EasyTAG 2.1.2 - en to cs translation catalogue (862 entries)

en:     EasyTAG is an utility for viewing and editing tags for MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack and Monkey's Audio files. Its simple and nice GTK+ interface makes tagging easier under GNU/Linux.
cs:      EasyTAG je utilita na prohlížení a úpravu tagů v MP3, MP2, FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC, MusePack a Monkey Audio souborech. S jednoduchým a pěkným GTK+ rozhraním je tagování v GNU/Linuxu mnohem jednodušší.

en:   STOP the search...
cs:   PŘERUŠIT vyhledávání...

en:  Categories
cs:  Kategorie

en:  Do you really want to exit the program?
cs:  Opravdu chcete ukončit program?

en:  Load
cs:  Nahrát

en:  The selected path for 'Default path to files' isn't valid!
    '%s'
    (%s)
cs:  Nastavená cesta jako 'Výchozí cesta k souborům' není platná!
    '%s'
    (%s)

en: # Albums
cs: # Alba

en: # Files
cs: # Soubory

en: # Tracks
cs: # skladeb

en: %a : artist
cs: %a : autor

en: %c : comment
cs: %c : poznámka

en: %d : disc number
cs: %d : číslo disku

en: %d file(s) selected!
cs: Vybráno %d souborů!

en: %e : encoded by
cs: %e : enkódoval

en: %g : genre
cs: %g : žánr

en: %i : ignored
cs: %i : ignorováno

en: %l : number of tracks
cs: %l : počet skladeb

en: %n : track
cs: %n : pořadí

en: %o : orig. artist
cs: %o : pův. umělec

en: %p : composer
cs: %p : skladatel

en: %s %s by %s (compiled %s, %s)
cs: %s %s od %s (zkompilováno %s, %s)

en: %t : title
cs: %t : název

en: %u file(s)
cs: %u souborů

en: %y : year
cs: %y : rok

en: (Brazilian Portuguese translation)
cs: (Brazilský překlad)

en: (Bulgarian translation)
cs: (Bulharský překlad)

en: (Chinese translation)
cs: (Čínský překlad)

en: (Czech translation)
cs: (Český překlad)

en: (Danish translation)
cs: (Dánský překlad)

en: (Dutch translation)
cs: (Holandský překlad)

en: (Example : %.*d_-_Track_name_1.mp3)
cs: (Příklad : %.*d_-_Nazev_stopy_1.mp3)

en: (German translation)
cs: (Německý překlad)

en: (Greek translation)
cs: (Řecký překlad)

en: (Hebrew translation)
cs: Hebrejský překlad:

en: (Hungarian translation)
cs: (Maďarský překlad)

en: (Italian translation)
cs: (Italský překlad)

en: (Japanese translation)
cs: (Japonský překlad)

en: (Polish translation)
cs: (Polský překlad)

en: (Romanian translation)
cs: (Rumunský překlad)

en: (Russian translation)
cs: (Ruský překlad)

en: (Spanish translation)
cs: (Španělský překlad)

en: (Swedish translation)
cs: (Švédský překlad)

en: (Ukrainian translation)
cs: (Ukrajinský překlad)

en: (compiled: %s)
cs: (kompilováno: %s)

en: (using: GTK+ %d.%d.%d)
cs: (používá: GTK+ %d.%d.%d)

en: 32x32 pixel PNG file icon
cs: 32x32 px PNG ikona souboru

en: <All albums>
cs: <Všechna alba>

en: ?, Layer ?
cs: ?, Vrstva ?

en: A bright coloured fish
cs: Pestrobarevná ryba

en: A space is inserted before each upper case letter. Example, before: 'TextInAnEntry', after: 'Text In An Entry'.
cs: Před každé velké písmeno bude vložena mezera. Příklad, před: 'TextInAnEntry', po: 'Text In An Entry'.

en: About
cs: O aplikaci

en: About...
cs: O aplikaci...

en: Activate this option if you want to put the following string into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
cs: Nastavte hodnotu, jestliže chcete, aby byl následující řetězec vždy vložen do pole poznámky při použití možnosti 'Naplň tag'.

en: Activate this option to open automatically the scanner window when EasyTAG starts.
cs: Zapněte tuto volbu pro automatické otevření okna skeneru při startu EasyTAGu.

en: Add Default Masks
cs: Přidat základní masky

en: Add pictures
cs: Přidat obrázky

en: Add pictures to the tag (drag and drop is also available).
cs: Přidat obrázky do tagu (i drag and drop)

en: Additional settings for iconv():
cs: Další nastavení pro iconv():

en: Album: '%s', artist: '%s', length: '%s', year: '%s', genre: '%s', ID: '%s'
cs: Album: '%s', umělec: '%s', délka: '%s', rok: '%s', žánr: '%s', ID: '%s'

en: All
cs: Vše

en: All Categories
cs: Všechny kategorie

en: All Fields
cs: Všechna pole

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: All downcase
cs: Všechno malými písmeny

en: All files have been deleted...
cs: Všechny soubory byly vymazány...

en: All files have been saved...
cs: Všechny soubory byly uloženy...

en: All spaces between words are removed. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'TextInAnEntry'.
cs: Mezery mezi slovy budou odstraňovány. Příklad, před: 'Text In An Entry', po: 'TextInAnEntry'.

en: All tags have been removed
cs: Všechny tagy byly vymazány

en: All tags have been scanned
cs: Všechny tagy byly naskenovány

en: All uppercase
cs: Všechno velkými písmeny

en: Apply changes (but don't save) and close this window
cs: Použije změny (ale neuloží) a zavře okno

en: Ar
cs: Au

en: Arabic (IBM-864)
cs: Arabské (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
cs: Arabské (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
cs: Arabské (Windows-1256)

en: Artist
cs: Umělec

en: Artist & Album
cs: Umělec & Album

en: Artist / Album
cs: Umělec / Album

en: Artist/performer
cs: Umělec/Účinkující

en: Artist:
cs: Umělec:

en: As ID3v2 tags may contain other data than Title, Artist, Album, Year, Track, Genre or Comment (as an attached picture, lyrics, ...), this option allows you to strip the whole tag when these seven standard data fields have been set to blank.
cs: Protože mohou ID3v2 tagy obsahovat i jiná data než Název, Autor, Album, Rok, Pořadí, Žánr nebo Poznámku (např. přiložený obrázek, text, ...), umožňuje tato volba vymazat celý tag, pokud je těchto sedm standardních polí prázdných

en: As the following corrupted file: '%s'
    will cause an error in id3lib, it will not be processed by the program.
cs: Protože by následující poškozený soubor: '%s'
    způsobil chybu v id3lib, nebude programem zpracován.

en: Ascending album
cs: Vzestupně podle názvu alba

en: Ascending artist
cs: Vzestupně podle umělce

en: Ascending by URL
cs: Vzestupně podle URL

en: Ascending by album
cs: Vzestupně podle názvu alba

en: Ascending by artist
cs: Vzestupně podle umělce

en: Ascending by bitrate
cs: Setřídit seznam vzestupně podle bitrate

en: Ascending by comment
cs: Vzestupně podle poznámky

en: Ascending by composer
cs: Vzestupně podle skladatele

en: Ascending by copyright
cs: Vzestupně podle copyrightu

en: Ascending by creation date
cs: Vzestupně podle data vytvoření

en: Ascending by duration
cs: Setřídit seznam vzestupně podle délky skladby

en: Ascending by encoder name
cs: Vzestupně podle názvu enkodéru

en: Ascending by file size
cs: Vzestupně podle velikosti souboru

en: Ascending by file type
cs: Vzestupně podle typu souboru

en: Ascending by filename
cs: Vzestupně podle názvu souboru

en: Ascending by genre
cs: Vzestupně podle žánru

en: Ascending by original artist
cs: Vzestupně podle původního umělce

en: Ascending by samplerate
cs: Setřídit seznam vzestupně podle vzorkování

en: Ascending by title
cs: Vzestupně podle názvu skladby

en: Ascending by track number
cs: Vzestupně podle pořadí skladby

en: Ascending by year
cs: Vzestupně podle roku

en: Ascending comment
cs: Vzestupně podle poznámky

en: Ascending creation date
cs: Vzestupně podle data vytvoření

en: Ascending file name
cs: Vzestupně podle názvu souboru

en: Ascending genre
cs: Vzestupně podle žánru

en: Ascending title
cs: Vzestupně podle názvu skladby

en: Ascending track number
cs: Vzestupně podle pořadí skladby

en: Ascending year
cs: Vzestupně podle roku

en: Attempting to write to a read-only file
cs: Pokus o zápis do read-only souboru

en: Audio player: '%s'
cs: Audio přehrávač: '%s'

en: Author: %s
cs: Autor: %s

en: Auto completion of date if not complete
cs: Automatické doplnění data, pokud není kompletní

en: Automatic Search
cs: Automatické hledání

en: Automatically convert old ID3v2 tag versions
cs: Automaticky konvertovat staré ID3v2 verze tagů

en: Baltic (ISO-8859-13)
cs: Baltické (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
cs: Baltické (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
cs: Baltické (Windows-1257)

en: Band/Artist logotype
cs: Logo skupiny/umělce

en: Band/Orchestra
cs: Skupina/Orchestr

en: Be careful, you are applying %d lines of the CDDB results to %d lines in the list of files!
    
