένων εικόνων στο δίσκο.

en: Scan Error: can't find separator '%s' within '%s'
el: Σφάλμα σάρωσης: αδυναμία εντοπισμού του διαχωριστικού '%s' στο '%s'

en: Scan File(s)
el: Άνοιγμα παραθύρου σαρωτή / σάρωση αρχείου/ων

en: Scanner
el: Σαρωτής

en: Scanner Options
el: Επιλογές σαρωτή

en: Scanner Window
el: Παράθυρο σαρωτή

en: Scanner window always on top
el: Πάντα ορατό παράθυρο σαρωτή

en: Scanner:
el: Ενέργεια :

en: Search :
el: Αναζήτηση:

en: Search File(s)...
el: Αναζήτηση αρχείου/ων

en: Search In :
el: Αναζήτηση σε:

en: Search Next
el: Αναζήτηση επόμενου

en: Search Previous
el: Αναζήτηση προηγούμενου

en: Search _File(s) ...
el: Αναζήτηση _αρχείου/ων

en: Search a file
el: Αναζήτηση σε ένα αρχείο

en: Search hidden directories
el: Αναζήτηση σε κρυφούς καταλόγους

en: Search hidden directories for files (directories starting by a '.').
el: Αναζήτηση για αρχεία μέσα σε κρυφούς καταλόγους (καταλόγους με ονόματα που αρχίζουν με '.')

en: Search in progress...
el: Αναζήτηση σε εξέλιξη...

en: Search subdirectories
el: Αναζήτηση στους υποκαταλόγους

en: Search subdirectories for files when reading a directory into the tree.
el: Αναζήτηση για αρχεία ήχου στους υποκαταλόγους, όταν επιλέγεται ένας κατάλογος από το δένδρο.

en: Searching...
el: Αναζήτηση σε εξέλιξη...

en: Select All Files
el: Επιλογή όλων των αρχείων

en: Select Mode and Mask, and redo the same action
el: Επιλέξτε τρόπο λειτουργίας και μάσκα και επαναλάβατε την ίδια ενέργεια

en: Select a directory to browse!
el: Επιλέξτε έναν κατάλογο για περιήγηση!

en: Select all lines
el: Επιλογή όλων των γραμμών

en: Select corresponding audio file (according position or DLM if activated below)
el: Επιλογή του αντίστοιχου αρχείου ήχου (ανάλογα με τη θέση ή το DLM, αν αυτό είναι ενεργοποιημένο)

en: Select directory...
el: Επιλέξτε κατάλογο...

en: Select fields:
el: Επιλέξτε πεδία:

en: Select file...
el: Επιλέξτε αρχείο...

en: Select lines to 'apply' to your files list. All lines will be processed if no line is selected.
    You can also reorder lines in this list before using 'apply' button.
el: Επιλέξτε τις γραμμές που θα «εφαρμοστούν» στη λίστα αρχείων σας. Αν δεν επιλέξετε κάποια γραμμή, τότε όλες οι γραμμές θα υποστούν επεξεργασία.
    Μπορείτε να αναδιατάξετε τις γραμμές στη λίστα αυτή πριν πατήσετε το κουμπί «εφαρμογή».

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields.
el: Επιλέξτε ή πληκτρολογήστε μία μάσκα χρησιμοποιώντας τους κωδικούς (βλ. υπόμνημα) για να μετονομαστεί ο κατάλογος βάσει των πεδίων της ετικέτας.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse file name and path. Used to fill in tag fields.
el: Επιλέξτε ή πληκτρολογήστε μία μάσκα χρησιμοποιώντας τους κωδικούς (βλ. υπόμνημα) για να ερμηνευθεί το όνομα και η διαδρομή του αρχείου. Χρησιμοποιείται για τη συμπλήρωση της ετικέτας.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use / to make directories. If the first character is /, it's a absolute path, otherwise is relative to the old path.
el: Επιλέξτε ή πληκτρολογήστε μία μάσκα χρησιμοποιώντας τους κωδικούς (βλ. υπόμνημα) για να ερμηνευθεί το όνομα και η διαδρομή του αρχείου. Χρησιμοποιείται για τη μετονομασία του αρχείου.
    Χρησιμοποιήστε / για τη δημιουργία καταλόγων. Αν ο πρώτος χαρακτήρας είναι /, τότε η διαδρομή θεωρείται απόλυτη, ειδάλλως θεωρείται σχετική με την προηγούμενη διαδρομή.

