easytag 1.99.11 - en to da translation catalogue (785 entries)

en:     EasyTAG is an utility for viewing and editing tags for MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack and Monkey's Audio files. Its simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux.
da:     EasyTAG er et program til at vise og redigere mærker på MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack og Monkey's Audio-filer. Det er en simpel og lækker GTK+ grænseflade, som gør mærkning nemmere under GNU/Linux.

en:   STOP the search...
da:   STOP søgningen...

en:  Categories
da:  Kategorier

en:  Do you really want to exit the program?
da:  Vil du virkelig afslutte programmet?

en:  Load
da:  Indlæs

en:  The selected path for 'Default path to files' isn't valid!
    '%s'
    (%s)
da:  Den valgte sti for 'Standard sti til filer' er ikke gyldig!
    '%s'
    (%s)

en: # Files
da: # Filer

en: # Tracks
da: # Spor

en: %a : artist
da: %a : kunstner

en: %c : comment
da: %c : kommentar

en: %d : disc number
da: %d : disknummer

en: %d file(s) selected!
da: %d fil(er) valgt

en: %e : encoded by
da: %e : encoded af

en: %i : ignored
da: %i : ignoreret

en: %l : number of tracks
da: %l : antal spor

en: %n : track
da: %n : spor

en: %o : orig. artist
da: %o : orig. kunstner

en: %p : composer
da: %p : komponist

en: %r : copyright
da: %r : ophavsret

en: %s %s by %s (compiled %s, %s)
da: %s %s af %s (kompileret %s, %s)

en: %t : title
da: %t : titel

en: %u file(s)
da: %u fil(er)

en: %y : year
da: %y : år

en: (Brazilian Portuguese translation)
da: (Brasiliansk-portugisisk oversættelse)

en: (Bulgarian translation)
da: (Bulgarsk oversættelse)

en: (Czech translation)
da: (Tjekkisk oversættelse)

en: (Danish translation)
da: (Dansk oversættelse)

en: (Dutch translation)
da: (Hollandsk oversættelse)

en: (Example : %.*d_-_Track_name_1.mp3)
da: (Eksempel : %.*d_-_Spor_navn_1.mp3)

en: (German translation)
da: (Tysk oversættelse)

en: (Greek translation)
da: (Græsk oversættelse)

en: (Hungarian translation)
da: (Ungarsk oversættelse)

en: (Italian translation)
da: (Italiensk oversættelse)

en: (Japanese translation)
da: (Japansk oversættelse)

en: (Polish translation)
da: (Polsk oversættelse)

en: (Romanian translation)
da: (Rumænsk oversættelse)

en: (Russian translation)
da: (Russisk oversættelse)

en: (Spanish translation)
da: (Spansk oversættelse)

en: (Swedish translation)
da: (Svensk oversættelse)

en: (Ukrainian translation)
da: (Ukrainsk oversættelse)

en: (compiled: %s)
da: (kompileret: %s)

en: 32x32 pixel PNG file icon
da: 32x32 billedpunkter, PNG filikon

en: A bright coloured fish
da: En lys farvet fisk

en: A space is inserted before each upper case letter. Example, before: 'TextInAnEntry', after: 'Text In An Entry'.
da: Et mellemrum er indsat før hvert store bogstav. F.eks., før: 'TextInAnEntry', efter: 'Text In An Entry'.

en: APE Tag
da: APE mærke

en: About
da: Om

en: About...
da: Om...

en: Activate this option if you want to put the following string into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
da: Aktiver denne indstilling, hvis du vil putte den følgende streng ind i kommentar feltet når der bruges 'Udfyld mærke' scanneren.

en: Activate this option to open automatically the scanner window when EasyTAG starts.
da: Aktiver denne indstilling for automatisk at åbne scannervinduet når EasyTAG starter.

en: Add Default Masks
da: Tilføj standard maskem

en: Add pictures
da: Tilføj billeder

en: Add pictures to the tag (drag and drop is also available).
da: Tilføj billeder til mærket (træk-og-slip kan også bruges).

en: Al
da: A

en: Album: '%s', artist: '%s', length: '%s', year: '%s', genre: '%s', ID: '%s'
da: Album: '%s', kunstner: '%s', længde: '%s', år: '%s', genre: '%s', ID: '%s'

en: All
da: Alle

en: All Categories
da: Alle kategorier

en: All Fields
da: Alle felter

en: All Files
da: Alle filer

en: All downcase
da: All små bogstaver

en: All files have been deleted...
da: Alle filer er blevet slettet...

en: All files have been saved...
da: Alle filer er blevet gemt...

en: All spaces between words are removed. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'TextInAnEntry'.
da: Alle mellemrum mellem ord er fjernet. F.eks., før: 'Text In An Entry', efter: 'TextInAnEntry'.

en: All tags have been removed
da: Alle mærker er blevet fjernet

en: All tags have been scanned
da: Alle mærker er blevet scannet

en: All uppercase
da: Alle store bogstaver

en: Apply changes (but don't save) and close this window
da: Anvend ændringer (men gem ikke) og luk dette vindue

en: Ar
da: K

en: Arabic (IBM-864)
da: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Artist
da: Kunstner

en: Artist & Album
da: Kunstner & Album

en: Artist / Album
da: Kunstner / Album

en: Artist/performer
da: Kunstner/optræder

en: Artist:
da: Kunstner:

en: As ID3v2 tags may contain other data than Title, Artist, Album, Year, Track, Genre or Comment (as an attached picture, lyrics, ...), this option allows you to strip the whole tag when these seven standard data fields have been set to blank.
da: Et ID3v2 mærke kan indeholde andre data end titel, kunstner, album, år, spor, genre eller kommentar (som f.eks. et tilknyttet billede, lyrik, ...). Denne indstilling tillader dig at fjerne hele mærket når de syv standard data felter er sat til blankt.

en: As the following corrupted file: '%s'
    will cause an error in id3lib, it will not be processed by the program.
da: Eftersom den følgende ødelagte fil: '%s'
    vil skabe en fejl i id3lib, vil den ikke blive indlæst af programmet.

en: Ascending album
da: Album opadgående

en: Ascending artist
da: Kunstner opadgående

en: Ascending by URL
da: URL opadgående

en: Ascending by album
da: Album opadgående

en: Ascending by artist
da: Kunstner opadgående

en: Ascending by bitrate
da: Bithastighed opadgående

en: Ascending by comment
da: Kommentar opadgående

en: Ascending by composer
da: Komponist opadgående

en: Ascending by copyright
da: Ophavsret opadgående

en: Ascending by creation date
da: Oprettelsesdato opadgående

en: Ascending by duration
da: Længde opadgående

en: Ascending by encoder name
da: Encoder-navn opadgående

en: Ascending by file size
da: Filstørrelse opadgående

en: Ascending by file type
da: Filtype opadgående

en: Ascending by filename
da: Filnavn opadgående

en: Ascending by genre
da: Genre opadgående

en: Ascending by original artist
da: Original kunstner opadgående

en: Ascending by samplerate
da: Samplerate opadgående

en: Ascending by title
da: Titel opadgående

en: Ascending by track number
da: Spornummer opadgående

en: Ascending by year
da: År opadgående

en: Ascending comment
da: Kommentar opadgående

en: Ascending creation date
da: Oprettelsesdato opadgående

en: Ascending file name
da: Filnavn opadgående

en: Ascending genre
da: Genre opadgående

en: Ascending title
da: Titel opadgående

en: Ascending track number
da: Spornummer opadgående

en: Ascending year
da: År opadgående

en: Attempting to write to a read-only file
da: Prøver at skrive til en fil med kun læseadgang

en: Audio
da: Lyd

en: Author: %s
da: Forfatter: %s

en: Auto completion of date if not complete
da: Auto-færdiggør dato hvis ikke færdig

en: Automatic Search
da: Automatisk søgning

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
da: Automatisk konvertér gamle ID3v2 mærke versioner

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
da: Baltisk (Windows-1257)

en: Band/Artist logotype
da: Band/Kunstner logotype

en: Band/Orchestra
da: Band/orkester

en: Be careful, you are applying %d lines of the CDDB results to %d lines in the list of files!
    