    Do you want to continue ?
cs: Pozor, chcete aplikovat %d řádků z CDDB výsledku na %d řádků v seznamu souborů!
    
    Chcete pokračovat?

en: Bitrate:
cs: Datový tok:

en: Bold style
cs: tučně

en: Browse Directory with ...
cs: Procházet adresář s ...

en: Browse _Sub-directories
cs: Procházet _podadresáře

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: Buffer is too small
cs: Buffer je přlož nový

en: CD Data Base
cs: CD databáze

en: CD Data Base Search
cs: Hledání v CD databázi...

en: CD Data _Base Search ...
cs: Hledání v CD data_bázi...

en: CDDB Search ...
cs: CDDB hledání...

en: CDDB Search File(s)...
cs: Hledat soubor(y) pomocí CDDB...

en: CGI Path :
cs: CGI Cesta :

en: Calculates the CRC-32 value of the file and writes it into the comment field when using the 'Fill Tag' scanner.
cs: Při 'Vyplnění tagu' vypočítá hodnotu CRC-32 souboru a zapíše ji do pole komentáře.

en: Can't connect to host '%s' (%s)!
cs: Nelze se připojit k '%s' (%s)!

en: Can't create a new socket (%s)!
cs: Nelze vytvořit nový socket (%s)!

en: Can't create file '%s' (%s)
cs: Nelze vytvořit soubor '%s' (%s)

en: Can't create or open file '%s' (%s)
cs: Nelze vytvořit nebo otevřít soubor '%s' (%s)

en: Can't create target directory
    '%s'!
    (%s)
cs: Nemohu vytvořit cílový adresář
    '%s'
    (%s)

en: Can't display the picture, as not enough data has been read to determine how to create the image buffer.
cs: Nemohu zobrazit obrázek, protože nebyl načten dostatek dat k vytvoření bufferu.

en: Can't execute %s (%s)!
cs: Nemohu spustit %s (%s)!

en: Can't execute %s (error %d)!
cs: Nemohu spustit %s (chyba %d)!

en: Can't fork another process!
cs: Nelze vytvořit proces!

en: Can't load file: '%s' (%s)!
cs: Nelze načíst soubor '%s' (%s)!

en: Can't move file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
cs: Nemohu přesunout soubor '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't open configuration file '%s' (%s)
cs: Nelze načíst konfigurační soubor '%s' (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
cs: Nelze otevřít soubor '%s' (%s)

en: Can't open file '%s' (%s)
cs: Nelze otevřít soubor '%s' (%s)

en: Can't open file :
    '%s'!
    (%s)
cs: Nemohu otevřít soubor :
    '%s'!
    (%s)

en: Can't read directory :
    '%s'
    (%s)
cs: Nelze číst adresář :
    '%s'
    (%s)

en: Can't remove old directory
    '%s'!
    (%s)
cs: Nemohu odstranit starý adresář
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename because this directory name already exists!
    (%s)
cs: Nelze přejmenovat, protože adresář s tímto názvem již existuje!
    (%s)

en: Can't rename directory 
    '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
cs: Nelze přejmenovat adresář 
    '%s'
     na 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't rename file 
    '%s'
    because the following file already exists:
    '%s'
cs: Nelze přejmenovat soubor 
    '%s'
    protože soubor stejného názvu již existuje:
    '%s'

en: Can't rename file '%s'
     to 
    '%s'!
    (%s)
cs: Nelze přejmenovat soubor '%s'
     na 
    '%s'!
    (%s)

en: Can't resolve host '%s' (%s)!
cs: Nemohu nalézt server '%s' (%s)!

en: Can't send the request (%s)!
cs: Nelze odeslat požadavek (%s)!

en: Can't write playlist file '%s'!
    (%s)
cs: Nelze zapsat do souboru seznamu skladeb '%s'!
    (%s)

en: Can't write tag in file '%s'!
    (%s)
cs: Nelze zapsat tag do souboru '%s'!
    (%s)

en: Case sensitive
cs: Rozlišovat velikost písmen

en: Category
cs: Kategorie

en: Celtic (ISO-8859-14)
cs: Keltské (ISO-8859-14)

en: Center of the main window
cs: střed hlavního okna

en: Center of the screen
cs: střed obrazovky

en: Central European (IBM-852)
cs: Středoevropské (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
cs: Středoevropské (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
cs: Středoevropské (Windows-1250)

en: Changes
cs: Změny

en: Changes applied
cs: Změny byly použity

en: Character Set for File Name
cs: Znaková sada pro název souboru

en: Character Set for reading ID3 tags
cs: Znaková sada pro čtení ID3 tagů

en: Character Set for writing ID3 tags
cs: Znaková sada pro ID3 tagy

en: Character set used to read tag data in the file.
cs: Znaková sada použitá pro čtení dat tagu v souboru.

en: Character set used to write ID3v1 tag data in the file.
cs: Znaková sada pro zápis ID3v1 tagů do souboru.

en: Character set used to write the tag data in the file.
cs: Znaková sada použitá pro zápis dat tagu do souboru.

en: Charset:
cs: Znaková sada:

en: Chinese Simplified (GB18030)
cs: Čínské zjednodušené (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
cs: Čínské zjednodušené (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
cs: Čínské tradiční (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
cs: Čínské tradiční (Big5-HKSCS)

en: Classical
cs: Klasická hudba

en: Clean Log
cs: Vyčistit log

en: Close this window
cs: Zavřít toto okno

en: Close this window without saving
cs: Zavře toto okno bez uložení

en: Cm
cs: P

en: Comment
cs: Poznámka

en: Comment:
cs: Poznámka:

en: Common
cs: Obecné

en: Composer
cs: Skladatel

en: Composer:
cs: Skladatel:

en: Conductor
cs: Dirigent

en: Configuration saved
cs: Konfigurace uložena

en: Configuration unchanged
cs: Konfigurace nebyla změněna

en: Confirm deleting of file
cs: Potvrdit smazání souboru

en: Confirm exit from program
cs: Potvrdit opuštění programu

en: Confirm renaming of file
cs: Potvrdit přejmenování souboru

en: Confirm writing of file tag
cs: Potvrdit zápis tagu do souboru

en: Confirm writing of playlist
cs: Potvrdit zápis seznamu skladeb.

en: Confirm...
cs: Potvrzení...

en: Confirmation
cs: Potvrzování

en: Connected to host '%s'
cs: Připojeno k '%s'

en: Connecting to host '%s', port '%d' ...
cs: Probíhá připojování k '%s', port '%d' ...

en: Convert ' ' to '_'
cs: Konvertovat ' ' na '_'

en: Convert '_' and '%20' to ' '
cs: Konvertovat '_' a '%20' na mezery

en: Convert '_' and '%20' to spaces
cs: Konvertovat '_' a '%20' na mezery

en: Convert all words in all fields to lower case. Example, before: 'TEXT IN an entry', after: 'text in an entry'.
cs: Všechna slova budou převedena na malá písmena. Příklad, před: 'TEXT IN an entry', po: 'text in an entry'.

en: Convert all words in all fields to upper case. Example, before: 'Text IN AN entry', after: 'TEXT IN AN ENTRY'.
cs: Všechna slova budou převedena na velká písmena. Příklad, před: 'Text IN AN entry', po: 'TEXT IN AN ENTRY'.

en: Convert filename extension to :
cs: Konvertovat připonu souborů na :

en: Convert illegal characters for FAT32/16 and ISO9660 + Joliet filesystems ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') of the filename to avoid problem when renaming the file. This is usefull when renaming the file from the tag with the scanner.
cs: Konvertuje neplatné znaky pro FAT32/16 a ISO9660 + Joliet souborové systémy ('\', ':', ';', '*', '?', '"', '<', '>', '|') v názvu souboru, aby se předešlo problémům při přejmenovávání souboru. Toto je užitečné při přejmenovávání soubory z tagu skenerem.

en: Convert space ' ' to underscore '_'
cs: Konvertovat mezeru ' ' na podržítko '_'

en: Convert the initial of each word in all fields to upper case. Example, before: 'Text in an ENTRY', after: 'Text In An Entry'.
cs: První písmeno každého slova bude převedeno na velké. Příklad, před: 'Text in an ENTRY', po: 'Text In An Entry'.

en: Convert the initial of the first word in all fields to upper case. Example, before: 'text IN An ENTRY', after: 'Text in an entry'.
cs: První písmeno prvního slova bude převedeno na velké. Příklad, před: 'text IN An ENTRY', po: 'Text in an entry'.

en: Convert underscore character '_' and string '%20' to space ' '
cs: Konvertovat podtržítko '_' a řetězec '%20' na mezeru ' '

en: Convert:
cs: Konvertovat :

en: Copy: No row selected!
cs: Kopírování: Nebyl vybrán žádný řádek!

en: Corrupt or missing data, continuing...
cs: Poškozená nebo chybná data, pokračuji...

en: Corrupt secondary header.
cs: Chybná sekundární hlavička.

en: Corrupted file...
cs: Poškozený soubor...

en: Could not convert '%s' into filename encoding. Please use another name.
cs: Nemohu převést '%s' do kódování názvu souboru. Použijte jiný název.

en: Could not convert filename '%s' into system filename encoding.
cs: Nemohu převést název souboru '%s' do systémového kódování.