en: Select the type of file sorting when loading a directory.
el: Επιλέξτε τη μέθοδο ταξινόμησης κατά τη φόρτωση ενός καταλόγου.

en: Select the type of scanner to use
el: Επιλέξτε τον τύπο σαρωτή που επιθυμείτε

en: Select/Unselect All.
el: Επιλογή/αποεπιλογή όλων

en: Selected files tagged with URL '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με ιστοσελίδα '%s'.

en: Selected files tagged with album '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τίτλο δίσκου '%s'.

en: Selected files tagged with artist '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τον καλλιτέχνη '%s'.

en: Selected files tagged with comment '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με σχόλιο '%s'.

en: Selected files tagged with composer '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με όνομα συνθέτη '%s'.

en: Selected files tagged with copyright '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με copyright '%s'.

en: Selected files tagged with disc number '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε αριθμό δίσκου '%s'.

en: Selected files tagged with encoder name '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με όνομα κωδικοποιητή '%s'.

en: Selected files tagged with genre '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με είδος '%s'.

en: Selected files tagged with original artist '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με όνομα αρχικού καλλιτέχνη '%s'.

en: Selected files tagged with pictures.
el: Προστέθηκαν εικόνες στην ετικέτα του επιλεγμένου αρχείου.

en: Selected files tagged with title '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με τον τίτλο '%s'.

en: Selected files tagged with track like 'xx'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με α/α κομματιού της μορφής 'xx'.

en: Selected files tagged with track like 'xx/%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με α/α κομματιού της μορφής 'xx/%s'.

en: Selected files tagged with year '%s'.
el: Η ετικέτα των επιλεγμένων αρχείων συμπληρώθηκε με χρονιά '%s'.

en: Selected tracks numbered sequentially.
el: Τα επιλεγμένα αρχεία αριθμήθηκαν διαδοχικά.

en: Sending request (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d) ...
el: Αποστολή αίτησης (CddbId: %s, # κομματιών: %d, : διάρκεια δίσκου:%d) ...

en: Sending request ...
el: Αποστολή αίτησης...

en: Set Current Path as Default
el: Ορισμός του τρέχοντος καταλόγου ως αρχικού

en: Set Into :
el: Πεδία προς συμπλήρωση:

en: Set _Current Path as Default
el: _Ορισμός του τρέχοντος καταλόγου ως αρχικού

en: Set active the settings of the proxy server.
el: Ενεργοποίηση χρήσης ενός διαμεσολαβητή δικτύου.

en: Set properties of the selected pictures.
el: Καθορισμός των ιδιοτήτων των επιλεγμένων εικόνων.

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks.
el: Συμπλήρωση του πεδίου «αριθμός κομματιών» κάθε αρχείου με τον αριθμό των αρχείων που βρίσκονται στον ίδιο υποκατάλογο με αυτό.

en: Set this text as default comment :
el: Καθορισμός ερήμην σχολίου :

en: Show / Hide Legend
el: Εμφάνιση / Απόκρυψη υπομνήματος

en: Show / Hide Masks Editor
el: Εμφάνιση / Απόκρυψη του διορθωτή μασκών

en: Show Hidden Directories
el: Εμφάνιση των κρυφών καταλόγων

en: Show header informations of file
el: Εμφάνιση των πληροφοριών κεφαλίδας του αρχείου

en: Show tree browser / Display by Artist and Album
el: Εμφάνιση δένδρου / Εμφάνιση κατά Καλλιτέχνη και Δίσκο

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before changing the directory?
el: Ορισμένα αρχεία έχουν τροποποιηθεί χωρίς να αποθηκευθούν οι αλλαγές...
    Θέλετε να τα αποθηκεύσετε προτού εγκαταλείψετε τον κατάλογο;