    Do you want to continue ?
da: Vær forsigtig, du anvender %d linjer af CDDB-resultater på %d linjer i  listen over filer!
    
    Vil du fortsætte?

en: Bitrate:
da: Bithastighed:

en: Bold style
da: Fed skrift

en: Browse Directory with ...
da: Gennemse mappe med ...

en: Browse _Sub-directories
da: Gennemse _undermapper

en: Buffer is too small
da: Buffer er for lille

en: CD Data Base
da: CDDB

en: CD Data Base Search
da: CDDB søgning

en: CD Data _Base Search ...
da: CDDB søgning ...

en: CDDB Search ...
da: CDDB søgning ...

en: CDDB Search File(s)...
da: CDDB søg fil(er)...

en: CGI Path :
da: CGI-sti :

en: Calculates the CRC-32 value of the file and writes it into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
da: Beregner CRC-32 værdien for filen og skriver den ind i kommentarfeltet når 'Udfyld mærke' scanneren bruges.

en: Can't connect to host '%s' (%s)!
da: Kan ikke forbinde til vært '%s' (%s)!

en: Can't create a new socket (%s)!
da: Kan ikke oprette en ny socket (%s)!

en: Can't create or open file '%s' (%s)
da: Kan ikke oprette eller åbne fil '%s' (%s)

en: Can't create target directory
    '%s'!
    (%s)
da: Kan ikke oprette målmappe
    '%s'!
    (%s)

en: Can't display the picture, as not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
da: Kan ikke vise billedet, eftersom ikke nok data er blevet læst der kan bestemme hvordan billedbufferen skal oprettes.

en: Can't execute %s (%s)!
da: Kan ikke køre %s (%s)!

en: Can't execute %s (error %d)!
da: Kan ikke køre %s (fejl %d)!

en: Can't fork another process!
da: Kan ikke 'fork' endnu en process!

en: Can't move file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
da: Kan ikke flytte fil fil '%s'
     til 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't open configuration file '%s' (%s)
da: Kan ikke åbne opsætningsfil '%s' (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
da: Kan ikke åbne fil '%s' (%s)

en: Can't open file :
    '%s'!
    (%s)
da: Kan ikke åbne fil:
    '%s'!
    (%s)

en: Can't read directory :
    '%s'
    (%s)
da: Kan ikke læse mappe :
    '%s'
    (%s)

en: Can't remove old directory
    '%s'!
    (%s)
da: Kan fjerne gammel mappe
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename because this directory name already exists!
    (%s)
da: Kan ikke omdøbe fordi det mappenavn allerede findes!
    (%s)

en: Can't rename directory 
    '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
da: Kan ikke omdøbe mappe 
    '%s'
     til 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename file 
    '%s'
    because the following file already exists:
    '%s'
da: Kan ikke omdøbe fil 
    '%s'
    fordi den følgende fil allerede eksisterer:
    '%s'

en: Can't rename file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
da: Kan ikke omdøbe fil '%s'
     til 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't resolve host '%s' (%s)!
da: Kunne ikke slå værtsnavn '%s' op (%s)!

en: Can't send the request (%s)!
da: Kunne ikke sende anmodning (%s)!

en: Can't write playlist file '%s'!
    (%s)
da: Kan ikke skrive spilleliste fil '%s'!
    (%s)

en: Can't write tag in file '%s'!
    (%s)
da: Kan ikke skrive mærke til fil '%s'!
    (%s)

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Category
da: Kategori

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Celtisk (ISO-8859-14)

en: Center of the main window
da: Hovedvinduets centrum

en: Center of the screen
da: Skærmens centrum

en: Central European (IBM-852)
da: Centraleuropæisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
da: Centraleuropæisk (Windows-1250)

en: Changes
da: Ændringer

en: Changes applied
da: Ændringer anvendt

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Character Set for File Name
da: Tegnsæt for filnavn

en: Character set used to read tag data in the file.
da: Tegnsæt der skal bruges til at læse mærke-data i filen.

en: Character set used to write the tag data in the file.
da: Tegnsæt der skal bruges til at skrive mærke-data i filen.

en: Chinese Simplified (GB18030)
da: Simplificeret kinesisk (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
da: Simplificeret kinesisk (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
da: Traditionelt kinesisk (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
da: Traditionelt kinesisk (Big5-HKSCS)

en: Classical
da: Klassisk

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Close this window without saving
da: Luk dette vinduet uden at gemme

en: Cm
da: Ko

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Common
da: Fælles

en: Composer
da: Komponist

en: Composer:
da: Komponist:

en: Conductor
da: Leder

en: Configuration saved
da: Opsætning gemt

en: Configuration unchanged
da: Opsætning uændret

en: Confirm deleting of file
da: Bekræft sletning af fil

en: Confirm exit from program
da: Bekræft afslutning fra programmet

en: Confirm renaming of file
da: Bekræft omdøbning af fil

en: Confirm writing of file tag
da: Bekræft skrivning af filmærke

en: Confirm writing of playlist
da: Bekræft skrivning af spilleliste

en: Confirm...
da: Bekræft...

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Connected to host '%s'
da: Forbundet til vært '%s'

en: Connecting to host '%s', port '%d' ...
da: Forbinder til vært '%s', port '%d' ...

en: Convert ' ' to '_'
da: Konvertér ' ' til '_'

en: Convert '_' and '%20' to ' '
da: Konvertér '_' og '%20' til ' '

en: Convert '_' and '%20' to spaces
da: Konvertér '_' og '%20' til mellemrum

en: Convert all words in all fields to lower case. Example, before: 'TEXT IN an entry', after: 'text in an entry'.
da: Konvertér alle ord i felter til små bogstaver. F.eks., før: 'TEXT IN an entry', efter: 'text in an entry'.

en: Convert all words in all fields to upper case. Example, before: 'Text IN AN entry', after: 'TEXT IN AN ENTRY'.
da: Konvertér alle ord i alle felter til store bogstaver. F.eks., før: 'Text IN AN entry', efter: 'TEXT IN AN ENTRY'.

en: Convert filename extension to :
da: Konvertér filnavn endelse til :

en: Convert illegal characters for FAT32/16 and ISO9660 + Joliet filesystems ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') of the filename to avoid problem when renaming the file. This is usefull when renaming the file from the tag with the scanner.
da: Konvertér ugyldige karakterer for FAT32/16 og ISO9660 + Joliet filsystemer ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') i filnavn for at undgå problemer når filen omdøbes. Dette er nyttigt når filen omdøbes fra mærket med scanneren.

en: Convert space ' ' to underscore '_'
da: Konvertér mellemrum ' ' til underscore '_'

en: Convert the initial of each word in all fields to upper case. Example, before: 'Text in an ENTRY', after: 'Text In An Entry'.
da: Konvertér det første bogstav for hvert ord i hvert felt til stort. F.eks., før: 'Text in an ENTRY', efter: 'Text In An Entry'.

en: Convert the initial of the first word in all fields to upper case. Example, before: 'text IN An ENTRY', after: 'Text in an entry'.
da: Konvertér det første bogstav i hvert felt til stort. F.eks., før: 'text IN An ENTRY', efter: 'Text in an entry'.

en: Convert underscore character '_' and string '%20' to space ' '
da: Konvertér underscore karakter '_' og streng '%20' til mellemrum ' '

en: Convert:
da: Konvertér :

en: Copy: No row selected!
da: Kopi: Ingen række valgt!