en: Could not convert filename : '%s'
    into system filename encoding
    (Try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING).
cs: Nemohu převést název souboru : '%s'
    do systémového kódování
    (Zkuste nastavit proměnnou prostředí G_FILENAME_ENCODING).

en: Cover (back)
cs: Přebal (zadní)

en: Cover (front)
cs: Přebal (přední)

en: Cp
cs: S

en: Create New Mask
cs: Vytvořit novou masku

en: Create playlist in the parent directory
cs: Vytvořit seznam skladeb v nadřazeném adresáři

en: Currently using id3lib version %d.%d.%d ...
cs: Používám id3lib ve verzi %d.%d.%d ...

en: Currently using libid3tag version %s ...
cs: Používám libid3tag ve verzi %s ...

en: Currently using locale '%s' (and eventually '%s')...
cs: Používám locale '%s' (případně '%s')...

en: Cyrillic (IBM-855)
cs: Azbuka (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
cs: Azbuka (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
cs: Azbuka (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
cs: Azbuka (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
cs: Azbuka (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
cs: Azbuka/Rusko (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
cs: Azbuka/Ukrajina (KOI8-U)

en: DLL '%s' could not be loaded
cs: DLL '%s' nelze načíst

en: DLL '%s' not found. Try loading it...
cs: DLL '%s' nebyla nalezena. Zkuste jí načíst...

en: Default directory :
cs: Výchozí adresář

en: Delete File(s)
cs: Vymazat soubor(y)...

en: Delete File...
cs: Vymazání souboru...

en: Delete all blank lines
cs: Vymazat všechny prázdné řádky

en: Delete this line
cs: Vymazat tento řádek

en: Descending album
cs: Sestupně podle názvu alba

en: Descending artist
cs: Sestupně podle umělce

en: Descending by URL
cs: Sestupně podle URL

en: Descending by album
cs: Sestupně podle názvu alba

en: Descending by artist
cs: Sestupně podle umělce

en: Descending by bitrate
cs: Setřídit seznam sestupně podle bitrate

en: Descending by comment
cs: Sestupně podle poznámky

en: Descending by composer
cs: Sestupně podle skladatele

en: Descending by copyright
cs: Sestupně podle copyrightu

en: Descending by creation date
cs: Sestupně podle data vytvoření

en: Descending by duration
cs: Setřídit seznam sestupně podle délky skladby

en: Descending by encoder name
cs: Sestupně podle názvu enkodéru

en: Descending by file size
cs: Sestupně podle velikosti souboru

en: Descending by file type
cs: Sestupně podle typu souboru

en: Descending by filename
cs: Sestupně podle názvu souboru

en: Descending by genre
cs: Sestupně podle žánru

en: Descending by original artist
cs: Sestupně podle původního umělce

en: Descending by samplerate
cs: Setřídit seznam sestupně podle vzorkování

en: Descending by title
cs: Sestupně podle názvu skladby

en: Descending by track number
cs: Sestupně podle pořadí skladby

en: Descending by year
cs: Sestupně podle roku

en: Descending comment
cs: Sestupně podle poznámky

en: Descending creation date
cs: Sestupně podle data vytvoření

en: Descending file name
cs: Sestupně podle názvu souboru

en: Descending genre
cs: Sestupně podle žánru

en: Descending title
cs: Sestupně podle názvu skladby

en: Descending track number
cs: Sestupně podle pořadí skladby

en: Descending year
cs: Sestupně podle roku

en: Description
cs: Popis

en: Description:
cs: Popis:

en: Directory renamed
cs: Adresář přejmenován

en: Display changed files in list using :
cs: Zobrazit změněné soubory:

en: Do you really want to delete definitively the file
    '%s' ?
cs: Opravdu chcete definitivně vymazat soubor
    '%s' ?

en: Do you want to rename the directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
cs: Chcete přejmenovat adresář 
    '%s'
    na 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
cs: Chcete přejmenovat soubor  
    '%s'
    na 
    '%s' ?

en: Do you want to rename the file and directory 
    '%s'
    to 
    '%s' ?
cs: Chcete přejmenovat soubor a adresář
    '%s'
    na 
    '%s' ?

en: Do you want to write the tag of file
    '%s' ?
cs: Chcete zapsat tag do souboru
    '%s' ?

en: Don't convert first letter of the words like prepositions, articles and words like feat., when using the scanner 'First letter uppercase of each word' (for example, you will obtain 'Text in an Entry' instead of 'Text In An Entry').
cs: Nekonvertovat první písmena slov na velká v případě předložek a slov jako feat., když používáte možnost 'První písmeno každého slova velké'.

en: Don't uppercase first letter of words for some prepositions and articles.
cs: Nekonvertovat první písmena slov na velká v případě předložek.

en: Duplicate Mask
cs: Duplikovat masku

en: Duplicated spaces or underscores are removed. Example, before: 'Text__In__An   Entry', after: 'Text_In_An Entry'.
cs: Dvojité mezery nebo podtržítka budou odstraňovány. Příklad, před: 'Text__In__An   Entry', po: 'Text_In_An Entry'.

en: During performance
cs: Během představení

en: During recording
cs: Během nahrávání

en: EOF before end of vorbis headers.
cs: Konec souboru před hlavičkou vorbis.

en: ERROR while opening file: '%s' (%s).
cs: CHYBA při otevírání souboru: '%s' (%s).

en: ERROR while opening file: '%s' as FLAC (%s).
cs: CHYBA při otevírání souboru: '%s' jako FLAC (%s).

en: ERROR: Can't create directory '%s' (%s)!
cs: CHYBA: Nelze vytvořit adresář '%s' (%s)!

en: ERROR: Can't write config file: %s (%s)
cs: CHYBA: Nemohu zapsat konfigurační soubor: %s (%s)

en: ERROR: Can't write list to file: %s (%s)
cs: CHYBA: Nemohu zapsat seznam do souboru: %s (%s)

en: ERROR: Failed to open file: '%s' as vorbis (%s).
cs: CHYBA: Selhalo otevření souboru: '%s' jako vorbis (%s).

en: ERROR: Failed to write comments to file '%s' (%s).
cs: CHYBA: Selhalo zapsání komentářů do souboru '%s' (%s).

en: ERROR: The environment variable HOME is not defined!
cs: CHYBA: Proměnná prostředí HOME není definována!

en: EasyTAG %s: Abnormal exit! (PId: %d).
cs: EasyTAG %s: Nestandardní ukončení! (PId: %d).

en: EasyTAG settings dir: '%s'
cs: Adresář s nastavením EasyTag: '%s'

en: EasyTAG: Normal exit.
cs: EasyTAG: Standardní ukončení

en: Edit Masks
cs: Upravit masku

en: Encoded by
cs: Enkódováno

en: Encoded by:
cs: Enkódováno:

en: Encoder:
cs: Enkodér:

en: English (US-ASCII)
cs: Anglické (US-ASCII)

en: Enter a directory to browse.
cs: Napište název adresáře.

en: Enter the program to run. It will receive the current directory as parameter.
cs: Napište název programu, který se spustí. Tomuto programu se předá aktuální adresář jako parametr.

en: Enter the program to run. It will receive the current file as parameter.
cs: Napište název programu, který se spustí. Tomuto programu se předá aktuální soubor jako parametr.

en: Enter the program used to play the files. Some arguments can be passed for the program (as 'xmms -p') before to receive files as other arguments.
cs: Napište název programu, který používáte na přehrávání souborů. Některé programy potřebují vložit i další parametry (např 'xmms -p').

en: Enter the words to search (separated by a space or '+')
cs: Napište slova, která chcete vyhledat (oddělená mezerou nebo '+')

en: Enter the words to search in the list below
cs: Napište slova, která chcete vyhledat v seznamu

en: Error in compression/uncompression
cs: Chyba při kompresi/dekompresi

en: Error reading first page of Ogg bitstream.
cs: Chyba při čtení první stránky Ogg bitstreamu.

en: Error reading initial header packet.
cs: Chyba při čtení počáteční hlavičky paketu.

en: Error when reading cddb response (%s)!
cs: Chyba při načítán odpovědi cddb (%s)!

en: Error while removing ID3v1 tag of '%s' (%s)
cs: Chyba při mazání ID3v1 tagu v '%s' (%s)

en: Error while removing ID3v2 tag of '%s' (%s)
cs: Chyba při mazání ID3v2 tagu v '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v1 tag of '%s' (%s)
cs: Chyba při úpravě ID3v1 tagu v  '%s' (%s)

en: Error while updating ID3v2 tag of '%s' (%s)
cs: Chyba při úpravě ID3v2 tagu v  '%s' (%s)

en: Error writing stream to output. Output stream may be corrupted or truncated.
cs: Chyba při zápisu proudu do výstupu. Výstupní proud může být poškozen nebo zkrácen.

en: Error...
cs: Chyba...

en: Error: Searching for %s, could not find node %s in tree.
cs: Chyba: Hledal jsem %s, nemohu nalézt uzel %s ve stromu.