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before exiting the program?
el: Μερικά αρχεία έχουν τροποποιηθεί χωρίς να αποθηκευθούν οι αλλαγές...
    Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές στα αρχεία προτού κλείσει το πρόγραμμα;

en: Sorry, the web-based search is currently down!
el: Συγγνώμη, το σύστημα αναζήτησης μέσω του ιστού είναι εκτός λειτουργίας!

en: Sort by Track Name
el: Ταξινόμηση κατά όνομα κομματιού

en: Sort by Track Number
el: Ταξινόμηση κατά αύξοντα αριθμό κομματιού

en: Sort list by property
el: Ταξινόμηση λίστας κατά ιδιότητα

en: Sort list by tag
el: Ταξινόμηση λίστας κατά ετικέτα

en: Sort the file list by :
el: Ταξινόμηση της λίστας αρχείων κατά:

en: Sorting List Options
el: Επιλογές ταξινόμησης λίστας

en: South European (ISO-8859-3)
el: Νότιας Ευρώπης (ISO-8859-3)

en: Specify the directory where your files are located. This path will be loaded when EasyTAG starts without parameter.
el: Καθορίστε τον κατάλογο στον οποίο βρίσκονται τα αρχεία σας. Ο κατάλογος αυτός θα φορτώνεται κάθε φορά που το easytag εκκινείται χωρίς παράμετρο.

en: Stop the current action
el: Τερματισμός της τρέχουσας ενέργειας

en: Stop the search ...
el: Τερματισμός αναζήτησης...

en: Strip tags if all fields are set to blank
el: Αφαίρεση των ετικετών αν όλα τα πεδία είναι κενά

en: T
el: Τ

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Tag Options
el: Επιλογές ετικετών

en: Tag Settings
el: Ρυθμίσεις ετικετών

en: Tag and File Name scan
el: Σάρωση ετικέτας και ονόματος αρχείου.

en: Tag field focus when switching files in list with shortcuts Page Up/Page Down:
el: Μετακίνηση του κέρσορα στα πεδία της ετικέτας κατά τη μετάβαση από ένα αρχείο σε ένα άλλο με τα πλήκτρα Page Up/Page Down.

en: Tag is already attached to a file
el: Η ετικέτα αυτή ανήκει ήδη σε ένα αρχείο

en: Tag selected files with these pictures
el: Χρήση αυτών των εικόνων σε όλα τα επιλεγμένα αρχεία

en: Tag selected files with this URL
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτή τη διεύθυνση ιστοσελίδας

en: Tag selected files with this album name
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτόν τον τίτλο δίσκου

en: Tag selected files with this artist
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα καλλιτέχνη

en: Tag selected files with this comment
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτόν το σχόλιο:

en: Tag selected files with this composer
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα συνθέτη

en: Tag selected files with this copyright
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το copyright

en: Tag selected files with this disc number
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτόν τον αύξοντα αριθμό δίσκου

en: Tag selected files with this encoder name
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα κωδικοποιητή

en: Tag selected files with this field
el: Συμπλήρωση αυτού του πεδίου των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων

en: Tag selected files with this genre
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το είδος

en: Tag selected files with this number of tracks
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτόν τον αριθμό κομματιών

en: Tag selected files with this original artist
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτό το όνομα αρχικού καλλιτέχνη

en: Tag selected files with this title
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτόν τον τίτλο

en: Tag selected files with this year
el: Συμπλήρωση των ετικετών των επιλεγμένων αρχείων με αυτή τη χρονιά

en: Tag successfully scanned...
el: Η ετικέτα συμπληρώθηκε επιτυχώς...

en: Tag(s) written
el: Οι ετικέτες αποθηκεύτηκαν

en: Thai (TIS-620)
el: Ταϊλανδική (TIS-620)

en: Thanks
el: Ευχαριστίες

en: The audio file player '%s' can't be found!
el: Το πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου '%s' δε βρέθηκε!