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Corrupt or missing data, continuing...
da: Korrupt eller manglende data, fortsætter...

en: Corrupt secondary header.
da: Korrupt sekundær header.

en: Corrupted file...
da: Ødelagt fil...

en: Could not convert '%s' into filename encoding. Please use another name.
da: Kunne ikke konvertere '%s' til filnavnets tegnsæt. Brug et andet navn.

en: Could not convert filename '%s' into system filename encoding.
da: Kunne ikke konvertere filnavn '%s' til systemets tegnsæt for filnavne.

en: Could not convert filename : '%s'
    into system filename encoding
    (Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING).
da: Kunne ikke konvertere filnavn : '%s'
    til systemets tegnsæt
    (Prøv at sætte miljø-variablen G_FILENAME_ENCODING).

en: Could not merge UI, error was: %s
da: Kunne ikke flette UI, fejl var: %s

en: Cover (back)
da: Cover (bagside)

en: Cover (front)
da: Cover (forside)

en: Cp
da: Op

en: Cr
da: Oh

en: Create New Mask
da: Opret ny maske

en: Create playlist in the parent directory
da: Opret spilleliste i et niveau højere end dette

en: Cyrillic (IBM-855)
da: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
da: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
da: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
da: Kyrillisk/Russisk (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
da: Kyrillisk/Ukrainsk (KOI8-U)

en: Delete File(s)
da: Slet fil(er)

en: Delete File...
da: Slet fil...

en: Delete all blank lines
da: Slet alle blanke linje

en: Delete this line
da: Slet denne linje

en: Descending album
da: Album nedadgående

en: Descending artist
da: Kunstner nedadgående

en: Descending by URL
da: URL nedadgående

en: Descending by album
da: Album nedadgående

en: Descending by artist
da: Kunstner nedadgående

en: Descending by bitrate
da: Bithastighed nedadgående

en: Descending by comment
da: Kommentar nedadgående

en: Descending by composer
da: Komponist nedadgående

en: Descending by copyright
da: Ophavsret nedadgående

en: Descending by creation date
da: Oprettelsesdato nedadgående

en: Descending by duration
da: Længde nedadgående

en: Descending by encoder name
da: Encoder-navn nedadgående

en: Descending by file size
da: Filstørrelse nedadgående

en: Descending by file type
da: Filtype nedadgående

en: Descending by filename
da: Filnavn nedadgående

en: Descending by genre
da: Genre nedadgående

en: Descending by original artist
da: Original kunstner nedadgående

en: Descending by samplerate
da: Samplerate nedadgående

en: Descending by title
da: Titel nedadgående

en: Descending by track number
da: Spornummer nedadgående

en: Descending by year
da: År nedadgående

en: Descending comment
da: Kommentar nedadgående

en: Descending creation date
da: Oprettelsesdato nedadgående

en: Descending file name
da: Filnavn nedadgående

en: Descending genre
da: Genre nedadgående

en: Descending title
da: Titel nedadgående

en: Descending track number
da: Spornummer nedadgående

en: Descending year
da: År nedadgående

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Directory renamed
da: Mappe omdøbt

en: Display changed files in list using :
da: Vis ændrede filer i listen med :

en: Do you really want to delete definitively the file
    '%s' ?
da: Vil du virkelig slette filen
    '%s' ?

en: Do you want to rename the directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
da: Vil du omdøbe mappen 
    '%s'
    til 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
da: Vil du omdøbe filen 
    '%s'
    til 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file and directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
da: Vil du omdøbe filen og mappen 
    
    '%s'
    til 
    '%s' ?

en: Do you want to write the tag of file
    '%s' ?
da: Vil du skrive mærket på filen
    '%s' ?

en: Don't convert first letter of the words like prepositions, articles and words like feat., when using the scanner 'First letter uppercase of each word' (for example, you will obtain 'Text in an Entry' instead of 'Text In An Entry').
da: Konvertér ikke første bogstav af ord som præpositioner, artikler og ord som f.eks. 'feat.' (featuring).

en: Don't uppercase first letter of words for some prepositions and articles.
da: Lav ikke stort bogstav i starten af ord for nogle præpositioner og artikler.

en: Duplicate Mask
da: Dublér maske

en: Duplicated spaces or underscores are removed. Example, before: 'Text__In__An   Entry', after: 'Text_In_An Entry'.
da: Mellemrumsdubletter eller underscores bliver fjernet. F.eks., før: 'Text__In__An   Entry', efter: 'Text_In_An Entry'.

en: During performance
da: Under optræden

en: During recording
da: Under optagelse

en: EOF before end of vorbis headers.
da: EOF før slutningen af vorbis headers.

en: ERROR while opening file: '%s' (%s).
da: FEJL ved åbning af fil: '%s' (%s).

en: ERROR: Can't create directory '%s' (%s)!
da: FEJL: Kan ikke oprette mappe '%s' (%s)!

en: ERROR: Failed to open file: '%s' as vorbis (%s).
da: FEJL: Kunne ikke åbne filen '%s' som vorbis (%s).

en: ERROR: Failed to write comments to file '%s' (%s).
da: FEJL: Kunne ikke skrive kommentarer til fil '%s' (%s).

en: EasyTAG %s: Abnormal exit! (PId: %d).
da: EasyTAG %s: Unormal afslutning! (PId: %d).

en: EasyTAG: Normal exit.
da: EasyTAG: Normal afslutning.

en: Edit Masks
da: Redigér masker

en: Encoded by
da: Encoded af

en: Encoded by:
da: Encoded af:

en: English (US-ASCII)
da: Engelsk (US-ASCII)

en: Enter a directory to browse.
da: Indtast en mappe at gennemse.

en: Enter the program to run. It will receive the current directory as parameter.
da: Indtast programmet der skal køres. Det vil modtage den nuværende mappe som parameter.

en: Enter the program to run. It will receive the current file as parameter.
da: Indtast programmet der skal køres. Det vil modtager den nuværende fil som parameter.

en: Enter the program used to play the files. Some arguments can be passed for the program (as 'xmms -p') before to receive files as other arguments.
da: Indtast programmet der skal bruges til at afspille filer. Nogle argumenter kan blive givet til programmet (som f.eks. 'xmms -p') for at angive filer som næste argument.

en: Enter the words to search (separated by a space or '+')
da: Indtast ordene der skal søges efter (separeret med mellemrum eller '+')

en: Enter the words to search in the list below
da: Indtast ordene at søge efter i listen forneden

en: Error in compression/uncompression
da: Fejl i pakning/udpakning

en: Error reading first page of Ogg bitstream.
da: Fejl ved læsning af første side af Ogg bitstrøm.

en: Error reading initial header packet.
da: Fejl ved læsning af initiel header-pakke.

en: Error while removing ID3v1 tag of '%s' (%s)
da: Fejl under fjernelse af ID3v1 mærke på '%s' (%d)

en: Error while removing ID3v2 tag of '%s' (%s)
da: Fejl under fjernelse af ID3v2 mærke på '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v1 tag of '%s' (%s)
da: Fejl under opdatering af ID3v1 mærke på '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v2 tag of '%s' (%s)
da: Fejl under opdatering af ID3v2 mærke på '%s' (%s)

en: Error writing stream to output. Output stream may be corrupted or truncated.
da: Fejl ved skrivning af strøm til uddata. Uddata strømme kan være korrupte eller ødelagte.

en: Error...
da: Fejl...

en: Error: Searching for %s, could not find node %s in tree.
da: Fejl: Søgning efter %s, kunne ikke finde node %s i træ.

en: Executed command : '%s %s'
da: Kørte kommando : '%s %s'

en: FLAC File
da: FLAC fil

en: FLAC Vorbis Tag
da: FLAC Vorbis mærke

en: Fields
da: Felter

en: File
da: Fil

en: File '%s' deleted
da: Fil '%s' slettet

en: File :
da: Fil :

en: File Audio Player
da: Afspilningsprogram

en: File Browser
da: Filbrowser

en: File Link Broken
da: Fillænke ødelagt

en: File Name
da: Filnavn

en: File Options
da: Filnavn indstillinger

en: File Settings
da: Filindstillinger

en: File(s) moved...
da: Fil(er) flyttet...