en: Executed command : '%s %s'
cs: Spuštěný příkaz : '%s %s'

en: F
cs: S

en: FLAC File
cs: FLAC soubor

en: FLAC Vorbis Tag
cs: FLAC Tag

en: Fields
cs: Pole

en: File
cs: Soubor

en: File '%s' deleted
cs: Soubor '%s' byl vymazán

en: File :
cs: Soubor :

en: File Audio Player
cs: Přehrávač souborů

en: File Browser
cs: Prohlížeč souborů

en: File Link Broken
cs: Vadný link na soubor

en: File Name
cs: Název souboru

en: File Options
cs: Možnosti souboru

en: File Settings
cs: Nastavení souborů

en: File(s) moved...
cs: Soubor(y) přejmenovány...

en: File(s) not moved...
cs: Soubor(y) nebyl přesunut...

en: File(s) not renamed...
cs: Soubor(y) nebyly přejmenovány...

en: File(s) renamed...
cs: Soubor(y) přejmenovány...

en: File: '%s'
cs: Soubor: '%s'

en: Filename translation
cs: Překlad názvu souboru

en: Files have been partially deleted...
cs: Některé soubory nebyly vymazány...

en: Files have been partially saved...
cs: Některé soubory nebyly uloženy...

en: Fill Tag
cs: Vyplnit tag

en: Fill Tag Scanner - Character Conversion
cs: Vyplnění tagu - Konverze znaků

en: Fill Tag(s) ...
cs: Vyplnit tag(y)...

en: Fill tag preview...
cs: Náhled tagu...

en: First File
cs: První soubor

en: First letter uppercase
cs: První písmeno velké

en: First letter uppercase of each word
cs: První písmeno každého slova velké

en: For example, the extension will be converted to '.MP3'
cs: Přípona bude převedena na '.MP3'

en: For example, the extension will be converted to '.mp3'
cs: Přípona bude převedena na '.mp3'

en: Force Saving File(s)
cs: Vynutit uložení souboru(ů)

en: Force using the system character encoding and activate the transliteration
cs: Vynutit systémovou znakovou sadu a aktivovat transliteraci

en: Force using the system character encoding and silently discard some characters
cs: Vynutit systémovou znakovou sadu a zahazovat některé znaky

en: Found %d file(s) in this directory and subdirectories.
cs: Nalezeno %d souborů v tomto adresáři a jeho podadresářích.

en: Found %d file(s) in this directory.
cs: Nalezeno %d souborů v tomto adresáři.

en: Found %d matching album(s)
cs: Nalezeno %d odpovídajících alb

en: Found %d matching album(s) for DiscID '%s'
cs: Nalezeno %d odpovídajících alb pro DiscID '%s'

en: Found : %d file(s)
cs: Nalezeno %d souborů

en: Freq:
cs: Vzorkování:

en: Function '%s' not found in dll '%s'
cs: Funci '%s' nebyla v dll '%s' nalezena

en: General:
cs: Obecné:

en: Generate a playlist
cs: Vygenerovat seznam skladeb

en: Genre
cs: Žánr

en: Genre:
cs: Žánr:

en: Go to Default Directory
cs: Přejít do výchozího adresáře

en: Go to Home Directory
cs: Přejít do domovského adresáře

en: Go to _Default Directory
cs: Přejít do _výchozího adresáře

en: Go to _Home Directory
cs: Přejít do _domovského adresáře

en: Go to parent directory
cs: Přejít do nadřazeného adresáře

en: Greek (ISO-8859-7)
cs: Řecké (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
cs: Řecké (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
cs: Hebrejské (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
cs: Hebrejské (Windows-1255)

en: Host Name :
cs: Server :

en: ID3 Tag Rules
cs: Pravidla pro ID3 Tagy

en: ID3 Tag Settings
cs: Nastavení ID3 tagu

en: ID3v1 tags
cs: ID3v1 tagy

en: ID3v2 tags
cs: ID3v2 tagy

en: If activated, ID3 tags will be also added in the FLAC file (according the two rules above, plus the FLAC tag). Else ID3 tags will be stripped.
cs: Pokud je aktivováno, budou do FLAC souboru zapsány i ID3 tagy (podle dvou předchozích pravidel, plus FLAC tag). Jinak budou ID3 tagy odstraněny.

en: If activated, an ID3v1 tag will be added or updated at the end of the MP3 files. Else it will be stripped.
cs: Pokud je zapnuto, bude se na konec MP3 souborů přidávat nebo upravovat ID3v1 tag. V opačném případě bude odstraněn.

en: If activated, an ID3v2.4 tag will be added or updated at the beginning of the MP3 files. Else it will be stripped.
cs: Pokud je zapnuto, bude se na začátek MP3 souborů přidávat nebo upravovat ID3v2 tag. V opačném případě bude odstraněn.

en: If activated, an old ID3v2 tag version (as ID3v2.2) will be updated to the ID3v2.3 version.
cs: Pokud je zapnuto, staré ID3v2 tagy (ID3v2.2) budou upraveny na ID3v2.3 verzi.

en: If activated, informations about the file as the bitrate, the time, the size, will be displayed under the filename entry.
cs: Pokud je zapnuto, jsou pod polem s názvem souboru zobrazovány informace o souboru, jako je tok dat, čas, velikost

en: If activated, it will use masks to rename directory.
cs: Pokud je aktivováno, použijí se k přejmenování adresáře masky.

en: If activated, only the selected files will be written in the playlist file. Else, all the files will be written.
cs: Pokud je aktivováno, budou do seznamu skladeb zapsány pouze vybrané soubory. Jinak budou zapsány všechny soubory.

en: If activated, opens a dialog box to ask confirmation before exiting the program.
cs: Pokud je zapnuto, otevře se dialogové okno s potvrzením při zavírání programu.

en: If activated, the playlist will be created in the parent directory.
cs: Pokud je aktivováno, bude se seznam skladeb vytvářet v nadřazeném adresáři.

en: If activated, the scanner will replace existing text in fields by the new one. If deactivated, only blank fields of the tag will be filled.
cs: Pokud je zapnuto, skener přepíše existující text v polích novou hodnotou. Pokud je vypnuto, budou vyplněny pouze prázdná pole tagu.

en: If activated, the sorting of the list will be dependent on the case.
cs: Po zapnutí této volby se bude při třídění brát ohled na velikost písmen

en: If activated, the track field is written using the number '0' as padding to obtain a number with 'n' digits (Ex. with two digits : '05', '09', '10',...). Else it keeps the 'raw' track value.
cs: Pokud je zapnuto, je pole pořadí skladby doplněno z leva nulami na zadanou délku 'n' znaků (Např. pro dva znaky : '05', '09', '10'). Jinak ponechává původní hodnotu.

en: If activated, the window which contains the masks will stay always over the main window.
cs: Pokud je zapnuto, okno s maskami zůstane vždy nad hlavním oknem programu.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for filenames.
cs: Pokud je zapnuto, bude se při aplikaci masky na soubory používat tato konverze.

en: If activated, this conversion will be used when applying a mask from the scanner for tags.
cs: Pokud je zapnuto, bude se při aplikaci masky na tagy používat tato konverze.

en: If activated, when selecting a line in the list of tracks name, the corresponding audio file in the main list will be also selected.
cs: Pokud je aktivováno, bude v případě výběru řádku v seznamu názvů skladeb vybrán i odpovídající řádek v hlavním seznamu.

en: Illustration
cs: Ilustrace

en: Improperly formatted data
cs: Chybně zformátovaná data

en: In :
cs: V :

en: Include only the selected files
cs: Zahrnout pouze vybrané soubory

en: Input is not an Ogg bitstream.
cs: Vstup není Ogg bitstream.

en: Input truncated or empty.
cs: Vstup zkrácen nebo je prázdný.

en: Insert a blank line
cs: Vložit prázdný řádek

en: Insert a space before an uppercase letter
cs: Vkládat mezeru před velká písmena

en: Insert space before uppercase letter
cs: Vložit mezeru před velká písmena

en: Invalid Scanner Mask
cs: Chybná maska skeneru

en: Invalid UTF-8
cs: Neplatné UTF-8

en: Invalid frame ID
cs: Chybné ID rámce

en: Invalid tag version
cs: Chybná verze tagu

en: Invert Files Selection
cs: Invertovat výběr souborů

en: Invert Selection
cs: Invertovat výběr

en: Invert lines selection
cs: Invertovat výběr řádků

en: Invert selection
cs: Invertovat výběr

en: JPEG image
cs: JPEG obrázek

en: Japanese (EUC-JP)
cs: Japonské (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
cs: Japonské (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
cs: Japonské (Shift_JIS)

en: Keep focus to the same tag field
cs: Ponechat fokus ve stejném poli

en: Korean (EUC-KR)
cs: Korejské (EUC-KR)

en: Last File
cs: Poslední soubor

en: Lead artist/lead performer/soloist
cs: Hlavní umělec/hlavní účinkující/sólista

en: Legend
cs: Legenda

en: Let the Window Manager to place the windows.
cs: Okna umístí správce oken.

en: Load Filenames from TXT ...
cs: Nahrát názvy souborů z TXT...

en: Load on startup the default directory or the directory passed as argument
cs: Při spuštění nahrát adresář, který byl předán argumentem

en: Load the filenames from a TXT file
cs: Nahrát názvy souborů z TXT souboru.

en: Load the selected lines or all lines (if no line selected).
cs: Načíst vybrané řádku nebo všechny řádky (pokud nejsou žádné vybrány).

en: Loading Picture File...
cs: Nahrávám obrázek...

en: Loading album track list ...
cs: Načítání skladeb z alba ...