en: The buttons on the right represent the fields which can be processed. Select those who interest you.
el: Τα κουμπιά δεξιά αναπαριστούν τα πεδία που θα υποστούν επεξεργασία. Επιλέξτε αυτά που σας ενδιαφέρουν.

en: The extension will not be converted
el: Η επέκταση δε θα μετατραπεί

en: The filename '%s' exceeds %d characters and will be truncated!
el: Το όνομα αρχείου '%s' είναι μεγαλύτερο από %d χαρακτήρες και θα περικοπεί!

en: The following file already exists :
    '%s'
    Do you want to overwrite?
el: Το αρχείο '%s' υπάρχει ήδη
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε

en: The program '%s' can't be found!
el: Η εφαρμογή '%s' δε βρέθηκε!

en: The server returned a wrong answer! (%s)
el: Ο εξυπηρετητής έδωσε λανθασμένη απάντηση! (%s)

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'Text_In_An_Entry'.
el: Το κενό αντικαθίσταται από μία κάτω παύλα. Π.χ. το 'Κείμενο σε οποιοδήποτε πεδίο' γίνεται 'Κείμενο_σε_οποιοδήποτε_πεδίο'.

en: The underscore character or the string '%20' are replaced by one space. Example, before: 'Text%20In%20An_Entry', after: 'Text In An Entry'.
el: Η κάτω παύλα και η συμβολοσειρά '%20' αντικαθιστώνται από ένα κενό. Π.χ. το 'Κείμενο%20σε%20οποιοδήποτε_πεδίο' γίνεται 'Κείμενο σε οποιοδήποτε_πεδίο'.

en: This character set will be used when reading the tag data, to convert each string found in an ISO-8859-1 field in the tag (for ID3v2 or/and ID3v1 tag).
    
    For example :
      - in previous versions of EasyTAG, you can save UTF-8 strings in an ISO-8859-1 field. This is not correct! To convert these tags to Unicode: activate this option and select UTF-8. You must also activate above the option 'Try to save tags to ISO-8859-1. If it isn't possible then use UNICODE (recommended)' or 'Always save tags to UNICODE character set'.
      - If unicode was not used, Russian people can select the character set 'Windows-1251' to load tags written under Windows. And 'KOI8-R' to load tags written under Unix systems.
el: Αυτό το σύνολο χαρακτήρων θα χρησιμοποιείται κατά την ανάγνωση της ετικέτας, για τη μετατροπή κάθε συμβολοσειράς που βρίσκεται σε πεδίο ISO-8859-1 (ετικέτες ID2v2 ή/και ID3v1).
    
    Για παράδειγμα:
     - Σε προηγούμενες εκδόσεις του EasyTAG ήταν δυνατή η αποθήκευση συμβολοσειρών UTF-8 σε ένα πεδίο ISO-8859-1. Η πρακτική αυτή είναι λάθος! Για να μετατρέψετε τις ετικέτες αυτές σε Unicode ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή και επιλέξτε "UTF-8". Επίσης πρέπει να ενεργοποιήσετε παραπάνω την επιλογή "Προσπάθεια κωδικοποίησης των ετικετών κατά ISO-8859-1 και χρήση UNICODE σε περίπτωση που η κωδικοποίηση δεν είναι δυνατή (συνιστάται)" ή "Αποθήκευση των ετικετών χρησιμοποιώντας πάντοτε το σύνολο χαρακτήρων UNICODE".
     - Μπορείτε να ορίσετε το σύνολο χαρακτήρων Windows-1253 για να διαβάσετε τις ετικέτες που γράφτηκαν στα Ελληνικά σε Windows ή ISO-8859-7 για ετικέτες που γράφτηκαν στα Ελληνικά σε Unix.

en: This expands the selected node into the file browser to display the sub-directories.
el: Η επιλογή αυτή εκτείνει το δέντρο, ώστε να εμφανίζονται οι υποκατάλογοι του επιλεγμένου καταλόγου.

en: This option replaces the UNIX directory separator '/' into DOS separator '\'.
el: Η επιλογή αυτή αντικαθιστά το διαχωριστικό καταλόγων του UNIX, '/' με το διαχωριστικό του DOS, '\'.