en: File(s) not moved...
da: Fil(er) ikke flyttet

en: File(s) not renamed...
da: Fil(er) ikke omdøbt...

en: File(s) renamed...
da: Fil(er) omdøbt...

en: File: '%s'
da: Fil: '%s'

en: Filename translation
da: Filnavn oversættelse

en: Files have been partially deleted...
da: Filer er blevet delvist slettet...

en: Fill Tag
da: Udfyld mærke

en: Fill Tag Scanner - Character Conversion
da: Udfyld mærke scanner - Karakter konvertering

en: Fill Tag(s) ...
da: Udfyld mærke(r) ...

en: Fill tag preview...
da: Udfyld-mærke forvisning...

en: First File
da: Første fil

en: First letter uppercase
da: Første bogstav stort

en: First letter uppercase of each word
da: Første bogstav stort på hvert ord

en: Folk
da: Folkesang

en: For example, the extension will be converted to '.MP3'
da: For eksempel: Endelsen vil blive konverteret til '.MP3'

en: For example, the extension will be converted to '.mp3'
da: For eksempel: Endelsen vil blive konverteret til '.mp3'

en: Force Saving File(s)
da: Tving genmning af fil(er)

en: Force using the system character encoding and activate the transliteration
da: Tving at brug systemtegnsættet og aktivér konvertering af ukendte tegn

en: Force using the system character encoding and silently discard some characters
da: Tving til at bruge systemtegnsæt og smid nogle tegn væk

en: Found %d file(s) in this directory and subdirectories.
da: Fandt %d fil(er) i denne mappe og undermapper.

en: Found %d file(s) in this directory.
da: Fandt %d fil(er) i denne mappe.

en: Found %d matching album(s)
da: Fandt %d matchende album(s)

en: Found : %d file(s)
da: Fandt : %d fil(er)

en: Freq:
da: Frek:

en: General:
da: Generelt:

en: Generate a playlist
da: Opret en spilleliste

en: Go to Default Directory
da: Gå til standardmappe

en: Go to Home Directory
da: Gå til hjemmemappe

en: Go to _Default Directory
da: Gå til _standardmappe

en: Go to _Home Directory
da: Gå til _hjemmemappe

en: Go to parent directory
da: Gå et niveau op

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
da: Græsk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
da: Hebraisk (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
da: Hebraisk (Windows-1255)

en: Host Name :
da: Værtsnavn :

en: ID3 Tag
da: ID3 mærke

en: ID3 Tag Rules
da: ID3 mærke regler

en: ID3 Tag Settings
da: ID3 mærke indstillinger

en: If activated, ID3 tags will be also added in the FLAC file (according the two rules above, plus the FLAC tag). Else ID3 tags will be stripped.
da: Hvis aktiveret, vil ID3 mærker også blive tilføjet til FLAC filen (ifølge de to regler foroven, plus FLAC mærket). Ellers vil ID3 mærker blive sprunget over.

en: If activated, an ID3v1 tag will be added or updated at the end of the MP3 files. Else it will be stripped.
da: Hvis aktiveret, vil et ID3v1 mærke blive tilføjet eller opdateret for enden af MP3-filer. Ellers vil det blive fjernet.

en: If activated, an old ID3v2 tag version (as ID3v2.2) will be updated to the ID3v2.3 version.
da: Hvis aktiveret, vil gamle ID3v2 mærke versioner (såsom ID3v2.2) blive opdateret til ID3v2.3 versionen.

en: If activated, informations about the file as the bitrate, the time, the size, will be displayed under the filename entry.
da: Hvis aktiveret, vil oplysninger så som bithastighed, tiden og størrelsen blive vist under filnavns feltet.

en: If activated, it will use masks to rename directory.
da: Hvis aktiveret, vil masker blive brugt til at omdøbe mappen.

en: If activated, only the selected files will be written in the playlist file. Else, all the files will be written.
da: Hvis aktiveret, vil kun de valgte filer blive skrevet til spillelisten. Ellers, vil alle filer blive skrevet.

en: If activated, opens a dialog box to ask confirmation before exiting the program.
da: Hvis aktiveret, åbnes en dialogboks for at spørge om bekræftelse før afslutning af programmet.

en: If activated, the playlist will be created in the parent directory.
da: Hvis aktiveret, vil spillelisten blive oprettet i mappen et niveau højere end dette.

en: If activated, the scanner will replace existing text in fields by the new one. If deactivated, only blank fields of the tag will be filled.
da: Hvis aktiveret, vil scanneren erstatte eksisterened tekst i felter med ny tekst. Hvis deaktiveret, vil kun blanke felter af felter blive udfyldt.

en: If activated, the sorting of the list will be dependent on the case.
da: Hvis aktiveret, vil sortering af listen være afhængighed af forskellen på store og små bogstaver.

en: If activated, the track field is written using the number '0' as padding to obtain a number with 'n' digits (Ex. with two digits : '05', '09', '10',...). Else it keeps the 'raw' track value.
da: Hvis aktiveret, vil sporfeltet blive skrevet med tallet '0' som udfyldning til at opnå et tal med 'n' cifre (f.eks. two cifre: '05', '09', '10',...). Ellers vil den beholde den 'rå' spor værdi.

en: If activated, the window which contains the masks will stay always over the main window.
da: Hvis aktiveret, vil vinduet som indeholder maskerne altid være over hovedvinduet.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for filenames.
da: Hvis aktiveret, vil denne konvertering blive brugt når der anvendes en maske i scanneren for filnavne.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for tags.
da: Hvis aktiveret, vil denne konvertering blive brugt når der anvendes en maske fra scanneren for mærker.

en: If activated, when selecting a line in the list of tracks name, the corresponding audio file in the main list will be also selected.
da: Hvis aktiveret, når der vælges linjer i listen af spornavne, vil den tilsvanrede lydfil i hovedlisten også blive valgt.

en: Improperly formatted data
da: Forkert formatteret data

en: In :
da: I :

en: Include only the selected files
da: Inkludér kun de valgte filer

en: Input is not an Ogg bitstream.
da: Inddata er ikke en Ogg bitstrøm.

en: Input truncated or empty.
da: Inddata ødelagt eller tom.

en: Insert a blank line
da: Indsæt en blank linje

en: Insert a space before an uppercase letter
da: Indsæt et mellemrum før et stort bogstav

en: Insert space before uppercase letter
da: Indsæt mellemrum før store bogstaver

en: Invalid Scanner Mask
da: Ugyldig scanner maske

en: Invalid UTF-8
da: Ugyldig UTF-8

en: Invalid frame ID
da: Ugyldigt frame ID

en: Invalid tag version
da: Ugyldig mærke version

en: Invert Files Selection
da: Invertér filvalg

en: Invert Selection
da: Invertér valg

en: Invert lines selection
da: Invertér linjevalg

en: Invert selection
da: Invertér valg

en: JPEG image
da: JPEG-billede

en: Japanese (EUC-JP)
da: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
da: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
da: Japansk (Shift_JIS)

en: Keep focus to the same tag field
da: Hold fokus til samme mærke-felt

en: Korean (EUC-KR)
da: Koreansk (EUC-KR)

en: Last File
da: Sidste fil

en: Lead artist/lead performer/soloist
da: Hovedkunstner

en: Leaflet page
da: Brochure side

en: Legend
da: Signatur

en: Let the Window Manager to place the windows.
da: Lad vindueshåndteringsprogrammet placere vinduer

en: Load Filenames from TXT ...
da: Hent filnavne fra TXT ...

en: Load the filenames from a TXT file
da: Hent filnavne fra TXT fil

en: Load the selected lines or all lines (if no line selected).
da: Indlæs de valgte linjer eller alle linjer (hvis ingen linje valgt).

en: Loading Picture File...
da: Indlæser billedfil...

en: Loading album track list ...
da: Henter albums sporliste ...