en: Loading default 'Fill Tag' masks...
cs: Načítám výchozí masky pro vyplnění tagů...

en: Loading default 'Rename Directory' masks...
cs: Načítám výchozí masky pro přejmenování adresářů...

en: Loading default 'Rename File' masks...
cs: Načítám výchozí masky pro přejmenování souborů...

en: Loading default configuration...
cs: Načítá se výchozí konfigurace...

en: Local CD Data Base
cs: Lokální CD databáze

en: Local CD search...
cs: Lokální vyhledávání CD...

en: Lower Case
cs: malá písmena

en: Lyricist/text writer
cs: Textař

en: M3U Playlist Name
cs: Název seznamu M3U

en: MP2 File
cs: MP2 soubor

en: MP3 File
cs: MP3 soubor

en: MP4 format invalid
cs: Neplatný formát MP4

en: MP4/AAC File
cs: MP4/AAC soubor

en: Manual Search
cs: Manuální hledání

en: Mask Editor
cs: Editor masky

en: Message Dialog Position
cs: Pozice dialogu se zprávami

en: Misc
cs: Ostatní

en: Mode:
cs: Mód:

en: Monkey's Audio File
cs: Monkey Audio soubor

en: More results to load ...
cs: Další výsledky k načtení ...

en: More than 99 files selected! Can't send request!
cs: Bylo vyráno více než 99 souborů! Nelze zaslat požadavek!

en: Mouse position
cs: pozice kurzoru myši

en: Move Down this Mask
cs: Posunout masku dolů

en: Move Down: No row selected!
cs: Posun dolů: Nebyl vybrán žádný řádek!

en: Move Up this Mask
cs: Posunout masku nahoru

en: Move Up: No row selected!
cs: Posun nahoru: Nebyl vybrán žádný řádek!

en: Moved file '%s' to '%s'
cs: Soubor '%s' přejmenován na '%s'

en: Movie/video screen capture
cs: Zachytávání filmu/videa

en: MusePack File
cs: MusePack soubor

en: Name :
cs: Název :

en: Name of the proxy server.
cs: Název proxy serveru.

en: Name of user for the the proxy server.
cs: Jméno uživatele pro proxy serveru.

en: New default path for files selected
cs: Vybrána nová výchozí cesta k souborům

en: New file name successfully scanned...
cs: Nový název souboru byl úspěšně naskenován...

en: New file name successfully scanned...(%s)
cs: Nový název souboru byl úspěšně naskenován...(%s)

en: New_mask
cs: Nová_maska

en: Next File
cs: Další soubor

en: No
cs: Ne

en: No Change
cs: beze změn

en: No audio player defined!
cs: Nebyl nastaven audio přerávač!

en: No available memory
cs: Není dostupná žádná pamět

en: No buffer to write to
cs: Nebyl nalezen buffer pro zápis

en: No data to parse
cs: Žádná data pro parsování

en: No error reported
cs: Neohlášena žádná chyba

en: No file found in this directory and subdirectories!
cs: Nebyl nalezen žádný soubor v tomto adresáři a jeho podadresářích!

en: No file found in this directory!
cs: Nebyl nalezen žádný soubor v tomto adresáři!

en: No file selected!
cs: Nebyl vybrán soubor!

en: No file to parse
cs: Nebyl nalezen soubor pro parsování

en: No particular position
cs: žádné specifické umístění

en: Non-standart:
cs: Nestandardní:

en: Nordic (ISO-8859-10)
cs: Severské (ISO-8859-10)

en: Not a directory
cs: Není adresář

en: Number selected tracks sequentially. Starts at 01 in each subdirectory.
cs: Očíslovat vybrané skladby sekvenčně. Začíná od 01 v každém podadresáři.

en: O
cs: P

en: Ogg Vorbis File
cs: Ogg Vorbis soubor

en: Ogg Vorbis Files : Write also the comment to the XMMS format
cs: Soubory Ogg Vorbis : Zapsat komentář ve formátu XMMS

en: Ogg Vorbis: Bitstream is not Vorbis data (file: '%s').
cs: Ogg Vorbis: toto nejsou Vorbis data (soubor: '%s').

en: Ogg Vorbis: Internal logic fault, indicates a bug or heap/stack corruption (file: '%s').
cs: Ogg Vorbis: vnitřní logická chyba signalizující bug, nebo poškození zásobníku (soubor: '%s').

en: Ogg Vorbis: Invalid Vorbis bitstream header (file: '%s').
cs: Ogg Vorbis: neplatná hlavička streamu Vorbis (soubor: '%s').

en: Ogg Vorbis: Read from media returned an error (file: '%s').
cs: Ogg Vorbis: při čtení z média došlo k chybě (soubor: '%s').

en: Ogg Vorbis: The specified bitstream does not exist or the file has been initialized improperly (file: '%s').
cs: Ogg Vorbis: specifikovaný stream neexistuje, nebo byl soubor nesprávně inicializován (soubor: '%s').

en: Ogg Vorbis: Vorbis version mismatch (file: '%s').
cs: Ogg Vorbis: neshoda verzí Vorbis (soubor: '%s').

en: Ogg bitstream contains neither speex or vorbis data.
cs: Ogg bitstream neobsahuje vorbis ani speex data.

en: Open File with ...
cs: Otevřít soubor s ...

en: Open File(s) with ...
cs: Otevřít soubor(y) s ...

en: Open scanner window / Scan selected files
cs: Otevřít okno skeneru / Naskenovat označené soubory

en: Open the Scanner Window on startup
cs: Otevřít okno skeneru při startu

en: Orig. Artist
cs: Původní umělec:

en: Orig. Artist:
cs: Původní umělec:

en: Other
cs: Další

en: Other file icon
cs: Jiná ikona souboru

en: Overwrite fields when scanning tag
cs: Přepsat pole při skenování tagu

en: PNG and JPEG
cs: PNG a JPEG

en: PNG image
cs: PNG obrázek

en: Password of user for the the proxy server.
cs: Heslo uživatele pro proxy server.

en: Path :
cs: Cesta :

en: Picture Description:
cs: Popis obrázku:

en: Picture Properties %d/%d
cs: Vlastnosti obrázku %d/%d

en: Picture Type
cs: Typ obrázku

en: Picture file not loaded...
cs: Soubor s obrázkem nebyl načten...

en: Pictures
cs: Obrázky

en: Pictures (%d)
cs: Obrázky (%d)

en: Pictures:
cs: Obrázky:

en: Player to run :
cs: Přehrávač :

en: Playlist Content
cs: Obsah seznamu skladeb

en: Playlist Options
cs: Možnosti seznamu skladeb

en: Playlist file '%s' already exists!
    Overwrite?
cs: Soubor seznamu skladeb '%s' již existuje!
    Přepsat?

en: Port of the proxy server.
cs: Port proxy serveru.

en: Preferences ...
cs: Možnosti...

en: Preferences...
cs: Nastavení...

en: Preserve modification time of the file
cs: Zachovat čas modifikace souboru

en: Preserve the modification time (in file properties) when saving the file.
cs: Zachovat čas modifikace (ve vlastnostech souboru) při ukládání souboru.

en: Previous File
cs: Předchozí soubor

en: Process Fields
cs: Upravit

en: Process Fields Scanner - Character Conversion
cs: Skenování tagu - Úpravy - Konverze znaků

en: Process Fields(s) ...
cs: Zpracovat pole...

en: Process URL field
cs: Upravit pole URL

en: Process album field
cs: Upravit album

en: Process comment field
cs: Upravit poznámku

en: Process composer field
cs: Upravit pole skladatele

en: Process copyright field
cs: Upravit pole copyrightu

en: Process encoder name field
cs: Upravit pole názvu enkodéru

en: Process file artist field
cs: Upravit autora

en: Process file name field
cs: Upravit pole názvu souboru

en: Process genre field
cs: Upravit pole žánru

en: Process original artist field
cs: Upravit pole původního umělce

en: Process title field
cs: Upravit název skladby

en: Profile:
cs: Profil:

en: Program to run :
cs: Spustit program :

en: Proxy Settings
cs: Nastavení proxy

en: Publisher/studio logotype
cs: Logo vydavatele/studia

en: Quit
cs: Ukončit

en: R_edo Last File(s) Changes
cs: Zopakovat poslední změny na soubo_ru(ech)

en: Read Only File
cs: Soubor je jen pro čtení

en: Ready to search...
cs: Připraveno k vyhledání...

en: Ready to start...
cs: Připraveno...

en: Received signal %s (%d)
cs: Zachycen signál %s (%d)

en: Receiving data (%s) ...
cs: Přijímám data (%s) ...

en: Receiving data ...
cs: Přijímám data ...

en: Receiving data of page %d ...
cs: Přijímám data %d ...

en: Recording location
cs: Místo nahrávání

en: Red color
cs: červeně

en: Redo Last Changes
cs: Zopakovat poslední změny

en: Redo Last File(s) Changes
cs: Zopakovat poslední změny na souboru(ech)

en: Reload
cs: Obnovit

en: Reload Directory
cs: Obnovit adresář

en: Remove Mask
cs: Odebrat masku

en: Remove Tag(s)
cs: Vymazat tag(y)

en: Remove duplicate spaces or underscores
cs: Vymazat dvojité mezery nebo podtržítka

en: Remove duplicates of space or underscore
cs: Odstranit dvojité mezery nebo podtržítka

en: Remove selected pictures, else all pictures.
cs: Odstranit vybrané obrázky, jinak všechny obrázky.