en: Time
el: Διάρκεια

en: Time:
el: Διάρκεια:

en: Title
el: Τίτλο

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Track
el: Τίτλος κομματιού

en: Track #
el: Α/Α κομματιού

en: Track #:
el: Α/Α κομματιού:

en: Track Name
el: Τίτλος κομματιού

en: Track Name List
el: Λίστα Τίτλων Κομματιών

en: Translations:
el: Μεταφράσεις:

en: Tree
el: Δένδρο

en: Tree View | Artist-Album View
el: Όψη δένδρου | Όψη Καλλιτέχνη - Δίσκου

en: Try an other character encoding
el: Δοκιμή μίας άλλης κωδικοποίησης χαρακτήρων

en: Try to complete the year field if you enter only the last numerals of the date (for instance, if the current year is 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).
el: Προσπάθεια συμπλήρωσης της χρονιάς, αν εισάγετε μόνο τα τελευταία ψηφία της χρονιάς (π.χ. η τρέχουσα χρονιά είναι 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).

en: Turkish (IBM-857)
el: Τουρκική (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
el: Τουρκική (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
el: Τουρκική (Windows-1254)

en: Type
el: Τύπος

en: Type the word to search into files. Or type nothing to display all files.
el: Πληκτρολογήστε μία λέξη για αναζήτηση στα αρχεία, ή τίποτε για να εμφανιστούν όλα τα αρχεία.

en: URL
el: Ιστοσελίδα

en: URL:
el: Ιστοσελίδα:

en: Undo Last Changes
el: Αναίρεση τελευταίων αλλαγών

en: Undo Last File(s) Changes
el: Αναίρεση τελευταίων αλλαγών σε αρχεία

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown error message!
el: Άγνωστο μήνυμα λάθους!

en: Unknown field type
el: Άγνωστος τύπος πεδίου

en: Unknown image
el: Άγνωστος τύπος εικόνας

en: Unknown picture type
el: Άγνωστος τύπος εικόνας

en: Unknown signal
el: Άγνωστο σήμα

en: Unselect All Files
el: Αποεπιλογή όλων των αρχείων

en: Unselect all lines
el: Αποεπιλογή όλων των γραμμών

en: Updated tag of '%s'
el: Η ετικέτα του '%s' ενημερώθηκε

en: Upper Case
el: Κεφαλαία

en: Use CRC32 as the default comment (for files with ID3 tags only).
el: Χρήση του CRC32 ως ερήμην σχόλιο (για αρχεία με ετικέτες ID3 μόνο).

en: Use DOS directory separator
el: Χρήση διαχωριστικού καταλόγων DOS

en: Use a proxy
el: Χρήση διαμεσολαβητή δικτύου

en: Use directory name
el: Όνομα καταλόγου:

en: Use full path for files in playlist
el: Χρήση πλήρους διαδρομής για τα αρχεία στη λίστα αναπαραγωγής

en: Use mask :
el: Μάσκα:

en: Use relative path for files in playlist
el: Χρήση σχετικής διαδρομής για τα αρχεία στη λίστα αναπαραγωγής

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match lines (using title) with audio files (using filename)
el: Χρήση του αλγόριθμου Levenstein (DLM) για το ταίριασμα των γραμμών (με βάση τον τίτλο) με τα αρχεία ήχου (με βάση το ονομα αρχείου)

en: User Interface
el: Περιβάλλον

en: User Name :
el: Όνομα χρήστη :

en: User Password :
el: Συνθηματικό χρήστη :

en: Vietnamese (VISCII)
el: Βιετναμέζικη (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
el: Βιετναμέζικη (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
el: Εβραϊκή Visual

en: Warning : The Ogg Vorbis file '%s' contains an ID3v2 tag.
el: Προσοχή: Το αρχείο Ogg Vorbis  '%s' περιέχει ετικέτα ID3v2.