en: Loading default 'Fill Tag' masks...
da: Indlæser standard 'Udfyld mærke' masker...

en: Loading default 'Rename Directory' masks...
da: Indlæser standard 'Omdøb mappe' masker...

en: Loading default 'Rename File' masks...
da: Indlæser standard 'Omdøb fil' masker...

en: Loading default configuration...
da: Henter standardopsætning...

en: Lower Case
da: Små bogstaver

en: Lyricist/text writer
da: Lyrik skriver

en: M3U Playlist Name
da: M3U spillelistenavn

en: MP2 File
da: MP2 fil

en: MP3 File
da: MP3 fil

en: MP4 format invalid
da: MP4 format ugyldigt

en: MP4/AAC File
da: MP4/AAC fil

en: MP4/M4A/AAC Tag
da: MP4/M4A/AAC mærke

en: Manual Search
da: Manuel søgning

en: Mask Editor
da: Maske redigering

en: Media (e.g. label side of CD)
da: Medie (f.eks. mærkesiden af CD'en)

en: Message Dialog Position
da: Dialogboks position

en: Misc
da: Diverse

en: Monkey's Audio File
da: Monkey's Audio fil

en: Mouse position
da: Museposition

en: Move Down this Mask
da: Flyt denne maske ned

en: Move Down: No row selected!
da: Flyt ned: Ingen række valgt!

en: Move Up this Mask
da: Flyt denne maske op

en: Move Up: No row selected!
da: Flyt op: Ingen række valgt!

en: Moved file '%s' to '%s'
da: Flyttede fil '%s' til '%s'

en: Movie/video screen capture
da: Film/video skærmbillede

en: MusePack File
da: MusePack fil

en: Name :
da: Navn :

en: Name of the proxy server.
da: Navn på mellemværtsserveren.

en: Name of user for the the proxy server.
da: Navn på bruger for mellemværten.

en: New default path for files selected
da: Ny standardsti for filer valgt

en: New file name successfully scanned...
da: Nyt filnavn succesfuldt scannet...

en: New file name successfully scanned...(%s)
da: Nyt filnavn succesfuldt scannet...(%s)

en: New_mask
da: Ny_maske

en: Next File
da: Næste fil

en: No Change
da: Ingen ændringer

en: No available memory
da: Ingen tilgængelige hukommelse

en: No buffer to write to
da: Ingen buffer at skrive til

en: No data to parse
da: Ingen data at fortolke

en: No error reported
da: Ingen fejl rapporteret

en: No file found in this directory and subdirectories!
da: Ingen filer fundet i denne mappe og undermapper!

en: No file found in this directory!
da: Ingen fil fundet i denne mappe!

en: No file selected!
da: Ingen filer valgt!

en: No file to parse
da: Ingen fil at fortolke

en: No particular position
da: Ingen bestemt position

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Not a directory
da: Ikke en mappe

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory.
da: Giv numre til valgte spor sekventielt. Starter ved 01 i hver undermappe.

en: Ogg Vorbis File
da: Ogg Vorbis fil

en: Ogg Vorbis Files : Write also the comment to the XMMS format
da: Ogg Vorbis filer : Skriv også kommentaren til XMMS format

en: Ogg Vorbis Tag
da: Ogg Vorbis mærke

en: Open File with ...
da: Åbn fil med ...

en: Open File(s) with ...
da: Åbn fil(er) med ...

en: Open scanner window / Scan selected files
da: Åbn scannervindue / Scan valgte filer

en: Open the Scanner Window on startup
da: Åbn scannervindue ved opstart

en: Orig. Artist
da: Orig. kunstner

en: Orig. Artist:
da: Orig. kunstner:

en: Other
da: Andre

en: Other file icon
da: Andet filikon

en: Overwrite fields when scanning tag
da: Overskriv felter når der scannes efter mærker

en: PNG and JPEG
da: PNG og JPEG

en: PNG image
da: PNG-billede

en: Password of user for the the proxy server.
da: Brugerens adgangskoden til mellemværten.

en: Picture Description:
da: Billedbeskrivelse:

en: Picture Properties %d/%d
da: Billed egenskaber %d/%d

en: Picture Type
da: Billedtype

en: Pictures
da: Billeder

en: Pictures:
da: Billeder:

en: Player to run :
da: Afspiller der skal køres :

en: Playlist Content
da: Spilleliste indhold

en: Playlist Options
da: Spilleliste tilvalg

en: Playlist file '%s' already exists!
    Overwrite?
da: Spileliste fil '%s' eksisterer allerede!
    Overskriv?

en: Port of the proxy server.
da: Port på mellemværtsserveren.

en: Preferences ...
da: Indstillinger ...

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Prefix mask with current path
da: Præfiks maske med nuværende sti

en: Preserve modification time of the file
da: Oprethold ændringstidspunktet af filen

en: Preserve the modification time (in file properties) when saving the file.
da: Når filen bliver gemt, kan du opretholde det oprindelige ændringstidspunkt på filen.

en: Previous File
da: Forrige fil

en: Process Fields
da: Behandl felter

en: Process Fields Scanner - Character Conversion
da: Behandl felter scanner - Karakter konvertering

en: Process Fields(s) ...
da: Behandl felt(er) ...

en: Process URL field
da: Behandl URL felt

en: Process album field
da: Behandl album felt

en: Process comment field
da: Behandl kommentar felt

en: Process composer field
da: Behandl komponist felt

en: Process copyright field
da: Behandl ophavsret felt

en: Process encoder name field
da: Behandl encoder-navn felt

en: Process file artist field
da: Behandl kunstnerfelt

en: Process file name field
da: Behandl filnavnsfelt

en: Process genre field
da: Behandl genre felt

en: Process original artist field
da: Behandl original kunstner felt

en: Process title field
da: Behandl titel felt

en: Profile:
da: Profil:

en: Program to run :
da: Program der skal køres :

en: Proxy Settings
da: Mellemværtsindstillinger

en: Publisher/studio logotype
da: Udgiver/studie logotype

en: Quit
da: Afslut

en: R_edo Last File(s) Changes
da: _Omgør ændringer på sidste fil(er)

en: Read Only File
da: Fil med kun læseadgang

en: Ready to search...
da: Klar til at søge...

en: Ready to start...
da: Klar til at starte...

en: Receiving data (%s) ...
da: Modtager svar (%s) ...

en: Receiving data ...
da: Modtager data ...

en: Recording location
da: Optagelsesplacering

en: Red color
da: Rød farve

en: Redo Last Changes
da: Omgør sidste ændringer

en: Redo Last File(s) Changes
da: Omgør ændringer på sidste fil(er)

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload Directory
da: Genindlæs mappe

en: Remove Mask
da: Fjern maske

en: Remove Tag(s)
da: Fjern mærke(r)

en: Remove duplicate spaces or underscores
da: Fjern dubletter af mellemrum og underscores

en: Remove duplicates of space or underscore
da: Fjern dubletter af mellemrum og underscores

en: Remove selected pictures, else all pictures.
da: Fjern valgte billeder, ellers alle billeder.

en: Remove spaces
da: Fjern mellemrum

en: Remove: No row selected!
da: Fjern: Ingen række valgt!

en: Removed URL from selected files.
da: Fjernede URL fra valgte filer.

en: Removed album name from selected files.
da: Fjernede albumnavn fra valgte filer.

en: Removed artist from selected files.
da: Fjernede kunstner fra valgte filer.

en: Removed comment from selected files.
da: Fjernede kommentar fra valgte filer.

en: Removed composer from selected files.
da: Fjernede komponist fra valgte filer.

en: Removed copyright from selected files.
da: Fjernede ophavsret fra valgte filer.

en: Removed disc number from selected files.
da: Fjernede disknummer fra valgte filer.

en: Removed encoder name from selected files.
da: Fjern encoder-navn fra valgte filer.

en: Removed genre from selected files.
da: Fjernede genre fra valgte filer.