en: Remove spaces
cs: Smazat mezery

en: Remove: No row selected!
cs: Odebrání: Nebyl vybrán žádný řádek!

en: Removed URL from selected files.
cs: Z vybraných souborů byla vymazána URL.

en: Removed album name from selected files.
cs: Z vybraných souborů bylo vymazáno album.

en: Removed artist from selected files.
cs: Z vybraných souborů byl vymazán autor.

en: Removed comment from selected files.
cs: Z vybraných souborů byla vymazána poznámka.

en: Removed composer from selected files.
cs: Z vybraných souborů byl vymazán skladatel.

en: Removed copyright from selected files.
cs: Z vybraných souborů byl vymazán copyright.

en: Removed disc number from selected files.
cs: Z vybraných souborů bylo vymazáno číslo disku.

en: Removed encoder name from selected files.
cs: Z vybraných souborů byl vymazán enkodér.

en: Removed genre from selected files.
cs: Z vybraných souborů byl vymazán žánr.

en: Removed original artist from selected files.
cs: Z vybraných souborů byl vymazán původní umělec.

en: Removed pictures from selected files.
cs: Z vybraných souborů byly vymazány obrázky.

en: Removed tag of '%s'
cs: Vymazán tag z '%s'

en: Removed title from selected files.
cs: Z vybraných souborů byl vymazán název.

en: Removed track number from selected files.
cs: Z vybraných souborů bylo vymazáno pořadí skladby.

en: Removed year from selected files.
cs: Z vybraných souborů byl vymazán rok.

en: Rename Directory ...
cs: Přejmenovat adresář...

en: Rename Directory...
cs: Přejmenovat adresář...

en: Rename File Scanner - Character Conversion
cs: Přejmenování souboru - Konverze znaků

en: Rename File and Directory
cs: Přejmenovat soubor a adresář

en: Rename File and Directory...
cs: Přejmenovat soubor a adresář...

en: Rename File(s) and Directory ...
cs: Přejmenovat soubor(y) a adresář...

en: Rename File...
cs: Přejmenovat soubor...

en: Rename directory preview...
cs: Náhled přejmenování adresáře...

en: Rename file preview...
cs: Náhled nového názvu souboru...

en: Rename the directory
cs: Přejmenovat adresář

en: Rename the directory '%s' to :
cs: Přejmenovat adresář '%s' na :

en: Renamed file '%s' to '%s'
cs: Soubor '%s' přejmenován na '%s'

en: Renaming file '%s'
cs: Přejmenování souboru '%s'

en: Repeat action for the rest of the files
cs: Opakovat akci pro zbytek souborů

en: Replace illegal characters in filename (for Windows and CD-Rom)
cs: Nahradit neplatné znaky v názvu souborů (pro Windows a CD-Rom)

en: Request CD database :
cs: Požadavek na CD databázi :

en: Request automatically the CDDB database using the selected files (the order is important!) to generate the CddbID.
cs: Automaticky zaslat požadavek do CDDB databáze na základě vybraných souborů (pořadí je důležité) k vytvoření CddbID.

en: Requested field not found
cs: Požadované pole nebylo nalezeno

en: Resolving host '%s' ...
cs: Hledám server '%s' ...

en: Results :
cs: Výsledky :

en: Return focus to the first tag field (ie 'Title' field)
cs: Vrátit fokus do prvního pole (Název)

en: Rules to apply if some characters can't be converted to the system character encoding when writing filename:
cs: Pravidla pro případ, že nebude možné konvertovat některé znaky při zápisu názvu souboru:

en: Run Audio Player
cs: Spustit přehrávač

en: Run the current scanner for each file
cs: Spustí aktuální skener pro každý soubor

en: S_can File(s)
cs: Na_skenovat soubor(y)

en: S_canner
cs: S_kener

en: Save File(s)
cs: Uložit soubor(y)

en: Save Masks
cs: Uložit masky

en: Save changes and close this window
cs: Uloží změny a zavře toto okno

en: Save file...
cs: Uložit soubor...

en: Save picture %d/%d
cs: Uložit obrázek %d/%d

en: Save the selected pictures on the hard disk.
cs: Uložit vybrané obrázky na pevný disk.

en: Scan Error: can't find separator '%s' within '%s'
cs: Chyba skenování: nelze nalézt oddělovač '%s' před '%s'

en: Scan File(s)
cs: Naskenovat soubor(y)

en: Scanner
cs: Skener

en: Scanner Options
cs: Možnosti skenování

en: Scanner Window
cs: Okno skeneru

en: Scanner window always on top
cs: Okno skeneru bude vždy navrchu

en: Scanner:
cs: Skener :

en: Search :
cs: Hledat :

en: Search File(s)...
cs: Hledat soubor(y)...

en: Search In :
cs: Hledat v :

en: Search Next
cs: Hledat další

en: Search Previous
cs: Hledat předchozí

en: Search _File(s) ...
cs: Hl_edat soubor(y)...

en: Search a file
cs: Najít soubor

en: Search hidden directories
cs: Prohledávat skryté adresáře

en: Search hidden directories for files (directories starting by a '.').
cs: Prohledávat skryté adresáře (adresáře začínající na '.').

en: Search in progress...
cs: Probíhá hledání...

en: Search subdirectories
cs: Prohledávat podadresáře

en: Search subdirectories for files when reading a directory into the tree.
cs: Prohledávat podadresáře při čtení adresáře ve stromu.

en: Searching...
cs: Hledání...

en: Select All Files
cs: Označit všechny soubory

en: Select Mode and Mask, and redo the same action
cs: Vyberte Mód a Masku, a zopakujte stejnou akci

en: Select a directory to browse!
cs: Vyberte adresář, který se bude procházet!

en: Select all lines
cs: Označit všechny řádky

en: Select corresponding audio file (according position or DLM if activated below)
cs: Vybrat příslušný soubor (podle pozice nebo DLM pokud je aktivováno níže)

en: Select directory...
cs: Vybrat adresář...

en: Select fields:
cs: Vyberte pole:

en: Select file...
cs: Vybrat soubor...

en: Select lines to 'apply' to your files list. All lines will be processed if no line is selected.
    You can also reorder lines in this list before using 'apply' button.
cs: Vyberte řádky pro 'použití' pro váš seznam souborů. Pokud nebude vybrán žádný řádek, budou použity všechny řádky.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend in Scanner Window) to rename the directory from tag fields.
cs: Vyberte nebo vepište masku z kódů (viz Legenda) pro přejmenování adresáře použitím polí tagu.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse file name and path. Used to fill in tag fields.
cs: Vyberte nebo napiště masku, vytvořenou z kódů (viz Legenda), podle které se budou plnit pole tagu z názvu souboru a cesty.

en: Select or type in a mask using codes (see Legend) to parse tag fields. Used to rename the file.
    Use / to make directories. If the first character is /, it's a absolute path, otherwise is relative to the old path.
cs: Vyberte nebo napište masku za použití kódů (viz Legenda) ke zpracování polí tagu. Použití pro přejmenování souboru.
    Použijte / k vytvoření adresářů. Pokud je prvním znakem /, znamená to absolutní cestu, jinak je cesta relativní.

en: Select the type of file sorting when loading a directory.
cs: Vyberte typ třídění souborů při načítání adresáře.

en: Select the type of scanner to use
cs: Vyberte druh skenování

en: Select/Unselect All.
cs: Označit/Odznačit vše.

en: Selected files tagged with URL '%s'.
cs: Vybraným souborům byla nastavena URL '%s'.

en: Selected files tagged with album '%s'.
cs: Vybraným souborům bylo nastaveno album '%s'.

en: Selected files tagged with artist '%s'.
cs: Vybraným souborům byl nastaven autor '%s'.

en: Selected files tagged with comment '%s'.
cs: Vybraným souborům byla nastavena poznámka '%s'.

en: Selected files tagged with composer '%s'.
cs: Vybraným souborům byl nastaven skladatel '%s'.

en: Selected files tagged with copyright '%s'.
cs: Vybraným souborům byl nastaven copyright '%s'.

en: Selected files tagged with disc number '%s'.
cs: Vybraným souborům bylo nastaveno číslo disku '%s'.

en: Selected files tagged with encoder name '%s'.
cs: Vybraným souborům byl nastaven enkodér '%s'.

en: Selected files tagged with genre '%s'.
cs: Vybraným souborům byl nastaven žánr '%s'.

en: Selected files tagged with original artist '%s'.
cs: Vybraným souborům byl nastaven původní umělec '%s'.

en: Selected files tagged with pictures.
cs: Vybraným souborům byly nastaveny obrázky.

en: Selected files tagged with title '%s'.
cs: Vybraným souborům byl nastaven název '%s'.

en: Selected files tagged with track like 'xx'.
cs: Vybraným souborům bylo nastaveno pořadí 'xx'.

en: Selected files tagged with track like 'xx/%s'.
cs: Vybraným souborům bylo nastaveno pořadí 'xx/%s'.

en: Selected files tagged with year '%s'.
cs: Vybraným souborům byl nastaven rok '%s'.

en: Selected tracks numbered sequentially.
cs: Vybrané skladby byly sekvenčně očíslovány.