en: Web Page:
el: Ιστοσελίδα:

en: Web Page: %s
el: Ιστοσελίδα: %s

en: Western (IBM-850)
el: Δυτική (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
el: Δυτική (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
el: Δυτική (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
el: Δυτική (Windows-1252)

en: When activating this option, after loading the fields, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
el: Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή, μετά τη συμπλήρωση των πεδίων της ετικέτας, θα χρησιμοποιηθεί ο σαρωτής με τις τρέχουσες ρυθμίσεις του (το παράθυρο του σαρωτή πρέπει να είναι ανοιχτό).

en: When activating this option, after loading the filenames, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
el: Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή, μετά τη φόρτωση των ονομάτων αρχείων, θα χρησιμοποιηθεί ο σαρωτής με τις τρέχουσες ρυθμίσεις του (το παράθυρο του σαρωτή πρέπει να είναι ανοιχτό).

en: When activating this option, the Levenshtein algorithm (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) will be used to match the CDDB title against every file name in the current folder, and to select the best match. This will be used when selecting the corresponding audio file, or applying cddb results, instead of using directly the position order.
el: Η επιλογή αυτή ενεργοποιεί τη χρήση του αλγορίθμου Levenshtein (DLM: Damerau - Levenshtein Metric) για το αυτόματο ταίριασμα του τίτλου που επιστρέφει η CDDB με το κατάλληλο όνομα αρχείου. Η επιλογή αυτή αντικαθιστά την τυπική συμπεριφορά, όπου κάθε αρχείο ταιριάζεται στην αντίστοιχη εγγραφή της CDDB με βάση τη θέση του.

en: Windows should be placed at the current mouse position.
el: Τα παράθυρα να τοποθετούνται στην τρέχουσα θέση του δείκτη του ποντικιού.

en: Windows should be placed in the center of the main window.
el: Τα παράθυρα να τοποθετούνται στο κέντρο του κύριου παραθύρου.

en: Windows should be placed in the center of the screen.
el: Τα παράθυρα να τοποθετούνται στο κέντρο της οθόνης.

en: With this option, it will try the conversion to the encoding associated to your locale (for example : ISO-8859-1 for 'fr', KOI8-R for 'ru', ISO-8859-2 for 'ro'). If it fails, it will try the character encoding ISO-8859-1.
el: Με την επιλογή αυτή ενεργοποιημένη, το easytag θα δοκιμάσει να κωδικοποιήσει τους χαρακτήρες σύμφωνα με τη γλώσσα συστήματος (π.χ.: ISO-8859-7 για 'el', ISO-8859-2 για 'hr'). Αν η μετατροπή αποτύχει, τότε το easytag θα δοκιμάσει την κωδικοποίηση ISO-8859-1.

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it can be approximated through one or several similarly looking characters.
el: Με την επιλογή αυτή ενεργοποιημένη, το easytag θα χρησιμοποιεί πάντα το σύνολο χαρακτήρων του συστήματος, και, εάν ένας χαρακτήρας δεν υπάρχει στο σύνολο αυτό, τότε θα αντικατασταθεί αν έναν ή περισσότερους όμοιους στην εμφάνιση χαρακτήρες.

en: With this option, when a characters cannot be represented in the target character set, it will be silently discarded.
el: Με την επιλογή αυτή ενεργοποιημένη, το easytag θα απορρίπτει τους χαρακτήρες που δεν μπορούν να αναπαρασταθούν με την επιλεγμένη κωδικοποίηση.

en: Words :
el: Λέξεις:

en: Write ID3v1.x tag
el: Δημιουργία ετικέτας ID3v1.x

en: Write ID3v2 tag
el: Δημιουργία ετικέτας ID3v2

en: Write Playlist ...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: Write Playlist...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής...

en: Write Tag from CDDB...
el: Συμπλήρωση ετικέτας από τη CDDB...

en: Write Tag...
el: Αποθήκευση ετικέτας...