en: Removed original artist from selected files.
da: Fjernede original kunstner fra valgte filer.

en: Removed pictures from selected files.
da: Fjernede billeder fra valgte filer.

en: Removed tag of '%s'
da: Fjernede mærke på '%s'

en: Removed title from selected files.
da: Fjernede titel fra valgte filer.

en: Removed track number from selected files.
da: Fjernede spornummer fra valgte filer.

en: Removed year from selected files.
da: Fjernede år fra valgte filer.

en: Rename Directory ...
da: Omdøb mappe ...

en: Rename Directory...
da: Omdøb mappe ...

en: Rename File Scanner - Character Conversion
da: Omdøb filscanner - Karakter konvertering

en: Rename File and Directory
da: Omdøb fil og mappe

en: Rename File and Directory...
da: Omdøb fil og mappe...

en: Rename File(s) and Directory ...
da: Omdøb fil(er) og mappe ...

en: Rename File...
da: Omdøb fil...

en: Rename directory preview...
da: Omdøb mappeforvisning...

en: Rename file preview...
da: Omdøb filforvisning...

en: Rename the directory
da: Omdøb mappen

en: Rename the directory '%s' to :
da: Omdøb mappen '%s' til :

en: Renamed file '%s' to '%s'
da: Omdøbte fil '%s' til '%s'

en: Renaming file '%s'
da: Omdøber fil '%s'

en: Repeat action for the rest of the files
da: Gentag handling for resten af filerne

en: Replace illegal characters in filename (for Windows and CD-Rom)
da: Erstat ugyldige karakterer i filnavn (for Windows og CD-rom)

en: Request automatically the CDDB database using the selected files (the order is important!) to generate the CddbID.
da: Anmod automatisk CDDB-databasen med de valgte filer (rækkefølgen er vigtig!) for at generere CddbID.

en: Requested field not found
da: Anmodet felt ikke fundet

en: Resolving host '%s' ...
da: Slår værtsnavn '%s' op ...

en: Results :
da: Resultater :

en: Return focus to the first tag field (ie 'Title' field)
da: Returnér fokus til første mærke-felt (f.eks. 'Titel'-feltet)

en: Rules to apply if some characters can't be converted to the system character encoding when writing filename:
da: Regler der skal anvendes hvis nogle tegn ikke kan konverteres til systemtegnsættet når filnavn skal skrives:

en: Run Audio Player
da: Kør musikafspiller

en: Run the current scanner for each file
da: Kør den nuværende scanner for hver enkel fil

en: S_can File(s)
da: S_can fil(er)

en: Save File(s)
da: Gem fil(er)

en: Save Masks
da: Gem masker

en: Save changes and close this window
da: Gem ændringer og luk dette vindue

en: Save file...
da: Gem fil...

en: Save picture %d/%d
da: Gem billede %d/%d

en: Save the selected pictures on the hard disk.
da: Gem de valgte billeder på harddisken.

en: Scan Error: can't find separator '%s' within '%s'
da: Scan fejl: kan ikke finde adskiller '%s' i '%s'

en: Scan File(s)
da: Scan fil(er)

en: Scanner Options
da: Scanner indstillinger

en: Scanner Window
da: Scannervindue

en: Scanner window always on top
da: Scannervindue altid øverst

en: Scanner:
da: Scanner :

en: Search :
da: Søg :

en: Search File(s)...
da: Søg fil(er)...

en: Search In :
da: Søg i :

en: Search Next
da: Søg næste

en: Search Previous
da: Søg forrige

en: Search _File(s) ...
da: Søg _fil(er) ...

en: Search a file
da: Søg efter en fil

en: Search hidden directories
da: Søg i skjulte mapper

en: Search hidden directories for files (directories starting by a '.').
da: Søg i skjulte mapper efter filer (mapper der starter med '.').

en: Search in progress...
da: Søgning i gang...

en: Search subdirectories
da: Søg i undermapper

en: Search subdirectories for files when reading a directory into the tree.
da: Søg undermapper for filer når der læses en mappe ind i træet.

en: Searching...
da: Søger...

en: Select All Files
da: Vælg alle filer

en: Select Mode and Mask, and redo the same action
da: Vælg mode og maske, og omgør den samme handling

en: Select a directory to browse!
da: Vælg en mappe at gennemse!

en: Select all lines
da: Vælg alle linjer

en: Select corresponding audio file (according position or DLM if activated below)
da: Vælg tilsvarende lydfil (position eller DLM hvis aktiveret nedenunder)

en: Select directory...
da: Vælg mappe...

en: Select fields:
da: Vælg felter:

en: Select file...
da: Vælg fil...

en: Select lines to 'apply' to your files list. All lines will be processed if no line is selected.
    You can also reorder lines in this list before using 'apply' button.
da: Vælg linjer der skal 'anvendes' på din filliste. Bemærk at alle linjer vil blive behandlet hvis ingen linjer er valgt.Du kan også ændre rækkefølgen på linjer i denne liste før du bruger 'anvend' knappen.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields.
da: Vælg eller indtast en maske vha. koder (se signatur i skannervinduet) til at omdøbe mappen fra mærke-felter.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse file name and path. Used to fill in tag fields.
da: Vælg eller indtast en maske vha. koder (se signatur) til at fortolke filnavne og sti. Brugt til at udfylde i mærke-felter.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use / to make directories. If the first character is /, it's a absolute path, otherwise is relative to the old path.
da: Vælg eller indtast en maske vha. koder (se signatur) til at fortolke mærker. Brugt til at omdøbe filen.
    Anvend / til at lave mapper. Hvis det første tegn er /, er det en absolut sti, ellers er den relativ til den gamle sti.

en: Select the type of file sorting when loading a directory.
da: Vælg filsorteringstypen når en mappe indlæses.

en: Select the type of scanner to use
da: Vælg scannertypen

en: Select/Unselect All.
da: Vælg/fravælg alle.

en: Selected files tagged with URL '%s'.
da: Valgte filer mærket med URL '%s'.

en: Selected files tagged with album '%s'.
da: Valgte filer mærket med album '%s'.

en: Selected files tagged with artist '%s'.
da: Valgte filer mærket med kunstneren '%s'.

en: Selected files tagged with comment '%s'.
da: Valgte filer mærket med kommentar '%s'.

en: Selected files tagged with composer '%s'.
da: Valgte filer mærket med komponist '%s'.

en: Selected files tagged with copyright '%s'.
da: Valgte filer mærket med ophavsret '%s'.

en: Selected files tagged with disc number '%s'.
da: Valgte filer mærket med disknummer '%s'.

en: Selected files tagged with encoder name '%s'.
da: Vælg filer mærker med encoder-navn '%s'.

en: Selected files tagged with genre '%s'.
da: Valgte filer mærket med genre '%s'.

en: Selected files tagged with original artist '%s'.
da: Valgte filer mærket med original kunstneren '%s'.

en: Selected files tagged with pictures.
da: Valgte filer mærket med billeder.

en: Selected files tagged with title '%s'.
da: Valgte filer mærket med titlen '%s'.

en: Selected files tagged with track like 'xx'.
da: Valgte filer mærket med spor som 'xx'.

en: Selected files tagged with track like 'xx/%s'.
da: Valgte filer mærket med spor som 'xx/%s'.

en: Selected files tagged with year '%s'.
da: Valgte filer mærket med år '%s'.

en: Selected tracks numbered sequentially.
da: Valgte spor givet numre sekventielt.

en: Sending request (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d) ...
da: Sender anmodning (CddbId: %s, #tracks: %d, disk længde: %d) ...

en: Sending request ...
da: Sender anmodning ...

en: Set Current Path as Default
da: Sæt nuværende sti som standard

en: Set Into :
da: Sæt ind i :

en: Set _Current Path as Default
da: Sæt _nuværende sti som standard

en: Set active the settings of the proxy server.
da: Aktivér mellemværtsindstillinger

en: Set properties of the selected pictures.
da: Sæt egenskaber på valgte billeder.