en: Sending request (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d) ...
cs: Posílám požadavek (CddbId: %s, #tracks: %d, Disc length: %d) ...

en: Sending request ...
cs: Odesílání požadavku

en: Server Settings for Automatic Search
cs: Nastavení serveru pro automatické hledání

en: Server Settings for Manual Search
cs: Nastavení serveru pro manuální hledání

en: Set CRC32 in the ID3v2 tags
cs: Zapisovat CRC32 do ID3v2 tagů

en: Set Compression in the ID3v2 tags
cs: Nastavit kompresi ID3v2 tagů

en: Set Current Path as Default
cs: Nastavit aktuální cestu jako výchozí

en: Set Into :
cs: Nastavit do :

en: Set _Current Path as Default
cs: Nastavit aktuální _cestu jako výchozí

en: Set active the settings of the proxy server.
cs: Pro připojení k serveru používat proxy.

en: Set properties of the selected pictures.
cs: Nastavit vlastnosti vybraných obrázků.

en: Set the number of files, in the same directory of the displayed file, to the selected tracks.
cs: Nastavit počet souborů ve stejném adresáři jako zobrazený do pole počet skladeb.

en: Set this text as default comment :
cs: Nastavit tento text jako výchozí poznámku:

en: Setting locale : '%s'
cs: Nastavuji locale : '%s'

en: Show / Hide Legend
cs: Zobrazit / Skrýt legendu

en: Show / Hide Masks Editor
cs: Zobrazit / Skrýt editor masky

en: Show Hidden Directories
cs: Zobrazit skryté adresáře

en: Show header informations of file
cs: Zobrazovat informace z hlavičky souboru

en: Show only red lines (or show all lines) in the 'Artist / Album' list
cs: Zobrazit pouze červené řádky (nebo všechny řádky) v seznamu 'Umělec / Album'

en: Show subdirectories when selecting a directory
cs: Zobrazit podadresáře, když je vybrán adresář

en: Show tree browser / Display by Artist and Album
cs: Zobrazit stromovou strukturu / Zobrazit podle Autora a Alba

en: Single channel
cs: Single channal

en: Size:
cs: Velikost:

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before changing the directory?
cs: Některé soubory byly modifikovány, ale nebyly uloženy...
    Chcete je před změnou adresáře uložit?

en: Some files have been modified but not saved...
    Do you want to save them before exiting the program?
cs: Některé soubory byly modifikovány, ale nebyly uloženy...
    Chcete je před ukončením programu uložit ?

en: Sorry, the web-based search is currently down!
cs: Webové vyhledávání právě není v provozu.

en: Sort by Track Name
cs: Setřídit podle názvu skladby

en: Sort by Track Number
cs: Setřídit podle pořadí skladby

en: Sort list by property
cs: Setřídit seznam podle vlastnosti

en: Sort list by tag
cs: Setřídit seznam podle tagu

en: Sort the file list by :
cs: Setřídit seznam souborů :

en: Sorting List Options
cs: Možnosti třídění

en: South European (ISO-8859-3)
cs: Jihoevropské (ISO-8859-3)

en: Specify the directory where are located the local cd data base. The local cd data base contains the eleven following directories 'blues', 'classical', 'country', 'data', 'folk', 'jazz', 'newage', 'reggae', 'rock', 'soundtrack' and 'misc'.
cs: Určete adresář, ve kterém je uložena místní CD databáze. Místní databáze obsahuje těchto jedenáct adresářů: 'blues', 'classical', 'country', 'data', 'folk', 'jazz', 'newage', 'reggae', 'rock', 'soundtrack' a 'misc'.

en: Specify the directory where your files are located. This path will be loaded when EasyTAG starts without parameter.
cs: Specifikuje adresář, kde jsou umístěny vaše soubory. Soubory z této cesty budou načteny, pokud je EasyTAG spuštěn bez parametru.

en: Speex File
cs: Soubor Speex

en: Starting EasyTAG %s (PId: %d) ...
cs: Spouštím EasyTAG %s (PId: %d) ...

en: Stop the current action
cs: Zastavit probíhající akci

en: Stop the search ...
cs: Zastavit hledání ...

en: Strip tags if all fields are set to blank
cs: Odstranit tag, pokud jsou všechna pole prázdná

en: T
cs: N

en: Tag Options
cs: Možnosti tagování

en: Tag Settings
cs: Nastavení tagů

en: Tag and File Name scan
cs: Skenování tagu a názvu souboru

en: Tag field focus when switching files in list with shortcuts Page Up/Page Down:
cs: Zaměření pole při přepínání mezi soubory klávesami Page Up/Page Down:

en: Tag is already attached to a file
cs: Tag v souboru již je

en: Tag scanner: strange..., the extension '%s' was not found into filename '%s'!
cs: Skener: oops..., přípona '%s' nebyla v názvu souboru '%s' nalezena!

en: Tag selected files with these pictures
cs: Nastavit vybraným souborům tyto obrázky

en: Tag selected files with this URL
cs: Nastavit vybraným souborům tuto URL

en: Tag selected files with this album name
cs: Nastavit vybraným souborům tento název alba

en: Tag selected files with this artist
cs: Nastavit vybraným souborům tohoto umělce

en: Tag selected files with this comment
cs: Nastavit vybraným souborům tuto poznámku

en: Tag selected files with this composer
cs: Nastavit vybraným souborům tohoto skladatele

en: Tag selected files with this copyright
cs: Nastavit vybraným souborům tento copyright

en: Tag selected files with this disc number
cs: Nastavit vybraným souborům toto číslo disku

en: Tag selected files with this encoder name
cs: Nastavit vybraným souborům tento enkodér

en: Tag selected files with this field
cs: Nastavit vybraným souborům tento název

en: Tag selected files with this genre
cs: Nastavit vybraným souborům tento žánr

en: Tag selected files with this number of tracks
cs: Nastavit vybraným souborům tento počet skladeb

en: Tag selected files with this original artist
cs: Nastavit vybraným souborům tohoto původního umělce

en: Tag selected files with this title
cs: Nastavit vybraným souborům tento název

en: Tag selected files with this year
cs: Nastavit vybraným souborům tento rok

en: Tag successfully scanned...
cs: Tag byl úspěšně naskenován...

en: Tag successfully scanned...(%s)
cs: Tag byl úspěšně naskenován...(%s)

en: Tag(s) written
cs: Tagy zapsány

en: Thai (TIS-620)
cs: Thajské (TIS-620)

en: Thanks
cs: Poděkování

en: The audio file player '%s' can't be found!
cs: Nemohu nalézt audio přehrávač '%s'!

en: The buttons on the right represent the fields which can be processed. Select those who interest you.
cs: Tlačítka vpravo reprezentují pole, které se budou upravovat. Vyberte ty, které chcete upravit.

en: The extension will not be converted
cs: Přípona nebude převedena

en: The filename '%s' exceeds %d characters and will be truncated!
cs: Název souboru '%s' překročil %d znaků a proto bude zkrácen!

en: The following file already exists :
    '%s'
    Do you want to overwrite?
cs: Následující soubor již existuje :
    '%s'
    Chcete jej přepsat?

en: The program '%s' can't be found!
cs: Nemohu nalézt program '%s'!

en: The server returned a wrong answer!
cs: Server vrátil špatnou odpověď!

en: The server returned a wrong answer! (%s)
cs: Server vrátil špatnou odpověď! (%s)

en: The space character is replaced by one underscore character. Example, before: 'Text In An Entry', after: 'Text_In_An_Entry'.
cs: Mezera bude nahrazována jedním podtržítkem. Příklad, před: 'Text In An Entry', po: 'Text_In_An_Entry'.

en: The underscore character or the string '%20' are replaced by one space. Example, before: 'Text%20In%20An_Entry', after: 'Text In An Entry'.
cs: Podtržítka nebo řetězec '%20' budou nahrazovány jednou mezerou. Příklad, před: 'Text%20In%20An_Entry', po: 'Text In An Entry'.

en: This expands the selected node into the file browser to display the sub-directories.
cs: Rozbalí vybraný prvek v prohlížečí souborů a zobrazí podadresáře.

en: This option replaces the UNIX directory separator '/' into DOS separator '\'.
cs: Tato volba nahrazuje UNIXovský oddělovač adresářů '/' na DOSovský oddělovač '\'.

en: This version of '%s' contains '%s'
cs: Tato verze '%s' obsahuje '%s'

en: Time
cs: Čas

en: Time:
cs: Čas:

en: Title
cs: Název

en: Title:
cs: Název:

en: Track
cs: Pořadí

en: Track #
cs: Pořadí #

en: Track #:
cs: Pořadí #:

en: Track Name
cs: Název skladby

en: Track Name List
cs: Seznam názvů skladeb

en: Translations:
cs: Překlady:

en: Tree
cs: Strom

en: Tree View | Artist-Album View
cs: Stromová struktura | Zobrazení Autor-Album

en: Try an other character encoding
cs: Vyzkoušet jinou znakovou sadu

en: Try to complete the year field if you enter only the last numerals of the date (for instance, if the current year is 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).
cs: Zkusí doplnit rok, pokud vložíte jen poslední čísla data (např, pokud současný rok je 2005: 5 => 2005, 4 => 2004, 6 => 1996, 95 => 1995, ...).