en: Write info using :
el: Αποθήκευση πληροφοριών με χρήση:

en: Write info using filename
el: Αποθήκευση πληροφοριών με χρήση του ονόματος αρχείου

en: Write only list of files
el: Αποθήκευση μόνο της λίστας των αρχείων

en: Write the track field with the following number of digits :
el: Εγγραφή του αύξοντα αριθμού του κομματιού με τόσα ψηφία:

en: Writing tag of '%s'
el: Αποθήκευση της ετικέτας του '%s'

en: Written playlist file '%s'
el: Αποθηκεύτηκε η λίστα αναπαραγωγής '%s'

en: Written tag of '%s'
el: Η ετικέτα του '%s' αποθηκεύτηκε

en: XMMS doesn't make use of the right way to identify a comment in Ogg Vorbis files as other apps do. In fact, this field is usually labeled with 'comment=', whereas XMMS uses only `='. Please, uncheck this option if you don't want other apps to complain about an unknown field. Comments won't be shown in XMMS, though.
el: Το XMMS δεν χρησιμοποιεί σωστή τεχνική για τον εντοπισμό των σχολίων στα αρχεία Ogg Vorbis. Τα πεδία σχολίων υποδεικνύονται από το 'comment=', ενώ το XMMS εντοπίζει τα σχόλια μόνο από το '='. Παρακαλούμε, μην ενεργοποιήσετε την επιλογή αυτή αν δε θέλετε οι υπόλοιπες εφαρμογές να παραπονιούνται για την ύπαρξη ενός άγνωστου πεδίου στα αρχεία. Ωστόσο τα σχόλια δε θα εμφανίζονται στο XMMS.

en: Year
el: Χρονιά

en: Year:
el: Χρονιά:

en: You can use drag and drop to add picture.
el: Μπορείτε να προσθέσετε εικόνες με drag & drop.

en: You have probably found a bug in EasyTAG. Please, send a bug report with a gdb backtrace ('gdb easytag core' then 'bt' and 'l') and informations to reproduce it to easytag@gmail.com
el: Κατά πάσα πιθανότητα βρήκατε ένα σφάλμα (bug) στο EasyTAG. Παρακαλούμε στείλτε μία αναφορά σφάλματος μαζί με ένα backtrace από το gdb ('gdb easytag core' και στη συνέχεια 'bt' και 'l') και οδηγίες για την αναπαραγωγή του προβλήματος στο <easytag@gmail.com>

en: You must type a directory name!
el: Πρέπει να πληκτρολογήσετε ένα όνομα καταλόγου!

en: You must type a program name!
el: Πρέπει να πληκτρολογήσετε ένα όνομα προγράμματος!

en: _About
el: _Περί

en: _Browser
el: _Περιηγητής

en: _Collapse Tree
el: _Σύμπτυξη δένδρου

en: _File
el: _Αρχείο

en: _File Operations
el: Ενέργειες σε αρχεία

en: _Fill Tag(s) ...
el: Σ_υμπλήρωση ετικέτας...

en: _First File
el: _Πρώτο αρχείο

en: _Force Saving File(s)
el: _Οπωσδήποτε αποθήκευση του αρχείου/των αρχείων.

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Last File
el: _Τελευταίο αρχείο

en: _Misc
el: _Λοιπά

en: _Next File
el: _Επόμενο αρχείο

en: _Preferences ...
el: _Προτιμήσεις...

en: _Previous File
el: Π_ροηγούμενο αρχείο

en: _Process Field(s) ...
el: _Επεξεργασία πεδίου/ων..

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Refresh Tree
el: Α_νανέωση δένδρου

en: _Remove Tag(s)
el: Α_φαίρεση ετικέτας

en: _Rename File(s) and Directory ...
el: _Μετονομασία αρχείου/ων και καταλόγου...

en: _Save File(s)
el: Απο_θήκευση αρχείου/ων

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

en: _Undo Last File(s) Changes
el: Α_ναίρεση τελευταίων αλλαγών σε αρχεία

en: included : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.
el: περιλαμβάνει: funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.

en: movies, shows
el: ταινίες, εκπομπές

en: others that do not fit in the above categories
el: άλλα, που δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες

en: the File Name
el: το Όνομα αρχείου

en: the Tag
el: η ετικέτα ...

en: to:
el: σε :