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks.
da: Sæt antallet af filer, i den samme mappe som den viste fil, til det valgte antal spor.

en: Set this text as default comment :
da: Sæt denne tekst som standard kommentar :

en: Show / Hide Legend
da: Vis / Skjul signatur

en: Show / Hide Masks Editor
da: Vis / Skjul maske redigering

en: Show Hidden Directories
da: Vis skjule mapper

en: Show header informations of file
da: Vis header-oplysninger for filer

en: Show tree browser / Display by Artist and Album
da: Vis træ-browser / Vis ved kunstner og album

en: Size:
da: Størrelse:

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before changing the directory?
da: Nogle filer er blevet ændret, men ikke gemt...
    Vil du gemme dem, før du ændrer mappe?

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before exiting the program?
da: Nogle filer er blevet ændret men ikke gemt...
    Vil du gemme dem før du afslutter programmet?

en: Sorry, the web-based search is currently down!
da: Desværre, web-baseret søgning virker ikke i øjeblikket!

en: Sort by Track Name
da: Sortér efter spornavn

en: Sort by Track Number
da: Sortér efter spornummer

en: Sort list by property
da: Sortér liste efter egenskab

en: Sort list by tag
da: Sortér liste efter mærke

en: Sort the file list by :
da: Sortér fillisten efter :

en: Sorting List Options
da: Sorterings tilvalg

en: South European (ISO-8859-3)
da: Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: Specify the directory where your files are located. This path will be loaded when EasyTAG starts without parameter.
da: Angiv mappen hvor dine filer er placeret. Stien vil blive indlæst når EasyTAG startes uden en parameter.

en: Stop the current action
da: Stop den nuværende handling

en: Stop the search ...
da: Stop søgningen ...

en: Strip tags if all fields are set to blank
da: Fjern mærker hvis alle felter er sat til blankt

en: Tag
da: Mærke

en: Tag Options
da: Mærke tilvalg

en: Tag Settings
da: Mærke indstillinger

en: Tag and File Name scan
da: Mærk og filnavns scan

en: Tag field focus when switching files in list with shortcuts Page Up/Page Down:
da: Mærke-felt fokus når der skiftes filer med genveje Page Up/Page Down:

en: Tag is already attached to a file
da: Mærke er allerede tilknyttet til en fil

en: Tag selected files with these pictures
da: Mærk valgte filer med disse billeder

en: Tag selected files with this URL
da: Mærk valgte filer med denne URL

en: Tag selected files with this album name
da: Mærk valgte filer med dette albumnavn

en: Tag selected files with this artist
da: Mærk valgte filer med denne kunstner

en: Tag selected files with this comment
da: Mærk valgte filer med denne kommentar

en: Tag selected files with this composer
da: Mærk valgte filer med denne komponist

en: Tag selected files with this copyright
da: Mærk valgte filer med denne ophavsret

en: Tag selected files with this disc number
da: Mærk valgte filer med dette disknummer

en: Tag selected files with this encoder name
da: Mærk valgte filer med denne encoders navn

en: Tag selected files with this field
da: Mærk valgte filer med dette felt

en: Tag selected files with this genre
da: Mærk valgte filer med denne genre

en: Tag selected files with this number of tracks
da: Mærk valgte filer med dette antal spor

en: Tag selected files with this original artist
da: Mærk valgte filer med denne originale kunstner

en: Tag selected files with this title
da: Mærk valgte filer med denne titel

en: Tag selected files with this year
da: Mærk valgte filer med dette år

en: Tag successfully scanned...
da: Mærke succesfuldt scannet...

en: Tag(s) written
da: Mærke(r) skrevet

en: Thai (TIS-620)
da: Thailandsk (TIS-620)

en: Thanks
da: Tak

en: The audio file player '%s' can't be found!
da: Lydafspilleren '%s' blev ikke fundet!

en: The buttons on the right represent the fields which can be processed. Select those who interest you.
da: Knapperne til højre repræsenterer de felter som kan blive behandlet. Vælg dem som har din interesse.

en: The extension will not be converted
da: Endelsen vil ikke blive konverteret

en: The filename '%s' exceeds %d characters and will be truncated!
da: Filnavnet '%s' overskrider %d tegn og vil blive forkortet!

en: The following file already exists :
    '%s'
    Do you want to overwrite?
da: Den følgende fil eksisterer allerede:
    '%s'
    Vil du overskrive?

en: The program '%s' can't be found!
da: Programmet '%s' blev ikke fundet!

en: The server returned a wrong answer! (%s)
da: Serveren returnerede forkert svar! (%s)

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'Text_In_An_Entry'.
da: Mellemrumskarakteren er erstattet af en underscore-karakter. F.eks.:, før: 'Text In An Entry', efter: 'Text_In_An_Entry'.

en: The underscore character or the string '%20' are replaced by one space. Example, before: 'Text%20In%20An_Entry', after: 'Text In An Entry'.
da: Underscore-karakteren eller strengen '%20' er erstattet af et mellemrum. F.eks., før: 'Text%20In%20An_Entry', efter: 'Text In An Entry'.

en: This character set will be used when reading the tag data, to convert each string found in an ISO-8859-1 field in the tag (for ID3v2 or/and ID3v1 tag).
    
    For example :
      - in previous versions of EasyTAG, you can save UTF-8 strings in an ISO-8859-1 field. This is not correct! To convert these tags to Unicode: activate this option and select UTF-8. You must also activate above the option 'Try to save tags to ISO-8859-1. If it isn't possible then use UNICODE (recommended)' or 'Always save tags to UNICODE character set'.
      - If unicode was not used, Russian people can select the character set 'Windows-1251' to load tags written under Windows. And 'KOI8-R' to load tags written under Unix systems.
da: Dette tegnsæt vil blive brugt når mærke-data bliver læst, for at konvertere alle strenge i et ISO-8859-1 felt i mærket (for ID3v2 og/eller ID3v1 mærker).
    
    For eksempel :
      - i tidligere versioner af EasyTAG, kunne du gemme UTF-8 strenge i et ISO-8859-1 felt. Dette er ikke korrekt! For at konvertere disse mærker til Unicode: aktivér denne indstilling og vælg UTF-8. Du skal også aktivere den ovenståænde indstilling 'Prøv at gem mærker til ISO-8859-1. Hvis det ikke er muligt så brug UNICODE (anbefalet)' eller 'Gem altid mærker i ISO-8859-1 tegnsæt'.
      - Hvis unicode ikke blev brugt, kan russiske mennesker vælge tegnsættet 'Windows-1251' for at indlæse mærker skrevet under Windows. Og 'KOI8-R' til at indlæse mærker skrevet med Unix systemer.

en: This expands the selected node into the file browser to display the sub-directories.
da: Dette udfolder den valgte gren i filbrowseren til at vise undermapperne.

en: This option replaces the UNIX directory separator '/' into DOS separator '\'.
da: Denne indstilling erstatter UNIX-mappenavne adskiller '/' med DOS-adskiller '\'.

en: Time
da: Tid

en: Time:
da: Tid:

en: Title
da: Titel

en: Title:
da: Titel:

en: Track
da: Spor

en: Track #
da: Spor #

en: Track #:
da: Spor #:

en: Track Name
da: Spornavn

en: Track Name List
da: Spornavn liste

en: Translations:
da: Oversættelser:

en: Tree
da: Træ

en: Tree View | Artist-Album View
da: Træ-visning | Kunstner-Album-visning

en: Try an other character encoding
da: Prøv et andet tegnsæt

en: Try to complete the year field if you enter only the last numerals of the date (for instance, if the current year is 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).
da: Forsøg på at færddiggør års-feltet hvis du kun indtaster de sidste tal i datoen (f.eks., hvis det nuværende år er 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).