en: Turkish (IBM-857)
cs: Turecké (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
cs: Turecké (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
cs: Turecké (Windows-1254)

en: Type
cs: Typ

en: Type the word to search into files. Or type nothing to display all files.
cs: Napište výraz pro vyhledávání mezi soubory. Nebo nepište nic pro zobrazení všech souborů.

en: Undo Last Changes
cs: Zrušit poslední změny

en: Undo Last File(s) Changes
cs: Vrátit poslední změny na souboru(ech)

en: Unicode type to use
cs: Použít typ Unicode

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unknown error message!
cs: Neznámá chyba!

en: Unknown field type
cs: Neznámé pole

en: Unknown image
cs: Neznámý obrázek

en: Unknown parameter or path '%s'
cs: Neznámý parametr nebo cesta '%s'

en: Unknown picture type
cs: Neznámý typ obrázku

en: Unknown signal
cs: Neznámy signál

en: Unselect All Files
cs: Odznačit všechny soubory

en: Unselect all lines
cs: Odznačit všechny řádky

en: Update modification time of the parent directory of the file (recommended when using Amarok)
cs: Upravit čas modifikace nadřazeného adresáře souboru (doporučeno při používání Amarok)

en: Updated tag of '%s'
cs: Upraven tag v '%s'

en: Upper Case
cs: všechno velkými písmeny

en: Use CRC32
cs: Používat CRC32

en: Use CRC32 as the default comment (for files with ID3 tags only).
cs: Použít CRC32 jako výchozí komentář (jen pro soubory s ID3 tagem).

en: Use Compression
cs: Použít kompresi

en: Use DOS directory separator
cs: Používat DOSovský oddělovač adresářů

en: Use a proxy
cs: Použít proxy

en: Use directory name
cs: Použít název adresáře

en: Use full path for files in playlist
cs: Použít celou cestu k souborům v seznamu

en: Use local Cddb
cs: Použít lokální Cddb

en: Use mask :
cs: Použít masku :

en: Use relative path for files in playlist
cs: Použít relativní cestu k souborům v seznamu

en: Use the Levenshtein algorithm (DLM) to match lines (using title) with audio files (using filename)
cs: Použít Levenshteinův algoritmus (DLM) k porovnání řádků (podle název) s audio soubory (podle názvu souboru)

en: User Interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: User Name :
cs: Login :

en: User Password :
cs: Heslo :

en: Variable EASYTAGLANG defined. Setting locale : '%s'
cs: Proměnná prostředí EASYTAGLANG nebyla definována. Nastavuji locale : '%s'

en: Version:
cs: Verze:

en: Vietnamese (VISCII)
cs: Vietnamské (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
cs: Vietnamské (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
cs: Vizuální hebrejské (ISO-8859-8)

en: Warning : The Ogg Vorbis file '%s' contains an ID3v2 tag.
cs: Varování : Soubor Ogg Vorbis '%s' obsahuje ID3v2 tag.

en: Warning...
cs: Varování...

en: Wavpack File
cs: Wavpack soubor

en: Web Page:
cs: Webová stránka:

en: Web Page: %s
cs: Webová stránka: %s

en: Western (IBM-850)
cs: Západní (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
cs: Západní (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
cs: Západní (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
cs: Západní (Windows-1252)

en: When activating this option, after loading the fields, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
cs: Při spuštění této volby, po načtení všech polí, bude spuštěn aktuální skener (okno skeneru musí být otevřeno).

en: When activating this option, after loading the filenames, the current selected scanner will be ran (the scanner window must be opened).
cs: Při spuštění této volby, po načtení názvů souboru, bude spuštěn aktuální skener (okno skeneru musí být otevřeno).

en: When activating this option, the Levenshtein algorithm (DLM : Damerau-Levenshtein Metric) will be used to match the CDDB title against every file name in the current folder, and to select the best match. This will be used when selecting the corresponding audio file, or applying cddb results, instead of using directly the position order.
cs: K porovnání a výběru CDDB titulu s názvem souboru se použije Levenshteinův algoritmus (DLM: Damerau-Levenshtein Metric).

en: Windows should be placed at the current mouse position.
cs: Okna budou umístěna na aktuální pozici kurzoru myši.

en: Windows should be placed in the center of the main window.
cs: Okna budou umístěna ve středu hlavního okna.

en: Windows should be placed in the center of the screen.
cs: Okna budou umístěna ve středu obrazovky.

en: With this option, it will try the conversion to the encoding associated to your locale (for example : ISO-8859-1 for 'fr', KOI8-R for 'ru', ISO-8859-2 for 'ro'). If it fails, it will try the character encoding ISO-8859-1.
cs: S touto možností se zkusí převod do kódové stránky vašeho locale (např.: ISO-8859-1 pro 'fr', KOI8-R pro 'ru', ISO-8859-2 pro 'ro'). Pokud se to nezdaří, zkusí se kódová stránka ISO-8859-1.

en: With this option, when a character cannot be represented in the target character set, it can be approximated through one or several similarly looking characters.
cs: Pokud nemůže být znak reprezentován v cílové znakové sadě, může být nahrazen jedním nebo několika přibližně podobnými znaky.

en: With this option, when a characters cannot be represented in the target character set, it will be silently discarded.
cs: Pokud nemůže být znak reprezentován v cílové znakové sadě, bude zahozen.

en: Words :
cs: Slova :

en: Write ID3 tags in FLAC files (in addition to FLAC tag)
cs: Zapsat ID3 tagy ve FLAC souborech s FLAC tagem

en: Write ID3v1.x tag
cs: Zapisovat ID3v1.x tag

en: Write ID3v2 tag
cs: Zapisovat ID3v2 tag

en: Write Playlist ...
cs: Zapsat seznam skladeb...

en: Write Playlist...
cs: Zapsat seznam skladeb...

en: Write Tag from CDDB...
cs: Zapsat tag z CDDB...

en: Write Tag...
cs: Zapsat tag...

en: Write info using :
cs: Zapsat informace za použití:

en: Write info using filename
cs: Zapsat informace za použití názvu souboru

en: Write only list of files
cs: Zapsat jen seznam souborů

en: Write the track field with the following number of digits :
cs: Zapisovat pole pořadí skladby na zadanou délku :

en: Writing tag of '%s'
cs: Zapisování tagu do '%s'

en: Written playlist file '%s'
cs: Zapsán soubor seznamu skladeb '%s'

en: Written tag of '%s'
cs: Zapsán tag do '%s'

en: XMMS doesn't make use of the right way to identify a comment in Ogg Vorbis files as other apps do. In fact, this field is usually labeled with 'comment=', whereas XMMS uses only `='. Please, uncheck this option if you don't want other apps to complain about an unknown field. Comments won't be shown in XMMS, though.
cs: XMMS oproti jiným aplikacím nepoužívá korektní způsob pro identifikaci komentáře v Ogg Vorbis souborech. Standardně je toto pole identifikováno dle řetězce 'comment=', ale XMMS hledá pouze '='. Zakažte tuto volbu, pokud nechcete aby jiné aplikace hlásily 'neznámé pole'. Ale pak nebude komentář vidět ani v XMMS.

en: Year
cs: Rok

en: Year:
cs: Rok:

en: You can use drag and drop to add picture.
cs: Pro přidání obrázku můžete použít drag and drop.

en: You have probably found a bug in EasyTAG. Please, send a bug report with a gdb backtrace ('gdb easytag core' then 'bt' and 'l') and informations to reproduce it to easytag@gmail.com
cs: Nejspíše jste nalezli chybu v EasyTAGu. Prosím, zašlete informaci chybě s gdb výpisem zásobníku ('gdb easytag core' potom 'bt' a 'l') na adresu <easytag@gmail.com>

en: You must type a directory name!
cs: Musíte vyplnit název adresáře!

en: You must type a program name!
cs: Musíte vyplnit název programu!

en: _About
cs: O _aplikaci

en: _Browser
cs: _Prohlížeč

en: _Collapse Tree
cs: _Zabalit strom

en: _File
cs: _Soubor

en: _File Operations
cs: _Souborové operace

en: _Fill Tag(s) ...
cs: _Vyplnit tag(y)...

en: _First File
cs: P_rvní soubor

en: _Force Saving File(s)
cs: Vynutit uložení souboru(ů)

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Last File
cs: Pos_lední soubor

en: _Misc
cs: _Ostatní

en: _Next File
cs: _Další soubor

en: _Preferences ...
cs: _Možnosti...

en: _Previous File
cs: _Předchozí soubor

en: _Process Field(s) ...
cs: Z_pracovat pole...

en: _Quit
cs: U_končit

en: _Refresh Tree
cs: _Obnovit strom

en: _Remove Tag(s)
cs: _Vymazat tag(y)

en: _Rename File(s) and Directory ...
cs: Přejmenovat soubo_r(y) a adresář...

en: _Save File(s)
cs: _Uložit soubor(y)

en: _Settings
cs: N_astavení

en: _Undo Last File(s) Changes
cs: Vrátit poslední změny na souboru(ech)

en: included : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, etc.
cs: obsahuje : funk, soul, rap, pop, industrial, metal, atd.

en: movies, shows
cs: filmy, show

en: others that do not fit in the above categories
cs: ostatní, které nepatří do zobrazených kategorií

en: pixels
cs: pixely

en: the File Name
cs: Název souboru

en: the Tag
cs: Tag

en: to:
cs: na :