en: Turkish (IBM-857)
da: Tyrkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
da: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Type the word to search into files. Or type nothing to display all files.
da: Indtast ordet der skal søges efter filer på. Hvis du ikke skriver noget, vil alle filer blive vist.

en: Undo Last Changes
da: Fortryd sidste ændringer

en: Undo Last File(s) Changes
da: Fortryd ændringer på sidste fil(er)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown error message!
da: Ukendt fejlbesked!

en: Unknown field type
da: Ukendt felt type

en: Unknown image
da: Ukendt billede

en: Unknown picture type
da: Ukendt billedtype

en: Unknown signal
da: Ukendt signal

en: Unselect All Files
da: Fravælg alle filer

en: Unselect all lines
da: Fravælg alle linjer

en: Updated tag of '%s'
da: Opdaterede mærke på '%s'

en: Upper Case
da: Store bogstaver

en: Use CRC32 as the default comment (for files with ID3 tags only).
da: Brug CRC32 som standard kommentar (for filer med ID3 tags kun).

en: Use DOS directory separator
da: Brug DOS-mappe adskiller

en: Use a proxy
da: Brug en mellemvært

en: Use directory name
da: Brug mappenavn

en: Use full path for files in playlist
da: Brug fuld sti for filer i spilleliste

en: Use mask :
da: Brug maske :

en: Use relative path for files in playlist
da: Brug relativ sti for filer i spilleliste

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match lines (using title) with audio files (using filename)
da: Brug Levenshtein algoritmen (DLM for at matche linjer (med titel) med lydfiler (vha. filnavn)

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: User Name :
da: Brugernavn :

en: User Password :
da: Bruger adgangskode :

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
da: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
da: Visuelt hebraisk (ISO-8859-8)

en: Warning : The Ogg Vorbis file '%s' contains an ID3v2 tag.
da: Advarsel : Ogg Vorbis filen '%s' indeholder et ID3v2 mærke.

en: Web Page:
da: Hjemmeside:

en: Web Page: %s
da: Hjemmeside: %s

en: Western (IBM-850)
da: Vestlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
da: Vestlig (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
da: Vestlig (Windows-1252)

en: When activating this option, after loading the fields, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
da: Når du aktiverer denne indstilling, efter indlæsning af felterne, vil den nuværende valgte scanner blive kørt (scannervinduet skal være åbent).

en: When activating this option, after loading the filenames, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
da: Efter aktivering af denne indstilling, og efter at indlæse filnavne, den nuværende scanner vil blive kørt (scannervinduet skal være åbent).

en: When activating this option, the Levenshtein algorithm (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) will be used to match the CDDB title against every file name in the current folder, and to select the best match. This will be used when selecting the corresponding audio file, or applying cddb results, instead of using directly the position order.
da: Når denne indstilling er aktiveret, vil Levenshtein algoritmen (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) blive brugt til at konvertere CDDB-titlen imod hvert filnavn i den nuværende mapper, og for at vælge den bedste match. Dette vil blive brugt når der bliver valgt en tilsvarende lydfil, eller anvendelse af cddb-resulatater, i stedet for at bruge positionsrækkefølgen.

en: Windows should be placed at the current mouse position.
da: Vinduer bliver placeret i den nuværende museposition

en: Windows should be placed in the center of the main window.
da: Vinduer bliver placeret i centrum af hovedvinduet.

en: Windows should be placed in the center of the screen.
da: Vinduer bliver placeret i skærmens centrum

en: With this option, it will try the conversion to the encoding associated to your locale (for example : ISO-8859-1 for 'fr', KOI8-R for 'ru', ISO-8859-2 for 'ro'). If it fails, it will try the character encoding ISO-8859-1.
da: Med denne indstilling, vil der prøvæs at konverteres til tegnsættet associeret med dit locale (f.eks: ISO-8859-1 for 'fr', KOI8-R for 'ru', ISO-8859-2 for 'ro'). Hvis det fejler, vil den prøve tegnsættet ISO-8859-1.

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it can be approximated through one or several similarly looking characters.
da: Med denne indstilling, når et tegn ikke kan repræsenteres i det valgte tegnsæt, vil der blive gættet på et andet tegn der ligner.

en: With this option, when a characters cannot be represented in the target character set, it will be silently discarded.
da: Med denne indstilling, når et tegn ikke kan repræsenteres i det valgte tegnsæt, vil det blive smidt væk.

en: Words :
da: Ord :

en: Write ID3v1.x tag
da: Skriv ID3v1.x mærke

en: Write ID3v2 tag
da: Skriv ID3v2 mærke

en: Write Playlist ...
da: Skriv spilleliste ...

en: Write Playlist...
da: Skriv spilleliste...

en: Write Tag from CDDB...
da: Skriver mærke fra CDDB...

en: Write Tag...
da: Skriv mærke...

en: Write info using :
da: Skriv oplysninger med :

en: Write info using filename
da: Skriv oplysninger ved hjælp af filnavn

en: Write only list of files
da: Skriv kun liste af filer

en: Write the track field with the following number of digits :
da: Skriv sporfeltet med det følgende antal cifre :

en: Writing tag of '%s'
da: Skriver mærker på '%s'

en: Written playlist file '%s'
da: Skrev spilleliste fil '%s'

en: Written tag of '%s'
da: Skrev mærke på '%s'

en: XMMS doesn't make use of the right way to identify a comment in Ogg Vorbis files as other apps do. In fact, this field is usually labeled with 'comment=', whereas XMMS uses only `='. Please, uncheck this option if you don't want other apps to complain about an unknown field. Comments won't be shown in XMMS, though.
da: XMMS bruger ikke den rigtige måde at identificere en kommentar i Ogg Vorbis filer ligesom andre programmer. Faktisk er dette felt normalt navngivet med 'comment=', hvor XMMS kun bruger `='. Fjern dette flueben, hvis du ikke vil have andre programmer til at klage om et ukendt felt. Kommentarer vil dog ikke blive vist i XMMS.

en: Year
da: År

en: Year:
da: År:

en: You can use drag and drop to add picture.
da: Du kan bruge træk-og-slip for at tilføje et billede.

en: You have probably found a bug in EasyTAG. Please, send a bug report with a gdb backtrace ('gdb easytag core' then 'bt' and 'l') and informations to reproduce it to easytag@gmail.com
da: Du har sikkert fundet en fejl i EasyTAG. Send en fejlrapport med en gdb backtrace ('gdb easytag core', så 'bt' og så 'l') og oplysninger der kan reproducere problemet til <easytag@gmail.com>

en: You must type a directory name!
da: Du skal indtaste et mappenavn!

en: You must type a program name!
da: Du skal indtaste et programnavn!

en: _About
da: _Om

en: _Collapse Tree
da: _Kollaps træ

en: _File
da: _Fil

en: _File Operations
da: _Filhandlinger

en: _Fill Tag(s) ...
da: _Udfyld mærke(r) ...

en: _First File
da: _Første fil

en: _Force Saving File(s)
da: _Tving gemning af fil(er)

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Last File
da: _Sidste fil

en: _Misc
da: _Diverse

en: _Next File
da: _Næste fil

en: _Preferences ...
da: _Indstillinger ...

en: _Previous File
da: _Forrige fil

en: _Process Field(s) ...
da: _Behandl felt(er) ...

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Refresh Tree
da: _Opdatér træ

en: _Remove Tag(s)
da: _Fjern mærke(r)

en: _Rename File(s) and Directory ...
da: _Omdøb fil(er) og mappe ...

en: _Save File(s)
da: _Gem fil(er)

en: _Settings
da: _Opsætning

en: _Undo Last File(s) Changes
da: _Fortryd ændringer på sidste fil(er)

en: included : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.
da: inkluderet : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, osv.

en: movies, shows
da: film, shows

en: others that do not fit in the above categories
da: andre der ikke passer ind i ovenstående kategorier

en: pixels
da: billedpunkter

en: the File Name
da: filnavnet

en: the Tag
da: mærket

en: to:
da: til :
